Алан Грийнспан оглавява Федералния резерв на САЩ в продължение на 18 г. Той управлява американската икономика в периоди на голям разцвет и в моменти на сериозни затруднения. Под негово ръководство през 90-те години на ХХ век Америка изживява най-дългия си период на постоянен икономически растеж след края на Втората световна война.
Алан Грийнспан запазва стабилността на американската икономика по време на такива кризи като срива на фондовия пазар през 1987 г., кризата през 2000 г. и терористичните атентати от 11 септември 2001 г.
Някои експерти критикуваха Грийнспан,
че не е направил достатъчно, за да предотврати краха на фондовия пазар през 90-те години. Той обаче помогна за поощряването на вътрешния пазар, като запази лихвените проценти ниски. Това негово постижение е толкова значимо, че икономисти от Принстън в статия през август заявиха, че той има законно право да бъде определен за най-значимия председател на централна банка, живял някога.
В понеделник президентът Джордж Буш номинира Бен Бернанке, председател на икономическия съвет на президента и бивш шеф на Федералния резерв, за заместник на ветерана Грийнспан, чийто мандат изтича на 31 януари следващата година.
По време на почти две десетилетия,
които изкара на поста председател на Федералния резерв, Алан Грийнспан надграждаше върху успехите на своя предшественик Пол Волкър. Той продължи политиката за намаляването на инфлацията. Същевременно Грийнспан доразви и популяризира идеята на Волкър, че голямата печалба, получена от увеличаването на производителността през 90-те години, води до разрушаване на връзката между трудовата заетост и инфлацията.
Федералният резерв по негово управление започна да избягва пряката намеса на пазара, равнището на безработицата падна. Това доведе до продължителен икономически разцвет, което доведе до стабилен пазар на труда и по-висок стандарт на живот.
Грийнспан зае поста председател на Федералния резерв на 11 август 1987 г. Още с встъпването си в длъжност той се сблъска и с първото голямо предизвикателство в кариерата си: на 19 октомври същата година индексът Дау Джоунс се срина с 508 пункта, или с 22,6%.
Щом научи трагичната вест,
Грийнспан начаса отмени своя реч в Тексас
и се върна във Вашингтон. Преди откриването на пазарите следващия ден новият председател направи изявление от едно-единствено изречение: "Федералният резерв ще запази ликвидността на финансовата система."
В следващите дни Резервът наля огромно количество пари в икономиката. В четвъртък банките понижиха основните лихви по кредитите. Пазарите бързо се стабилизираха и така беше избегнат голям срив в икономиката.
С действията си в тази ситуация Алан Грийнспан си изгради репутация на човек, който доста агресивно отстоява правителствената политика. Впоследствие авторитетът му беше подсилен и от многобройните уместни действия на Федералния резерв през целия му мандат.
В средата на 90-те години се появи ново предизвикателство- вероятно най-голямото за самия Грийнспан - промяна на фондовите пазари, ускорена от бързото развитите на интернет. "Какво да правим, когато ирационалното изобилие доведе до прекалено нарастване на цените на активите?", пита Грийнспан. "Ние не трябва да подценяваме или да стоим безучастни към сложността на взаимодействията между пазарите на активи и икономиката."
Докато това изказване остана неразбрано за едни, то други, особено търговците, схванаха какво има предвид Грийнспан: пазарът е надценен.
Изненадващо, но известната днес като
реч на "ирационалното изобилие"
предизвика малко реакции. Индексът Дау Джоунс приключи деня с котировка по-ниска с процент в сравнение с предния ден, но след това се покачи.
Стана ясно, че фондовият пазар може да бъде дори и извън контрола на Грийнспан. По време на неговото управление инфлацията достигна най-ниските си нива от десетилетия. С нарастването на производителността Грийнспан заяви, че натискът върху цените може да остане ограничен, защото компаниите не трябва да повишават цените, за да покрият нарасналите разходи за труд.
В Сената през юни 2004 г., Алан Грийнспан беше запитан с кои от постиженията си като шеф на Федералния резерв се гордее най-много. Като една от най-големите си заслуги той посочи това, че Федералният бюджет е започнал да оповестява открито действията си. По негово време беше въведена традицията Централната банка на САЩ публично да оглася своите решения. Беше поставено и началото на редовните бюлетини за развитието на икономиката. Тази откритост улесни финансовите пазари, защото им даде възможност да предвиждат действията на Федералния резерв.
Алан Грийнспан каза, че въпреки откритостта, която е постигната досега, "все още имаме да извървим дълъг път."
|
|