:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,760,224
Активни 301
Страници 16,691
За един ден 1,302,066
РЕПОРТАЖ

SOS селището - една детска крепост

Сигурността и дългосрочната грижа са в основата на успеха на комплекса
Мама Дима работи в селището от 12 години и е отгледала 10 деца. Започва да се грижи за Божидар, когато той е бил на 1 година. Днес детето е на 12.
"Има хиляди причини родители да не могат да гледат дете. Има толкова много ситуации, при които дадено семейство или самотен родител не може да се грижат за детето си, че сигурно и писател фантаст не може да ги измисли." С тези думи ни посреща директорът на SOS - детското селище в с. Дрен - Мариян Дянков.

Кабинетът му е в една от 13-те къщи, които формират комплекса за отглеждане на деца. Заварваме го в момент, когато пише отказ за настаняване на малчуган. Казва, че от три часа се мъчи с три изречения, но селището няма капацитет да отговори на интереса, който никога не секва. Рафтовете в стаята са отрупани с купи и трофеи, спечелени от децата на селището.

Комплексът в Дрен е построен през 1995 г. Моделът обаче се ражда след края на Втората световна война в Австрия по идея на д-р Херман Гмайнер. "Видял е, че след войната има много сираци и вдовици, и е срещнал тези две групи", казва Дянков. Целта на селището е да се създаде семейство на децата, които са загубили родителите си, и да им се даде дългосрочна грижа. "Децата от SOS се адаптират лесно, разбира се, има и тежки случаи, особено при онези, които са дошли в селищата по-късно, да речем, след петата или шестата си година", казва психоаналитикът Венцеслав Вътов. Той работи с деца от селището и майките от самото начало. Твърди, че лансираната напоследък хипотеза, че децата се възпитават в училище, е грешна, защото



основният възпитател е семейството



Ролята на бащата в селището се изпълнява главно от директора - той е авторитетът, който налага забраните и строгостта. Тъй като понякога един човек не е достатъчен, функциите на "мъжа в семейството" се разпределят и между селищния майстор, шофьорите, пазачите и педагозите. В момента в Дрен има двама педагози мъже - селищен майстор, доброволец от Корпуса на мира, който учи децата да работят с компютър, преподава китара и барабани и е сформирал група, и охраната.

Децата се насочват към SOS селищата (освен в Дрен има и в Трявна) от служба "Социално подпомагане" и се настаняват със съдебна заповед. Преди това обаче кандидатурите минават през комисия, в която влизат директорът, психолог, педагог и SOS майка. С майката се провежда и отделен разговор. "Трябва да знаем как това дете би се вписало в съответното семейство. Защото при всички деца, които са при нас, независимо колко са добри, хубави и т.н., има един проблем, който така или иначе ги отличава от всички останали. Това, че



те поне веднъж са изоставени,



им е нанесло травма. Всички те са го преживели по различен начин, някои въобще не успяват да го преодолеят. Освен това голяма част от тези деца вече са минали през N на броя разширени семейства - баби, дядовци... В следващия момент са били в някоя институция. Има дори случаи, в които децата са осиновени и след това разсиновени, което е ужасно, но се случва", разказва Мариян Дянков. Според думите му в Европа едно дете без родители минава средно през 6 - 7 социални институции, преди да бъде настанено в SOS селището.

Семейството на Димитрина Стефанова, или мама Дима, живее в къща номер 2. Докато говорим с нея, едно от децата й - Божидар, учи по география. После казва, че всъщност не обича този предмет и математиката. Повече харесва историята и тренировките по таекуондо, въпреки че е започнал съвсем скоро. Мама Дима работи като SOS майка от 12 години. В семейството сега има 6 деца - Божидар на 12 г., Васил и Моника на 13, Десислава на 9, Аника на 10 и Нина, която е на 7 и още е в детската градина. С изключение на Божидар, всички са на долния етаж и също учат.

Освен тях майката е отгледала още 4, с които



в актива й стават общо 10 деца за 12 години



Повечето са с нея от доста отдавна - Божидар и Васил от 11 години, Моника от 10, Аника от 3. Казва, че най-важното за възпитанието на едно дете е да му се даде сигурност. По-големите вече са в Младежкия дом в София, където възпитаниците на SOS селищата отиват, след като завършат 8 клас, но се връщат за празниците. "Селото не предлага много развлечения за младите", казва мама Дима. Адаптацията на децата към новата обстановка често пъти е трудна и зависи от много фактори. Един от тях е връзката с близките и семейството, ако има такива. Хубаво е да се виждат, защото в противен случай децата се чувстват изоставени. "Имала съм деца, които не говореха български, бяха от турски произход. Те бягаха, защото никой не им беше казал за колко време са тук, и бяха решили, че са на гости. Едно от момичетата смяташе, че като бяга толкова много, ще ни писне от нея и ще я оставим да си ходи", разказва тя. Споделя, че е решила да стане SOS майка, защото няма собствени деца. Затова пък твърди, че е случила на страхотни хлапета, които са й дали много повече, отколкото са взели.



За да стане една жена SOS майка,



трябва да е на възраст между 25 и 40 г. и да не е обвързана с деца и семейство. Смята се, че само по този начин може да посвети цялото си време на поверените й деца. Подборът на кандидатките е строг. След като бъдат одобрени, те преминават първо през тримесечен курс на теоретично обучение. Там учат педагогика, психология, получават обучение по първа помощ и чисто практически знания като градинарство и готварство. Следват две години работа като помощник-майка в някое от селищата. През това време те помагат на титулярките и ги заместват, когато са в отпуск.

След като официално стане майка, жената сключва трудов договор с фондацията и има право да се грижи за 6 -7 деца. Подрежда къщата и домакинството си по свое желание. В началото на всеки месец получава определен бюджет. Дейността на SOS Киндердорф се финансира от частни лица и корпорации. За дейността си SOS майката получава заплата. Директорът не пожела да назове цифри, но каза, че сумата е значително над средната за страната.

В момента има



12 къщи, в които могат да се отглеждат по 7 деца



За всяко от тях има дългосрочен индивидуален план за развитие, който се изработва от служителите на селището и социалните работници. Критериите обикновено се изработват от институцията, която е настанила детето. Останалото се прави в селището. имер Ако детето има например логопедичен проблем, то започва работа със специалист за неговото отстраняване. "Опитваме се да планираме цялостното развитие на детето - от физическите нужди до талантите му", казва Дянков. На всеки 6 месеца се събира комисия, която отчита свършеното по плана и набелязва следващите цели. Обикновено децата се настаняват "до промяна на обстоятелствата". Това означава - докато могат да се върнат при близките си или навършат пълнолетие.
 Творческата атмосфера в дома на мама Дима. 3 дни без телевизия или чистене на цялата къща с прахосмукачка са наказанията за непослушните.
 Къщите в селището са големи и добре поддържани. Комплексът се намира над с. Дрен и се охранява денонощно.
 В селището не се приемат деца с психически или физически увреждания. То е отдалечено от големите градове и не се знае дали персоналът ще може да реагира адекватно при спешни случаи, казва директорът Мариян Дянков.
9
6614
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
23 Ноември 2007 08:48
Много грешна схема, според мен. Била е работеща навремето, след войната, събирала е двете групи - сираците и вдовиците, но защо днес, когато няма война, заробват жените с тези условия? Защо им се забранява да имат собствено семейство и деца? С какво им помагат по този начин?
Другото, което ме притеснява е, че липсват мъжете във възпитанието на децата. Един директор и 2-3 от обслужващия персонал не могат да заместят бащата в тези имитации на семейства. А децата имат крещяща нужда от мъжки модел на поведение. Не могат да израстнат хармонични личности, когато са обградени главно от жени. Никой ли не се замисля, че така децата се осакатяват?
Изобщо, къде са днес мъжете? Напоследък се чувства липсата им и в семейството, и в училището, и в домовете за сираци най-вече. Тепърва ще си берем плодовете на това деформиращо психиката на децата отсъствие.
Карай, нали им предлагаме Азис, друго изглежда не им трябва...
23 Ноември 2007 10:01
Как Сийке,
В исторически аспект, случаите, при които децата са възпитавани на 90 и повче процента от майката само са безброй и са по-близо до нормата, отколкото обратното.
Примери:
1. През средновековието мъжът основно е бил на полето. Всички ангарии са изпълнявани от мъжете. Дори и майките са били на полето и децата са възпитавани от бабите.
2. През войните мъжете са били с години далеч от дома и децата пак са расли без бащи.
3. Ами безбройните (наистина безбройни) деца, отгледани от майките си само, защото бащата е загинал на война?
4. В по-съвременни години много голям процент от мъжете са ходили всяка година по гурбет - както извън страната, така и в други райони на страната.
5. В още по-дъвременни години широко се разпространи модела, в който бащата работи, а майката е вкъщи и гледа децата.
Така че не се тревожи толкова за туй, че децата расли без бащи.
Винаги е имало безброй такива случаи.
23 Ноември 2007 10:37
Един баща може да възпитава и да е пример за подражание, независимо дали е на нивата (тогава обикновено и децата са край него ), или на война. А и да не е бащата, все е имало някой дядо, чичо, по-голям брат, който да е в близък емоционален контакт с децата.
Тук не става въпрос за липса по стечение на обстоятелствата, а за умишлено изолиране на мъжа от отглеждането и възпитанието на децата. Което, според мен, носи само вреда.
Ако се огледаш и замислиш на фона на все по-ширещата се педерастия (не като сексуална ориентация, а като манталитет), може и да се съгласиш с мен.
23 Ноември 2007 12:39
Не бива да се преувеличава ролята на бащата, но и не бива да се подценява.
По една случайност (?) директорите и в Дрен, и в Трявна са мъже...
Да, истина е, че схемата е неестествена, че изискванията към "мамите" са твърде специфични, всяка от тях си има своята история и никой никого не държи там насила.
Директорите (или градинарите) разбира се не са никакви бащи - най-малкото във фройдовия смисъл на думата...
Но е и истина, че ако изходим от главния критерий - да се защити интереса на детето - най-доброто нещо за едно изоставено дете в нашите условия е то да попадне и да бъде отгледано в СОС селище.
Битовите условия в тези селища са по-добри от тези в 95% от българските семейства.
Иначе - все пак - селищата са си институции за отглеждане на деца, по-добри от останалите, но за съжаление са с ограничен капацитет.
23 Ноември 2007 13:34
Как`Сийка, -
Права сте - има нещо сбъркано в този модел...
Не желая да засегна "майките", но коя нормална жена ще се съгласи да не се обвързва с мъж и семейство - та за подобно изискване всеки друг работодател ще го скъсат от съдебни дела... Дали този неестествен избор няма да създаде неправилни представи у децата?...
Що се отнася до самата организация:
Дейността на SOS Киндердорф се финансира от частни лица и корпорации. За дейността си SOS майката получава заплата. Директорът не пожела да назове цифри, но каза, че сумата е значително над средната за страната.

Защо? Какво секретно има в тези заплати?...
Трябва да е било 1994 г. - прочетох, че се търси директор за новосъздаденото селище в с. Дрен и обещаваха добро заплащане... Отговарях на условията, дори и повече - имах и опит като възпитател в Дом за деца и юноши... Когато отидох на интервю - беше в сграда на "Хр.Ботев" и "Сливница", дълго нямаше кой да ми обърне внимание, накрая се появиха млад мъж на около 25 г. и още по-млада жена... небрежно метнаха поглед на документите ми и ме попитаха... имам ли опит да работя с деца?! Отговорих, че имам и че го пише в автобиографията ми и е отразено в трудовата ми книжка...
Другият въпрос беше имам ли шофьорска книжка и от колко години и аз направо им я показах... Кимнаха и попитаха защо искам да работя извън София? Казах, че имам наскоро родено дете, че съпругата ми ще е по майчинство и близките три години чистият въздух ще ни се отрази добре... Нямаха повече въпроси и тръгнаха да излизат и, въпреки че ми беше ясно, че цялата среща се проведе съвсем формално и че не съм аз техният човек, все пак попитах за заплатата, а отговорът бе, че е... тайна... Настоях, като повторих, че имам бебе, че майчинските пари са малко и трябва да знам с какви пари ще издържам семейството си, но отговор не получих...
Така не станах директор...

Редактирано от - редник на 23/11/2007 г/ 13:38:10

23 Ноември 2007 14:23
Редник, приеми за себе си, че назначаването на директор в Дрен не е било част от световната еврейска конспирация а просто може би са имали по-добра кандидатура от твоята.
И ще ти олекне.
23 Ноември 2007 14:24
Както казваше Иван Костов: Ами ако са виновни?"
23 Ноември 2007 15:06
Правилно, Марко Ив. Тотев! Както се казва,
преклонена главица, остра сабя не я сече
. Дали пък това не е една от причините за сме на това положение - шепа народ (колкото един град хора сме ), на хубава плодородна почва, на доста голяма площ, с добри интелектуални и може би генетични дадености, а сме на прага на бедността, приели чуждите съвети да уморим възрастните си хора и да прогоним младите. Според мен - точно в това овчедушие - да си измислим подходяща формула, според която
да не се борим за правата си и да не дразним тези, от които зависи това.
. Е, така беше и преди да "избухне демокрацията". И беше удобно за всички, с изключение на потърпевшите и ...на самочуствието ни на хора.
07 Май 2014 20:39
Аз съм отгледан и възпитан в SOS Детско Селище Дрен . Това ,което имах в това забравено от мен вече място е спокойствие.Не съм го осъзнавал,не съм знаел,че то ще е извор на музикалните ми умения,на артистичността ми, на танцуването и де що други занимания,които в момента правя. На 25 съм,студент по ПОПС във ФНПП-преведено на българки-педагогика на обучението по пиано и солфеж във Факултет по начална и предучилищна педагогика.
Щях ли да се занимавам с уроци по солфеж и пиано ако не пеех в хора на г-жа Гърбева ,в групата,която основа Даниел Елисеев,най-добрия директор на нашата общност там горе над Дрен?НЕ!
Щях ли да мина матура по Химия и опазване на околната среда с 4 и 50 ако не учех при взискателни преподавателки в училището "Христо Ботев" в селото?НЕ!
Така че виждате,че съм нормален ,добре пишещ човек,и си мерете приказките за този модел,защото аз съм негов ПЛОД!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД