"Основни насоки в овладяването на кризи" вероятно е най-търсеният учебник за всеки политик у нас. Понеже го няма на пазара, водещи министри се молят за слънце, което да ги отмени в борбата със снега. И докато молебените са на път отново да ги извадят от положение, безпрецедентен апокалипсис бе на път да обезсили силовото министерство. В дните, в които държавата се оправдава, че трудно се воюва с природата, МВР демонстрира, че още по-трудно се овладяват разюздани служители. Последното нещо, което наркотрафикантът Будимир Куйович е искал, е да предизвика земетръс в министерството на Румен Петков. А в последните два месеца люлеенето бе доста силно, но сякаш взе да затихва.
Бившият главен секретар Илия Илиев, настоящият Валентин Петров, зам. шефът на полицията в Разград Тодор Димов и още петима тамошни полицаи по един или друг начин станаха жертва на сърбина. Обезпокоително бе, че 8 униформени, от които двама най-висши, сега са изправени до стената. И всичко това, защото Куйович опитвал да си възстанови каналите за дрога у нас...? Абсурдно е в министерство като вътрешното, в което всичко може да остане скрито под удобния претекст на класифицираната информация, една разработка срещу един човек да разтърси цялата система.
По-скоро остава впечатлението,
че дърпащите конците в МВР използваха удобния Куйович,
сами да предизвикат катаклизмите. Когато обаче полицай застане срещу полицай, положението става бедствено. Първоначалният план бе всичко да приключи с театралния брифинг, на който Румен Петков прие оставката на Илия Илиев. Определи я като достоен акт на един професионалист, съжали, че така "грозно са го подвели", сподели, че генералът не бил добре и със здравето. Накрая Петков обеща да накаже и тези, които са подвели главния секретар. Но схемата се забатачи. Вместо Илиев да освободи мястото си по най-тихия начин, оставката му развърза езиците. Така пазената класифицирана информация се изля в медийното пространство - остана впечатлението, че е практика на МВР бандити да се ловят, като им се осигуряват паспорти, полицаят Димов обвини професионалист №1 Петров, че покровителства каналите за трафик на амфетамин и т.н.
От всяка ситуация обаче има изход. След като вътрешният министър разбра, че възможността за тиха подмяна на поста главен секретар е безвъзвратно изгубена, се притесни докъде може да стигне скандалът. И дали няма да продължи трупането на обвинения срещу ръководители в министерството. За да овладее положението, Петков реши да заложи на прозрачността. Принуден бе да го направи, след като Илиев го провокира с една пресконференция в първите часове на новата година, на която почти каза, че трябва да го върнат в МВР, понеже Куйович вече бе арестуван.
В МВР започнаха проверка след проверка. Отделно работи военната прокуратура, която обаче бе заподозряна, че ще замете и този скандал. За да бъде още по-категоричен, Петков се съгласи на нов ход - със случая "Куйович" да се заеме специална парламентарна комисия. Самото решение за подобен ход при такъв скандал пък инстинктивно връща към известната максима, че
ако нещо не трябва да се случи, се назначава комисия
Иначе тя трябва да даде колкото е възможна за случая прозрачност и да покаже, че в една правова държава правоохранителните органи не могат да си позволят да нарушават закона. Това ли обаче ще се случи? Има двама висши служители, има комисия, има запозната прокуратура, имаме и изказвания на главния прокурор Борис Велчев, който апелира за спокойствие, докато подопечните му си свършат работата... Цялата ситуация много напомня един друг подобен скандал в държавата, при това още пресен. Големите дандании и обвинения между бившия шеф на следствието Ангел Александров и бившия икономически министър Румен Овчаров приключиха с освободените им постове, но не и с дела. Такива има срещу по-нискостоящите в скандала - Корнелия Нинова и Татяна Шарланджиева.
Идеална развръзка и за настоящия казус. Илиев трябваше тихо да напусне, да изгорят покрай него действително провинили се с издаване на фалшив паспорт полицаи и да не се замесват други висши имена като това на другия голям - Валентин Петров. Затова сега има още една проверка на работата на редови ченгета в МВР и се чака да изгърмят още неколцина от по-ниското ниво.
Може би все пак и у нас има работещи учебници за овладяване на кризи, но по-различни. Според тях кризи се овладяват със замазване. Първа точка - по тихия начин, без катаклизми. Втора точка - по шумния, с комисии и прокурорски проверки.
В последните дни обаче Румен Петков предприе нов ход - изрази опасение, че депутатите, без да разбират тънката полицейска работа, може да навредят на държавата с техните препитвания по въпроса за борбата с дрогата. И вече говори не само за грешката на Тодор Димов, но и за професионалните му подвизи като антимафиот преди нея. Дори обяви, че би било груба грешка да бъде хвърлен на кучетата!? Само преди месец разправяше, че отстраняването му е най-малкото, което може да му се случи. В неделя министърът обаче взе, че преповтори думите на разградския полицай, че бил теглил кредити, за да плаща за информация от секретни сътрудници, за които държавата не отделя достатъчно пари. Петков пак отбеляза и достойнството на подалия оставка Илия Илиев. Двамата, подхвърлени на кучетата преди Нова година, пък замълчаха внезапно. Остава сега и БСП да се откаже от анкетна парламентарна комисия за фалшивия паспорт на сърбина. Ако пък не се откаже - двамата пак ще мълчат. И прокуратурата след време вероятно ще приключи проверката с мнение за липса на умишлено престъпление...