Мама Дима работи в селището от 12 години и е отгледала 10 деца. Започва да се грижи за Божидар, когато той е бил на 1 година. Днес детето е на 12. |
Кабинетът му е в една от 13-те къщи, които формират комплекса за отглеждане на деца. Заварваме го в момент, когато пише отказ за настаняване на малчуган. Казва, че от три часа се мъчи с три изречения, но селището няма капацитет да отговори на интереса, който никога не секва. Рафтовете в стаята са отрупани с купи и трофеи, спечелени от децата на селището.
Комплексът в Дрен е построен през 1995 г. Моделът обаче се ражда след края на Втората световна война в Австрия по идея на д-р Херман Гмайнер. "Видял е, че след войната има много сираци и вдовици, и е срещнал тези две групи", казва Дянков. Целта на селището е да се създаде семейство на децата, които са загубили родителите си, и да им се даде дългосрочна грижа. "Децата от SOS се адаптират лесно, разбира се, има и тежки случаи, особено при онези, които са дошли в селищата по-късно, да речем, след петата или шестата си година", казва психоаналитикът Венцеслав Вътов. Той работи с деца от селището и майките от самото начало. Твърди, че лансираната напоследък хипотеза, че децата се възпитават в училище, е грешна, защото
основният възпитател е семейството
Ролята на бащата в селището се изпълнява главно от директора - той е авторитетът, който налага забраните и строгостта. Тъй като понякога един човек не е достатъчен, функциите на "мъжа в семейството" се разпределят и между селищния майстор, шофьорите, пазачите и педагозите. В момента в Дрен има двама педагози мъже - селищен майстор, доброволец от Корпуса на мира, който учи децата да работят с компютър, преподава китара и барабани и е сформирал група, и охраната.
Децата се насочват към SOS селищата (освен в Дрен има и в Трявна) от служба "Социално подпомагане" и се настаняват със съдебна заповед. Преди това обаче кандидатурите минават през комисия, в която влизат директорът, психолог, педагог и SOS майка. С майката се провежда и отделен разговор. "Трябва да знаем как това дете би се вписало в съответното семейство. Защото при всички деца, които са при нас, независимо колко са добри, хубави и т.н., има един проблем, който така или иначе ги отличава от всички останали. Това, че
те поне веднъж са изоставени,
им е нанесло травма. Всички те са го преживели по различен начин, някои въобще не успяват да го преодолеят. Освен това голяма част от тези деца вече са минали през N на броя разширени семейства - баби, дядовци... В следващия момент са били в някоя институция. Има дори случаи, в които децата са осиновени и след това разсиновени, което е ужасно, но се случва", разказва Мариян Дянков. Според думите му в Европа едно дете без родители минава средно през 6 - 7 социални институции, преди да бъде настанено в SOS селището.
Семейството на Димитрина Стефанова, или мама Дима, живее в къща номер 2. Докато говорим с нея, едно от децата й - Божидар, учи по география. После казва, че всъщност не обича този предмет и математиката. Повече харесва историята и тренировките по таекуондо, въпреки че е започнал съвсем скоро. Мама Дима работи като SOS майка от 12 години. В семейството сега има 6 деца - Божидар на 12 г., Васил и Моника на 13, Десислава на 9, Аника на 10 и Нина, която е на 7 и още е в детската градина. С изключение на Божидар, всички са на долния етаж и също учат.
Освен тях майката е отгледала още 4, с които
в актива й стават общо 10 деца за 12 години
Повечето са с нея от доста отдавна - Божидар и Васил от 11 години, Моника от 10, Аника от 3. Казва, че най-важното за възпитанието на едно дете е да му се даде сигурност. По-големите вече са в Младежкия дом в София, където възпитаниците на SOS селищата отиват, след като завършат 8 клас, но се връщат за празниците. "Селото не предлага много развлечения за младите", казва мама Дима. Адаптацията на децата към новата обстановка често пъти е трудна и зависи от много фактори. Един от тях е връзката с близките и семейството, ако има такива. Хубаво е да се виждат, защото в противен случай децата се чувстват изоставени. "Имала съм деца, които не говореха български, бяха от турски произход. Те бягаха, защото никой не им беше казал за колко време са тук, и бяха решили, че са на гости. Едно от момичетата смяташе, че като бяга толкова много, ще ни писне от нея и ще я оставим да си ходи", разказва тя. Споделя, че е решила да стане SOS майка, защото няма собствени деца. Затова пък твърди, че е случила на страхотни хлапета, които са й дали много повече, отколкото са взели.
За да стане една жена SOS майка,
трябва да е на възраст между 25 и 40 г. и да не е обвързана с деца и семейство. Смята се, че само по този начин може да посвети цялото си време на поверените й деца. Подборът на кандидатките е строг. След като бъдат одобрени, те преминават първо през тримесечен курс на теоретично обучение. Там учат педагогика, психология, получават обучение по първа помощ и чисто практически знания като градинарство и готварство. Следват две години работа като помощник-майка в някое от селищата. През това време те помагат на титулярките и ги заместват, когато са в отпуск.
След като официално стане майка, жената сключва трудов договор с фондацията и има право да се грижи за 6 -7 деца. Подрежда къщата и домакинството си по свое желание. В началото на всеки месец получава определен бюджет. Дейността на SOS Киндердорф се финансира от частни лица и корпорации. За дейността си SOS майката получава заплата. Директорът не пожела да назове цифри, но каза, че сумата е значително над средната за страната.
В момента има
12 къщи, в които могат да се отглеждат по 7 деца
За всяко от тях има дългосрочен индивидуален план за развитие, който се изработва от служителите на селището и социалните работници. Критериите обикновено се изработват от институцията, която е настанила детето. Останалото се прави в селището. имер Ако детето има например логопедичен проблем, то започва работа със специалист за неговото отстраняване. "Опитваме се да планираме цялостното развитие на детето - от физическите нужди до талантите му", казва Дянков. На всеки 6 месеца се събира комисия, която отчита свършеното по плана и набелязва следващите цели. Обикновено децата се настаняват "до промяна на обстоятелствата". Това означава - докато могат да се върнат при близките си или навършат пълнолетие.