:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,719,703
Активни 567
Страници 4,606
За един ден 1,302,066
Наследникът

Бърнанке - човекът, който знае как да спре инфлацията

Кандидатурата на новия шеф на резерва ще бъде одобрена без проблеми
Снимка: АФП/БГНЕС
Бен Бърнанке е роден в семейство на фармацевт и учителка. Той е на 51 години, женен е и има две деца. Бърнанке е дългогодишен преподавател по икономика в Принстън. През 2002 г. напуска университета и в продължение на три години е един от изпълнителните директори на американския Федерален резерв. Напуска работата си през юни 2005 г., за да стане председател на Съвета на икономическите съветници към Белия дом, което на практика означава, че е станал главен икономически съветник на правителството. Именно тази длъжност в Америка се смята за



трамплин към поста



шеф на Федералния резерв. По същия този път е минал и Алан Грийнспан. Затова, когато Бен Бърнанке става главен икономически съветник на президента Джордж Буш, експертите започват да виждат в негово лице наследник на Грийнспан.

Макар да е заклет републиканец по убеждения, политическите анализатори отбелязват, че в работата си винаги е запазвал партийна безпристрастност. Мнозина от Републиканската партия обаче смятат, че Бърнанке е вълк-единак и не може да работи в екип.

Финансовите пазари реагираха одобрително на номинирането на Бърнанке. Според анкетите оттеглянето на Грийнспан и смяната му с Бърнанке



няма да доведе до сътресения



на финансовия пазар. Не се предвижда спад в цените на държавните облигации. Събитието няма да предизвика изменения в курса на долара. Смята се, че кандидатурата на Бърнанке ще бъде одобрена без проблеми, тъй като той е известен и уважаван икономист.

Бен Бърнанке е застъпник на идеята, че централните банки трябва да си набележат като цел определено ниво на инфлацията и изкуствено да я поддържат на това ниво. Подходът му е възприет от много европейски финансови институции, сред които Банк ъв Ингланд и Европейската централна банка. Алан Грийнспан пък е един от най-големите противници на тази идея. Това ще бъде една от причините Грийнспан да разглежда под лупа бъдещата работа на Бернанке.

В момента е много важно



какви ще бъдат първите стъпки,



предприети от новия ръководител на Федералния резерв. През 1979 г. доверието към институцията е било почти несъществуващо, а инфлацията в САЩ е била висока. Тогавашният шеф на резерва Пол Уолкър успява да стабилизира икономиката и да повдигне престижа на организацията. След него Грийнспан също допринася много за утвърждаването на авторитета на институцията.

Бърнанке поема ръководството на институцията в много сложен икономически климат. В съвсем скоро време Федералният резерв ще бъде подложен на натиск



да увеличи лихвения процент,



за да помогне на американската икономика да се възстанови след урагана "Катрина". Пазарът на недвижимо имущество ще се свие, при който допълнително ще се намалят разходите на глава от населението.

От друга страна, цените на петрола съвсем скоро може да доведат до увеличаване на инфлацията, за чието ниво отговаря шефът на Федералния резерв. А в по-дългосрочен план нарастващият търговски дефицит и големият бюджетен дефицит може да окажат натиск върху щатския долар, който също е едно от задълженията на институцията.

"Едно от основните качества на бъдещия шеф на Федералния резерв трябва да бъде готовността да се правят компромиси"- коментира икономистът от Колумбийския университет Фредерик Мишкин. И добавя: "Шефът на Федералния резерв не бива самодоволно да заявява? "Аз съм по-умен от всички вас."
10
1236
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
25 Октомври 2005 22:36

Има един разказ на Станислав Лем - Ананке - където катастрофират надежди, мечти, проекти на хора, влюбени в успеха, живеещи само за това, щото в края на деня всичко да е било succesfull, и никой да не плаче в нощта.
Днес едно име, Бърнанке, ми спомня онези времена.
Дали е само фонетична визия?
Или пък нещо съвсем различно?
25 Октомври 2005 22:43
Бърнанке само спира инфлацията, а Иво Недялков я побеждаваше...
25 Октомври 2005 23:40
Не се напрягайте. Ножът винаги е дървен.
26 Октомври 2005 00:29
И сега какво - да си лягам ли спокоен или цяла нощ да го мисля федералния резерв?...

Редактирано от - редник на 26/10/2005 г/ 15:06:12

26 Октомври 2005 00:33
Пак безсмислици компилират писачите от СЕГА:
"В съвсем скоро време Федералният резерв ще бъде подложен на натиск да увеличи лихвения процент, за да помогне на американската икономика да се възстанови след урагана "Катрина"." - това е глупост - натискът е да се запази нисък лихвеният процент, за да се стимулира икономиката след Катрина.

"Пазарът на недвижимо имущество ще се свие, при който допълнително ще се намалят разходите на глава от населението." - това е вярно, ако инфлацията ескалира и лихвените проценти се вдигнтат
26 Октомври 2005 00:38
Забележета само какъв им е източникът на СЕГА: газета.ру.

Тия хора що не се научат да четат американски вестници когато става дума за Федералния Резерв.
А Газета.ру да четат и преписват при битови събитя, например цената на водката и пазарът на зидани печки.
26 Октомври 2005 00:59
Един ***** сменил другия и така си пкомандват USrael. До кога ли?


Натиснете тук, за да се запознаете с Правилата на форума

Редактирано от - bot на 26/10/2005 г/ 10:22:05

26 Октомври 2005 03:16
Спете спокойно , деца.И Jean (да се чете Жан) и Лукан да дойдат, системата е железо.Много неприятно за разните му там ПКТ, ама това си е -малко зависят от мъдрата съвецка поговорка за кадрите.
26 Октомври 2005 10:55
В статията има явни глупости, като това, че повишаването на някаква цена ще вдигне инфлацията. Начинът за спиране на инфлацията е само един и много прост. Спиране на печатницата, защото инфлацията е полиграфическо явление.
26 Октомври 2005 17:00
И статята глупава и коментарите, с изключение на Pazacho, още по-глупави. Какво беше възкликнал древният мъдрец: "О, свещенна простота".
Шефът на Федералния Резерв има по-голяма власт от тази на президента - от неговата дейност зависи хляба почти на целия свят. Ама кой да го разбере. Нейсе....
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД