Минчо Христов е роден на 27 юни 1962 г. в София. Магистър по история от Хаванския университет, специализирал в Колумбийския и в Университета на Сао Пауло. Доктор по политология. Доцент в Техническия университет. Автор на две книги и десетки публикации в България и в чужбина. Независим депутат, зам.-председател на комисията за борба с корупцията.
- Г-н Христов, и вие ли подкрепяте новия ред на Пирински в парламента, както твърди колежката ви Татяна Дончева?
- Искам да използвам възможността да информирам хората, че не съм упълномощавал г-жа Дончева да бъде мой говорител и не съм я назначавал за секретарка, за да говори от мое име. Още на следващия ден след абсурдните промени, въведени от г-н Пирински, заедно със Стела Банкова внесохме официално проекторешение - да бъдат осигурени достъп и свобода на придвижване на журналистите в двете сгради на парламента. След около две седмици ще го внеса и в пленарната зала и тогава ще видим на практика кой от депутатите го подкрепя и кой не. Мисля, че това е далеч по-силно от всякакви шумни декларации в подкрепа на журналистите, на каквито бяхме свидетели през последните дни. Ние като народни представители трябва да използваме инструментите, с които разполагаме, а това са законите.
- Да допуснем, че вие лично сте изключение. Имат ли все пак основание твърденията на Татяна Дончева, че депутатите лицемерничат пред журналистите, но тайничко одобряват новия ред?
- Аз съм от хората, които са снимани от журналисти в неособено официални пози, даже последно се появих на първа страница на тиражен вестник как си търся паднали книжа между банките. В никакъв случай обаче не мога да се сърдя на журналистите. Напротив, те трябва да бъдат поздравени за находката. По това се познава добрият фоторепортер. А за вас, пишещите журналисти, мисля, че е абсолютно задължително да можете да контактувате по всяко време с народните представители и да им задавате неудобни въпроси. Всъщност това е призванието ви.
- Зле започна за нас новият парламентарен сезон. При вас как потръгна началото на сесията?
- Нормално за стила на този парламент. В края на миналата седмица бе гласуван един закон за българските евродепутати, който е не само абсурден, но и циничен на фона на сегашната тежка социална ситуация. На евродепутатите се дават всички възможни привилегии, които имат и българските. На практика им се дава възможност да ползват служебните коли, жилищния фонд на Народното събрание, почивните станции и т.н. Аз имам морала да го кажа, защото досега не съм ползвал почивна станция на парламента и се движа с градския транспорт. Недопустимо и неморално е евродепутати, които получават между 60 и 80 хиляди лв. на месец, да ползват и допълнителни привилегии. Аз бях потресен, че г-н Четин Казак, който има брат евродепутат, всъщност беше един от вносителите, както и г-жа Деница Гаджева от "Атака", на която друг евродепутат - Димитър Стоянов, е партиен шеф. Затова призовах от парламентарната трибуна да бъде проучено дали при тези двама вносители няма отявлен конфликт на интереси, за да предлагат това драстично, необосновано и скандално увеличаване на привилегиите на евродепутатите. В същото време от месеци се бави предложението ми евродепутатите да публикуват задължително своето имущество.
- Самите евродепутати тълкуват този текст като възможност за достъп до всички държавни институции, който ще им улесни работата.
- Ако те искаха тъкмо този достъп, можеха да го напишат ясно. Само че това, което те искат, е да имат достъп до всички почивни станции, от които се ползват колегите им в НС. Това е истината и тя трябва да се каже на висок глас.
- Кои бяха най-големите безобразия на отминалата парламентарна година?
- Една страница от вашия вестник едва ли ще ни стигне да ги изброя. Затова ще спомена само някои от тях. Беше отхвърлено многократно нашето предложение със Стела Банкова да бъде отменен ДДС върху лекарствата, като в замяна бъде наложен върху хазарта. Какво ли не използваха депутатите от мнозинството, за да не гласуват подобен полезен за гражданите текст. Но още по-странното е, че не го подкрепиха и от опозицията. Особено като се има предвид, че голяма част от държавите в ЕС имат силно занижена ставка на ДДС върху лекарствата или изобщо нямат. Абсурдно е поведението на българския парламент спрямо повторното пускане на 3-ти и 4-ти блок на АЕЦ "Козлодуй". Внесъл съм проекторешение за незабавно активиране на чл. 36 от договора за присъединяване на България към ЕС, който позволява при икономически трудности за българската държава незабавно да бъдат суспендирани дадени текстове от европейския договор. Изумен съм, че треторазрядни чиновници от Еврокомисията, като говорителя на еврокомисаря по енергетиката, си позволяват да ни държат назидателен тон и да ни казват, че повторното отваряне на реакторите било невъзможно. Препоръчвам на българското правителство и на българския парламент да вземат отношение, да извикат своя представител в ЕК Меглена Кунева и да реагират на подобна груба намеса във вътрешните ни работи. На международен форум за АЕЦ "Козлодуй" вчера всички, включително и премиера, се обединиха, че 3-ти и 4-ти блок трябва да бъдат пуснати отново. Възниква въпросът защо само двама независими народни представители сме внесли конкретни предложения за спасяването на "Козлодуй" и защо само двайсетина колеги подкрепят предложенията ни в пленарна зала. Къде бяха останалите политически сили през последните 2 години?
- Мислите ли, че тъкмо Меглена Кунева би могла да защити българската позиция по този въпрос?
- Мястото на Меглена Кунева не беше за министър на евроинтеграцията, нито пък е за еврокомисар. Считам, че тя носи персонална отговорност за предсрочното закриване на блоковете на АЕЦ "Козлодуй" и искрено се надявам един ден тя да понесе и наказателна отговорност за това, защото тук става дума за ясни лобистки интереси от страна на чужди фирми. Да не говорим за абсурдните условия, които е договорила като главен преговарящ за емисиите на вредни газове, за които вашият вестник писа. Ако българското правителството е на място, то трябва незабавно да предприеме необходимите стъпки за отзоваване на еврокомисаря Меглена Кунева предвид вредите, които е нанесла на страната като преговарящ. Тепърва тези вреди ще се усещат от българите по цените на тока, по скъпото парно, по закриването на ТЕЦ-ове и т.н.
- Вие със Стела Банкова последователно защитавате интересите на българските потребители. Същевременно обаче колегите ви възприемат несериозно. Имате ли чувството, че гласът ви отеква в пустиня?
- Не бих казал, защото има законопроекти, които успяхме да прокараме. Успяхме да забраним служебното превалутиране на потребителските кредити. Тоест, когато един потребител вземе кредит в левове, банката няма право, както беше преди, да го преобразува в евро. Мисля, че тук настъпихме много сериозни банкови интереси, но успяхме да се преборим и бяхме подкрепени от убедително мнозинство. Успяхме да прокараме наказателна отговорност за измами със земя и с жилища, които много зачестиха. Прокарахме и отпадането на прословутата поправка "Ванко 1", която обслужваше интересите на сводниците. За съжаление обаче често партийното мнозинство отказва да подкрепи неща, в които няма нищо политическо, и са изключително в полза на хората. Не срещна подкрепа предложението ни да отпадне принудителното събиране на сметки за парно и ток, без те да бъдат доказвани в съда. Ние сме единствената страна в Европа, където има подобен абсурд, който толерира големите енергийни монополисти. Предложихме и промяна в закона за референдумите, където 300 000 български граждани сами да могат да инициират референдуми и той да има задължителен характер. Искам да ви кажа, че в комисията по гражданско общество един-единствен депутат от БНС ни подкрепи. Тъй като сега много политически сили заговориха за допитванията и тяхната важност, това е красноречиво доказателство, че има пълно разминаване между думите и делата на депутатите.
- Смятате ли, че този парламент има интелектуален и най-вече морален капацитет да модернизира страната, каквато е амбицията на премиера?
- Ако съдя по начина, по който през последните две години се правят закони в интерес на определени лица или групировки, аз съм скептик. Но от друга страна, считам, че в парламента има и много свестни хора, но тяхната криворазбрана партийна дисциплина им пречи да кажат или да направят това, което мислят. Същевременно десетки милиони левове отиват за субсидиране на партиите в парламента. Парадоксално се оказва, че държавата им плаща, за да работят в ущърб на собствените й граждани. Ние със Стела Банкова предложихме да се сложи край на това престъпно разхищение. И знаете ли колко души ни подкрепиха - цифром и словом двама народни представители. Което трябва да ви говори красноречиво за морала на депутатите от 40-ото НС.
|
|