На Станишев му се ще най-накрая да види оставки на местни лидери, които са загубили изборите. Това обаче едва ли ще се случи |
Демокрацията е хубаво нещо. Когато обаче демокрацията заприлича на хаос, положението може да стане опасно.
В такова положение вече от доста време е БСП. "Позитано" рядко успява да наложи на местните лидери кандидати, различни от техните приближени. След това пък не може и санкции да им наложи за изгубените избори. Затова и шефът на ПГ Михаил Миков може колкото си иска да зове за оставки във Видин. Затова и Станишев може колкото си иска да подхвърля, че му се ще най-накрая да види оставки по места. Затова вместо поемане на отговорност
в БСП цари колективна безотговорност
Националното ръководство има твърде слаби лостове за влияние по места. Въпреки изказванията на вече избрания кмет на Благоевград Костадин Паскалев за оказван небивал натиск уставът на партията реално не дава такива правомощия на "Позитано". Кандидатите за кметове и общински съветници се издигат от районните партийни съвети и се гласуват от пленумите на градските съвети. Това дава възможност на така наречените "местни феодали", които са си осигурили верни градски съвети, да налагат своите кандидатури. На хора, които често само те смятат за подходящи.
Малко преди изборите централното ръководство поръчваше социологически изследвания и въоръжено с тях, се опитваше да убеждава много местни структури, че издигнатите от тях хора са неизбираеми. Някъде успяваше, другаде не. Това обаче доведе до загуби, от които червените няма как да не ги боли - Враца, Бургас, Пловдив.
Враца е симптоматичен пример за вътрешнопартийните борби на БСП. Там и на предишните местни избори на финала стигнаха две кандидатури - Войслав Бубев и тогавашният кмет Румен Стоманярски, подкрепен от БСП. Изборите спечели Бубев и червените решиха на този вот да застанат зад него. Това обаче до последно не беше сигурно, тъй като за кмет беше решил да се кандидатира депутатът от Врачанския район Димитър Гъндев. След дълго убеждаване той се отказа, но не е ясно дали проблемите около двете кандидатури не доведоха до загубата на Бубев с 10% от кандидата на ГЕРБ Тотю Младенов.
Местните лидери в Бургас и Пловдив вече обявиха, че
подават оставки заради лошите резултати
Въпросът дали за кандидат в Пловдив да бъде издигнат депутатът и лидер на градската организация Захари Георгиев, дълго време нямаше отговор, тъй като от "Позитано" бяха убедени, че Георгиев не може да спечели. Доказа го и резултатът - кандидатът на ВМРО и ГЕРБ Славчо Атанасов спечели още на първи тур, Георгиев взе по-малко от 20%, а БСП - 10 от 51 съветници. Ако намеренията на "Позитано" да застане зад Атанасов още преди ГЕРБ се бяха реализирали, червените за първи път можеха да се похвалят с кмет на Пловдив.
Нещо подобно се случи и в Добрич - докато местната организация се натутка да подкрепи иначе жълтата Детелина Николова, тя отиде при ГЕРБ и също спечели убедително още на първи тур.
В Бургас пък червените заложиха на куц кон - подкрепиха Йоан Костадинов за четвърти мандат, макар да им беше ясно, че шансовете му са минимални. По думите на лидера на местната организация Стойко Танков при избора му намеса от "Позитано" не е имало, дори Станишев се е опитвал да откаже Костадинов от намеренията му. Градската организация обаче го подкрепила, защото общински съветници и партийци се ползвали от специалното внимание на кмета и получавали обществени поръчки.
На няколко места централното ръководство успя да се наложи. Такъв пример е именно Благоевград.
Първоначалното намерение на червените
там беше да издигнат Кирил Пендев, който впоследствие беше подкрепен от ГЕРБ. От "Позитано" обаче не харесаха кандидатурата и подкрепиха Лазар Причкапов. Появата на Паскалев всъщност се оказа спасителният консенсус, така че БСП в Благоевград да не се разцепи.
Това обаче се случи в Хасково, и то 2 дни преди самите избори. Местната организация се събра на общинска конференция, оттегли подкрепата си от припознатия за кандидат на БСП Георги Иванов и извади от ръководството 18 човека. БСП-Хасково се обяви за независимия кандидат Георги Узунов и се разбунтува срещу "Позитано". Аргументът на Изпълнителното бюро бил, че според проучванията Иванов е избираем. В крайна сметка той спечели 80% пред кандидата на ДПС Евгени Честименов, който събра 20%.
В Разград БСП също се яви с две кандидатури, тъй като не можа да спре областния управител Наско Анастасов да се кандидатира срещу подкрепения от социалистите Денчо Бояджиев. Не помогнаха и призивите на секретаря на ИБ Антон Кутев, че се поиска санкции за Анастасов, ако не се подчини на партийната повеля. До балотажа стигнаха именно двамата леви и Бояджиев спечели с 10% пред Анастасов.
Повече от ясно е, че освен за двете вече обявени оставки за други едва ли ще чуем. Очевидно е, че никой не може да помести от постовете им окопалите се лидери по места, особено тези с лошите резултати. Едва ли скоро на "Позитано" пък ще има воля и смелост да се прокарат промени в устава, които да ограничат прекалената им свобода. На БСП обаче няма да й стигнат близките 4 г., за да постигне нещо повече на изборите през 2011 г.