Покрай свалянето на Иван Славков от най-висшия пост в управлението на българския футбол в суматохата се разви една друга история.
И тя е, че в Изпълнителния комитет на Българския футболен съюз влязоха върховен съдия и член на Висшия съдебен съвет, депутат и цял председател не на какво да е, а на Националния осигурителен институт.
Няма изрична забрана за избирането им в оперативното ръководство на футбола. Дори би могло да се предположи, че ще има по-голям контрол. Винаги могат да се намерят и други оправдания за подобно участие - любов към футбола, борба с корупцията, спазването на законите и т. н.
Но всъщност става дума за порочна практика, която се възпроизвежда постоянно. За участието на представители на важни институции там, където и от километри си личи, че не им е мястото.
БФС не е организация, която се ползва с доверието на обществото, а и на МВР и данъчните. При евентуални проверки и изясняване каква част от българския футбол се спотайва в сивата икономика въпросните представители на съответните институции попадат в конфликт на интереси.
Прокурорите и съдиите, изобщо магистратите, нямат никакво място в управлението на футбола. Поне докато то е в този вид. Но години наред куп комисии в БФС се оглавяват именно от такива хора. Става дума за висши съдии и прокурори. Дори цял конституционен съдия стана вицепрезидент и обясняваше как бил на обществени начала.
Преди 2-3 години тогавашният софийски апелативен прокурор Иван Петров обясняваше, че едни промени в Българския футболен съюз са незаконни. Едната от тях го касаеше пряко. Тогава Петров разкри, че в БФС се налагали поръчкови наказания на играчи.
Ами, ако евентуални спорове стигнат до магистратите на работните им места и трябва да ги решават като съдии и прокурори?
Другото неудобство е,
че БФС е усукан като пашкул от много лоша слава. Преди няколко години доскорошният главен секретар на МВР ген. Бойко Борисов обясняваше на футболните шефове и на босовете на клубовете (огромната част от които са същите и сега): "Вие считате, че сте държава в държавата и имате право да биете, да гоните и обществото е длъжно да ви гледа. Ние обаче може да променим първенството, ако някои срещи изобщо не се играят." Той се закани, че "няма да допуска повече нареждане на първенството", и внуши, че във футбола има много нередности, че и престъпления. Дни по-късно пък бе обявено, че започват масови проверки за установяване на цялостното състояние на футболните клубове в страната. Тогавашният вътрешен министър Георги Петканов разпрати официални писма до няколко държавни институции за синхронизиране на действията. В акцията обещаха да се включат и тогавашният министър на финансите Милен Велчев, управителят на Националния осигурителен институт Йордан Христосков (който сега влезе в Изпълкома). Бе решено и служители на "Икономическа полиция" да набележат и проведат мерки за "пресичане на корупцията в българския футбол". НСБОП пък обеща, че "ще се разследват футболните трансфери за укриване на данъци". Е, не че стана нещо, като изключим изхвърлянето на един отбор, защото не си плащал с години осигуровките. Но е сигурно, че съвсем скоро тази тема със съмненията и проверките пак ще стане актуална.
И на този фон в новия Изпълком
влязоха цели трима висши представители на държавата
Издиша версията, че председателят на НОИ щял да сложи ред в хаоса с осигуровките на футболистите. Ако беше така, отдавна в клубовете да са направени хиляди ревизии, да са написани стотици предписания и да са наложени десетки глоби. Такъв е редът. А сега как шефът на НОИ след няколко месеца например ще пусне проверка на БФС за това дали всичко е наред с осигуровките? А как стои въпросът с контрола и на спонсорите?
По тази сбъркана логика в управата на футбола трябва да влязат шефът на данъчните, финансовият министър, вътрешният министър и главният секретар на МВР. Даже направо да вземат премиера и президента заедно с главния прокурор и председателите на върховните съдилища.
Като почетни членове да вкарат и директорите на ЦРУ, ФБР, МИ 5 и 6, ФСС, Европол,
Интерпол ... Така може би ще настъпи най-сетне ред и законност.
Смешно, нали?
Няма да се заяждаме на дребно с питания в работно или в извънработно време се ходи на заседания на Изпълкома? Дали ще се пътува зад граница по линия на футболния съюз? Ще се вземат ли пари за участие в заседания? Защото сме сигурни, че въпросните държавни мъже няма да вземат нито лев, няма да припарят зад граница с пари на БФС и ще ходят само в извънработно време на заседания. Дори смятаме, че те влизат в управата с най-чисти помисли и с ентусиазъм да оправят нещата.
Сега следва обновяване на комисиите. И те ще се напълнят със съдии и прокурори. А това са структури, които решават за наказанията на футболисти, за договорите им, за трансферите и т.н. Дали наистина точно това им е работата на магистратите? Или си е някакво хоби? А резултат и при досегашното им участие обвиненията, че през футболни клубове се въртят полулегално милиони, че се получават пари на ръка, че не се плащат данъци и осигуровки, че има някакви странни неща около трансферите, не стихват.
Така че програмата минимум е поне представителите на държавните институции да запазят своето и това на ведомствата си достойнство и да се оттеглят.
|
|