:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,708,467
Активни 441
Страници 19,397
За един ден 1,302,066
Съседи

Косово между апатията и липсата на авторитети

Не независимостта, а 60 процентната безработица е основен проблем в Прищина
Снимки: Ройтерс
Анализаторите в Прищина очакват Хашим Тачи да потърси коалиционен партньор в лицето на доскорошния си опонент - Демократичния съюз на Косово на покойния Ибрахим Ругова.
Изборите в Косово показаха, че е започнало значително разместване на пластовете в иначе изграденото върху традицията местно албанско общество. Преподреждането на местната албанска политическа сцена показа началото на нови процеси. Те стартираха с победата на Демократическата партия на Косово на Хашим Тачи, загубата на най-старата косовска албанска партия - на покойния Ибрахим Ругова и катастрофалният резултат на либералната партия ОРА на медийния магнат Ветон Сурой, както и ниската избирателна активност на косовските албанци - 45 процента, които иначе са известни с дисциплинираността си .

Сърбите от Косово също загубиха много от неучастието си на изборите, защото вече няма да могат да управляват на регионално ниво своите общини, което може да се окаже ключово условие за по-нататъшното им оставане в областта. Сърбите бяха принудени на този ход от официален Белград, който, според коментатора Душан Янич, има погрешна стратегия.

Близо две години след смъртта на Ругова Демократичният съюз за Косово претърпя сериозна загуба вследствие на вътрешните процеси на разделение. Изглежда липсата на силния лидер Ругова и борбата за неговото политическо наследство между Фатмир Сейдиу и Неджат Даци, който се отдели от ДСК, доведоха до лошото представяне на изборите.

За албанците в Косово лидерът винаги е имал ключова роля за местното общество и устновените взаимоотношения в него. Факт, които се и доказа на изборите миналата събота. Но 35-те процента, които получи Демократическата партия на Косово, поставят лидера й Хашим Тачи в доста сложна ситуация. От една страна е сигурно, че той ще заеме премиерското място в Прищина, но от друга - все още не е ясно дали ще може



да си осигури нужното му парламентарно мнозинство



Сега анализаторите в Прищина очакват Хашим Тачи да потърси коалиционен партньор в лицето на доскорошния си опонент - Демократичния съюз на Косово на покойния Ибрахим Ругова. Демократическата партия и Демократичният съюз се разминаха в политическите си цели в края на 90-те години на миналият век за постигането на идеята за отделянето на областта Косово от тогавашна СР Югославия. Събития, които доведоха до създаването на паравоенната албанска групировка АОК от Хашим Тачи, която пък провокира серия от непрекъснати инциденти с югославските сили за сигурност, които пък от своя страна доведоха до намесата на НАТО през 1999 г. Демократичният съюз на Косово бе за постигане на политическите цели без насилие, докато младите около Хашим Тачи бяха готови да извървят бързо пътя докрай в реализирането на идеята за независимо Косово. След военните действия Тачи и Ругова се разминаха за пореден път, защото косовското албанско общество, почиващо върху твърде консервативни принципи, базиращи се на уважението и почитта на младите към старите, избра авторитета пред младостта. Ругова остана завинаги за косоварите като техния Махатма Ганди, като ги поведе по дългия път към независимостта. Затова и на предишните два парламентарни вота в Косово през 2001 и 2004 г. можем да си обясним защо печелеше Демократичният съюз на Косово на Ибрахим Ругова. Докато Демократическата партия на Косово на Хашим Тачи оставаше в опозиция, въпреки че до 2004 г. формацията имаше свой премиер в лицето на Байрам Реджепи - бившия кмет на етнически разделения град Косовска Митровица. След убедителната победа през октомври 2004 г. на Демократичния съюз на Косово лидерът й Ругова реши да се обърне към друг от командирите от АОК - Рамуш Харадинай, който стана премиер на областта, но не задълго, защото Трибунала за военни престъпления в бивша Югославия започна разследване за дейността му като командир по време на военните действия през 1999 г.



Период, свързан с множество убийства,



измъчвания на невинно неалбанско население в областта. Парадокс, но факт е, че през последните три години косовските регионални правителства са били управлявани от командири на АОК - Рамуш Харадинай, Агим Чеку и сега Хашим Тачи. Вариантите пред Тачи за избор на коалиционен партньор не са толкова много - или коалиция с ДСК на президента Фатмир Сейдиу, или с най-богатия косовски албанец Баджет Пацоли, чието име нашумя преди години със скандалния ремонт на московския Кремъл. Хашим Тачи, както твърдят познавачите на политическата сцена в Косово, най-малко би искал да влезе в съюз с Пацоли, защото той, освен че се превърна в синоним на популизма, се и оказа, че е бил в близки връзки с бившия югославски президент Слободан Милошевич. Като заплаха могат да бъдат разчетени думите, идващи от брата на Рамуш Харадинай, който е начело на Алианса за Косово - той заяви, че без тази партия, взела близо 10 процента, няма да има правителство. Според главния редактор на "Коха диторе" Агрон Байрами обаче не е изключено Хашим Тачи да направи коалиционно правителство с Баджет Пацоли и напусналия ДСК след смъртта на Ругова Неджат Даци, който пък създаде своя партия Демократичен съюз на Дардания, както и да привлече някои от по- малките малцинствени партии на турците, бошняците или гораните (имащи български корени)... Коментаторите вещаят един нелек период на преговори между основните политически сили в Прищина. Наблюдателят Фахри Моисиу дори вижда възможност след влизането на Демократическата партия на Косово във властта за процес на сериозно вътрешно противопоставяне и дори отделяне на отделни крила. Въпросът, който излиза на преден план е дали Тачи ще успее да запази партията си в управлението, тъй като тя ще бъде изправена пред много сериозни предизвикателства. Изминалата предизборна кампания в Косово показа, както и преди 18 месеца доклад на ЮЕНДИПИ, че най-големият проблем пред жителите на областта не е решаването на статута, а справянето с



безработицата, която надхвърля 60 процента



Младите хора в областта Косово са готови да излязат и да протестират не толкова за независимост, колкото за по-добър живот и високи заплати. Идването на Хашим Тачи на власт е натоварено с големи очаквания, но всъщност той вече веднъж бе премиер на първото преходно правителство след идването на международната общност. И сега мнозина западни наблюдатели свързват това правителство с криминализирането и разграбването на Косово по подобие на кабинета на Сали Бериша в Албания, който след 1992 г. отвори вратите за криминализация на обществото в Албания. От ЕС вече се чуха сериозни гласове Прищина, в лицето на бъдещия премиер Хашим Тачи, да не бърза с провъзгласяването на независимост, с което дадоха ясен сигнал, че Брюксел ще продължава да играе важна роля в процесите на Балканите. Не е ясно доколко промененият имидж на модерен политик на Хашим Тачи ще допринесе за стопирането на негативните процеси и финализирането на въпроса за статута на Косово, защото рисковете пред региона ни остават отворени. Подялба на Косово или независимост ще бъдат двете перспективи пред областта, които могат да предизвикат преливане на нестабилност към населената с албанци Прешевска долина в южна Сърбия и към северозападна Македония. Нерешеният косовски въпрос може да продължи да предизвиква проблеми между албанци и сърби и да се превърне в сериозен риск за стабилността на Балканите. Макар засега на повърхността в Косово да е спокойно, риск съществува. Явно е, че под повърхността цари напрежение, умора и разочарование. Населението на областта в голяма степен е недоволно и това може да се изрази по много начини.
 В Косово могат да излязат на улиците както за да се радват на независимостта си, така и да протестират срещу ниските заплати и огромната безработица.
11
2256
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
29 Ноември 2007 03:15
"Подялба на Косово или независимост ще бъдат двете перспективи пред областта, които могат да предизвикат преливане на нестабилност към населената с албанци Прешевска долина в южна Сърбия и към северозападна Македония."

Независимост е позицията на косоварите и на ЕС (и САЩ), т.е. нашата позиция. Подялбата не знам чия позиция е - понеже нали Сърбия не иска да отстъпи суверенитета изцяло.

Не става ясно дали и двете еднакво "могат да предизвикат преливане на нестабилност" към Прешево и Тетово.

Според мене подялбата на Косово със сигурност ще повлече повече нестабилност и искания на албанците за подялба на южна Сърбия и западна Македония.

И от гледна точка на мира, и от гл. т. на сръбския дългосрочен интерес е Косово да стане независимо колкото може по-скоро и Сърбия да пие една студена вода и да почне да се готви сериозно за ЕС. Иначе никога няма да стигне до ЕС.

Нестабилността на независимо Косово нека да е проблем на косоварите. Сърбия сигурно ще затвори границите, ще им спре тока, ще осигури международни наблюдатели за правата на сръбското малцинство и целостта на сръбските манастири, макар без ток.
29 Ноември 2007 04:35
"Free Kosovo"!!!
29 Ноември 2007 10:24
Фичо: "Независимост е позицията на косоварите и на ЕС (и САЩ), т.е. нашата позиция."
Колко е просто, нали? Няма нужда да се мисли. Раболепие юбер алес! Лошото, фичо, е, че ние сме последните, които биваме уведомявани за собствените си желания.
29 Ноември 2007 10:49
Така както трябва да се признае на Косовските Албанци правото на самоопределение и Косовските Сърби не биват да бъдат лишавани от правото на избор между Албанско Косово и Сърбия. Вероятно е да се стигне до федерализиране на Косово по модела Босна плюс някаква форма на автономия за Прешево в рамките на Сърбия. Струва ми се вероятно в обозримо бъдеще и Македония да се федерализира, с цел съжителство на Албанци и Македонци, както да речем съжителстват Фламандци и Валонци в Белгия. Струва ми се вероятно да се получи някакво обвързване между казусите Косово и Босна. Очевидно проблемите и сътресенията са неизбежни при какъвто и да е развой на събитията и важното е да се достигне не до най-лесните решения, а най-добрите в дългосрочен план.
29 Ноември 2007 19:17
Просто се гответе наще да гласуват за независимост на Косово. Това ще е последната стъпка към пулното разрушение. Защото после идват Родопите и тн. Само дето политиците да знаят че този път няма да им се размине.
29 Ноември 2007 21:49
В това кюше , гаче е офисчето на мирикано-албанската завера за Косово ...

29 Ноември 2007 22:29
Като член на ЕС ние споделяме единното становище на съюза.

Освен това имаме и други съображения като съседна страна - искаме стабилност на Балканите, каквато няма да има, ако Косово остане в Сърбия и се продължи с напрежение, потенциални нови кризи, етнически чистки, тероризъм, партизански движения. Ако Косово остане в Сърбия, ще продължи и албанизацията на южните сръбски области и проблемът ще расте. Сърбия с Косово никога няма да влезе в ЕС и на Войводина ще й писне да чака Годо и ще поиска да излезе (тя вече печати свои паспорти).

Освен това като грамотни български патриоти усещаме и историческа справедливост или ирония als ob в разпадането на сръбския антибългарски пиемонтски проект. Нека Сърбия се умири и нормализира, и нека да има етнически сръбски земи извън границите й, както има и български извън нашите граници. Да има сръбски малцинства в съседните страни. Има и 25 млн етнически руснаци извън Русия. И Печ (Ипек) може прекрасно да е извън Сърбия, както Охрид е извън България, Киев - извън Русия, Цариград - извън Гърция.
29 Ноември 2007 22:33
Рицара,
Да си чул някой да иска да маха Родопите от България?
Като например ЕС, САЩ, или пък Турция, Гърция (понеже все пак тя, а не Турция, граничи с Родопите), или ДПС, българските турци?
Някой да иска да ни бомби за това?
Аз не съм чул.
29 Ноември 2007 23:32
Що го увъртате бе суеци?
Що го увъртате?
Вярва ли някой, че това Косово ще остане независимо задълго?
Знаете много добре какво ще последва.
И пак ще сте съгласни.
Додето дойде ред на Македония.
И после на кого?
Но вие все сте съгласни.
Апропо, Чичо Фичо, понеже сам повдигаш въпроса.
Ако опората на цялото прогресивно човечество реши, че нашите мюсюлмани се нуждаят от независимост...
Ти какво ще кажеш тогава? Хайде, кажи го на ужким. Ей така - на игра. Ако ти стиска.

Редактирано от - Сократ-май на 29/11/2007 г/ 23:40:24

30 Ноември 2007 00:33
Не съм чул някой да иска независимост за части от България. А ти?

(Ако поиска, аз съм твърдо против, даже да е за Варненска община - има щури хора из форумите да искат КПП на Комитовото ханче )
30 Ноември 2007 02:50
ЧИЧО ФИЧО,
/:/ "Като член на ЕС ние споделяме единното становище на съюза."
......................................... ......................................... ....................................
А какво е било/ имала ли е?/ становището на България преди да се определи "единното становище на съюза"?!
Нали, все пак, в този "демократичен" съюз/ЕС/ ЕДИННОТО съюзно становище се "изработва" съвместно/ би трябвало!/, чрез отчитане на всяко ОТДЕЛНО становище на всяка държава-членка на съюза/ЕС/ и общо гласуване от всички държави-членки на окончателно ЕДИННО становище на съюза/ЕС/?!?!
Думата ми/въпросът ми/ е: имала ли е България/управляващите я!/ нейно Становище по въпроса и КАКВО е било то преди да се гласува и приеме ЕДИННОТО становище на съюза/ЕС/?!?
Отделен е въпросът на какво МЕЖДУНАРОДНОПРАВНО основание ЕС ще решава за ВЪТРЕШЕН въпрос на държава/и/, която НЕ е членка/и/ на ЕС?!

Редактирано от - paragraph39 на 30/11/2007 г/ 02:50:56

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД