Бен Бърнанке е роден в семейство на фармацевт и учителка. Той е на 51 години, женен е и има две деца. Бърнанке е дългогодишен преподавател по икономика в Принстън. През 2002 г. напуска университета и в продължение на три години е един от изпълнителните директори на американския Федерален резерв. Напуска работата си през юни 2005 г., за да стане председател на Съвета на икономическите съветници към Белия дом, което на практика означава, че е станал главен икономически съветник на правителството. Именно тази длъжност в Америка се смята за
трамплин към поста
шеф на Федералния резерв. По същия този път е минал и Алан Грийнспан. Затова, когато Бен Бърнанке става главен икономически съветник на президента Джордж Буш, експертите започват да виждат в негово лице наследник на Грийнспан.
Макар да е заклет републиканец по убеждения, политическите анализатори отбелязват, че в работата си винаги е запазвал партийна безпристрастност. Мнозина от Републиканската партия обаче смятат, че Бърнанке е вълк-единак и не може да работи в екип.
Финансовите пазари реагираха одобрително на номинирането на Бърнанке. Според анкетите оттеглянето на Грийнспан и смяната му с Бърнанке
няма да доведе до сътресения
на финансовия пазар. Не се предвижда спад в цените на държавните облигации. Събитието няма да предизвика изменения в курса на долара. Смята се, че кандидатурата на Бърнанке ще бъде одобрена без проблеми, тъй като той е известен и уважаван икономист.
Бен Бърнанке е застъпник на идеята, че централните банки трябва да си набележат като цел определено ниво на инфлацията и изкуствено да я поддържат на това ниво. Подходът му е възприет от много европейски финансови институции, сред които Банк ъв Ингланд и Европейската централна банка. Алан Грийнспан пък е един от най-големите противници на тази идея. Това ще бъде една от причините Грийнспан да разглежда под лупа бъдещата работа на Бернанке.
В момента е много важно
какви ще бъдат първите стъпки,
предприети от новия ръководител на Федералния резерв. През 1979 г. доверието към институцията е било почти несъществуващо, а инфлацията в САЩ е била висока. Тогавашният шеф на резерва Пол Уолкър успява да стабилизира икономиката и да повдигне престижа на организацията. След него Грийнспан също допринася много за утвърждаването на авторитета на институцията.
Бърнанке поема ръководството на институцията в много сложен икономически климат. В съвсем скоро време Федералният резерв ще бъде подложен на натиск
да увеличи лихвения процент,
за да помогне на американската икономика да се възстанови след урагана "Катрина". Пазарът на недвижимо имущество ще се свие, при който допълнително ще се намалят разходите на глава от населението.
От друга страна, цените на петрола съвсем скоро може да доведат до увеличаване на инфлацията, за чието ниво отговаря шефът на Федералния резерв. А в по-дългосрочен план нарастващият търговски дефицит и големият бюджетен дефицит може да окажат натиск върху щатския долар, който също е едно от задълженията на институцията.
"Едно от основните качества на бъдещия шеф на Федералния резерв трябва да бъде готовността да се правят компромиси"- коментира икономистът от Колумбийския университет Фредерик Мишкин. И добавя: "Шефът на Федералния резерв не бива самодоволно да заявява? "Аз съм по-умен от всички вас."
|
|