:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,759,029
Активни 371
Страници 15,496
За един ден 1,302,066
Пръски отвъд океана

Коледна политика

Имам добър приятел от казармата, който е евангелски пастор в София. Виждам го редовно и с удоволствие, когато се прибирам, макар и да ни делят сериозни идеологически различия. Може би най-дълбокото от тях е по въпроса за мястото на религията в американската политика.

Този приятел - да го наречем А. - е във възторг от това, че САЩ са дълбоко набожна държава, поне по външни признаци, и че тази религиозност се прелива в политическата сфера. Споделям констатацията, но не и възторга му.

Опростено предадено, тезата на А. е, че Съединените щати са адаптирали в държавното си устройство библейската теза за човешкото несъвършенство и "първородния грях". Понеже хората са покварени и на тях априори не може да се разчита, предвидливите американци са сглобили политическа система, в която са заложени множество механизми за взаимен контрол, включително практическа интерпретация на прословутото разделение на властите (формулирано, разбира се, от Шарл дьо Монтескьо през 18 век).

От друга страна, моят приятел не харесва Европа заради духа й на рационализъм и хуманизъм, или, както той го казва, идеята, че "човекът знае най-добре". Според А. това е една от причините европейската политика да е била винаги толкова хаотична и често откровено кървава.

Трудно се спори с вяра и в момента хич не искам да анализирам тънкостите в произхода на съвременните демокрации или



да отварям теологични дебати



Но покрай всяка президентска кампания тук се сещам за нашите спорове с А., защото е трудно да не забележиш как религията избива върху повърхността на американската политика.

През 1999 г. участвах в проучване как "черните" църкви във Флорида агитират под сурдинка за политически каузи. Този проект беше незабравим, защото ме вкара в няколко баптистки конгрегации по време на шумните им и забавни неделни служби. Когато обобщихме резултатите, стана ясно, че мнозинството от пасторите открито напътстват паството си да гласува за кандидати на Демократическата партия.

Говоря си напоследък с познати от консервативното Ориндж Каунти, които ми казват как в техните протестантски и католически конгрегации често се агитира за републикански кандидати. Понеже религиозните (и всички други неправителствени) организации са освободени от данъци само ако стоят встрани от политиката, откритата пропаганда е рядкост. Внушението в една или друга посока става обикновено под формата на проповеди на съвсем благовидни "морални" теми (срещу аборта например). Понякога обаче в службите участват политически кандидати - и медиите го отразяват като нормален факт. Бил Клинтън например навремето си беше заплюл една "черна" църква в Харлем.

Няма успешен политик в САЩ, който да се е признал за атеист, и няма такъв, който да твърди открито, че Господ го съветва директно по държавните въпроси (Джордж Буш беше казал, че се моли за просветление в моменти на тежко съмнение, но дори и той вече деликатно избягва подобни самопризнания). Всички се кълнат пред избирателите, че са вярващи, макар и не всички да го натякват.

По този повод небезизвестният юрист и автор Алън Дершовиц(http://www.alandershowitz.com/) често пише как в Америка религията погрешно се отъждествява с морала и как това се отразява върху поведението на политическия елит. Според допитванията половината американци смятат, че морал без религия не може да има. Също така само 3-4 процента от американците се обявяват за атеисти или агностици, така че дори статистически погледнато, в Америка си странна птица, ако не вярваш в божественото.

Мит Ромни, един от тримата титуляри на републиканския кандидатпрезидентски фронт в момента заедно с Руди Джулиани и Майк Хъкаби, изнесе наскоро реч, в която говори за религията и много деликатно за собствената си мормонска вяра. Думите му бяха отразени подробно в медиите, макар и да останаха далеч от класическата реч, която Джон Кенеди изнася през септември 1960 г. пред баптистката конвенция в Хюстън. (Цитат: "Никой католически прелат няма да нарежда на президента, ако той е католик, какво да прави". В същата забележителна реч Кенеди изразява и надежда, че никой пастор няма да наставлява паството си как да гласува.)

Ромни, както и повечето кандидати за нещо в САЩ, говори само за свобода на религията и пропуска да спомене изрично свободата да не се вярва. По-горе съм обяснил защо скептиците не са на почит в американската политика, но за разлика от А. на мен това хич не ми харесва.

Уважаваният "Пю Рисърч Сентър" (http://pewresearch.org/) във Вашингтон спонсорира от 2001 г. насам много интересен проект за политиката и религията (http://pewforum.org/), който събира информация за нагласите на американците, а и не само за тях. Препоръчвам тази страница на всеки, който се интересува от темата за разделението между държава и вяра.

Една от първите интересни находки в проекта на "Пю" само месеци след събитията от 11 септември 2001 г. беше, че 80 % от американците смятат влиянието на религията в света днес за "нещо добро", а според 60 % силата на Америка се корени именно в нейната религиозност. Какво, извинете, остава на политиците, освен



да гребат в синхрон с подобни убеждения



Малко преди да седна да пиша тези редове, видях "коледната" телевизионна реклама на Майк Хъкаби, която веднага стана предмет на оживени коментари. В нея бившият губернатор на Арканзас, който е ръкоположен баптистки пастор, казва, че ако американците са уморени да гледат политически боричкания на малкия екран, е време "да се отпуснат и да се наслаждават на Рождество Христово със семейството и приятелите".

Отначало думите на Хъкаби не ми прозвучаха особено необичайно, макар че, стриктно погледнато, те оставят нехристияните на сухо. Това все пак е политическа реклама, която си има определена цел и тясна аудитория. (Пък и основните християнски празници като правило са почивни дни в Западното полукълбо, нали?)

Затова ме изненада острата атака от страна на Католическата лига, най-голямата католическа организация в САЩ. Нейният лидер Бил Донахю обвини баптиста Хъкаби, че използва "християнски мотиви" само да се подмаже на консервативните евангелисти в Айова, където с първичните избори на 3 януари президентската кампания започва насериозно. Руди Джулиани, другият ас на републиканците, е католик и затова цинично заподозрях наченките на мини религиозна война: Кой кандидат е по-истински християнин?

Не знам защо, но Хъкаби ми е най-симпатичен в сегашната републиканска кохорта. Може би защото е успял да стопи 80 килограма от теглото си и да задържи новата си фигура, а може би защото си другарувам от години с протестантски проповедник, дори и да мисля различно от него.

Прочее, весели празници на всички четящи!

______________________________________________________________

Авторът приема читателски мнения на ckaradjo@csulb.edu
86
3757
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
86
 Видими 
20 Декември 2007 00:22
Изказването на Ромни беше не по-малко блестящо от това на Кенеди. Той каза - цитирам по памет - че никой кандидат не бива да бъде отхвърлян само заради религията му, но и никой кандидат не бива да бъде избиран само заради нея. Хакъби и Ромни (или обратното) биха били идеалната президентска двойка за Америка. И двамата са високо морални, и двамата имат огромен опит като губернатори (Хакъби е посочен за един от четиримата най-успешните губернатори), а Ромни е и изключителен бизнесмен.
20 Декември 2007 00:33
"бизнес етика" и "политическа етика" са оксиморони. пробвай пак - "морални" ли са, или са "успешен губернатор" и "изключителен бизнесмен" ?

20 Декември 2007 00:45
Всичко е абсолютен фалш. Особено католицизма в САЩ. Ми той прави абсолютни лъжци децата, още от 5-6 годинки(как ще си кажат всичко на изповед?) Научават се да лъжат дори себе си. И така....докато се доберат до избори, респективно до какъвто и да е партиен, държавен пост.
20 Декември 2007 00:45
Павлик, те са морални като личности и успешни като губернатори. Не са злоупотребявали с власт и стажантки не са им въртели минети. А че политиката е мръсна работа, за това спор няма. Но някой трябва да я върши, нали?
20 Декември 2007 00:47
Между другото, материяла на Караджов ми хареса със своята умереност и толерантност.
20 Декември 2007 00:51
Ругай, oIo. Включвай лайнометите.
20 Декември 2007 01:02
Чао за сега. Отивам да гледам любимото си предаване The O'Reily Factor. После ще ви го преразкажа със свои думи.
20 Декември 2007 01:09
Не разбрах кого трябва да напопържаме?
20 Декември 2007 01:16
A_BG_US, карай наред, нема да сбъркаш.
20 Декември 2007 01:19
Не разбрах кому беше нужен този материал.
Ама за всеки случай - честита ханука.
20 Декември 2007 01:22
Сократ май, има и още: "от ДПС почерпиха колегите си в парламента за Коч байрама".
20 Декември 2007 01:30
Барабар с Дончо Цончев. Ами и той да ни е честит!
(Коч-байрама, искам да кажа, не Дончо Цончев.)
20 Декември 2007 01:44
Коч-рождество, коч-ханука, коч-кандидат-президенти....изобщо, ЗАкочи се работата. Става все по-тъпо да мислиш. А да спреш - не можеш. Кво ти остава???
1-милионен въпрос, както казват зад Океана. Тука (Бг) не само милиони, ми милиарди си хвърчат ей-така...свободно.
20 Декември 2007 02:24
Хакъби и Ромни (или обратното) биха били идеалната президентска двойка за Америка

Че как няма да са? Те са и прекрасна двойка- един от друг по-ненормални. Колкото повече чета за двамата, толкова повече се удивлявам колко толерантна страна е САЩ: във всяка една друга държава тези двамката ще ги тикнат в хотел с дебело тапицирани стени и ще им изпишат по една риза да се самопрегръщат. Прекрасно е на дебатите като изръсат някоя тъпня и Рон Пол ги гледа както им се полага- както се гледа абстрактна карикатура.
20 Декември 2007 03:01
az смятам да се напия
20 Декември 2007 03:48
Сократе-май ханука приключи преди една седмица май.
20 Декември 2007 07:00
По този повод небезизвестният юрист и автор Алън Дершовиц...


Алън ДЕРШОВИЦ... ЧИСТ АРИЕЦ!! Eй туй еврейство ще им изяде главата на USA!!! Жалко...
20 Декември 2007 07:57
Добра статия, но авторът отново показва, че не познава отвътре американското общество. В Америка изобщо не си странна птица, ако не вярваш в божественото, защото това по принцип е тема табу. Де що религия и секта има в света, има я и в Америка и не е тактично да се приказва кой в какво вярва, и в какво не вярва. Какво значи, че вярваш в божественото, ако не си от същата религия със събеседника си? Затова си трайкаш и другите си трайкат.
А иначе си е проблем, че политици се изправят пред камерата и заявяват, че основният проблем на училището е, че религията трябва да се върне там. Това си е регрес.
20 Декември 2007 08:05
Във всички религии Бог апелира да научим истината за него.
Засега само науката се занимава с търсене на истината за Бога.
Бог никъде не казва- отиди при еди кой си божи служител, за да ти каже истината за мен! Бог никого не е просветлявал или упълномощавал да казва истината за него, на никого не се е откривал. Това е задача пред цялото човечество да разучи и прозре истината за Бога, за божията сила на която сме подвластни.
Повтарям- единствено науката се занимава сериозно с търсене на истината.
20 Декември 2007 08:22
Сарале!
Извинявай, не съм чак толкова вещ. За майтап беше - тия приказки са ни точно толкова далечни, колкото и традициите в юдаизма.
Гозамбо!
За изказването
Само че без последния ред.
Науката си е наука, религията си е религия.
Науката няма да открие Бог. Там всеки се справя сам, като търси в душата си.

Редактирано от - Сократ-май на 20/12/2007 г/ 08:24:43

20 Декември 2007 09:22
Gozambo
Засега само науката се занимава с търсене на истината за Бога
Въпросът за истината в науката понастощем се базира на позитивистки основи - не разбира се на крайния позитивизъм, даже не и на крайното мнение на Попър (който заявява, че не е позитивист). Това означава, че не трябва да се говори в науката за неща, за които няма достатъчни доказателства. А доказателствата следват следния път
- логически издържана хипотеза;
- математически модел, където е възможно ( в някои случаи статистически методи), който да дават проверими стойности;
- емпирични (взети от опита) данни, които да корелират или съвпадат в границите на определена грешка с изчислените;
Всичко друго според Карл Попър е религия, т.е., вяра без доказателства, а даже вяра в нещо, въпреки наличните доказателства за противното.
Така, че науката за сега не се занимава с това дали има или няма бог, защото според горе-изложената парадигма няма данни за това.
Това, което може и доколко се занимава науката е доколко свещенните книги са верни. Така например тя доказва, че почти всичко в Битие 1 и Битие 2 на Библията, описващи Сътворението не отговаря на научната истина (да не говорим че двете описания си противоречат вътрешно). Науката също отхвърля креационизма, въпреки някои празноти Дарвиновата теория на еволюцията си остава основна теория в биологията.
Религиозността на американците е свързана със създаването на американската нация от отделни секти, като пуритани в Нова Англия и Масачузет, квакери в Пенсилвения и др., както и нови църкви, като Мормонската, която се базира на една чиста измислица. Така се е формирали общества. Всяка църква в Америка е едно общество и социалния живот в САЩ е вътре в тези общества. Така църквата за американеца заменя кръга от приятели или кръга от родниви у нас. Те се събират всяка неделя и така осъществяват своя социален живот. Така, че щеш не щеш трябва да признаеш, че си вярващ.
20 Декември 2007 09:53
По важно е да знаем политиците дали са морални, а не дали са религиозни. Има едни основни норми - не лъжи, не кради, не лъжесвидетелствувай.... Да бъдат скромни в щтенията си, защото в края на краищата духовното остава над материалното. Но на тези условия май само Махатма Ганди ще отговори От религията политиците трябва да научат само едно - никой не е вечен и ако има бог, рано или късно ще се изправят пред него.
20 Декември 2007 09:56
Хъкаби e по-симпатичен на много хора и затова, че не вярва в т.н. "износ на демокрация".
20 Декември 2007 11:23
Темата за религиозната база на американската политика буквално се е "увъртяла" в цветущи примери. В това отношение не може да се подмине Moral Majority, Тед Хагърт, "Интелигентия дизайн" и други звезди на религиозния небосклон. Това за европееца са странни (даже леко извратени) примери, но за американеца не чак толкова. Щото той (по изказ на един форумец) приказва за господ като за съседна отсреща.

Ама това както и да е. Споменатите пастори си проповядват в общия случай стандартните консервативни ценности - нищо което може да те изненада. Обаче ако се случи да се изказват по външно политически въпрос, не дай си боже пък свързан с Близкия изток и "мисията" там, е тогава купона е пълен.
20 Декември 2007 11:34
Mrx++
Gozambo май нещо си противоречиш? виж следващото:
Във всички религии Бог апелира да научим истината за него.

после:
Бог никъде не казва- отиди при еди кой си божи служител, за да ти каже истината за мен! Бог никого не е просветлявал или упълномощавал да казва истината за него,
и още по-ярко:
на никого не се е откривал.


тогава как разбра че Бог апелира?
20 Декември 2007 11:37
изобщо религията ми е била изключително много интересна - как хората си вярват в нещо което ниту са видяли, ниту са чули и още помалко разбрали...
20 Декември 2007 11:47
Америка е адски сбъркана от християнска гледна точка държава. Когато искат да объркат Исус, еврейските свещенници го питат дали трябва да се плаща данък на цезаря(римския император). Той им отговаря да му дадат една монета. После пита чие име е изписано на монетата. Отговарят му - на цезаря. Той им казва да отдадат цезаревото цезарю, а божието - Богу. Така в библията е ясно указано разделението на верското от властта, от светското.
Цялата американска държавност е изградена върху идеята за божествена държава, за рай на земята - нещо доста близко до масонското. На американските пари дори е упоменато името на Бог - In God we trust. Заедно с масонски символи...
20 Декември 2007 11:47
на Фори.

за Pavlik Morozov.

Американското отношение към вярата вулгаризира темата. Сектите са колкото категориите на наградите "Грами". Скоро ще има и религиозни деноминации по клиентска заявка.
20 Декември 2007 12:13
"А доказателствата следват следния път
- логически издържана хипотеза;
- математически модел, където е възможно ( в някои случаи статистически методи), който да дават проверими стойности;
- емпирични (взети от опита) данни, които да корелират или съвпадат в границите на определена грешка с изчислените;" - Те това е
Марксе, извинявай за въпроса: Би ли могъл да обясниш (научно разбира се) с походящи хипотеза, модел и статистически методи обичта към майка си и баща си...не питам за жена, защото там е ясно.И като какво е това обич, любов и омраза? - ток по невроните?...
"изобщо религията ми е била изключително много интересна - как хората си вярват в нещо което ниту са видяли, ниту са чули и още помалко разбрали..." То и тока досега не е "видян" нито обяснен смислено...нито толкова други невидими неща...като законите природни - за които косвено се досещаме...
P.S. Хубав ник


_________________________________________ _
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
20 Декември 2007 12:20
По въпроса за Бог.
Когато видя една къща, аз разбира се мога да предложа следната научна хипотеза:
Под влияние на кристализацията глината се е разделила на правилни паралелепипеди. Вулканичната активност ги е изпекла. Земетресение ги е подхвърлило и подредило една върху друга (оставяйки правоъгълни отвори, в които по-късно са се наместили прозрачни силикатни плочи, изпечени по подобен начин). Накрая най-отгоре са се наместили подобни парчета глина, но с по-плоска форма.
Ако ви развия тази теория, ще ми кажете, че съм идиот. И с право. Защото къщата чисто и просто е построена от някого.
Странно защо обаче, ако ви кажа, че по случайност се е оформила цяла вселена, никой няма да ми възрази.
20 Декември 2007 12:24
Др. Караджов, това с разликата между Европа и САЩ в лицето на рационализма и хуманизма, от една страна, и набожността, от друга, наистина ме развесели. Ти си признаваш, че не искаш да отваряш теологични дебати или ровене из прашясалите конспиративни книги. Но САЩ са едно успешно продължение на масонска Европа от времето на Френската революция. Добрият стар немски философ Шпенглер казва по този повод, че упадъкът на Европа започва именно с този велик акт на тотемизиране на свободата, братството и равенството, което тотемизиране, всъщност, обслужва мераците на дегенератите да управляват нашия неспокоен свят. Та, в този смисъл, САЩ са още по-големи рационалисти и хуманисти от своите европейски събратя, което и ги е довело до водеща роля в света, но протестантизмът е маскирал този факт с идеята да убеждава останалия свят, че той е истинският и възроден продължител на християнството от времето на Лутер и Калвин насам. Хората протестанти се молят на Господа за всякакви земни неща от личен характер и не подозират, че всъщност се кланят на княза на този свят. Та, тези хора отвъд океана са набожни толкова, колкото и уличен автомат за кока-кола, доволен в личен план от регулярното си сервизно обслужване. И тази минирелигиозна война се води в името на борбата - кой да обслужва автомата. Защото изчезне ли кока-колата, обикновените американци ще заподозрат, че Господ ги е изоставил.
20 Декември 2007 13:53
Сократе, ще трябва да четеш, няма да ти стигне животът сам да достигнеш отговора. Ще трябва да се довериш някому, за да си спестиш време. Довери се, примерно, на математика Паскал - в своето произведение "Облог" той ще ти докаже с чисто математически аргументи, че има Бог. После прочети и друго, дето да ти спести време, сам си избери. Иначе нема да имаш време да натегнеш бабата и пак нема да стигнеш до отговора. Само ще се опозориш пред нея.

Редактирано от - Др. Перемянов на 20/12/2007 г/ 13:55:45

20 Декември 2007 13:58
ще си позволя да илюстрирам тезата на др. перемянов

Натиснете тук

Редактирано от - Bira на 20/12/2007 г/ 14:00:22

20 Декември 2007 14:00
А, ако е за това - склонен съм да вярвам на Нютон и Айнщайн.
Те и двамата на стари години са стигнали до един и същ отговор.
20 Декември 2007 14:04
овери се, примерно, на математика Паскал - в своето произведение "Облог" той ще ти докаже с чисто математически аргументи, че има Бог.
Доколкото си спомням, "доказателството" на Паскал е по-скоро обосновка, че е по на далавера да вярваш в Бог. И със същия успех то може да се приложи, за да се докаже например, че има вампири и е по-добре да си нося чесън на врата.

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
20 Декември 2007 14:19
Бармалей, ника много ми отива да знайш... затова съм си го избрал...

иначе верно че много неща (нервидимки) са обяснени... но всичките си имат физически ефекти... но досега не съм видял Бог да е слезнал и е направил някакво обърщение

иначе не отричам че е възможно да има Бог но също така е съвсем възможно и да няма и всичкото просто да е плод на доста успешно манипулиране на човешкото незнание.
така че докато няма по-сериозни доказателства, всичко остава в сферата на личното възприятие и разбиране... следователно немеродавно... от тази гледна точка не вярвам какво ми говорат разни брадясали теолози и други силно вярващи индивиди...
просто човек трябва да си спомни за инквизиция, тероризъм, шахидски пояси и тем подобни...
20 Декември 2007 14:26
....а може би защото си другарувам от години с протестантски проповедник, дори и да мисля различно...


Това е супер интересно - колко различно - твърде много или малко?
20 Декември 2007 14:30
Голиме сладури сте днес с Кола Колата - свежа карника и коментари, а Фори най-после е написал нещо, което се чете. Дерзай Фори дерзай и ни докарай някоя по - интересна тема за региона. Иначе губим връзка.
20 Декември 2007 14:31
въх, май попрекалих с коледните напитки - а ла Бриджет Джоунс. Извинете ме за правописа - от бързане е
20 Декември 2007 14:36
Бармалей, тези въпроси бяха основен аргумент в един хубав филм - "Контакт". Много сме спорили по тях с приятели.
Аз лично мисля, че НЕ Е възможно да съпоставяш Любов към реален човек с Любов към нереален. Просто са две различни бази. И просто защото едната е двустранна любов, а другата - едностранна.
И най-вече - именно защото едностранната любов, без възможност за обратна връзка винаги си остава една Илюзия в нейната безпогрешност.
А ние живеем в реален свят.
20 Декември 2007 14:37
преди ни заливаха с дописки от сибир,
тук от известно време се е появил селкор от народна република калифорния
20 Декември 2007 14:40
Др. Манрико, много си буквален. Разбира се, че не е формула. Ти да не си нещо шизофренно-пунктуален, та правиш подобна вметка. Приличаш ми на някой, дето знае връзката между изпълнението на свирка на околовръстното в "до мажор" и мажоритарната избирателна система. Ама това и аз го знам, защото никой от пропорционалните листи не ходи на околовръстното, т.к. изобщо нема такава музикална гама - "до пропор".
20 Декември 2007 14:52
Ами когато си говорим за "доказателства", е редно да сме пунктуални. Иначе не е никакво доказателство.

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
20 Декември 2007 14:59
Всичко друго според Карл Попър е религия, т.е., вяра без доказателства


Mrx++, то според тебе всичко е религия. Щото в математиката има тъй наречените АКСИОМИ. Т.е. твърдения, които се приемат за верни без да се доказват.?!?!
20 Декември 2007 15:03
Би ли могъл да обясниш (научно разбира се) с походящи хипотеза, модел и статистически методи обичта към майка си и баща си

Бармалей, бе ти можеш ли да обясниш на една чугунена глава, че съществува друга любов, освена любовта към Партията?
А любовта към Партията е нАучно доказана.
...не питам за жена, защото там е ясно

Не съм сигурен, че на него това му е ясно.
20 Декември 2007 15:09
И най-вече - именно защото едностранната любов, без възможност за обратна връзка винаги си остава една Илюзия в нейната безпогрешност.

Имаше една такава песен: "Аз търся тебе, ти търсиш друг..."
И това си съвсем реално.
Капитан Немо, мисля че не трябва да бъркаме ВЯРАТА в нещо (пък било то и Бог, Аллах, Буда ...) и любовта.
Човек може да вярва в някаква (измислена от някого) ценностна система без задължително да я обича.
20 Декември 2007 15:16
Аз напълно приемам думите на папа Йоан Павел II (цитирам по памет): "Днес се обръщам към всички - християни и нехристияни, вярващи и невярващи. Бог ни е създал различни с определена цел; той със сигурност има нужда от всеки един от нас."
20 Декември 2007 15:43
ВОКИЛ ДУЛОВ, недей така, бе човече Ами ти си забравил всички кандидат-президентски двойки в България от 1989 г. насам.
20 Декември 2007 16:28
Бармалей, Сократ-май, харесва ми простотата на обясненията ви. Никой не е длъжен да доказва има ли Бог или не, не зная защо някои се чувстват призвани да го правят или да предизвикват другите да влизат в спор или по-скоро в лутаниците на софистиката.
А използването на вярата за политически цели, или задължителното й вкарване в класната стая, е нещо доста долно и атеистко. Северна и Южна Ирландия знаят добре за какво става въпрос, добре че надделяха тези политически интереси, които бяха в полза на спиране на кръвопролитията.
20 Декември 2007 16:35
sarale, да го духа папата с това изказване. Кво значи: и за всички невярващи..". пък после: бог бил направил това или онова? Бе що малко не мислиш преди да се изакаш тука из форума?
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД