:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,783,356
Активни 696
Страници 10,230
За един ден 1,302,066
Сметки

Под боклука на Неапол лъсна управленска некадърност

Бизнесът за 880 млн. долара годишно е контролиран от мафията и толериран от калпави политици популисти
Снимка РОЙТЕРС
В неаполското предградие Пизани е едно от старите сметища, които правителството предлага да отвори, за да се разреши проблемът. Местното население обаче протестира.
Плановете на италианското правителство да намери решение на дългогодишната криза с боклука в Неапол може да почисти временно улиците на града и областта от тоновете смет, но контролът на мафията върху отпадъците и неспособността на политиците да гарантират безопасното им съхранение означава, че проблемът рано или късно ще се разрази отново, твърди един от водещите експерти по дейността на неаполитанската мафия пред в. "Интернешънъл хералд трибюн".

Последната криза лумна, когато службите по чистотата спряха да събират боклука в Неапол и Кампаня на 21 декември, след като сметищата се препълниха.

Мафията контролира целия цикъл със събирането и преработката на боклука в Кампаня, управлява сметищата, компаниите за транспортиране на отпадъка и другите предприятия, като според прокурорите става дума за бизнес за 880 млн. долара годишно, казва Роберто Савиано, писател и специалист по дейността на Камората в региона. От 2006 г. той е под държавна закрила, след като книгата му "Гомора" за влиянието на неаполитанския престъпен синдикат върху всичко в региона - от модата до наркотрафика и боклука, се превърна в бестселър в Италия.

В книгата си Савиано твърди, че фирми, свързани с мафията, редовно печелят търгове за преработка на токсични отпадъци от индустрията на Северна Италия. Те работят чрез подизпълнители, складират отпадъците в нарушение на законите и ги изсипват непреработени в реките и сметищата на Кампаня. Фирмите на мафията смесват токсичен боклук с други материали и го препродават като торове, твърди още авторът.

Преди десетина дни тв РАИ съобщи, че през последните десет години мафията в Италия е



спечелила 132 милиарда евро



от износа на отровни и други опасни отпадъци.

Най-голямата част от тях отивали в Китай и Индия, след това са посочени Хърватия и Австрия, Сирия, дори Норвегия и Франция. "Изпращаме отпадъците в Хърватия, защото е евтино - 137 евро за тон", е лозунгът на демонстрантите в Неапол, пише в."Стампа".

Една седма от отпадъците на Кампаня от години пристигат за преработка в Германия и това не става нелегално, става ясно от публикация на сп. "Шпигел". Премиерът Романо Проди отдавна повтаря, че трябва да се сложи край на срамната според него практика Неапол и околностите му да зариват с боклука си Европа. На Проди му се ще Италия да бъде достатъчно голяма, че да поеме отпадъците на една от провинциите си.

Още миналата година Проди заговори за намерението си да "спре влаковете на срама", извозващи извън Италия сметта от Неапол. Тогава той имаше предвид тъкмо влаковите композиции, отпътуващи всеки ден през последните 7 г. на север, към германските инсинератори. Всяка от тези композиции е от 22 вагона, натоварени с 500-600 т домакински отпадъци, твърди сп. "Шпигел".

"Миризливият износ" започва през април 2001 г. Тогавашният губернатор на Кампаня Антонио Басолино се обръща за помощ към премиера на германската провинция Северен Рейн-Вестфалия, за да се овладее поредният епизод от сагата с боклука. Германците с удоволствие се притекли на помощ, защото за разлика от Кампаня, където инсинераторите недостигат, немските не могат да заработят на пълен капацитет.

Оттогава всеки ден влаковете на Ecolog - филиал на италианските железници, пътуват всекидневно от Кампаня към Северен Рейн-Вестфалия. Официално Еcolog не отваря и дума за "ароматната търговия" с Германия, италианските железници също си мълчат.

Само с уговорката за запазване на анонимността един от мениджърите на Ecolog потвърждава пред немското издание, че два влака, пълни с боклук, пътуват по този маршрут всеки ден. Същият мениджър разкрива и колко плащат италианските власти за износа: между 170 и 220 евро на тон, като в цената влизат и транспортните разходи. На ден това означава около 200 000 евро.

Тъкмо на този бизнес иска да сложи край премиерът Романо Проди. Според италианския в. "Кориере дела сера" Германия дори планира да построи специален инсинератор, който да преработва боклука от Кампаня.

Планините от отпадъци в Неапол показват докъде може да се стигне, когато политиците управляват популистки, стряскат се пред непопулярните мерки и се подчиняват на уличния натиск, твърди Йорг Зайселберг в коментар за "Дойче веле". От над 10 години насам около Неапол не е построена нито една нова инсталация за изгаряне на отпадъци.

Когато някога някъде се планира построяването на инсталация, улиците тутакси се изпълват с протестиращи граждани, които издигат лозунги от рода на: "Не искаме тук подобни неща, потърсете си място другаде!" Отговорните политици в Рим и Неапол отстъпват. Всички управлявали през последното десетилетие са отговорни за кризата, тъй като никой от тях не е проявил куража да наложи непопулярна мярка в името на всеобщото благо.

Мнозина допринесоха за налагането на тази погрешна политика. Най-вече хората, които през последните години с хиляди се изправяха на барикадите, за да попречат на каквото и да било разумно разрешение на проблема. Поощряваше ги един



зловещ алианс на екофундаменталисти, църковни представители и мафиоти



Зелените не отсъстваха от нито една барикада, не един и двама свещеници отслужваха литургии по време на протестните действия и анатемосваха инсталациите за изгаряне на отпадъци. А Камората наблюдаваше с удоволствие и от време на време помагаше за насъскването на масите. Интересите на организираната престъпност са ясни: колкото повече хаос при събирането на боклука, толкова по-добре е това за нейните бизнес интереси, тъй като нелегалните превози на отпадъци са източник на сериозни доходи. Всяка криза с боклука допълнително увеличава тези доходи. Така или иначе в един момент се налага да се извозят натрупалите се планини от смет. А в региона голяма част от спедиторските фирми са стабилно в ръцете на мафията. Не мафията е виновна за кризата, но мафията печели от неспособността на политиците да овладеят проблема.

Сега приетият план на правителството на Проди да се използват военни камиони е едновременно самопризнание за провала на политиката, но и шанс. Когато политиците се нуждаят от военните, за да почистят улиците, те демонстрират пред всички, че са се провалили. Но същевременно военните предотвратяват печалбите на мафията.

Надежда вдъхва повече намерението да се изградят три нови инсталации за изгаряне на отпадъците. Същевременно общините се задължават да въведат разделно събиране. Дано политиците да са научили урока и да не се откажат от хубавите си планове след излизането на първите демонстранти на улицата, заключава Зайселберг от "Дойче веле".
8
2417
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
14 Януари 2008 23:34
Само заглавието и подзаглавието са много показателни и за България. Днес в София, утре и в други градове...
14 Януари 2008 23:42
Ами
Показателни
То и липсата на табелките из улиците е показателна-като няма как и на какво
Стига с тия алегории и асоциации
Кажи го росто - камората им е общината тук
е не стига смелост
или "данни"
но боклука е ...в повече
15 Януари 2008 00:07
Мила, мила родна картинка...

_________________________________
ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС - http://www.kaily.dir.bg
15 Януари 2008 01:50
Предполагам, че българската мафия, вече е пратила на специализация в Италия съответните кадри. Значи, очакваме да видим следващия епизод от "Забогатяване по български"
15 Януари 2008 08:44
Сериозно: Преди дни попаднах на много интересна догадка в интернет, става дума за следното, твърди се че в печално известната "Царичинска дупка" в през периода 1990-1992 година са исипани тонове токсични отпадаци. Чрез големи подкупи за правителството, то се е съгласило да приеме за съхранение от западни страни тонове токсични отпадъци.

Мислите ли, че тове възможно да се случило в България???
15 Януари 2008 11:59
Виж Неапол и умри от смрад . ББ къде блее вместо в Пловдив може да продаваме на Германия софийски боклук, ето ти износ и подобряване на дефицита. .
15 Януари 2008 12:33
Понеже от няколко дни се заговори колко сме неекологични в БГ и ще ни затварят ТЕЦ-овете, все се питам, а защо ЕС спи за Италия? Защо Италия не е глобена за това, че няма заводи за преработка на отпадъци? Или за едни може за други не? Италианската аналогия-проблем на Неапол, а бълграската- на ЕК. Мда... Иначе аналогиите са ясни-където има безхаберна държава и силна мафия, резултатът рано или късно е един-кочина...
17 Януари 2008 02:49
Eх, колко ли се радва сега Вуте, че и в Неапол има криза с боклука!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД