Борислав Ралчев е роден на 14 май 1938 г. във Варна. По професия е юрист. Втори мандат е депутат в Народното събрание, избран с листата на НДСВ. В края на м.г. беше изключен от царската парламентарна група заради отказа му да оттегли жалба срещу конгреса на НДСВ и бе избран за председател на новата ПГ "Българска нова демокрация".
- Г-н Ралчев, как парламентарната група "Българска нова демокрация" ще започне поредния парламентарен сезон? Ще излезете ли с конкретни политически инициативи, които да очертаят вашия профил?
- В новия парламентарен сезон, както повелява традицията, сигурно ще излезем с декларация, която ще обмислим в оставащите няколко дни. Имаме и няколко законопроекта в много напреднал вид. Ще уточним с колегите в каква фаза са и ако са готови, ще ги внесем.
- За какво се отнасят?
- Единият е за детския омбудсман. Той е в почти завършен вид. Има и други предложения.
- Ще се присъедините ли към инициативата на част от мнозинството за промени в закона за референдумите?
- Първо трябва да видим какви са предлаганите изменения, защото въпросът за референдумите е много сложен. Знаете, че той беше обсъждан многократно в предишния парламент. Дали ще подкрепим или не, зависи от конкретните предложения за промени в закона. Първо - като философия, а после и като конкретика.
- Споделяте ли мнението на колегата ви Светослав Спасов, че БНД може да се очертае като най-голямата опозиционна политическа сила в парламента?
- Амбицията на всяка парламентарна група извън мнозинството е да има тази функция. При този наличен състав на хора - опитни парламентаристи и доказани политици, е съвсем естествено да имаме такава амбиция в добрия смисъл на парламентаризма.
- Да ви причисляваме ли вече към дясната опозиция?
- Във всички случаи ние не сме част от правителственото мнозинство, в което влизат три партии. Така че спокойно можем да бъдем причислени по-скоро към опозицията.
- Да не би да сме свидетели на изключителния феномен "Ралчев в опозиция", за който Бойко Борисов твърдеше преди година, че е невъзможен?
- Би трябвало представите на Бойко Борисов за Борислав Ралчев да са се променили оттогава, както и представите на Борислав Ралчев за Бойко Борисов също са се променили. Политиката е един динамичен процес. Преценките за отделни личности - също.
- Депутатите от БНД биха ли подкрепили евентуален вот на недоверие към кабинета за политиката при бедствия и дори за цялостна политика?
- За цялостна политика няма условия в момента, нито податки, нито конкретизация. За бедствията аз имам лично мнение, но ще обсъдим този въпрос в близките няколко дни. За бедствията като че ли въпросът не опира само до правителството. Някои от градовете като че ли са в много по-тежко състояние. Имам предвид и Варна. Ако погледнем от гледна точка на гражданските задължения да си почистим пред домовете, констатацията няма да е в наша полза. Така че въпросът е комплексен, за да може да се прави политика от него.
- Значи не бихте подкрепили вота?
- Не казвам, че не бихме, но ви изброявам параметрите, върху които трябва да се разсъждава. В края на краищата това, че някой от политиците е повдигнал въпроса, не значи, че всички трябва автоматично да се присъединим. Една теза, подета от Яне Янев, не във всички случаи е най-доброто нещо в политиката.
- Как се отнасяте към призива на Симеон да напуснете парламента в едно от новогодишните му интервюта?
- Стара тема. Симеон Сакскобургготски имаше тази идея още през 2001 г., но конкретните измерения са съвсем различни. Значи този въпрос от моя гледна точка има две страни. В случая не става дума за конституционни права, защото член 67 от конституцията е ясен. Може би се набляга върху моралната страна на въпроса. В този смисъл ми се струва, че изборите от 2001 и 2005 г. имаха различни характеристики, въпреки че лидерът беше един и същ. Струва ми се, че през 2005 г. много от кандидатите за депутати имаха съвсем ясно присъствие и позиции. Ако има някаква измяна на принципите от 6 април 2001 г., то тя не беше извършена от т.нар. отцепници, а се промени политиката на хората около Симеон. И ми се струва, че отговорността за това състояние на партията е тяхна.
- Очаквате ли да се присъединят към вас още депутати от НДСВ?
- Да, имаме такива очаквания. Защото преценките, които направихме след конгреса и под които се подписаха 48 народни представители, не са се променили. Още повече че конфликтът, който в крайна сметка намери своя негативен връх на конгреса, зрее още от 2005 г. и хората, които познават процесите в НДСВ, са наясно с това.
- Необходими ли са предсрочни парламентарни избори?
- Дали са необходими, е едно, а дали са възможни - съвсем друго. За опозицията такава възможност е винаги желана. Колкото до преценката дали има условия за това, ми се струва, че в настоящия момент няма такива условия.
- Доволни ли сте от политиката на това правителство?
- Човек никога не е напълно удовлетворен от което и да е управление. Очевидно е, че имаме претенции към това правителство. Но ние обявихме, че искаме да наложим в парламента един конструктивен тон, а не да гледаме само в черно и бяло. Такива крайни цветове не ни допадат.
- Дотук не мога да схвана конкретната политическа линия, която ще следвате оттук нататък в парламента. Имате ли изобщо позиции по такива важни въпроси като предсрочните избори, промените в изборното законодателство?
- Не сме формулирали конкретна позиция по изборното законодателство, но въпросът винаги е на дневен ред. Може би ще отидем на идеята, че трябва да се изработи един избирателен кодекс, който да оформи цялото изборно законодателство, а не да се работи предвид нуждите и преценките на всяко управляващо мнозинство.
- Как се отнасяте например към идеята на бившите ви съпартийци от НДСВ да се въведе задължително гласуване?
- Задължителното гласуване е една от формите. Но ми се струва, че някои хора с много лека ръка подхвърлят разни предложения. Ако си спомняте, и преди последните местни избори имаше гласове за въвеждане на задължително гласуване, но мотивите за подобна законодателна норма не бяха много убедителни. Това, че в две от европейските държави има задължителност на изборния процес, не значи, че ние трябва да го приемем като един лозунг, без да изследваме същностните проблеми на българския изборен процес - туристическите походи, покупката на гласове. Дали задължителното гласуване ще премахне всички тези отрицателни страни на изборния процес? Има 7-8 принципни проблема, които трябва да намерят разрешение.
- Така е, но вие се ограничавате само с констатации. А какво конкретно трябва да бъде направено? Подкрепяте ли идеята на СДС да се даде право на избирателя да пренарежда партийните листи?
- Нито една от тези идеи не може да бъде абсолютизирана. При положение че в Европа е въведена една политическа система, която държи сметка за партийното присъствие, се поставят много сериозно въпросите за мажоритарен елемент. Възможността за пренареждане на листата също е засилване на този мажоритарен елемент. Подходът към избирателния процес трябва да бъде изключително сериозен и отговорен и в никакъв случай тези въпроси не бива да се решават на парче. Защото ние имаме горчивия опит от всичко това, което се случва, от всички промени в избирателните закони, станали по един или друг избирателен повод.
- Възможно ли е да видим някои от вашите депутати в правителството при евентуални структурни и кадрови промени?
- Това не е актуален въпрос в настоящия момент. Сформиране на правителствено мнозинство става след избори.
- Значи не са ви отправяни предложения?
- Не, в никакъв случай. Няма и условия за това.
- Преди време колегата ви Николай Свинаров предложи публично на ГЕРБ да използва парламентарния опит на вашата група. Чакате ли предложение за сътрудничество с тази партия?
- И не само с тази, а с цялото дясно пространство. Защото така е конфигуриран политическият статус на новата ни парламентарна група, че не може да се говори за съюз само с ГЕРБ или само със СДС, а с целия набор в център-дясно. Оттук нататък е въпрос на конкретни политически разговори, които съм убеден, че ще се проведат в най-скоро време. Или поне ще започнат.
- Това означава ли, че вашата група ще работи за предсрочни парламентарни избори?
- Не сме си поставяли този въпрос в настоящия момент. Знаете, че сме в процес на подготовка за съставяне на една партия и това изисква много сериозно отношение към всички тези въпроси.
- За участие в следващото правителство ли работите?
- За следващо правителство ще говорим на следващите избори.
За никакви няма
А това кажи речи във всеки момент могат да се случат
Ама кел файда
Като няма как да бъдат спечелени от правилни хора
Не се разбра напоследък, че капитализмът иска много знания, унения и пари за да бъдат планирани дори и изборите в блока
вижте какво става ТАМ