:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,783,444
Активни 724
Страници 10,318
За един ден 1,302,066
ВОЙНИЦИ НА КЪСМЕТА

Славяни превзеха Чуждестранния легион

В елитната военна част на Франция служат наемници от 136 страни. Последният наплив са ветерани от "горещите точки" в бившия СССР
Много от последните доброволци в легиона са руски ветерани от Чечня, които не могат да живеят без "адреналина на войната".
Трима мъже с атлетично телосложение спокойно си пият кафето на брега на р. Сена в Париж и уточняват последни подробности за своите "легенди", преди да се впуснат в поредното си "приключение". Те са руски ветерани от няколко войни на територията на бившия СССР, като последните им битки са били в Чечня. Като повечето професионални военни те вече се пристрастени към адреналина на войната и не могат да живеят без екстремни преживявания. Има и още един момент. След като бойните действия в Северен Кавказ утихнаха, много от кадровите войници не могат да си намерят свястна работа в Русия освен като част от силите за сигурност, охрана или да се влеят в престъпния свят. Предимно като наемни убийци. Много от ветераните отказват да сторят това, тъй като за тях думите "чест", "вярност", "братя по оръжие" не са празни клишета. Прекалено скъпо са платили за своите принципи и прекалено много от техните другари оставиха костите в различните "горещи точки" в бившия Съветски съюз. За това ветераните са принудени да воюват за други държави като САЩ, Израел, Франция в различни краища на света.

Голям брой от тях се насочват към



френския Чуждестранен легион



В историята има малко военни части, които са обгърнати толкова от военния романтизъм като митичните легионери. Днес обаче този образ е променен, тъй като те трябва да отговарят на изискванията на XXI век. Старите образи вече не съответстват на реалността. В тях те бяха доведени до съвършенство от Холивуд във филми като "Красивият жест" и "Легионери" , където "войниците на късмета" са представени като отряд от престъпници и нещастни мъже, които са хвърлени да унищожат до крак своя враг или да загинат някъде сред пясъците на пустинята.

Според официалния сайт на легиона по-голямата част от него са славяни, макар че се приемат хора от целия свят. След войната в Афганистан и последвалото кърваво разпадане на СССР има неограничен брой ветерани от бившите съветски републики. Руснаците са на първо място, след тях са украинците, които са около 15% от числеността на легиона. Има много доброволци от Прибалтика, Белорус и Молдова. Унгарците са на трето място като най-голяма етническа група. Интересното е, че самите французи нямат право да служат в легиона освен офицерите, разбира се. Но там с радост приемат наемници от френскоговорещите Канада, Белгия, Швейцария и Монако. Един легионер дори споменава в интервю, че само от Монако в него служат 2000 души, макар че в цялото кралство живеят общо 30 000.



Има данни и за български доброволци



Вече има голям брой от Латинска Америка и Азия.

Един интересен факт. След падането на Берлинската стена през 1989 г. голям брой военни от бившата ГДР се вливат в легиона. Част от тях просто са безработни, тъй като е преценено, че са негодни за критериите на Бундесвера в нова Германия. Другите са служили в граничните войски и са отговорни за смъртта на стотици немци, които се опитали да преминат на Запад по време на студената война. Преди това огромен брой немци са служили в легиона след пораженията на Германия в Първата и Втората световна война.

Благодарение на интернет националният състав в момента е доста пъстър за цялата 177-годишна история на частта. В него служат мъже от 136 страни. Над 80% от доброволците отиват в легиона тъй като имат нужда от пари и са безработни. Другите 20 на сто са привлечени от славата, историята и желанието за авантюри. В момента най-мощното оръжие за набиране на доброволци за Чуждестранния легион е глобалната мрежа. В ерата на глобализацията в елитната част служат вече не само рамбовци или престъпници, а в по-голямата си част имигранти, които са напуснали родината си заради мизерията. Днес легионерите трябва да могат да си служат с компютъра и високите технологии също толкова лесно, както и с автомат "Фамас", френско производство.

"Новият френски легион отразява реалностите на живота", казва 53-годишният бригаден генерал Луи Пишо де Шанфльори, който командва тези сили, които в наше време наброяват 7699 войници. "Светът се промени.



Легионът трябва да се адаптира към новата епоха,



новите методи за вербуване и новите технологии", допълва военният. Шанфльори е завършил френската елитна военна академия "Сен-Сир" и командва Чуждестранния легион от юли 2006 г. Той е професионален кадрови военен, каквито всъщност са 90% от офицерския състав. Той е учудващо усмихнат за своята сурова професия и винаги е готов да се пошегува. В стъкления му шкаф лежи пистолет, който му е подарен от американския ген. Норман Шварцкопф, който ръководи войната срещу Ирак през 1991 г., под чието командване воюват легионерите по време на операция "Пустинна буря".

В наше време "войниците на късмета" действат рамо до рамо с френската полиция и армията, като патрулират на гари, летища с цел да пресекат терористични нападения. Те участват във военни мисии в Афганистан, Чад и Кот д'Ивоар заедно с регулярните части на френската армия. През 1992 г. бяха разположени заедно с войските на САЩ в Сомалия. Части на легиона действат в миротворчески мисии в Косово, Руанда и Камбоджа, а през 2004 г. участваха при спасителните акции в Югоизточна Азия след разрушителното цунами. Две години по-късно те помогнаха във възстановяването на разрушени мостове в Ливан след кратката война с Израел.

Френският Чуждестранен легион е създаден през 1831 г., за да се поеме големият поток бежанци във Франция от другите европейски страни след поредица от революции на Стария континент година по-рано. Неговите командири се гордеят с факта, че първи от френските подразделения пристигат в дадена "гореща точка". "Частите, където са предимно ергени и чужденци, по-лесно се мобилизират, без политиците да се замислят за политическите последствия.



Просто няма вдовици и сираци",



обяснява Шанфльори. Това е едно от правилата на легиона - не се приемат женени мъже, а представителки на нежния пол просто не се допускат. За цялата си история през него са минали 350 000 души, от които 35 000 бойци загиват в сражения или при изпълнения на служебния дълг.

Макар задачите и структурата на частта да са се променили, традиционната философия на легиона се е запазила до днес. Неговият девиз е "Легионът е нашето отечество". Той рекламира себе си като "школа за втори шанс" за мъжете, които бягат от различни проблеми като нещастна любов и социални катаклизми. Прессекретарят на частта лейтенант Грегори Гавруа нарисува психологическия портрет на типичния новобранец. "Затворен човек със сложна психика, който е загубил своите корени и иска да започне живота си отначало. Това не са най-популярните качества, които търсят цивилните работодатели", обяснява Гавруа.

В легиона се постъпва на доброволни условия за пет години. Новобранците се отказват от истинските си имена и избират нови, по свой вкус. Те вече нямат паспорт, а военна книжка с печат "Чуждестранен легион". Един от последните постъпили на име Самюел се нарекъл Гандолф, в чест на героя от "Властелина на пръстените". Постъпването не дава на чужденците автоматично право за получаване на френско гражданство, освен ако не бъдат ранени или получат тежка травма при изпълняването на военния си дълг. Това става след приключването на срока на действие на договора.

Приемат се мъже от 17 до 35 години с добра физическа подготовка, които преминават през редица



физически и психически тестове



Вече почти не се взимат хора, които имат криминално минало, каквато бе практиката в миналото. Центрове за приемане на доброволци има из цяла Франция, повечето желаещи обаче отиват да се запишат в Марсилия или на о. Корсика. Заплатата е 1000 евро месечно за новобранците, 1300 евро за тези, които са служили вече няколко години. Военните, които взимат участие в бойни действия, получават двойно повече. Ветераните, които отслужат 15 години, което е три срока, имат право на пенсия.

"Отношенията между всички са много напрегнати", казва Самюел. През първите седмици той общувал с другарите си от Непал, Ирак, Румъния и Украйна на езика на жестовете. За четири месеца новобранците трябва да научат 400-600 френски думи - достатъчно, за да общуват на бойното поле, в казармата и в столовата. В резултат на това, както казват офицерите - именно френският език сплотява легионерите под френския трикольор.

Като повечето въоръжени сили днес легионът предлага възможност за изучаване на всякакви тесни специалности - от снайперист и водолаз до парашутист, готвач или каменоделец. Чуждестранният легион си има оркестър и отбор по маратон, които гастролират навсякъде по света. Но всички легионери трябва отлично да владеят оръжието и постоянно да са готови за бой.
СНИМКИ: Ройтерс и Архив "Сега"
Среща на легионери с руски десантчици в Косово през 2001 г, след което някои от тях постъпиха в Чуждестранния легион заради доброто заплащане.
 Жена благославя войници от частта, след като са възстановили разрушен мост в Северен Ливан след кратката война с Израел преди две години.
33
16761
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
33
 Видими 
04 Февруари 2008 22:52
Това, което не се чете в статията, е фактът, че Франция запазва своите окупационни, екстериториални сили, какъвто е по дефиниция чуждестранният легион, докато бившите соц-страни се отказват от агресивна външна политика. Това просто за сведение.
04 Февруари 2008 23:16
Какво ли са правили тези "юнаци", когато Хитлер е превзел Франция за нула време. Не съм чел за големи легионерски подвизи по това време...
05 Февруари 2008 00:39
Горе - отново в армията, тук - войници на късмета...Аман от войнолюбци.
05 Февруари 2008 01:18
Заг, за това чужденци са в легиона.

"I would rather have a German division in front of me than a French one behind me."
General George S. Patton

"You know, the French remind me a little bit of an aging actress of the 1940s who was still trying to dine out on her looks but doesn't have the face for it."

John McCain, U.S. Senator from Arizona


"France has neither winter nor summer nor morals. Apart from these drawbacks it is a fine country. France has usually been governed by prostitutes."

Mark Twain
05 Февруари 2008 02:44
Едно време вършеха работа.Една рота можеше да се справи с негрите в Африка.Но после негрите се сдобиха с калашника и почнаха даже да ги побеждават.В лагера Траискирхен в Австрия имаше един емигрант от легиона в Чад.Плащали им само $400 на месец през 70 години.В Америка чистачите получаваха тогава $400 на месец а наемните воиници $320 на старт+мед.усигоровки и пенсия.На втората година ни вдигаха на $385 на месец.Ако се цанат в Ирак може и по $5, 000 на месец да получават.
05 Февруари 2008 08:52
Колкото и да е странно за някои, бъдещето на армиите е във формирования от типа на Чуждестранния легион. Причините са няколко:
1. Тотална война, в класическия и смисъл - пълна мобилизация на населението и ресурсите на страната до постигане на победа не се предвижда никъде.
2. Следствие от липсата на тотална война е превръщането на масовите армии в отживелица.
3. По света повечето конфликти са такива с ограничена интензивност, което изисква от армиите да бъдат максимално гъвкави, дори ако това е свързано с намаляване на ударната им мощ. С две думи по-добре 1000 командоса в тила на противника, отколкото 1000 танка "прогризващи" фронта му.
Чуждестранния легион е една от първите лястовички на тази тенденция. На другия полюс са частните армии - Икзекютив ауткаст или Блекуотър, например.
П.П. Момъка с фешън-сламената шапка на снимката държи "леката Пена" (ПКМ) с оптика? Интересно решение, някой да коментира? Виждал съм оптика монтирана на 12, 7 картечница руско производство (ДШКМ) обаче беше на станок. А на лека картечница? Интересно.
05 Февруари 2008 09:13
Маузер, има логика в това, което казваш, НО- никога не казвай НИКОГА! Това, че в близките години не се предвижда тотална война, в никакъв случай не значи, че такава не може да се случи, да не дава Господ, след 20 г., примерно. Факт е, че Гърция и Турция продължават да трупат тежко въоръжение и не се отказват от масовите си, наборни армии. Не вярвам стратезите им да са толкова глупави, че да не са наясно какво им е нужно, не мислиш ли?
05 Февруари 2008 09:29
Whitest Boy, De Gaulle is not really a prostitute, an John McKane is not an intellectual reference...
05 Февруари 2008 11:20
Стоянчо, Гърция и Турция трупат армии една срещу друга, като основната им функция е да плашат комшията белким стане по-отстъпчив. Освен това как си представяш тотална война (масова мобилизация и военизирана икономика и пълномащабни бойни действия) между членки на един военен блок? Истината е друга - ограничените конфликти като мода във войната бяха наложени от високата цена (в пари) на тоталната война. Примери колко щеш: През ВСВ един „Спитфайър” Мк8 струва около 5000 долара, днес един „Ф-16”, блок 50, който формално погледнато решава същите задачи струва около 40 милиона. Дори след индексиране на инфлацията разликата е прекалено голяма. Затова най-мощната армия днес - САЩ има на въоръжение около 6-8 хил. оперативни бойни самолета, за действия по цялото земно кълбо докато през ВСВ толкова е имала само една от въздушните армии на САЩ (а те са били към 6). Една от причините поради които Германия губи ВСВ е че така и не успява да направи производството на танкове и САУ - основната ударна сила през ВСВ по-евтино от това на противниците си. Затова продължавам да твърдя - при тези тенденции малките (бригада) високомотивирани и ефективни бойни съединения, с „бутиково” като цена и ефективност въоръжение ще доминират по бойните полета.
05 Февруари 2008 11:27
Добре бе, Маузер, като са в един военен блок и имат такива солидни гаранции, защо прахосват пари за превъоръжаване и поддържат големи наборни армии? Едното не изключва ли другото? Или може би гледат в перспектива и знаят, че на вълка му е дебел врата, щото сам си върши работата и не вярват много-много на гаранциите, а?
05 Февруари 2008 11:33
Затова продължавам да твърдя - при тези тенденции малките (бригада) високомотивирани и ефективни бойни съединения, с „бутиково” като цена и ефективност въоръжение ще доминират по бойните полета


Ми хубаво, ти пусни "малко, висикомотивирано и ефективно бойно съединение" с "бутиково" като цена въоръжение срещу голяма, още по-високомотивирана и ефективна китайска дивизия, па дай да видим резултата и какво ще остане от бутиковите принадлежности
05 Февруари 2008 12:22
при секюрити контракторс е далеч далеч по-добре май
05 Февруари 2008 12:29
Мдааа требе некои уточнения. Високомотивирана, високоефективна и китайска са характеристики на дивизия, които не могат да бъда използвани трите заедно. Основния проблем е че китайците в момента се учат как да воюват за огромно неудоволствие на Душко. Това въпреки Сун Дзъ и председателя Мао. Поради което в момента си съкращават армията. Авиацията им например е доста стара, основен ударен самолет е китайския хибрид между МиГ-23 с крило от МиГ-21 и радар от същия. Новите разработки (танкове, артилерия и авиация) се базират на руски такива с около 8-10 години закъснение, дори сравнително модерните Су-27/30 се сглобяват в експортен вариант (с по-ниски бойни възможности). Китай има един противник - Тайван, меренето на пишки с Русия и САЩ се оказа доста болезненно преживяване за малките жълти зли хора. Освен това аз продължавам да твърдя че пълномащабен конфликт е възможен само между неядрени сили защото иначе просто някой ще натисне копчето. А «конвенционални супер-сили» днес в света просто няма, като изключим Германия, Бразилия и Аржентина. Те обаче просто нямат срещу кого да се бият (Аржентина се пробва и се видя какво стана). Гърция и Турция са кандидати за такива но нямат нужната икономическа мощ за тотална война, най-много да им стигне въздуха за някой сиромашки блицкриг срещу много по-слаб противник.
05 Февруари 2008 12:32
Момъка с фешън-сламената шапка на снимката държи "леката Пена" (ПКМ) с оптика? Интересно решение, някой да коментира?


не е обикновена оптика, ами прибор за нощен прицел 1ПН58-ех ех старото chown има над 20тина кутии минали през дулото на ПКто с въпросния setup- в интерес на истината крайно неудобен, тежи над 10 кила, от стойка едвам го вдигаш да се прицелиш, какво ли знаят сега младежите, луди бехме в Елхово навремето
05 Февруари 2008 12:42
А «конвенционални супер-сили» днес в света просто няма, като изключим Германия, Бразилия и Аржентина


Нека добавим и Египет и Италия, за по-голяма пълнота на картината
05 Февруари 2008 12:52
а Турция ?
05 Февруари 2008 13:03
Маузер се е изказал за Турция и Гърция в последния си постинг, chown, чети добре!
05 Февруари 2008 13:10
пак ще попитам- Турция е от групата «конвенционални супер-сили» като Египет, Бразилия, Италия или некаде по- долу ?


и btw
стоянчо ти казарма май не си ходил, а ?
05 Февруари 2008 13:15
btw, chown: ШЗО при ВВУАПВО "П.Волов" и под. 26660- София, 1996-1997 г., така че, сори, като не знаеш не се изхъврляй като носорог в пясъка
05 Февруари 2008 13:19
Да допълня за chown, eлховския кашик:бил съм ЗКВ на охр.рота
05 Февруари 2008 13:21
може би беше по-удачно товарищ Маузер да използУва терминът "регионална суперсила" който е придобил по-голяма разпространеност и разбираемост; щото който не си е уточнил понятието "тотална война" като едното нищо ще има проблеми с разбирането на израза (не)конвенционална сила
обаче пък в такъв случай действително требва да посочим Туркие и usраел и тогава па ше стане мазало

------------------------------------------ --------------
Felix qui potuit rerum cognoscere causas! (Virgilio)
05 Февруари 2008 13:22
ейй сори
ясно- фазан у София, тежко ще е било събота неделя дома
05 Февруари 2008 13:26
E, да, у дома, ей го де е Благоевград, има-няма 100 км., те тогава без пари возеха от София до там
05 Февруари 2008 13:27
chown, не си ли разбрал, че когато нямаш достатъчно инфо, а се изказваш по някакъв въпрос, рискуваш жестоко да се изложиш?
05 Февруари 2008 13:34
баси колко фазани се сбрахме тука - бетер ловно стопанство
а само който не е карал ШЗО (имам предвид плевенската) и не е опъвал каиша в частите с правата си на войник и задължения на командир може да верва на приказките за леката фазанска служба

------------------------------------------ --------------
Felix qui potuit rerum cognoscere causas! (Virgilio)
05 Февруари 2008 13:40
хехе, Hauptmann, здрасти, фаза! Въпреки, че често застъпваме противоположни позиции по редица проблеми от вътрешно и международно естество, няма как да не приветствам един пернат (т.е. с пера, за неразбиращите) събрат
Ти си бил у най-дивата кашимерия, на нас в Шумен постоянно ни повтаряха да сме благодарни, че не сме в Плевен! После пък попаднах там, където свършва устава, демек ВВС, така че не мога да се меря с каления в кашишки изцепки фазан, хихи
05 Февруари 2008 14:30
зависи къде те пратят да фазанстваш Хауптмане, имам приятел, дето след Плевен доде у София, в КСВ на бул.Сливница- ходеше си с ладата до там-като на държавна служба.
Стоянчо, както бях недоспал, пък ти остро ми влезе, та за туй реших да те нахраня чедо, сега след обяда -наздраве- и нема се плуашиш
05 Февруари 2008 14:33
ОК, chown, нема грижи, братле
05 Февруари 2008 14:40
Най-личните славяни в Легиона са унгарците. Те са наша гордост.
05 Февруари 2008 15:40
как се разкудкудякали милите фозита...

я, като сте толко космати, ми кажете на кое славно поделение в БНА номера му се четеше "24 месеца пожар"?

седалгин - малчать!
05 Февруари 2008 16:28
Мнооо фазомери у форумо бре! Напрао мене скромния чауш ше ме изпере трифазния. Иначе Chown мерси за инфото - значи това е нощния прицел? Интересно, винаги съм смятал че е с по-скромни размери и тегло, ама пък от друга страна - съветския нощен прицел - най-големия нощен прицел.
05 Февруари 2008 18:20
..рекламно съобщение ще да е въпросната статия
05 Февруари 2008 18:43
Началото на статията направо ме разби - защото не искали да бъдат наемни убийци та затова се предлагат на други държави. Че и "вярност", "чест" ....
Горкичките, свикнали са да воюват та затова не могат да свикнат с цивилния живот.
Чисто и просто - комплексари. Ако не носят в гащите поне по един пищов се чувстват непълноценни.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД