:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,759,848
Активни 538
Страници 16,315
За един ден 1,302,066
Истинската история

Да ни е честита новата 7516 година!

През цялото Българско средновековие времето се брои от " сътворението на света”, християнското летоброене се налага през XIV в.
Колона с възпоменателен надпис за битката при Клокотница и победата на цар Иван Асен II. Посочената дата е 6738 г. от сътворението на света (1230 от н.е.), индиктион 3. Църква "Св.40 мъченици", Велико Търново.
Наистина е смайващо многообразието от начини, по които човечеството е изчислявало или продължава да изчислява времето - праисторически календари с резки и възли, египетски, вавилонски, древногръцки, китайски, византийски, еврейски, римски, юлиански, грегориански, новоюлиански мюсюлмански календар, календари на Омар Хайям, на маите, на Френската революция (1789 г.). Огромен брой начини и една-единствена голяма трудност - тропичната година (интервалът от време между две последователни преминавания на Слънцето през точката на пролетното равноденствие) не се състои от цяло число денонощия. Дължината й е 365 денонощия, 5 часа, 48 минути и 46 секунди, докато обичайният човешки времеви цикъл се основава на смяната на деня и нощта, на светлината и тъмнината, на работата и почивката. Тези допълнителни часове и минути натрупват с времето огромна грешка. Юлианският календар изостава с едно денонощие за 128 години, докато грегорианският избързва с едно денонощие за 3280 г.
При новоюлианския календар, разработен от сръбския астроном Милутин Миланкович, за да не се налага приемането на католическия грегориански календар в православните страни, грешка от едно денонощие се натрупва за цели 43 500 г. Новоюлианският календар е одобрен на събор на православните църкви в Цариград през 1923 г., но Румъния, Сърбия и Гърция въвели все пак грегорианския календар. В България това било направено още през 1916 г. (31 март е последван от 14 април).
С основаването на българската държава

през 681 г. е прието прабългарското летоброене

Прабългарските племена заимствали своя 12-годишен цикъл, както и повечето източни народи, от китайците. Лунните години са означени с имена на животни (по шест диви и домашни), а месеците в тях - с числителни редни. Изчерпателни сведения за прабългарското летоброене намираме в известния Именник на българските ханове, познат ни от няколко, но късни руски преписа. Славяните, изглежда, запазили своето летоброене, за което, поради липса на достатъчно извори, знаем твърде малко.
В първите 140 години от съществуването на българската държава прабългарското летоброене напълно задоволява нуждите на държавното управление. През 820 г. в договорен надпис, изсечен по времето на хан Омуртаг, се открива важно сведение. Текстът е датиран както "от рождество Христово" ("от появата на истинския бог"), така и "от сътворението на света" ("6328 [г.]"). Поне в запазената част от надписа липсва датиране по прабългарското летоброене. В Чаталарския надпис, писан на гръцки език, намираме също двойна дата - "сигор елем" (втората година от 12-годишния цикъл - вол или крава, първи месец), както и "по гръцки 15 индиктион" (821-822 г.). През същата година според надписа хан Омуртаг си построил аул (укрепен дворец) на брега на р. Тича, както и мост на същата река. Въпреки че данните от Именника са достатъчно изчерпателни, двойното датиране в Чаталарския надпис е много важно за сигурността, с която може да се работи с прабългарското летоброене.
От управлението на хан Омуртаг насетне прабългарското летоброене е изместено от византийската ера,

която отчита времето "от сътворението на света"

Първата година от византийската ера продължила от 1 септември 5509 г. пр. н. е. до 31 август 5508 г. пр. н. е. Тъй като по-голямата част от нея остава в 5508 г. пр. н. е., то днес, за да получим годината "от рождество Христово", изваждаме 5508 години от годината "от сътворението на света", но само ако не е означен месецът. Така вероятността за грешка е два пъти по-малка. Индиктионът (от лат. Indictio - определяне, налагане) пък е година от 15-годишен цикъл във византийското летоброене, въведен от император Константин I през 312 г., която започва винаги на 1 септември, когато е началото на данъчната година. Индиктионът се пресмята по проста формула - към годината от нашата ера се прибавя числото 3, а полученият сбор се дели на 15 - остатъкът сочи индиктиона. Във Византия крайно ограничен кръг от държавни служители били посветени в тайната на определяне на индиктиона. Непознаването му веднага уличавало създателите на фалшиви императорски укази и други държавни документи. Индиктионът се използва обикновено с годината "от създаването на света". В основата на летоброенето от византийската ера е юлианският календар, създаден от група александрийски астрономи начело със Созиген, по поръка на Юлий Цезар. Въведен бил на 1 януари 45 г. пр. н. е.
През 525 г. от н. е. (241 г. от ерата на Диоклециан) един монах, Дионисий Малкия,

много произволно изчислил годината на раждането на Исус,

наречен по-късно "Помазания" (Христос). Тази година била приета за година първа, за начало на християнската ера (нашата или новата ера). Погрешните пресмятания на Дионисий Малкия са забелязани отдавна, но ерата, основана на неговите пресмятания, е днес основно летоброене в нашия свят.
На практика летоброенето "от сътворението на света" се запазва през цялото Българско средновековие. Едва в края на ХIV в. се появяват няколко документа, датирани "от рождество Христово". Католическа Европа изцяло преминала по това летоброене през ХV в.
Грегорианският календар има значителни недостатъци. Различна продължителност на месеците (28, 29, 30 или 31 дни), различна продължителност на тримесечията (90, 91, 92 дни), различна продължителност на полугодията (181, 182, 183 дни), пълно несъответствие на дните на седмицата с датите. Особено неудобен в стопанството е различният брой работни дни във всеки от месеците. Според съветското законодателство през 30-те години на миналия век например, когато месецът има 31-ви ден, той се приема за свръхмесечен и се заплаща извънредно.
Още през 1373 г. византийският учен Исак Аргир много точно разбрал необходимостта от промяна на юлианския календар и на правилата за пресмятане на пасхалиите (таблици, съставени за да се определя денят Пасха), но не предприел никакви действия, защото смятал всяка промяна за безсмислена. През втората половина на ХIV в. на Балканите били твърдо убедени, че краят на света ще настъпи през 1492 г., когато се навършвали 7000 години "от сътворението". А какъв смисъл от каквато и да е промяна, ако от края на света ни делят някакви си 119 г.?! Наистина през 1492 г. едно събитие сложило края на света, на "средиземноморския свят". Христофор Колумб открил Америка и с това поставил край на света такъв, какъвто съществувал през предходните 7000 г. Същата година била съдбоносна и за евреите, които били изгонени от Испания до един, "с изключение на министъра на финансите". Все през същата 1492 г. била създадена Испания след обединението на Кастилия и Арагон и страстната любовна история между владетелите им. Наистина съдбоносна година, която сложила край на дотогавашния "средиземноморски свят".

---Днес---

Ако към византийската ера приложим археологически критерии, ще установим може би с учудване, че тя съвпада с началото на каменно-медната епоха на Балканите. Наистина сега настъпва леко изместване на това начало към VII хил. пр. н. е., но въпреки това средата на VI хилядолетие си остава в началото на каменно-медната епоха. Дали е случайност съвпадането на "сътворението на света" и началото на каменно-медната епоха на Балканите? По-скоро не. Именно VI хилядолетие е времето на същинското начало на ускореното човешко развитие в Европа. Ненапразно Чайлд нарече това време "неолитна революция". Изведнъж, сякаш от нищото, се появяват и контролираното използване на огъня, и отглеждането на домашни животни и зърнени култури, и най-вече появата на керамиката. При това керамика великолепна, със съвършено владеене на цветовете. Появата на каменно-медната епоха в Близкия изток се отнася към 11-12 хил. пр. н. е. Приток на неолитно население в края на VII хил. пр. н. е. установява революционните открития на Балканите. Днес се смята, че това население от Проливите върви покрай бреговете на Бяло море, после завива на север по поречието на Струма и чак след това заселва Тракия и останалите части на полуострова. В Западните части на Европа каменно-медната епоха се датира чак през IV хил. пр. н. е.
Чудото, наречено "каменно-медна епоха", е толкова смайващо от археологическа гледна точка, че съществуваха по-рано гласове, които - къде на шега, къде на истина - намесваха извънземни цивилизации в появата му.
Ако все пак предположим, че споменът за това революционно за човечеството време е достигнал през хилядолетията чак до началото на нашата ера под формата на "сътворение на света", тогава несъмнено ще трябва да преосмислим решително днешната си представа за безписмения период, наречен "праистория", и за възможностите за безписмен пренос на информация през хилядолетията.
 Надгробен надпис на родителите на цар Самуил - княз Никола и Рипсимия, и на най-големия му брат Давид. Според датата надгробието е поставено през 6501 г. от сътворението (993 г. от н.е.), индиктион 6. Национален исторически музей.
 Грамота на византийския император Михаил IX Палеолог от юни 6808 г. от сътворението на света, индиктион 13 (1300 г. от н.е.) Годината и индиктиона с оградени.
 Колона със строителен надпис на хан Омуртаг. Датиран е в годината сигор в месеца елем, по гръцки индиктион 15 ( 821-822 г. от н.е.)
43
11977
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
43
 Видими 
20 Декември 2007 00:08
Чак сега разбрах кога България ще отлепи от дъното-на върба, в сряда.
20 Декември 2007 02:19
На всички форумци-мюсюлмани- ЧЕСТИТ РАМАЗАН-БАЙРЯМ!!!
20 Декември 2007 07:34
В тази статия има една неточност, която ме дразни. Твърди се, че календара с 12 год. цикъл е възприет от българите от китайците. Напоследък започнаха да се появяват теории, които говорят по-скоро за обратното. Този календар се ползва преди повече от 3000 години в Междуречието (Асировавилония), а в Китай "само" от 2000 години. Тъй като българите са населявавил територия между двете държави (Северен Афганистан, Алтай) не е ли по-вероятно този календар да е бил възприет първо от българите, а после чрез тях от китайците? Освен това арменски исторически източници говорят за българи още през 2 век от новата ера. Е, как в Китай ще почнат да ползват тоя календар през 1 век от н. е., а българите слд "само" един век ще се в Европа и ще ползват същия календар, пък и взет от китайците?
20 Декември 2007 09:29
А, исторически погледнато някой знае ли какво точно се е случило преди 7516 години и защо са се хванали за това?
20 Декември 2007 09:43
Някои знаят-ереите, тогава или няколко хилядолетия около тази дата се е "образувала"древната еврейска държава...Те и сега така са организирали празниците си и новата им година е през септември...и използват нашето летоброене само за да си пресмятат печалбите...Ха Ха.
20 Декември 2007 09:55
Какво се се случило преди 7516 години? Би трябвало да отговорим, че се се сътворил света? Дълга тема, която е неподходяща за сериозни разсъждения във форума. За това, по-бодро! Може просто като средновековните владетели, да си датираме и ние по този начин новите години. Готино, нали!
20 Декември 2007 10:06
Календарната бъркоия в световен мащаб чака решение, но не виждам да стане скоро. Първо за ерите. Ако се приеме една дата достатъчно отдалечена във времето - примерно в неолита, цялата човешка история ще се брои в положителни нарастващи числа, а не преди този, след онзи по различните ери... Второ за годишния календар - разпределението на дни, седмици и месеци в отделната година е много непрактично. Има разработки, още от Омар Хайам и до днес, доста по-удобни, който най-малкото ще елиминират ежегодното печатане на милиарди нови календари.
Самият факт, че ние в България още не можем да се оправим със Стария и Новия стил, показва трудностите за уеднаквяване на хронологията и календара в света. На дядовците и бабите ни след 1916 г. им трябвали години за да свикнат, че Коледа не е на 24-5 декември, а на 6-7 януари. Сега на нас ни трябват още десетилетия, докато започнем да отбелязваме Трифон Зарезан на 1 февруари, а не на 14 (Айде с Коледа май посвикнахме, само циганите си карат Нова година на 14 януари!)
20 Декември 2007 11:22
"На дядовците и бабите ни след 1916 г. им трябвали години за да свикнат, че Коледа не е на 24-5 декември, а на 6-7 януари."
Прощавай, integer, искаш да кажеш обратното - да свикнат, че Бъдни вечер и Коледа след 1916 г. са на 24 - 25 декември, а не на 6 - 7 януари?
Аргументи: щом след 31 март следва 14 април, се "съкращават" 13 дни от календара и се "изместват" празниците, които са на постоянна дата с 14 дни назад т. е. празнуват се с 14 дни по рано, например Илинден (20 юли), по стар стил е на 2 август, Трифон Зарезан също.
20 Декември 2007 13:07
Грешиш бай Илия! Нещата са по-други.
Когато през 1916 г. се въвежда григорианския календар и датите се изместват напред с 13 дни, се прави грешката, че с 13 дни се изместват и християнските празници. До тогава Бъдни вечер е била на 24 декември, Трифон Зарезан - на 1 февруари и пр. А такова преместване не е трябвало да се прави, защото тези дни са били така преди 2000 г., когато (условно) са се създавали християнските традиции. Грешката е поправена пред 60-те години на ХХ век, когато БПЦ "връща" празниците по местата им, както са днес. Моята баба (лека и пръст) наричаше григорианските дати "по старому" и не можеше да свикне сп промените (родена бе 1921 г.) Спорил съм с нея много пъти и веднъж тя призна, че нейната "баба не можела да свикне с новия каленар и празнувала "по старому". Т.е. за нейната баба "по старому" е било юлианското броене, а за внучката - григорианското. Какво да се прави - въпрос на времева координатна система.
Така християнските празници 11 май и 26 ноември си остават празниците на светите братя и на св. Климент. Тъй като, обаче, в продължение на около 50 години те са били на 24 май и на 8 декември, в момента "светските" празници на Писмеността и културата и на Студентската младеж са непроменени.
20 Декември 2007 13:10
И точно по тези причини употребата на изрази като "стар стил" и "нов стил" е погрешна, защото новият стил всъщност е старият е верният. Един от примерите, когато старото е прогресивното, а новото - не.
20 Декември 2007 13:30
Времето и простанството са относителни.По моя личен календар тази година е 12(преди толкова години се изнесох от блатото).Толкова години живея като бял човек, толкова години си имам редовни осигуровки(които наистина ти осигуряват нещо), толкова години не срещам кисели и намръщени хора в блока ми, толкова години не виждам по заведията гадни мутри и биячи.От тогава и разбрах , че луксозните мерцедеси са правени за възрастни хора, които няма за кога да спестяват повече, а не за полуграмотни "бизнесмени" видели някои и друг лев.
20 Декември 2007 13:31
Допуснал съм грешка: 14 дни, не 13.
I'm sorry!
20 Декември 2007 13:44
...Същата година била съдбоносна и за евреите, които били изгонени от Испания до един, "с изключение на министъра на финансите". ...

Интересно, а защо тези испанци са направили такова изключение тъкмо за него. В днешно време той вероятрно би бил наритан първи.
Или това в кавичките не е цитат, а някакъв майтап на автора? И аз се хващам като последния бунак...
20 Декември 2007 13:50
Лебовски, тези неща не ги знаех. Благодарско.
Човек се учи докато е жив.
20 Декември 2007 13:59
Човек се учи докато ... стане началник.


20 Декември 2007 14:05
Лебовски! най после да срещна един човек на който да му е ясно проблема! Но как да превъзпитаме българина! Исконните дати са точно тези - старите - Коледа 24/5 Св.Кирил и Методий - 11 май, Трифон Зарезан - 1.02 и т.н. ! Нашите предци са ги празнували така от княз Борис -864 г. до 1916 година!!!! И заради календарната грешка между 1916 и 1970 и упоритостта на БПЦ, празниците се местят съответно Коледа-7.01, Трифон Зарезан 14.02 и Св.Кирил и Методий-24.05. Аз апелирам - братя българи, четете и спазвайте празниците по църковния календар! Там е истината, така е било! Аз, като Георги, протестирам против тотално объркания Гергьовден - искам си го на 24 април! Не го искам на 6 май! Четете Захари Стоянов - там за пръв път срещнах правилното му вековно датиране - "24 април - Гергьовден - сняг наваля въстаниците !" Това е, Гергьовден - 2000 години се празнува на 24 април!
20 Декември 2007 14:16
Бай Илия Работата с календара и църковните празници е както винаги по-проста от колкото изглежда.
През 1915 година влязохме във войната на страната на Централния съюз, където е приет григориянския календар. Всички релации между съюзниците се пишели с една дата по григориянския /за австро-унгария и Германия и Турция/и отдолу една по юлиянския за България /от 1 октомври 1915 до 1 април 1916/. Объркването което това е създавало в управлението на войските на балкана е било неописуемо. На Швабите, като глвна сила в съюза им писнало, свили перките на Фердо и той клекнал. Българската православна църква, тогава, обаче корназ, не кляка, и си караше по юлиянския календар до 1974, когато бат Тошо й сви перките и тя влезе в час! Гражданите, дето ходят на работа, няма как да карат по юлиянския, затова за тях и празниците се "разминаха" до 1974. Единство на народ и Църква, както обикновено!
20 Декември 2007 14:17
Прабългарските племена заимствали своя 12-годишен цикъл, както и повечето източни народи, от китайците.
- поздравления за автора- може би един от първите български учени докопали се до древните китайски архиви. Но редно би било да цитира китайските източници за твърденията си за да не позволява на опонетите да го репликират за измишльотини.
Във връзка с датировките на прабългарски ханове, тъй като авторът е известен славянофил, редно е да се придържа към праславянски а не към прабългарски датировки. Самият той твърди - не че не е истина- че не съществуват прабългарски писмени паметници.
И последно - стига с тези византийщини за Византийската епоха. Понятието Византия възниква около 15-17 век. Дотогава съществува понятието за империята Неа Рома, поради което и ние наричаме съседите си тогава не византийци ами ромеи.
20 Декември 2007 14:19
Интегер - Георги, благодаря за оценката! Аз по принцип имам историята за хоби и също така историята на религиите. И дори не вече толкова на християнството, колкото на останалите вери - индуизъм, будизъм, религиите на древните народи и пр. Ако имаш сходни интереси, пиши ми на мейла - истински е!
На всички форумци - Весели празници и Здрава, Мирна, Щастлива, Успешна и Благополучна (като финанси) Нова 2008 година. Аз затварям сергията и излизам "в отпуск". До 4 януари! Това е, чао!
20 Декември 2007 14:23
Боби1945, всичко писано от теб е вярно, но не и това, че църквата "не кляка". Напротив - и тя кляка, даже излишно, от нея пренастройване на григорианския календар едва ли се е искало ... Но чак такива подробности не знам - кой, кога, защо е сгрешил. Та нима в Германия и Австро-Унгария е сменян и църковния календар? Поне в момента е юлиански, май?
20 Декември 2007 14:45
Не, в Германия има Григориански, или вариант, още от 17, 18 век, зависи кое княжество кога го е приело. Там никога не е имало разминаване в празниците, защото държавата и църквата са действали синхронно - св.Георги на 24 април, Коледа - на 24/25 декември.
20 Декември 2007 14:51
Пояснение за Лебовски - папа Григорий променя календара не от прищявка, а защото астрономите го убеждават, че поради грешка в точността на юлианския календар равноденствието се е изместило от 21/22 март и има опасност ако грешката се остави, примерно Коледа да се премести през лятото!!! И различните деноминации постепенно прилагат промяната, едни по-рано, други по-късно.
20 Декември 2007 14:58
Лебовский, уважавам предпочитанията ти, но статията според мене едва ли има за цел да ни покаже точно това, което ти ни "светваш", особено пък че в България смяната на календарите се е диктувала от БПЦ...смените стават обикновенно от светските власти, а църквите поне в православието са се нагаждали или не според конкретните си интереси...Дори и автора дали волно или неволно ни бута пак към изгонването на евреите от Испания / нито дума за изгонването им от ПалестниЯ/ и откриването на Новия свят...Мисля си не новокаменната ера , летоброенето преди 7х. години или най-малко пък новия и стария стил и датирането на празниците...е в главата на автора, а много съвременни изми, фалшификации и зомбиращи манипулации...Весела коледа и новогодишни празДници..., пардон "Мери кристмЪс, енд ХИпи ню ИЙър...", а аз си пея една песничка от Баба ми...Дядо Коледа пристига от далеч, от далече чак от...Стара планина...
20 Декември 2007 15:05
А по отношение закачката със заглавието.... Летоброенето се води по ери - период с начало някакво важно за общността събитие. За едни-сътворение мира, за други - рожденния ден на шефа (пример ерата на Диоклециан, на Христос, май и при японците имаше нещо такова), за Римляните - от основаването на Рим и т.н. Така че ери можем да си измисляме, стига общността да ги приеме. Някои брояха даже 1917 г. за нова ера. Но видя се - летоброенето се мени с общността - едно идва друго си отива...
20 Декември 2007 15:58
ludo-mlado-nedotakovano
В тази статия има една неточност, която ме дразни. Твърди се, че календара с 12 год. цикъл е възприет от българите от китайците. Напоследък започнаха да се появяват теории, които говорят по-скоро за обратното.
за да не се дразниш ще те успокоя, че тези теории са на едни историчари, дето могат да ти докажат, че и първият космонавт на земята е прабългарин, живял някъде между Афганистан и Алтай. На тях туй за прабългарите им идва отвътре.
Днес пък в "Труд" чета, че някаква си банка издала календар с българските откриватели и там се мъдри и името на Джон Атанасов. Джон Атанасоф си е чист американец и съвсем не българин. Той се сети да си търси корените едва на 70-80 годишна възраст. По-същата причина бихме могли да кажем, че Пушкин не е руски, а арабски поет.
Той Фичо дека е роден във Варна и е завършил Софийския университет вече не се чувства българин, пък те Джон атанасоф. Абе комплекси на малка държава.
20 Декември 2007 16:05
ЛЕБОВСКИ, И с моята баба беше така, тя е родена през 1894 г.
20 Декември 2007 16:06
integer2
"На дядовците и бабите ни след 1916 г. им трябвали години за да свикнат, че Коледа не е на 24-5 декември, а на 6-7 януари."
inтeger2 май си със сбъркани понятия. Докато Грегорианския календар за държавата ни е бил приет през 1916г., то нашата църкава го прие едва някъде през 50-60-те години. Дотогава Коледа беше на 7 януари, т.е., след Нова година и на мене ми беше трудно да свикна както с Коледа, така и с новите дати на именните дни, когато църкавата прие Грегорианския календар. Руската, може би сръбската и гръцката още не са го преиели.
20 Декември 2007 16:10
Интегер, за едно и също нещо мислим, но май неправилно пишем. Аз знам кое е наложило реформата в календара в средновековието, но защо григорианския календар не е въведен в България чак до 1916 г. не знаех. Обяснението на Боби, че е станало през войната по военни причини ми изглежда логично. Но григорианският календар не е трябвало да се прилага и за християнските празници, както е станало у нас. И ти си противоречиш, ако в Германия празниците са по григорианския календар, то Коледа там ще да е на 7 януари. Щом е на 25 декември - по юлианския ще да е,
20 Декември 2007 16:12
Моля някой от знаещите във форума да ми обясни индиктионите, защото по дефиницята, която е дадена в статия нещо не се получава. За дадените двойни дати
(1300+3)/15=86, 8(6), сиреч остатък 87 закръглено (инд. 13) и
(993+3)/15=66, 4 или остатък 4 (инд. 6)
и т.н.
какво не е казал автора или направо е объркал.
20 Декември 2007 16:13
teabg
Какво се се случило преди 7516 години? Би трябвало да отговорим, че се се сътворил света?
Тъй като в Библичта се дават имената на всички поколения с годините колкото са живели, то църковните отци са изчислили откога е сътворен светът и в груби линии това е датата.
20 Декември 2007 16:15
Марксе, ти май не четеш преждепищещите, а само в марксизма вярваш. В момента християнските празници в Бг (и в почти целия свят, без Русия, Гърция и Румъния май,) са по ЮЛИАНСКИЯ, а не по ГРИГОРИАНСКИЯ календари. Такива са били и унас във времето от 1916 до края на 60-те години на мин. век и е било грешка.
20 Декември 2007 16:21
Лебовски
Та нима в Германия и Австро-Унгария е сменян и църковния календар? Поне в момента е юлиански, май?
Абе Лебовски може ли такива смехории да пишете. Защо се нарича Грегориански, защото папа Григорий не знам кой си е наредил на всички католически църкви да го сменят. И още тогава Австрия и Германия (тогава протестанство не е имало) са го сменили. Само православните църкви не го сменят.
bobi1945 даде най-точна информация.
20 Декември 2007 16:28
Лебовски
В момента християнските празници в Бг (и в почти целия свят, без Русия, Гърция и Румъния май,) са по ГРИГОРИАНСКИЯ, а не по ЮЛИАНСКИЯ календар, както ти пишеш. А по-горе ти обясних защо, защото тогава всички западни страни са били католически и техния шеф папа Григорий им е наредил да минат на новия календар. Затова календарът се нарича Григориански, само православните църкви, които ти изброяваш по-горе остават на по-старият ЮЛИАНСКИ календар.
bobi1945 ти го е обяснил. Върви на Wickpediata ис ис изясни темата.
20 Декември 2007 16:31
И още нещо Лебовски аз няма защо да чета преждепияещите, защото съм преживял смяната, както впрочем и боби1945, съдейки по година в името му.
20 Декември 2007 16:50
Момчета, вие сте на погрешен път. Разминаването през периода 1916-1974 г. само У НАС идва от това, че държавата въвежда григорианския, а църквата остава по юлианския! Затова по света където не е имало такива разминавания, празниците са, както вие му казвате григориански. Там където и държавата и църквата са по ЮЛИАНСКИ (сега няма, но някога е имало) датите си съвпадат както и при григорианския - Коледа е на 24 декември! Затова у нас сега по църковния календар е правилно - така е било и преди 1916, когато у нас са били юлиански и светския и църковния календар. Объркването в Русия е, защото държавата е по григориански а църквата им още по юлиански!
20 Декември 2007 16:53
Марксе, трудно е било на нашите деди през 1916 г. да свикнат с преместването на коледа от 24 декември на 7 януари. Длед 1974 г. на теб ти е трудно да преминеш от 7 януари на 24 декемри. Но пак ти казвам десетки векове дедите ни са си знаели - коледа - 24 декември!
20 Декември 2007 17:59
а коя година е по шмендикапелския?
20 Декември 2007 19:40
Симо, по шмендекапелският е 1917 и продължава дастои!
20 Декември 2007 19:46
Лебовски, доста трудно е да се докаже самата рИволюция, тъй като Великата Октомврийска Социалистическа РИволюция, сега е Ноемврийско-Октомврийската Социалистическа Революция с надежда да се превърне от соцреволюция във капиталистическа такава и да покаже на некой форумци, че Марксизмо-ЛенинизъмЪТ е фундаменталният камък на историческия прелом към капитализъмъ.
И стига с тези Юлиански и Грегориански календари!!! Те са анатемосани от 7 ноември, 1917-тата петилетка.
20 Декември 2007 20:07
integer2
Момчета, вие сте на погрешен път. Разминаването през периода 1916-1974 г. само У НАС идва от това, че държавата въвежда григорианския, а църквата остава по юлианския! Затова по света където не е имало такива разминавания, празниците са, както вие му казвате григориански.
Объркването е в твоята глава. При преминаване на държавата на Грегориански календар се преместват само датите на държавните дела, а църквата нищо не мести, т.е., 7-ми си остава Коледа. И нашата Коледа тогава не съвпадаше със западната.
20 Декември 2007 22:06
Засега Лебовски дава най-доброто обяснение за мешавиците със стар и нов стил.Винаги съм се чудил защо при положение че Грегорианския календар мести времето напред(напр 11-ти май става 24-ти), то при нашите религиозни празници се получи точно обратното.Празникът на Светите братя от 24-ти бе преместен назад на 11-ти(където му е и мястото).Явно е поправена грешката от 1916 г.
Маркс, не е само до четене, трябва нещо и да влиза в кратуната.Да "вденеш", както се казва по нашенски.И по -полека с квалификациите, държиш се като истински марксист-ленинист.
20 Декември 2007 22:58
Марксчо никъде не съм писал "прабългарин" - щото и по онова време т.е. преди 1800 г. българите са се наричали и са били наричани българи. Тва от една страна. Второ преди до говориш за космонавти от неолита земи че прочети некои трудове. Щото 12 годишния календар действително е бил ползван от българите, а освен това те наистина за пръв път са споменавани още през втори век от н.е. в арменски източници. Не разбирам кво е нелогичното тука дето не ти харесва.
Колкото до "лудо-младо - недотаковано". Е извинявай, даже и най-примитивните политагитатори от ерата на твоя любим Сталин не са се изразявали толкова просташки, ама кво да се прави, явно твоя тип изпада в деградация ...
21 Декември 2007 08:51
Марксе, Марксе! Ами като е толкова праволинейна църквата, да стои по Юлианския календар.. И Коледа ще вземе да стане пролетен празник! Нали затова е трябвало да се направи едновременно корекцията (у нас все пак през 1974 се усетиха) и няма да има разминаване - св.Георги на 24 април (виж в европейските църкви кога е st.George) Коледа на 24.12. След като е изчислено че Христос е роден почти на зимното слъцестояние - 22.12 , как така ще го пращаме на 7.01 с тенденция да отива на 10.01 и т.н....Астрономически Коледа е почти на зимното слънцестояние. Игнажден-съвсем точно пък!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД