Бай Емил е на 96 години. Ползва няколко чужди езика и има огромна нужда да си намери интелигентна компания. |
От това лято там има още една забележителност, поне за местните хора - дом за ветерани на Министерството на отбраната. Забележително е с това, че са вдигнати пет големи и луксозни къщи.
Часове преди Коледа ветераните в дома са само 27, а свободните места са над 70. Повечето от ветераните се оказват не участници във войните, а ветерани от живота.
Пример за това е 96-годишният бай Емил, който, освен че е най-възрастен, е и най-интелигентен. Непрекъснато досажда на персонала - я да му пусне "Дискавъри ченъл", или да го заведат до пощата, за да поприказва с приятелите си в чужбина.
"Тук е интересно, но все още скучно място. Винаги ми е приятно да поседна и да поприказвам с интелигентни хора. Към храната нямам голямо отношение, тъй като смятам, че душата е много по-важна за човека. Празниците, които идват, са повод човек да поразсъждава за някои лични неща - успехи, падения", споделя бай Емил.
Мъжът е роден в Разград, но цял живот е прекарал в Шумен. Работил на различни места. Служил е и в армията, но преди толкова много години. "Като военен съм служил на царя, но на онзи, а не на този. Този е нещо незнайно. Как просто успя да ни излъже... Не знам дали е хазартен тип, но определено няма нищо общо с баща си", казва възрастният господин. Бай Емил е от няколко месеца в дома и все още не може да определи дали му липсва нещо от предишния му бит. Или поне възпитанието му не позволява да го сподели. Според него обаче
домът на човек е там, където е сърцето,
а не където се бръснеш и миеш.
"Едно от най-неприятните неща, които се случват в момента в България, е, че огромна част от младите хора отиват да работят в чужбина и смятат, че щом изкарват там хляба си - то това е техният дом. Дано един ден да си направят равносметка и да стигнат до важните житейски изводи", допълва бай Емил. Старият господин е като часовник и всеки ден става рано, занимава се с хигиената си, а след това тръгва на разходка. Много обича да обикаля из Троянския манастир и да чака да дойдат чужденци, с които да си поговори - я на френски, я на немски, я на италиански, разказват от персонала на дома.
Независимо от възрастта си бай Емил страда по това, че вече никой не го търси за работа. "До 85 години бях активен и хората все ме търсеха. И сега да дойде някой - тръгвам. Но не идва", казва ветеранът. Повече от годините си човекът е прекарал в захарния институт в Шумен. За казармата и армията не обича да говори. Настанен е в дома, тъй като е служил в армията на царя, а и е изключително здрав и не създава никакви проблеми на персонала. Трудно обаче говори за близките и роднините си. Има две дъщери и много внуци. За Коледа обаче ще бъде в дома за ветерани.
Друг ветеран от дома е 86-годишният Стоян Лазаров. Бившият моряк на транспортен кораб е хвърлил котва в Троянския балкан преди няколко месеца.
"Аз бях танкист по време на Втората световна война.
Танкът ми беше ударен в албанската част на Косово. Това обаче беше много отдавна. От мои авери разбрах, че са открили този нов дом и те ме докараха тук. Иначе съм от Варна и си живеех там в гарсониера. Имам дъщеря, която чувам от време на време. Абе, като се замисля, за първи път на Коледа и Нова година ще бъда извън дома си, но пък и там ми писна да си викам сам наздраве на празниците. Дано тук да има с някой да изпия едно червено винце и да си побъбрим за живота. То не че има много живот, ама поне за младините. Аз мога много да разказвам, защото дълги години работих като механик на корабите и съм обиколил целия свят. Тук Балканът и природата са чудни, но и морето си ме влече. То така ме е повлякло, че скоро съвсем ще ме отнесе, ма ней си", споделя Стоян.
Емил и Стоян са от малкото обитатели на дома за ветерани, които са любими на персонала. Другите възрастни мъже и жени все още не са се адаптирали към новия си дом. Някои са по-агресивни и правят пакости, а други изпадат в тъга и
по цял ден плачат за децата си
и роднините, споделят от персонала.
Хората, които живеят там, плащат 80 на сто от получаваната пенсия, а останалото се дотира от Министерството на отбраната.
Разработената схема за заплащане, която е във връзка с финансовата издръжка на дома, предвижда още 20 от общо стоте легла в дома да са за онези, които имат пенсии до 200 лева. За останалите пенсионирани военнослужещи, които имат пенсии над 200 лева, се определят 60 легла. Така например при пенсия от 100 лева стойността на месечната такса ще възлиза на 80 лева. Ограничението от 20 легла за хората с пенсии под 200 лева се налага, тъй като МО не може да осигури средствата, които са голямата разликата между заплатената сума и себестойността на услугата. В момента ведомството превежда около 8 лв. на ден за обитателите.
Изпълнителна агенция "Социални дейности на МО" пък е определила 20 легла в дома да са за външни на военната система лица, но те ще трябва да заплащат по 800 лева на месец. За момента няма пенсионер, който да е настанен там и да плаща тази сума. Има възможност и за временно настаняване срещу 10 лв. на ден. Няколко възрастни двойки вече идвали за по две седмици.
Всяка от петте вили има отделни столова и пералня, занималня с климатик и е за 20 нуждаещи се. Стаите са с по две легла. Обзаведени са с мебели и телевизор.
"Ще чакаме и тази година на Коледа да дойде някой - дали ще е Дядо Коледа, или оная с косата, ще видим", философски заявява бай Стоян и се прибира в стаята си. В 12 ч. е обядът.
---
В. "Сега" имаше желание да се срещне с повече обитатели от дома и да види в какви условия живеят, но не беше допуснат, тъй като от ИА "Социални дейности" обясниха на управителя по телефона, че "екипът е недоброжелателен".
---КАРЕ---
Около 100 млн. лева ще бъдат отделени през следващата година за социални дейности в армията, обяви министърът на отбраната Веселин Близнаков. Условията за труд и почивка на кадровите войници трябва да стават по-привлекателни, особено сега, когато страната ни е пълноправен член на Европейския съюз и има свободно движение на трудовия пазар. В бюджета са предвидени 18 млн. лева за добавка към наемите на военнослужещите, 24 млн. - за ремонтни дейности на жилища, 40 млн. - за подобряване на медицинското обслужване, а 6 млн. - за подобряване условията в почивните бази.
През следващата година ще бъдат положени усилия за подобряване бита на военнослужещите и тяхното хранене, обеща Близнаков. С 30 лева ще се повишат парите, които ще дотират храненето в поделенията, а с 10 на сто ще се увеличат компенсаторните суми за наемите на кадровите военнослужещи, обсъжда се и въпросът да въвеждане на нови униформи. Обмислят се и варианти за повече жилища за военните, за повече средства за други социални дейности - медицинско обслужване, спорт, възстановяване и почивка на настоящите и бивши военнослужещи.