:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,782,793
Активни 526
Страници 9,667
За един ден 1,302,066
Сметки

За пръв път София ще харчи 1 млрд. лева

Дебатът около проектобюджета на столицата се нагорещява, според опозицията общинската администрация не знае как да управлява един забогатял град
Снимка: "Сега"
2008 г. се определя и като година на метрото. До декември трябва да приключи строежът на отсечката от центъра до Интерпред и новото трасе до "Младост". За строителните дейности са предвидени близо 100 млн. лв.
От преяждането на София с хора, коли, нови сгради все пак има и добра новина. За пръв път бюджетът на столицата ще надхвърли 1 млрд. лв. Къде е пределът, отвъд който инфарктното разрастване на града ще се обърне икономически срещу него, проучвания няма. По-високите приходи обаче дават реална възможност на София да провежда видима местна политика над делегираните и субсидирани от държавата дейности.

Това е една от причините критиките към бюджета на столицата все повече да се засилват. Проектобюджет 2008 е по-добре аргументиран от този за 2007 г., но това на свой ред предизвика и по-сериозен дебат. Появиха се и гласове, че столицата не може да се отърси от психологическия комплекс на финансовия недостиг и продължава да съставя бюджета от позицията на нямането. Какви са предложенията на общината за разпределянето на парите на града и кои са спорните моменти?



Приоритети



Бюджетните приоритети на столицата почти всяка година се едни и същи. И тази година, както и миналата, справянето с проблемите на трафика остава основна задача. Като главен приоритет отново се сочат и ремонтите на училища и детски градини, както и екопроблемите и необходимостта от изграждане на завод за отпадъците.

Това deja vu донякъде е неизбежно. То обаче не оправдава липсата на отчет за изпълнението на постоянните задължения, както и отсъствието на синхрон с приеманите от столицата серия от стратегии, както изтъкват от ДСБ. София продължава да размахва само на думи идеята за програмен бюджет, от който да става ясно какви цели си поставя, какви са измеримите показатели за постигането им и кои звена от администрацията ще отговарят за изпълнението.

Критики породи и липсата на ясна картина за случващото се в града. "Недопустимо е бюджетът да се съставя на базата на общите прогнози за цялата страна - нито инфлацията в София ще бъде същата, нито нивата на безработица, инвестиции и т.н.", коментира съветникът от СДС Иван Нейков. Според него столицата трябва да инвестира по-сериозно в базирани на местна статистика анализи за случващото се в различните сфери на дейност.

Тези слабости в рамката на бюджета надничат както зад сметките по приходите, така и в разходната част. Откъде ще се пълни бюджетът на столицата и за какво ще отидат парите?



Данъци и политика



865 млн. лв. приходи очаква през 2008 г. Столична община. За сравнение в проектобюджет 2007 г. бяха заложени 629.5 млн., а след актуализацията в края на годината сумата стигна 818 млн. лв. И през 2008-а основният дял от постъпленията идва от данъци и такси. При планирани 123.5 млн. лв. приходи от данъци, 2007 г. приключи с 186.5 млн. лв. За 2008 г. по това перо се чакат 216 млн. лв., а от различните общински такси - 201 млн. лв. И двете суми предизвикаха възражения от страна на опозицията - и като размер, и като философия.

Най-много са забележките към данъчната политика на общината. За пръв път тази година общинските съвети имат право сами да определят местните данъци. София реши да увеличи с 33% данък сгради, да вдигне с 10% налога върху колите и да не пипа нивата при патентния данък и облагането на възмездните сделки.

И тук ясна данъчна политика на общината за целия мандат липсва. Така може да се очаква, че съветниците ще се влияят главно от конюнктурата. Ще вдигнат данъците сега, няма да ги пипат догодина, за да не дразнят електората, и т.н. Без дългосрочна визия незащитими стават и заложените проценти увеличение. Не е ясно защо данък сгради трябва да скочи точно с 33%, а налогът върху автомобилите - с 10%. Тук общината първо предложи 25% ръст, но после се отказа заради ниската събираемост на данъка.

Опозицията оспори и самото решение кои данъци да се увеличат. Така например от БСП настояват общината да вдигне налога върху сделките с имоти паралелно с данък сгради. Аргументът на Георги Кадиев от БСП е, че голяма част от сделките се декларират на нереалистично ниски цени, понякога съвпадащи с данъчната оценка на имотите. А именно ниските данъчни оценки са аргументът за вдигане на данък сгради. Затова Кадиев предложи общината да се откаже от високия скок на данък сгради за сметка на втория налог или поне да разпредели тежестта между двата.

Тук администрацията не даде достатъчно добро обяснение защо не приема предложението. Зам.-кметът Минко Герджиков твърди, че общината трябва да залага на сигурни приходоизточници, а броят на сделките не може да се прогнозира и може да падне. Колкото и да са сделките обаче, облагането им с по-висок данък означава и повече приходи.

Кадиев разкритикува София и заради отказа й да се опита да преразгледа патентните данъци. От патенти за ред професии като фризьорство, ключарство, компаньонство и т.н. общината очаква само 7.1 млн. лв. Тези данъци не са променяни от 2004 г. и ще останат без промяна и през 2008-а заради липсата на опит в събирането на данъка. Досега той постъпваше в агенцията по приходи и общината твърди, че няма достатъчно време и информация да преразгледа цифрите до приемането на бюджета.



По линия на данъците дремят и други резерви



Така например заради влизането на нови сгради в експлоатация миналата година приходът от данъка върху тях се оказа с близо 16% по-висок от заложеното. Възмездните сделки с имоти и автомобили, за които нямало доказателства, че ще растат, донесоха 121 млн. вместо предвидените 70 млн. лв. Наистина тук точен ръст трудно може да се прогнозира, но при всички случаи преизпълнение ще има.

Интересни в приходната част на бюджета са и някои по-скромни пера като приходи от глоби, дивиденти от общинските фирми, постъпления от наеми. Бюджет 2008 дава категорично доказателство, че контрол по спазването на общинските наредби в София не съществува. При заложени през 2007 г. 7.5 млн. лв. приходи от глоби и санкции, реално към края на годината са постъпили 2.4 млн. лв. Това дори не покрива издръжката на столичния инспекторат, коментира Вили Лилков от ДСБ. За да не се срамува и в края на 2008 г., столицата този път се е поправила и вече разчита на едва 2.7 млн. лв. от глоби.

От заложените приходи от наеми пък личи ясно страхът на общината дали ще успее да приложи новите цени за реклама в града. Кметът Бойко Борисов говореше, че от нея трябва да постъпват поне 15 млн. лв. В същото време заложените постъпления от всички наеми на имущество, в това число общинските апартаменти, са 15 млн. лв - само с 5 млн. повече от 2007 г. Дивидентите от общо 31 общински фирми за пръв път ще стигнат 10 млн. лв., при постъпили м.г. 6.3 млн. лв, като обяснението тук е затегната дисциплина. На фона на редовните скандали около фирмите обаче общината ще трябва да се постарае значително, за да убеди столичани, че 10 млн. лв. дивидент са много.



Строителство, строителство, строителство



Проектобюджет 2008 не оставя място за тълкуване на големия приоритет за столицата. От общо 865 млн. лв. очаквани приходи за капиталовата програма на града са заложени рекордните 311 млн. лв. срещу 203 млн. за 2007 г. За отчуждителни процедури сумата расте от 14 на 40 млн. лв., два пъти повече са средствата за проектиране, за основен ремонти на сгради и улици са заделени 83 млн. (17 от тях - за ремонт на градини и училища). 263 млн. лв. ще отидат за придобиване на дълготрайни активи - като нови сгради на детски градини, метрото, изграждане на нова инфраструктура.

Като се вгледаме внимателно в цифрите, се вижда, че много подопечни на общината институции няма да усетят никаква промяна през 2008 г. Парите за култура, читалища, библиотеки, галерии, спорт, образование са актуализирани профилактично покрай заложеното за цялата страна увеличение на бюджетните заплати. Така най-богатата община в България няма да може да си позволи да провежда собствена политика по доходите, за пореден път няма да може да заложи нова социална политика, целяща да отговори на нуждите на куп проблемни общности като възрастни хора, бездомни, бедни и др. За светлото бъдеще се отлага и проблемът с гетата и ромите.

София не пропусна и традиционните вече разправии с правителството за отпускания й бюджета. За пореден път столицата предпочете да се бори сама за себе си и да протестира срещу малката на фона на генерирания данък общ доход субсидия от държавата. Тази битка обаче касае всичките общини в страната и е свързана с прераглеждане на серия от формули за издръжка на делегираните от държавата дейности като образованието например.

Равносметката показва, че въпреки тези проблеми бюджетът е чувствително по-добър спрямо м.г. Наред с приходите от 864 млн. лв., през 2008 г. София ще харчи и 120 млн. лв. постъпления от приватизация, които постъпват в самостоятелен фонд. На фона на тази сума опитът на общината да се оправдава с липса на достатъчно време, опит и ниска готовност за усвояване на порасналите средства са трудни за преглъщане. През 2009 г. алибито ще е съвсем изтъняло. Тя ще е показателна както за възможността на София да демонстрира самочувствие на богат и отговорно разпределящ парите на данъкоплатеца град, така и за оставащите 3 години от мандата на новия общински съвет.
 Строежът на нови детски градини остава приоритет и през 2008 г. Тази година са осигурени пари за 7 изцяло нови градини - в "Подуяне", Бусманци, "Красно село", "Люлин", "Оборище", "Илинден", "Овча купел".
8
3177
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
04 Февруари 2008 22:53
Бог да ни пази от Бойко Борисов ......
05 Февруари 2008 01:13
Абе тия тунели малки ми се виждат.
Човек над 180см как влиза в това Метро?
05 Февруари 2008 03:05
Ето защо наш божко искал да стане кмет
05 Февруари 2008 08:11
Вместо да строят нови детски градини, да си върнат старите, дадени на безценица на мутри и "наши хора"..
05 Февруари 2008 10:48
Защо се обръща внимание на последствието, а не на причината?
Защо има недостиг на детски градини?
Защото има много деца в софия.
Защо има много деца в софия?
Защото има много родители.
Защо има много родители?
Защото някои са се родили тук /малко/, а други са дошли тук /много/?
Защо са дошли тук?
Защото няма работа за тях в родните им градове.
Защо няма работа в родните им градове?
Защото управлението на държавата ни разсъждава не с главата, а с едни други по меки части.
и т.н....

05 Февруари 2008 11:30
За пръв път София ще харчи 1 млрд. лева...
Добре!!! А сега малко счетоводство:
При официален процент на рушвета по данни от миналата година - до 35-40 %, значи:
А/ 1 000 000 000 - 400 000 000 = 600 000 000 лв.
Б/ 600 000 000 - 120 000 000 (ДДС) = 480 000 000 лв.
В/ 480 000 000 - 240 000 000 (поради двойно завишените цени на материали) = 240 000 000 лв.
Г/ 240 000 000 - 120 000 000 (поради кражби и разхищение на половината материали) = 120 000 000 лв.
Д/ 120 000 000 - 60 000 000 (печалба и заплати) = 60 000 000 лв.
Е/ 60 000 000 - 59 999 999 (задължения по концесии) = 1 лв.
Извод: Бюджета е крайно недостатъчен и ББ е прав!

05 Февруари 2008 14:25
Ех, Таня, не очаквах във Ваш текст да срещна бисери от рода на "главен приоритет". Какво ли ще да значи "по-малко главен приоритет"?
05 Февруари 2008 21:43
Бюджетът на София ... след актуализацията в края на годината сумата стигна 818 млн. лв.

Бюджетът на община Самоков за миналата година бил 70 млн. лв, което нареждало Самоков на 5-о място след София, Пловдив, Варна и Бургас.
„След нас по бюджет е такъв град като Стара Загора“, похвали се зам.-кметът Ярловски.

Ако се презчисли съобразно населението, бюджетът на София би трябвало да бъде около 2, 2 млрд.лв., за да достигне "стандарта" на Самоков и тогава да се хвалят.
Не виждам, какви други предимства има Самоков пред София, освен значително повечето цигани на глава на населението.
Иначе и едните и другите си имат по 1 царски дворец, но изглежда Самоков по-добре се възползва от това си предимство.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД