:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,759,175
Активни 472
Страници 15,642
За един ден 1,302,066
ОБРАТНИ РАЗПИСКИ

Гражданинът с разочарованието

Президентът заяви, че хората са разочаровани от политическите сили, което криело опасности. Неговите неделни изявления ще бъдат тепърва коментирани, анализирани и оспорвани с различна проницателност; аз предпочитам да се наредя сред зрителите, а не сред авторите по ред професионални причини.

Пак по ред професионални особености никога не съм бил способен да видя добре "хората".

Зад това "хората", така любимо на политици и социолози, съм успявал да различа един, двама, десетима или повече съвсем индивидуални човеци. Добре си го представям сред тях този, разочарования. Дори ми се струва, че го познавам. Интересен е. Разочарованието му е като скачен съд с носталгията - двете вървят в една опаковка, като съответното кафе.

У нас политически думата "носталгия" някак



естествено се свърза с приставката "соц"



Тази връзка наплоди през последно време различни артпроекти, социални изследвания, също така много музеи, ресторанти, хотели и друг съпътстващ бизнес в някои бивши съратнически по Варшавски договор страни...

Наскоро дори бях на премиера на един роман, чийто автор - писателят Димитър Шумналиев, се беше погрижил за находчив аранжимент на представянето на книгата си "Соцроман": пионерки с червени връзки посрещаха гостите и им връзваха по една, масите бяха отрупани с обикновени вафли, радомирска боза, безалкохолно "етър", алкохолно "Слънчев бряг" и прочее простодушни благини от десетилетията на т.нар. "развит социализъм".

По радиоточката звучеше реч на Тодор Живков, наситена с патос и характерната за този лидер апаратна лексика с фолклорни интонации. Самият силно автобиографичен роман на Шумналиев по освободеност на изказа далеч не е соц. - той, макар да повествува за онези времена, е пълен с неща, които тогаз бяха под възбрана: заигравки със службата и Службите, много еротика, оскъдица на положителни герои.

Роман безусловно забавен, но при все размаха си излъчващ и носталгично-кахърна нота с леко установим източник - изтеклото от собствения живот време...

Човекът е странно животно по отношение на носталгията. Установих това като млад войник, сигурно на месец или два служба, много потиснат както от самата служба, така и от перспективата за непроменимост на ситуацията през близките две години. Бяха ни завели на баня (този празник ставаше по веднъж седмично, всяка сряда) в града. Там, докато се тълпяхме пред сградата, все стригани новобранци, и се оплаквахме един другиму от гонката на съдбата, един старец, продаващ семки наблизо, подхвърли:

- Ей, де да бях днеска на вашето... Вашето служба ли е! Аз съм служил пет години еди-кога си, да можеше да се върне онова време...

Той ни се стори пълен идиот.

Чак след близо година разбрах какво е искал да каже. Нещо такова: споменът за трудните времена е удоволствие, ако си бил на 20, с перспективата на необозрим от караулната вишка живот пред себе си.

Казано с други думи, човекът си въздъхна по младостта; за разлика от нашите въздишки по свободата неговата беше не толкова страстна, но доста по-безутешна.

Масовият човек, който изпълзя от социалистическите времена, вкл. моя милост, има характерна особеност. Отношението му към властта беше като отношението на селянина към зимата: можеше да я недолюбва, можеше да се надлъгват един друг, можеше да я мрази, налагаше се да я търпи - но!

Тя по никакъв начин



не зависеше от него.



Не зависеше, и точка. Зависеше от Москва, от противостоенето между НАТО и Варшавския договор, от собствените си приумици зависеше, но не и от него, тоест от нас.

Не можеше да внушиш на властта нещо с манифестация, защото манифестациите бяха предназначени само за показване на лоялност към властта, не обратното. Не можеше да я свалиш с гласуване, защото и гласуването беше от типа 99,99% "за". Технически нямаше как да стане другояче. Не можеше да я свалиш с пушка, защото пушките бяха у властта.

През по-голямата част от българската история, ситуацията, уви, е била тъкмо такава.

Българинът по лош начин е свикнал с такава ситуация. Тя го прави свободен от зависимости и отговорности. Това понякога му допада. Имал е основание да си изгради космос, в който властта е зло, стихийна природна сила, крадлива и нагла... С нея моралните взаимоотношения са съответстващи - швейковски идиотизъм или радичковски дяволък.

В тази полярна политкосмогония на нашия човек има и светъл полюс - да кажем Левски или Бенковски, или друг герой, паднал мърцина. Такъв образ би олицетворил прекрасния, идеален държавник. Само че на земята такъв е по богомилски невъзможен. Тези същества са от другаде, затова са и убити.

Има ли възможност за смесване на земния полит-бардак с идеала? Нашият човек по най-наивен начин очакваше, че да. И се подлъга пет-шест пъти след 89-а, че като има свобода и демокрация, то е възможно светлите образи от политическата му космогония да се възцарят в бившия Партиен дом примерно.

Като видя, че то не става, се обезвери.

Без да си дава сметка, този конкретен българин тъгува по власт, която не зависи от него. Тя ще му обезпечи възможността да прехвърли върху нея собствените разочарования, неуспехи, неспособности.

Той е много ценен за нашите политически сили. Цяла находка им е. Те го обичат. Затова ще кажа нещо, което те не могат да кажат.

Не политическите сили се нуждаят от реформа, както рече президентът, а този гражданин. Промени ли се той, ще променя и тях.

Но пълна и внезапна промяна в това шоу няма.

Най-лошо при такива разочарования е да дойде някой, който да каже: "Аз ще ви освободя от бремето на избора".

Това е ставало не само през 44-та, а и през 34-та. Не върши добра работа.
50
2976
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
50
 Видими 
28 Януари 2008 23:48
Абе, аз бих го изтълкувал по малко по-друг начин обезверяването, ама нейсе... Но Бойко е загатнал отговора на въпроса за какво ни трябваше да влезем в ЕС.
28 Януари 2008 23:53
Четете ли хубаво? За социалистите човекът е животно; възрастните хора с натрупан опит са "идиоти"; социализъм=младост; по-голямата част от българската история била досущ като годините прекарани под тошовизма, така че какво се коркате толкоз; българинът бил свикнал вече, даже му харесвало; и на--след 89-та година всичко е лъжа и измама. Равносметка от четивото: аре всичките обратно при камюнизъма.
29 Януари 2008 00:26
Явно си чел друга статия
29 Януари 2008 00:33
пся, така ли мислиш?
29 Януари 2008 00:37
Ъхъ, къде Бойко проповядва връщане към комунизма?
29 Януари 2008 01:36
че си пошъл е ясно отдавна
другото дето се предполагаше
сега се изясни
че си и тъп де
ама ти отде да знаеш-
то соца те е помлял
и само той ти е
в кратуната
29 Януари 2008 02:17
пся, а къде НЕ го проповядва?
29 Януари 2008 03:09
За статията
А за проповядването и аз не го виждам...от вишката на форума
29 Януари 2008 03:15
Иначе този "разочарован" човек, за да се промени, жалко но трябва първо да се ОВЪЛЧИ...да захапе някого, да мине през тупаника...леко, меко и нежно никога няма да дойде промяната...пак за съжаление.
29 Януари 2008 04:28
Доста години след 89 беше нормално - имаха очаквания хората, стоварваха ги върху поредния политик, бяха готови да го бранят със зъби и нокти от "оплювателите". Но - дсяко нещо си има време, място и други условия. Днес, след толкова време и толкова опит с "политическото говорене", ако внезапно се появи някой, който не разбира как можем да говорим лошо за тоя хубавия човек, дето ни го показват по телевизора, и как може да сме такива песимисти, след като са ни гиобещали едни такива хубави неща - ако не вярваме, да кажем защо, все ми се иска да го попитам: "Дадоха ли 50 лева? Или си на заплата?" Е, човек може да е и вродено тъп, разбира се, но това е по-редкия случай...
........................
А Пошъл Тошев наистина чете ПРАВИЛНАТА статия...
29 Януари 2008 04:41
Да бе:
Равносметка от четивото: аре всичките обратно при камюнизъма.

Аз ли съм неграмотен или Тошев? Или и двамата? Айде малко по-широЧко да гледаме на нещата. Всеки е виждал огромните стълбове за електро-далекопровод по баирите. Само един ми покажи, който е вдигнат през последните 20 години...не ми дреме за Тошо, нито пошъл нито живков...гледам кво става...и мигам на парцали.

Редактирано от - mechok на 29/1/2008 г/ 04:46:14

29 Януари 2008 05:11
Ще ти го обясним диалектико-материалистически. Ключовата фраза е "превръщане на идеологическата власт в икономическа". За целта: построените не от Тошо, а от съвсем реални работници, архитекти, инженери" и т.н., и т.н, предприятия се развиват творчески по уедна фирма на входа и по една на изхода. В резултат: предприятието е вечно губещо или вече разграбено, за циганите няма ляп и те тръгват да крадат жица, за политико-икономическата власт това е много удобно - две кебапчета + една бира = един глас; социални и детски за производство на конвейерни бебета с далечна перспектива 2 клас - не класа, а маса от удобни избиратели.
Тук ключовата дума е "декапитализация" - вземаш парите и учиш децата вчужбина. Нека строят и поддържат без пари - ще ни гонят с камъни, а! Мръсен народ, ще си плащаш!
...........................
Или, още по-просто, макар и математически: преброй имената. Всички, дето "ги бяха строили" тия работи, пак са при келепира. Но аз се съмнявам, че някой от тях е хващал лопата или пък тухла четворка в ръка.
..........................
Същите хора, са Мечок! Но вече не мислят, че са вечни, и бързат да осребрят чековете...
29 Януари 2008 05:22
Дъртанян,
тоя път ме изненадА с дълбочина (нема бъзик). Ма кво от това, че са същите??? Идва ли ток до тебе през "тея неща"??? - идва...От 89-та до мене нищо не е дошло от "онея неща", освен приказки. Истината е, че през това време съм се научил да отида и САМ да си го взема (квото ми трябва)...имам свободата да го направя демек. Но държавата (на която отделяме към 40-50% от това което САМИ си правиме) не ни докарва ни ток ни леП, както си се изказал. Е тва е гадното...и затова аз лично не отделям ДОБРОВОЛНО за държавата НИЩО. Да си го взима от хлебарите, месарите, търговците...така и така го прави.

Редактирано от - mechok на 29/1/2008 г/ 05:44:27

29 Януари 2008 05:34
Ами след 8 години у САЩ-ско и 10 обратно тука...ще ти кажа, че си се преебал
29 Януари 2008 07:03
mechok , май ти си се преебал . Или с 8-тях у Щатите , или с 10 -тях обратно. В единия случаи имаш загубени години , ти сам си избери в кой.
29 Януари 2008 07:24
Прав е Тошев. И Бойко го казва - няма измъкване докато не се промени "този гражданин". Ако Бог е милостив, гражданинът ще се промени за 5-6 поколения свобода. Дотогава, таварисчи - обратно в кочината.
29 Януари 2008 08:23
Голяма част от гражданите/селяните са разочаровани, но само много малка част от тях искат да се върне 'диктатурата на пролетариата', или както беше по-скоро - диктатурата на диктатора, на кликата в Москва. Самата мисъл за връщане на 'социализъма' или каквато и да е диктатура не е особено уместна...
29 Януари 2008 08:51
Точна статия! Знам много хора, дето всички други са им виновни за собствените лайна, не и те.
29 Януари 2008 09:17
Този път Б Ламбовски е по- точен. Наистина, ние, избирателите трябва да се променим, защото потенциално можем да станем един ден и упроавляващи, с извинение! Не че не сме внесли политици - вземи един Сакс Кобурготски, например, но повечето са наше, родно производство. Затова, с нашите камъни, по нашата глава!
29 Януари 2008 09:43
Президента има само представителни функции.
С други думи-бутафория.
Да прави изказвания в стил "годишен отчет на президента Буш" е смешно.
В щатите има президентска република.
Тук-парламентарна.
Така че, настоящият му опит за "Отчет" е все едно обущар да прави анализ и да дава препоръки на зъболекар !

29 Януари 2008 09:54
"Тя по никакъв начин не зависеше от него.Не зависеше, и точка. Зависеше от Москва" - до 1989 година.

2008 година - "Тя по никакъв начин не зависеше от него.Не зависеше, и точка. Зависеше от Брюксел и Вашингтон"

Някой да схваща разликата?

А mechok е прав - спомнете си култовата реплика на бай Тошо - "Аз каквото съм построил, вие не мо'ете да го боядишете". Щото нещо настина не виждам нещо сериозно да е построено...освен палатите на другарите, ама от тях БВП не расте...
29 Януари 2008 10:12
"Българинът по лош начин е свикнал с такава ситуация. Тя го прави свободен от зависимости и отговорности."
Цъ! Българинът по начало разчита на държавата да му поеме отговорностите, т.е. наистина да е свободен от отговорности, но не и от зависимости, защото след като е свободен от отговорности това го прави зависим от същата тази държава. За мене двете понятия са взаимно изключващи се - ако не поемеш отговорност ставаш зависим от някой друг, ако те държат насила зависим няма как да поемеш отговорност.
Инак останалото е вярно, зависимият и непоемащ отговорност е идеален за яхане от властта. Което намалява шансовете и на тези, които са готови да поемат отговорност и имат повече амбиции. Ма така е в България.
29 Януари 2008 10:13
Има го записа в БНТ. Поискаите записа от наводненията и ще видите. Човечецът застанал на едно хълмче. Наокола няма улици. Само вода и къщи. Президента плува с лодка по улицата и доплуваха до него. И зема че го попита "Еее как е. Има ли място за притеснения" Какво бихте отговорили ВИЕ седнал на едно хълмче и около вас улиците вода? А? И ако това президента ви попита???????
29 Януари 2008 10:17
Ако ти отговоря средно-статистически, ще ма тривне бота...
29 Януари 2008 10:22
Не политическите сили се нуждаят от реформа, както рече президентът, а този гражданин. Промени ли се той, ще променя и тях.

Хм, излиза, че по римско време, ако робите се бяха променили, щеше да се промени и робовладелеца ...
Вярно е, че нямаме избор и сега също и това не зависи от нас. По-рано избора го налагаше Москва, а сега избора ни е наложен от САЩ и НАТО. Е, не всички го съзнават, но това не променя този факт - всичко съществено, което стана в последните 18 години в България ни бе наложено отвън. А, променяй се или се опитай де не слушкаш, както направиха сърбите ...

Редактирано от - XYZxyz на 29/1/2008 г/ 10:25:58

29 Януари 2008 10:29
Гражданинът с разочарованието е всъщност Селянинът с колелото.

Отдавна трябваше да се стреля, ама тия с разочарованието викат:"Дай да пукне пролетта и да излезат агнетата!"..Щото българският хайдутин не е като българският партизанин да бастисва мандрите. Той обича зеленчук, растнал на кокал...Па и горите намаляха...Традицията не е това, което бе.

29 Януари 2008 10:46
Та трябвало да се промени гражданинът. Когато гражданите са "електорат", когато никой не ги пита за нищо, какво ще искате да правят? Да гласуват за безцветната политическа каста? Да правят подписки които се губят в мазето на Парламента? Да чупят прозорците на "Народното" събрание? Моля за конкретни препоръки и аз обещавам да се променя.
29 Януари 2008 11:12
Статията е много добра
Казвам го като знаете, че съм критикувал сегашната политика. Разбира се никъде в статията не се говори, назад към комунизма, което Пошъл Тошев е видял, даже обратно, в нея се визира носталгията към соца, като нещо ирелевантно.
Въпреки, че аз много съм писал за соца, в никакъв случай нямам носталгия към него. Моето разбиране има няколко страни:
1. че соца в онзи си вид беше необходим за България до известно време, когато трябваше да се излезе от катастрофата след войната, да се построи индустрията и да се окрупни селското стопанство;
2. че в онзи си вид соца не можеше да остане. Не можеше повече един партиен секретар на район или на град да отговаря на нарастналите нужди на хората за всякакви нужди и стоки. Тези функции трябваше да се изземат от пазара. И много други такива несъответсвия
3. Всяка, нова икономическа и политическа форма, обаче трябваше да бъде по-добра от старата, която отхвърля. Ето тук това не се случи. За голяма част от населението на България, това не стана. Те трябваше да преживяват на ръба на оцеляването, или да емигрират. Ние попаднахме във водовъртежа на разрухата на индустрия, енергетика, селско стопанство, образование, здравопазван, морални ценности и др. Така, че това, което Бойко се опитва да уподоби като носталгия, практически си има реално измерение.
29 Януари 2008 11:31
Мъдро казани глупости има в статията на Ламбовски! На кратко казано прозрението на Бойко е в следното: ако имах пари да си купя шунка а вие ми дадете хляб, бих си направил сандвич с шунка и хляб.

Редактирано от - katana на 29/1/2008 г/ 11:33:00

29 Януари 2008 11:35
Ако авторът е целял с този материал да провокира чувство за вина у читателя и желание за по-активно политическо поведение - добре, приветстваме.
Дали, обаче, такава промяна е възможна по принцип - да има примерно една 'хубава' партия, да вземе да си я избере народът да го управлява и - пей сърдце..., "не спирай".
Защото - на изборите имаме право да посочваме само предварително зададени позиции. Ако сред тях няма верен отговор - кой е виновен?
Избиращият или този, който съставя задачката?
А бе, ... не случи нашият елит на народ и това си е...

... гражданите трябвало да се променят, ами да станат селяни!
щото като гледаме какви граждани са "елит"...
бе-егайте краченца да бегаме.
29 Януари 2008 11:36
Др. Бойко, туй за състудента ми Митко Шумката добре, ала я зарежи ваджийския руски словоред"Роман безусловно забавен", навик придобит от МИМЛ.
29 Януари 2008 11:45
Неверния Тома, !
Тука всеки втори(начело с Ламбовски) реве за променяне. Ама не казва точно като към какво и като как трябва да стане това. Аи стига веч, де! Това го слушаме хиляди пъти. Дайте същественото! Или и на вас не ви я ясно как ще стане? Баща ми има един много точен лаф: Казвачи много - праячи няма!
29 Януари 2008 12:08
българинът... българинът... българинът това... българинът онова... българинът такъв... българинът онакъв...


докато стигнем до на-култовото, дъвканото и предъвкано КЛИШЕ>


Не политическите сили се нуждаят от реформа, както рече президентът, а този гражданин. Промени ли се той, ще променя и тях.


***** ******!!!
29 Януари 2008 12:42
Не политическите сили се нуждаят от реформа, както рече президентът, а този гражданин. Промени ли се той, ще променя и тях.

29 Януари 2008 12:53
Какво е мнението по темата на нашия Народ - ЕЙ ТУКА
29 Януари 2008 13:28
Ех туй митично животно - народа, по презумпция мъдро, честно, работливо и пълно сал с добродетели, па и безгрешно. И секи кат са скрие зад думичката народ и става целия в бело, без кусурите на отделния индивид.
29 Януари 2008 14:24
Гуце да не би да иска хората да не са разочаровани,
а да са очаровани от политическите сили?
29 Януари 2008 15:05



Иван, Драган, Петкан не са народ. Те са си Иван, Драган, Петкан. Ако се съберат в едно - дали ще искат едно? Или Драган ще иска Петкан и Иван да са му роби, Иван ще иска...И така нататък?
Понятието "народ" е много удобно. Народът иска, народът да се променя, народът да променя. Унификация, окалъпване, манипулация. И, докато сме народ, а не личности - с всичките рискове, защото личностите не се унифицират! - така ще е. Бойко е казал хубави неща, но е спрял до образа на народа. Променящия се народ. Всъщност, трябва да се променя всеки за себе си и в себе си. И твърдението "Не политическите сили се нуждаят от променяне, а този гражданин" е също манипулативно. Защото обобщава. Кой е този гражданин? Бойко? Аз? Някой от вас? И доколко да се променя? 45%? 50? 100? Ами ако Бойко трябва да се променя на 15%, аз на 30, а някой от вас - на 8%? Или - пак средно аритметично? Осредняване?
Нека се изясним - чии интереси защитават държавата и политическите сили? На ефимерното понятие народ? Или на чиновници и политикани?
Помните ли Волтеровия Кандид? И призивът всеки сам да обработва градинката си? Е, докато всеки не започне да защитава собствените си интереси - ситуацията ще е същата. Собствените - в конфликти. И посредством компромиси и споразумения.
Което, мисля, ще го направи от "частица от народа" на гражданин и личност.
29 Януари 2008 16:43
бъдеще с радичковски дяволък
29 Януари 2008 16:59
Неверни Тома,

"
Не политическите сили се нуждаят от променяне, а този гражданин
"
Както зад "народа" стоят Иван , Драган, Стоян и пр., така и зад "политическите сили" стоят Иван, Драган, Стоян и пр. И когато Иван, Драган и Стоян са "народ", те не са "политически сили" и обратно - когато Иван, Драган и СТоян са "полиитчески сили" - не са "народ" .Дали правилно съм разбрал
29 Януари 2008 17:36
Това е ставало не само през 44-та, а и през 34-та. Не върши добра работа.


Аааа не само през 34 - стана и през 1933 - и свърши на Германия такава работа че и днес не може да се отърве. Браво Бойко - намекът че на североизток протичат такива процеси е точен.
29 Януари 2008 18:18
Тоя път добре, Бойко. Много точно.
Обаче този, разочарованият, дето държавата му връхлита като природно бедствие, бавно се променя, бавно! Той си е все същият от време хан-аспарухово та до време бойко-борисово.
Та какво правим?
29 Януари 2008 18:32
Не политическите сили се нуждаят от променяне, а този гражданин

И кат' са промени - пак в тия. Истината е че българинът вече е духовно узрял и се реди равноправно рамо до рамо със своите братя европейци, следващи Ясните Европейски Правила:
Управляващата голяма коалиция в Австрия отпразнува с тържества първата годишнина от своето управление под мотото "Една година политика със социален почерк". От проведените по същия повод допитвания се изясни че 79% от австрийския народ счита че премиера Гузенбауер е фурнаджийска лопата и лъжец, 70% са недоволни или много недоволни от правителството, а 30% искат нови избори.
29 Януари 2008 20:39
Бойко Ламбовски ,
Нека свършим работата по "обстоятелствата" на общия ни живот , а сетне да оценяваме "гражданинът с разочарованието"... Не мисля , че без него ще я сторим ... Затова , по-широко отвори очи ... Ще кажеш - дискурс ... Ами , дръж си го , Приятелю ... Но те съветвам да смениш старите карти с нови ...
29 Януари 2008 21:25
Въпреки, че аз много съм писал за соца, в никакъв случай нямам носталгия към него.

Кой бе, ти ли!
Че ти освен величаене на соца, друго нищо не си писал тука. Я да видим сега:
1. че соца в онзи си вид беше необходим за България до известно време, когато трябваше да се излезе от катастрофата след войната, да се построи индустрията и да се окрупни селското стопанство;

Каква катастрофа след ВСВ че идиотче непоръбено. Че по онова време в Емропа има само три държани, на чиято територия не са водени бойни действия! Швеция, Швейцария и България. (тук разбира се под бойни действия не разбирам нападенията над мандри, от любимците ти )
Да не говорим, че под давление на същите тези твои любимци, България "гордо" отказва да се включи в "Плана Маршал".
2. че в онзи си вид соца не можеше да остане. Не можеше повече един партиен секретар на район или на град да отговаря на нарастналите нужди на хората за всякакви нужди и стоки. Тези функции трябваше да се изземат от пазара. И много други такива несъответсвия

Ми че той, целия "соц" си беше едно несъотведствие!
3, ..........

Разсъждения именно на върл партиен секретар, при това някъде от към 70-години.

29 Януари 2008 21:29
Без да си дава сметка, този конкретен българин тъгува по власт, която не зависи от него. Тя ще му обезпечи възможността да прехвърли върху нея собствените разочарования, неуспехи, неспособности.

Автора,
Доказателство за думите - виж Mrx++, XYZxyz и т.н.
Не политическите сили се нуждаят от реформа, както рече президентът, а този гражданин. Промени ли се той, ще променя и тях.

Рядко ми се случва на Ламбовски да вдигна два пъти , но този път си го заслужи.
29 Януари 2008 21:44
Разочарованият гражданин обича да бъде разочрован. Това е в генетичния му код. Така той не се чувства виновен за нищо. Винаги има някой друг, който му е виновен за всичко и който е източник на разочарованието му. Свободата, правото на избор, възможността да си взима сам решения го изнервят. Разочаровният гражданин не иска да се променя. Той иска държавата да му определа размера на кочината, в която живее и порцията помия, която му се сипва в копанята. Е-е-ех, колко хубаво му беше на разочарования в комунистическия свинарник. Москва му налагаше избора, риташе го по задника и той си грутеше тихичко, но доволно. И след 1989 какво стана, моля ви се! Москва взе та изчезна и ето вече 19 мъчителни години той отчаяно търси някой, който да поеме нейните ръководни функции. И тъй като достоен заместител така и не се намери, разочарованият гражданин реши да си го измисли сам, белким си върне малко от щастието на комунистическия свинарник. Едно време изборът ни го налагаше Москва, а сега е наложен от САЩ и НАТО!, квичи нашичкият с надежда и чака да види дали разочарованието му ще се върне. Но уви, кочината я няма, разочроването не се връща, а носталгията го гризе. Нашичкият е свободе-е-е-ен..... Мъка-а-а-....Свободата го изнервя и го кара да се чувства несигурно, като малко прасенце сред глутница капиталистически вълци. Но все пак е късметлия - вълците са сити и не ядат свинско, не е кашер.
29 Януари 2008 21:50
Зевзек!
29 Януари 2008 23:34
Агитпропска статийка. Кой ръкоплещи? Помиярчетата и промитите мозъчета. Разумните форумци хванаха същността на пропагандния напън - "Не политическите сили се нуждаят от реформа, както рече президентът, а този гражданин. Промени ли се той, ще променя и тях". Тази принципно невярна постановка упорито се набива на хората в интимна връзка с обвинението към тях. От виновниците вините се прехвърлят върху потърпевшите., които са оставени без реале избор и без възможности за повлияване върху овластените и върху хала си.
В една или форма и в различни комбинации тази подла манипулация редовно се набива и от форумните агитпропчета. Набиват я и комплексарите, напуснали България и избиващи фрустните си преживявания с показване на среден пръст към останалите тук.
30 Януари 2008 10:02
Васуки най-точен!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД