:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,708,623
Активни 413
Страници 19,553
За един ден 1,302,066
Очи в очи

Дупките по асфалта миришат на корупция

Само България и Албания не използват т.нар. "сезонни добавки" за оздравяване на шосетата
Снимка: Борислав Николов
-------------
Преди три години случайно попаднах в компанията на бизнес дама, представляваща на Балканите и трите международни компании, производителки на химикали за укрепване на пътните настилки - т.нар. "сезонни добавки" за асфалт, които подобряват неговата устойчивост и на студ, и на горещина.

Винаги ми е правело впечатление, че в нормалните страни - независимо от географското им местоположение - пътищата нямат кръпки (за това, че няма и дупки - да не говорим). Споделих това с госпожата, която ми отговори, че от всички балкански страни само България и Албания не ползват сезонни добавки за асфалт. Иронично усмихната, тя обясни - "от кмета на София до кмета на малкото село, от министъра на регионалното развитие до най-низшия чиновник на ГУП (бел. ред. Главно управление на пътищата, което бе преобразувано във фонд "Републиканска пътна инфраструктура") - всеки има интерес пътищата да се разпадат всяка зима и да бъдат кърпени всяко лято, за да се краде по устойчива схема безкрай".



Така липсата на невинните (и струващи стотинки) "сезонни добавки"



гарантира мащабната корупционна формула, която устойчиво държи България в обятията на Третия свят по качество на пътищата. Всъщност на много места в Третия свят пътните настилки са много по-добри в сравнение с нашето безобразие.

Необходимо ли е да добавям, че ежегодните корупционни пътни ремонти и кърпежи се правят през най-натоварения за пътуване летен сезон? Че причиняват гигантски задръствания на едни и същи възлови места - Сливен -Карнобат, Омуртаг -Търговище, Вакарел - Ихтиман - Пазарджик по "магистрала" Тракия, прохода Витиня по "магистрала" Хемус?

Статията "Пари газим, по дупки пътуваме", публикувана в "Сега" на 28 ноември, за пореден път припомня, че един от основните проблеми за примитивното състояние на българските пътища е мащабната корупция, която се е разпростряла на всички етажи в държавата - от върха до най-малкото кметство или местна пътна служба.

Като един от представителите на "Трансперънси интърнешънъл" в България искам да припомня на читателите доклада, който нашата организация публикува по повод концесията за магистрала "Тракия", подписана от правителството на Симеон Сакскобургготски през април 2005 г. По онова време и настоящият премиер Станишев, и настоящият министър Гагаузов - още в качеството си на полуопозиционни политици - подкрепиха категорично изводите за масирана корупция на върха на изпълнителната власт по повод на тази концесия.

Корупционите облаги от тази сделка - и минали, и бъдещи - обаче са очевидно толкова огромни, че всяко следващо след Сакскобургготски правителство е свръхизкушено да продължи концесията и



да кашира беззаконието й в своя полза



Но дали ще успеят опитите на европейските институции, на гражданските организации и на независимите медии да спрат безобразието, наречено "концесия за магистрала "Тракия" и да дадат шанс на българските граждани да получат максимално бързо удобен магистрален път по изгоден и почтен начин?

Не съм сигурен, че Европейският съюз ще се справи с цялата тази корупционна клоака по българските пътища. Дори и да дочакаме 2014 г. с потрошени нерви и автомобили - докато не бъде изхвърлена системната корупция и нейната чиновническа йерархия от българските пътища, нашето ходене по мъките няма да приключи.
14
3868
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
29 Ноември 2007 05:03
Единственият изход Е : да се опразнят всички власти и България да се обяви за Протекторат на ЕС управляван на национално ниво директно от Брюксел.
Тежката евробюрокрация срещу която роптаят най-развитите европейски страни за нас ще е огромен скок напред в управлението в сравнение с актуалната властваща сган.
29 Ноември 2007 06:31
Воци прекрасна идеа, но за жалост е неизпълнима
29 Ноември 2007 06:52
Да , и на мен ми прилича на фантастика.
Но едно време и гътването на комунизъмо изглеждаше невъзможно. Криели са инфото колко гнило е било всичко в реалност. Та и сега - аз да предложа , пък който взема решенията да си прави сметката.
29 Ноември 2007 09:03
Като един от представителите на будната форумна общественост ми се ще да попитам уважаемия г-н Минчев горното писанийце какво е - реклама на търговски продукт или акция срещу някого? Нещо не се разбира много-много - да не се наложи да връща някой парите...
29 Ноември 2007 09:16
...да кашира... Тия да не би да правят каша от асфалта
29 Ноември 2007 09:27
Да, веролом, и на мен нещо не ми се връзва. Нерде дупките, нерде магистралата!
Впрочем, май отговорът го има в материала: “Като един от представителите на "Трансперънси интърнешънъл" в България”...
29 Ноември 2007 10:41
Воци, не е това решението.
Трябва да обесим 5-6 човека публично, може и разстрел и тръгваме лека полека нагоре.
Иначе ще си газим в дупките!
29 Ноември 2007 11:35
Много камъни и точен мерник му е майката, но няколко пъти по Парлама-мента. Щото като е еднократно, някой ще си помисли, че заради него се правят нещата и има застраховка ОТ гражданска отговорност
29 Ноември 2007 11:43
PeoTaH
...да кашира... Тия да не би да правят каша от асфалта

Реотане, който играе Counter Strike знае какво е термина "кашира"

И въпреки че е тъпо военно клише, което разбира се започва с трижди по-клиширания десант над нормандия, играта е в дупарката. Защото за разлика от повечето военни стратегии, Релик са успели да напипат точната комбинация между реализъм, юзър френдли управление и забавен геймплей. Пехотата автоматично се кашира зад укрепленията. Танковете са по-уязвими в задната си част и получават повреди на двигател, вериги, оръдия, а по-бързите машини може да спукат гума и да изгубят контрол. Строенето на сгради е максимално опростено, както беше и в Уорхамъра. Пехотата може да поставя сендбегове зад които да се кашира.

Натиснете тук

Хей, нека си го кажем направо - няма момче (а и някои момичета), което да не си е мечтало да стане ченге. Което не се е разкарвало с пластмасов Desert Eagle из уличките на родното място, гонейки “лошите”. Да не говорим, че покрай цялата CS генерация, родната младеж може и да не се сеща що за животно е това “Сребърната карабина”, но за сметка на това знае с точни подробности зад кой кашон да се кашира на de.dust.

Натиснете тук
29 Ноември 2007 14:31
Еврика!
Същото е и с маркировката, която се изтрива на 2 месеца и т.н.
29 Ноември 2007 14:32
М/у другото, на някой да му е известно как завърши историята с ремота на цариградско? Наистина ми е интересно.
29 Ноември 2007 14:56
М/у другото, на някой да му е известно как завърши историята с ремота на цариградско?

Както във вица с ловеца, дето искал да трепе мечок, ама не успял да произведе изстрел, та мечокът му дал право на избор - или да го яде, или да го ебе. Ловецът по-късно разказвал, че бил изяден. И с ремонта стана така: разказват, че всичко вече било наред.
29 Ноември 2007 14:57
До Веролом - добра метафора :-)
29 Ноември 2007 15:30
Колеги, помните ли проекта "Красива България"?
Ще ви припомня.
Отпускат се примерно 60 млн.лв. за ремонт на фасадите в центъра.
Обявява се обществена поръчка.
Естествено, печели фирма, близка до кмета.
Намета се мангали по програмата за заетост, заплатата им е 80/осемдесет/ лева.
Прави се ремонт за смешни пари. Трудът ефтинджос, боята също. НВикой не гледа трайна ли е или не.
Разходите са за около 20% от отпуснатите пари. Разликата ?!?!? Част се връща при кмета/или от когото там по веригата зависи/, другата част отива във фирмата извършила "ремонта".
Следващата година фасадите стават на юфка.
И процеса се повтаря.
Така до евалла. Или докато не се смени системата.

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД