:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,649,752
Активни 194
Страници 20,162
За един ден 1,302,066
Федералният резерв

Легендарният Алан Грийнспан закрепи икономиката в САЩ

Председателят на Федералния резерв ще се оттегли след 18 години на поста
Снимка: АФП/БГНЕС
Алан Грийнспан оглавява Федералния резерв на САЩ в продължение на 18 г. Той управлява американската икономика в периоди на голям разцвет и в моменти на сериозни затруднения. Под негово ръководство през 90-те години на ХХ век Америка изживява най-дългия си период на постоянен икономически растеж след края на Втората световна война.

Алан Грийнспан запазва стабилността на американската икономика по време на такива кризи като срива на фондовия пазар през 1987 г., кризата през 2000 г. и терористичните атентати от 11 септември 2001 г.



Някои експерти критикуваха Грийнспан,



че не е направил достатъчно, за да предотврати краха на фондовия пазар през 90-те години. Той обаче помогна за поощряването на вътрешния пазар, като запази лихвените проценти ниски. Това негово постижение е толкова значимо, че икономисти от Принстън в статия през август заявиха, че той има законно право да бъде определен за най-значимия председател на централна банка, живял някога.

В понеделник президентът Джордж Буш номинира Бен Бернанке, председател на икономическия съвет на президента и бивш шеф на Федералния резерв, за заместник на ветерана Грийнспан, чийто мандат изтича на 31 януари следващата година.



По време на почти две десетилетия,



които изкара на поста председател на Федералния резерв, Алан Грийнспан надграждаше върху успехите на своя предшественик Пол Волкър. Той продължи политиката за намаляването на инфлацията. Същевременно Грийнспан доразви и популяризира идеята на Волкър, че голямата печалба, получена от увеличаването на производителността през 90-те години, води до разрушаване на връзката между трудовата заетост и инфлацията.

Федералният резерв по негово управление започна да избягва пряката намеса на пазара, равнището на безработицата падна. Това доведе до продължителен икономически разцвет, което доведе до стабилен пазар на труда и по-висок стандарт на живот.

Грийнспан зае поста председател на Федералния резерв на 11 август 1987 г. Още с встъпването си в длъжност той се сблъска и с първото голямо предизвикателство в кариерата си: на 19 октомври същата година индексът Дау Джоунс се срина с 508 пункта, или с 22,6%.

Щом научи трагичната вест,



Грийнспан начаса отмени своя реч в Тексас



и се върна във Вашингтон. Преди откриването на пазарите следващия ден новият председател направи изявление от едно-единствено изречение: "Федералният резерв ще запази ликвидността на финансовата система."

В следващите дни Резервът наля огромно количество пари в икономиката. В четвъртък банките понижиха основните лихви по кредитите. Пазарите бързо се стабилизираха и така беше избегнат голям срив в икономиката.

С действията си в тази ситуация Алан Грийнспан си изгради репутация на човек, който доста агресивно отстоява правителствената политика. Впоследствие авторитетът му беше подсилен и от многобройните уместни действия на Федералния резерв през целия му мандат.

В средата на 90-те години се появи ново предизвикателство- вероятно най-голямото за самия Грийнспан - промяна на фондовите пазари, ускорена от бързото развитите на интернет. "Какво да правим, когато ирационалното изобилие доведе до прекалено нарастване на цените на активите?", пита Грийнспан. "Ние не трябва да подценяваме или да стоим безучастни към сложността на взаимодействията между пазарите на активи и икономиката."

Докато това изказване остана неразбрано за едни, то други, особено търговците, схванаха какво има предвид Грийнспан: пазарът е надценен.

Изненадващо, но известната днес като



реч на "ирационалното изобилие"



предизвика малко реакции. Индексът Дау Джоунс приключи деня с котировка по-ниска с процент в сравнение с предния ден, но след това се покачи.

Стана ясно, че фондовият пазар може да бъде дори и извън контрола на Грийнспан. По време на неговото управление инфлацията достигна най-ниските си нива от десетилетия. С нарастването на производителността Грийнспан заяви, че натискът върху цените може да остане ограничен, защото компаниите не трябва да повишават цените, за да покрият нарасналите разходи за труд.

В Сената през юни 2004 г., Алан Грийнспан беше запитан с кои от постиженията си като шеф на Федералния резерв се гордее най-много. Като една от най-големите си заслуги той посочи това, че Федералният бюджет е започнал да оповестява открито действията си. По негово време беше въведена традицията Централната банка на САЩ публично да оглася своите решения. Беше поставено и началото на редовните бюлетини за развитието на икономиката. Тази откритост улесни финансовите пазари, защото им даде възможност да предвиждат действията на Федералния резерв.

Алан Грийнспан каза, че въпреки откритостта, която е постигната досега, "все още имаме да извървим дълъг път."
13
1493
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
13
 Видими 
26 Октомври 2005 03:57
Дай Боже новият да продхлги Делото на дядо Грийнспан.
26 Октомври 2005 09:16
Дядо Ал едва не утепа икономиката на САЩ, ако бъдем справедливи. Спаси я тексаския рейнджър Уокър (Буш) с малко помощ от приятелите си в Близкия Изток...
26 Октомври 2005 09:32
Грийнспан начаса отмени своя реч в Тексас
какво мъжество какъв героизъм, лелеййййй, авторе Опааа, тя хамериканка каката
26 Октомври 2005 10:15
Дяца, учете езици.На този достоен чиляк на ингилизки му викат ГрийнспЕн.
26 Октомври 2005 11:02
И Грийнпън да му викат - все тая. Американската журналистка е написала адски некомпетентна и слагаческа статия. Голямо мъжество се изисква да си отмениш речта и да налееш огромно количесто пари (които вероятно са бащиния на Алън) в банките. Тинтири-минтири.
26 Октомври 2005 11:05
Хейджънбо
26 Октомври 2005 13:45
То и нашиот Велчев така я закрепи, че направо я циментира мизерията ..
26 Октомври 2005 14:14
Много правилно е да се учат чужди езици , и да може човек и да ги чете , и разбира даже. Ама все ми се чини, че някой, и на собствения им език да е написано , пак нищо не схващат. Пък може и да греша и да не разбирам мазохистичната природа на индивида. Но съм сигурен , че съм се постарал да я разбера, та я природа на субекта .Пък дето викаше Тато едно време , то обекти в наше време много, и навсякъда.

P.S. Що си мисля , че на американските пари не пише:"На доларите си се уповаваме.", ами пише , че се уповават на нещо друго, защото ако е печатна грешка , най-смирено моля Американския Федерален Резерф / частна фирма естествено/, да поправят печатната грешка , и да не резилят пазарните частници, щото и те по света почват да си позволяват разни ми ти там грешки. А така работата става малко офсайд , или как му се викаше в бриджа скуиз ли беше. Ама аз знам ,"който има крава пие мляко". И ми отива да играя "кат РУСКИЯ ЦАР", ама и Византийски номера ме научил живота. С твойте камъни , по твоята глава. А другото ако се изкушите , съм го сложил на бюрото!!
Просто е като ........../боб чорба/!!
26 Октомври 2005 14:31
Нота Бене: Съжалявам за правописните грешки. Но искам да отбележа , че все оше не съм сгрешил правописно от рода: резерфффффф , или: резерффффф...шшшш......хлъц.
P.S. Поради тази причина смятам , че ми се дължи нужното уважение. Иначе работата става малко:"АНАЛИЗИРАЙ ТОва!!!"
26 Октомври 2005 15:29
Федералниот резерв е консорциум от 9 частни еврейски банки, които си печатеа хартийки и ги изнасяа у странство в замена на нефт и негасена вар. След Бретън Ууд през 1944 доларот нема никво покритие. Кинезите неофициално беа фиксирали юано кам доларо и сека седмица некоя ционистка подлога посещаваше братски Китай да им се кара, оти не можело така, а печатането на хартии без покритие си е лицензирано от евреите. Уж го поотвързаа, фиксираа го към неква "кошница" от неназовани валути и пак кyр тате баница. Чавес вика "Не ви щем хартиите, дайте леп!" и за малце да го катурнат. Те така и тоа паркинсон управлява Федералнио резерв, колку Буш може да ти посочи на глобусо Оман и Йемен. "Печатарите" дърпаа конците, а дъртио пергиш и Буш са само говорители...
26 Октомври 2005 16:30
26 Октомври 2005 18:48
Статята е добра и определно е написана по-компетентно от другата статия в Газетата, която е пълна с глупости и грешки. Смешно е обаче, когато въшкари правят коментари без дори да подозират за какво става дума. Ама то си е норамално - самочувствието е право пропорционално на простотията.
27 Октомври 2005 16:44
Легендарен
Питайте дребния човек в щатите дето по негове време изгуби половината от пенсионния си фонд. Питайте дребния инвеститор, когото приятелите на Гийнспан умишлено ограбиха чрез уърлдкомите, доткомите и всекакви други технологични фитили.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД