:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,783,233
Активни 665
Страници 10,107
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Смесената избирателна система е приемлива

Колкото и да са велики мажоритарно избраните депутати, сами не могат да постигнат обществен резултат, смята зам.-председателят на ПГ на НДСВ Яни Янев
МУТРИ
Яни Янев
Яни Янев е роден на 25 декември 1957 г. във Варна. По професия е юрист. Бивш областен управител на морската столица. Първи мандат е депутат от НДСВ. Наскоро бе избран за зам.-шеф на жълтата ПГ и зам.-председател на правната комисия. Женен, баща на три дъщери.

---------------------------

- Г-н Янев, как се отнасяте към препоръките на президента за промени в избирателната система, императив ли са за вас, или подлежат на дискусия?

- Аз мисля, че самият президент не си е поставял за цел да ги превръща в императив. Той е грамотен политик и му е ясно, че всички, поставени от него теми, са от компетентността на Народното събрание. Не казвам, че той няма право да заеме позиция. Напротив, редно е и е добре, че го направи, особено след започналото жужене в политическите сили за промяна в изборното законодателство. Аз лично не съм изненадан от тезите му. Те не са революционни, в смисъл такъв, че и досега много от тях са били предмет на обсъждане в различни периоди от време. Но се надявам, че след неговото изявление ще се постигне една пълна консолидация около категоричната необходимост от промени в изборното законодателство.

- Съзирате ли зад изявлението на Първанов заявка за увеличаване на президентската власт и постепенното преобразуване на парламентарната република в президентска?

- Предходният и сегашният мандат на президента показват, че това е активна политически личност. В последното му изявление обаче не намирам някаква сериозна заявка за прекалено разширяване на президентските позиции. Що се касае за възможността президентът да инициира референдуми, тя е заложена и в сегашния закон за допитване до народа. Но явно досега процедурата го е ограничавала. Не мисля, че трябва да слагаме политическата му активност непременно под шапката на президентската република. Пътят към промяна на държавното устройство е толкова дълъг и сложен, че не може да стане само с едно президентско изявление.

- Считате ли, че сегашната политическа система е достатъчно жизнена и все още не е изчерпала своите възможности?

- Считам, че парламентарната република в България все още няма алтернатива и не бих казал, че има до такава степен наболели въпроси, които да налагат промяна на държавното устройство. Безспорно е, че има и много недостатъци, но пътят към усъвършенстването на нашата представителна демокрация е чрез нов закон за референдумите и създаването на механизми за разширяване на пряката демокрация.

- Не е ли парадокс, че тъкмо НДСВ сега се изживява като апологет на референдума, след като тъкмо вашето правителство отказа да проведе референдум за членството в ЕС, а някои ваши бивши министри дори считат допитването за неудачна форма на демокрацията?

- Нека да сме коректни към историята. Вие знаете, че НДСВ и в предния парламент внесе проект на закон за референдумите. Само няколко гласувания не са достигнали за приемането му. Така че сегашното ни поведение не е в драстичен дисонанс с това, което е правило НДСВ в предишния мандат. Сега, възможно е отделните изявления на наши министри да не са били в общата логика на нещата, но вероятно реакцията им е била провокирана от неясния регламент за провеждането на допитванията до народа.

- А защо ви плаши възможността президентът сам да може да инициира референдуми?

- Ще изразя мое лично мнение. Смятам, че не трябва категорично да се лишава президентът от тази възможност. Все пак е пряко избран от народа. В новия закон предоставяме възможността на народа чрез определен брой подписи да може да инициира референдум. Защо президентът, който е избран с един милион гласа примерно, да няма това право? Тук обаче трябва много внимателно да намерим баланса между правомощията на президента и на другите институции. Ако станат прекалено широки правомощията на държавния глава за иницииране на референдуми, в определени случаи това може да доведе до бламиране на законодателната работа. Аз не мога да дам готовата формула, но би могло в закона да се запише изрично по кои въпроси президентът може да предизвика допитване.

- Новият закон, който обсъждате в момента, ще запази ли досегашното право на президента да иска референдуми чрез парламента?

- По принцип не изключва възможността президентът да бъде инициатор, но още не сме изчистили докрай този текст. Спорен е въпросът дали предложението му да се гласува от парламента или не. Но в закона е изрично записано, че резултатът от референдума е задължителен и ако парламентът откаже да се съобрази, ще се суспендират онези текстове в закони, които противоречат на народната воля.

- А дали президентът не се опита с изявлението си да тласне спора за правомощията му в благоприятна за него посока?

- В крайна сметка това ще реши парламентът.

- Май на партиите не ви хареса много идеята за въвеждане на смесена избирателна система и мажоритарен вот?

- Позицията на НДСВ още в началото на този мандат е за засилване на мажоритарния елемент чрез преференцията в пропорционалните листи. На евроизборите това не сработи добре и трябва да се доразвие. Опасенията на политическите сили от мажоритарния вот са ясни. Те се страхуват, че ще загубят възможността да въздействат на тези народни представители. И роенето в парламента донякъде оправдава тези опасения. Много е възможно мажоритарният кандидат в един момент да реши да не се съобразява с политическата воля на партията, която го е подкрепила. Защото според нормалната европейска практика мажоритарните кандидати също се издигат от партии. Аз обвързвам мажоритарността и с възможността да се отзовават народни представители, които са изневерили на политическите възгледи на своите партии и избиратели.

- С какво ще помогне преференциалният вот и предпочитанието към определени личности, ако в партийната листа фигурират само безличности?

- С това, че дава възможност на всеки отделен гражданин да изрази предпочитание към конкретен народен представител. Ако някой не хареса цялата листа, негово право е да не гласува или да избере друга партия. Това ще принуди партиите да предлагат достатъчно качествени хора, за да не загубят доверието на избирателите си. Въвеждането на мажоритарния елемент чрез преференцията не е изчерпан модел, защото у нас почти не е практикуван.

- А не се ли страхуват партиите, че мажоритарният вот ще намали влиянието им в политическия живот?

- Не би трябвало. Защото и политиците, и гражданите ще стигнат до извода, че промените в обществените процеси не са по силите на отделни личности, а е необходимо взаимодействието на група хора. Колкото и да са велики мажоритарно избраните народни представители, ако те нямат обединяващо звено, ще останат свободни електрони, които няма да постигнат обществен резултат.

- Да има или да няма смесена избирателна система - какво е становището на НДСВ?

- В нашата партия тази дискусия още не е проведена в съдържателната й страна, така че това предстои. Личното ми мнение е, че е приемливо да се отиде към смесена система. Много ще зависи обаче какви правила и каква логика ще вложим в законите.

- Вече стана ясно, че НДСВ пише промени в конституцията за отзоваване на депутати. Освен този текст ще предвидите ли възможност за отстраняване на народни представители заради неизпълнение на преките им ангажименти и системно отсъствие от парламента?

- Не приемам схващането, че един депутат, като влезе в парламента, няма сила, която да го изкара оттам. Тъкмо това поведение отдалечава избирателите от техните представители в НС. Именно промяната на тези механизми ще върне вярата на хората, че могат пряко да влияят върху политиката.

- Ще се ангажира ли НДСВ с разширяване на възможностите за отзоваване и заради неявяване на работа?

- Идеята да ограничим възможността за политическо номадство може да се доразвие и да се предвиди възможност гражданите да отзовават народни представители. Но това са мои разсъждения. Няма решение на НДСВ по този въпрос. Аз обаче съм напълно съгласен с това, че фундаменталният въпрос днес на българската демокрация, точно толкова съдбовен, колкото приемането на новата ни конституция, е промяна в изборното законодателство. Защото основата на всяка една демократична система се състои в сформирането на нейните публични органи. А те се сформират чрез избори. И ако в това изборно законодателство ние сме допуснали пропуски, практически те се отразяват пряко и върху качеството на управлението. Ако не се преборим с отрицателната практика на купуване на гласове, ние все едно казваме "да" на корупцията в държавното и общинско управление. Защото един кмет, който си е купил кметското място, ще е много по-промокаем за корупцията. Същата причинно-следствена връзка важи и за депутатите.

И още нещо - много е важно да изведем едно такова правило в българската конституция, че изборното законодателство не може да се променя в годината на изборите. Ако ще се работи по него, това трябва да стане най-малко година преди това. Така че каквото правим, трябва да го правим тази година. Догодина имаме два избора - за европейски и национален парламент.
7
2440
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
04 Февруари 2008 22:34
Яни Янев - дебел и глупав. Това бих написал на prima vista и първо четене на интевюто. Но, като се замисля, щом е в парламента, щом е натрупал тази гуша, щом е в НДСВ - безкрайно измислена партия - сигурно не е глупав. Успокоява ме факта, че е дебел както и да го погледнеш
05 Февруари 2008 06:43
Ако такава сте я замислили смесената система - по-добре си карайте на пропорционална. Разлика никаква - че то и сега си отзовавате депутатите, само Симеон да прецени, че са изневерили на партийните принципи...
05 Февруари 2008 07:56
Интересно, кой така уместно е сложил надписа МУТРИ под снимката на Ян - Ян?
05 Февруари 2008 10:29
Витиевати юридически главоблъсканици, но изтърва едно изречение..., което показва опасенията му: "Не трябва категорично да му бъде забранено да иницира референдум...все пак е пряко избран от народа"..., него народния представител го "избра царо"...Ха Ха.
05 Февруари 2008 13:31
Повтарям : Състоянието на политическата ни система не е "просто" партийна работа , а явна длъжност на Суверена ... Иска или не , Президентът даде старт на Гражданския дебат за нея ... Сторим ли този го , в изключителната потребност за нейното Радикално преструктуриране , ще се блъснем ... Ще научим , че Парламентарната система познава и други структури , които са по-пригодни за променения статус на Обществото ни , че тъкмо той , ни налага да сторим и Нова Конституция ... Работа , която нас очаква , но от пустото "крадене в краткосрочен план", далеч стоим от спасителната за всички , Идея за устойчивото ни общо развитие ... Другото е тлен и "партийни" групирания на родните ни политолози и социолози ... Докато ние ги чакаме , да сторят експертния пилон и трасето Дискусията ...
05 Февруари 2008 15:01
Този ЯЯ и със смесена и каквато и да е избирателна система
повече НЯМА ДА ВЛЕЗЕ в Народното събрание
И... по какъв критерий е компетентен да взема отношение?
05 Февруари 2008 22:19
Чика, чакай, той като "заможен" член на обществото, може и да влиза в НС, ама няма кой да го избира за народен представител...т, ва е тънката разлика и затуй се изказва той, като за последно...Ха Ха.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД