:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,722,196
Активни 462
Страници 7,099
За един ден 1,302,066
РЕПОРТАЖ

Велинград бавно се съвзема от ерата "Беев"

Кметът Иван Лебанов слаломира умело между седем партии в общинския съвет
Кметът Иван Лебанов е категоричен, че няма да допусне презастрояването на Велинград подобно на Банско.
"Аз съм единственият независим кмет, член на Висшия съвет на БСП", със смях ни приема кметът на Велинград и първи олимпийски медалист по ски бягане Иван Лебанов. По-малко от три месеца е начело на общината, а вече е успял да пропука тук-там непробиваемата доскоро крепост на империята, съградена от братята Бееви - Фидел и Красимир. За тях обаче не иска да говори. Само за своята работа - как иска да превърне града в СПА център на България, да построи голяма спортна зала, да намери инвеститори за изграждане на няколко ски курорта околовръст, да построи още детски градини, че и тук местата не стигат. Вече чака няколко проекта по програмите на ЕС. С пари по ФАР пък ще се канализира циганската махала "Анезица" - най-мизерната в целия град. Изобщо амбицията му е да сложи край на досегашния феодален строй и да върне Велинград на хората.

Току-що кметът и съмишлениците му са извоювали важна победа. Общинският съвет одобри предложението да бъдат изградени 13 "шкафа" на "Кейбъл Тел", което ще разбие монопола на ББТВ - телевизията на братя Бееви. Чрез кутиите ще бъде улеснено прокарването на конкурентна кабелна телевизия, която да представя и друга гледна точка, различна от Беевата. Не мина без усложнения, разбира се. Мнозинството се закрепи само върху един глас. Общинарка от Личевите земеделци първо гласува "за", а после поиска да си изтегли гласа, но вече бе късно. Заради резките промени в настроенията кметът предложи



на следващото заседание да присъства и психиатър



По ирония на съдбата Беевата телевизия излъчи директно нанесения й смъртоносен удар, тъй като предаваше пряко цялото заседание на велинградските общинари. Научи го и целият град от високоговорителите на общинското радио из града.

Иван Лебанов засега слаломира майсторски из сложния пъзел на велинградския общински съвет. Убедителната му лична победа на кметските избори не беше възпроизведена в местния парламент. Заради обичайните разпри между "млади" и "стари" местната БСП вкара само трима свои. Хората на Беев и ДПС са десет от общо 28 общински съветници. Противостои им крехко мнозинство от пет разнородни партии с по 3-4-ма души - БСП, "Зелена България", ВМРО, ГЕРБ и земеделците на Личев. Трима Пинчеви земеделци пък се заиграват с ДПС. Същинско родопско одеяло. За да прокара някое полезно за хората решение, кметът трябва най-напред да задоволи груповите интереси на тези малки групи за натиск. Задачата му е с повишена трудност.



"Беевщината още не си е отишла",



гневи се Лебанов след края на 5-часовото заседание на общинарите. Трудно му е да преглътне първата измяна, дошла от уж верен съюзник от ВМРО. Заради неговото "против" не бяха повишени таксите за строеж, както предлагаше кметската администрация. Оказва се, че предателят Александър Гагов е бъдещ хотелиер и поскъпването хич не му уйдисва. Затова гласувал с ДПС, което пък брани свои корпоративни интереси. Същият този общинар обаче не се посвени да гласува "за" правото да му бъде прокарана минерална вода до мястото на бъдещия строеж.

Главният архитект на града Тодор Енев предлага таксите да се вдигнат от 30 ст. на лев, т.е. за строежа на хотел от 5000 кв.м да се плащат 5000, а не 1500 лв., както бе досега. "Не мога да събера пари за един цветен принтер, а всички ми искат цветни скици", кахъри се архитектът. И се заканва на следващото заседание пак да внесе предложението. Ниските такси за строителство са добра примамка за инвеститори, но бъркат здраво в общинската хазна, а и там трябват пари за подобряване на инфраструктурата, обяснява кметът Лебанов.

Пари ще му трябват, за да разхубави най-големия карстов извор и прилежащия му парк "Клептуза", някогашна емблема на града. Ще са му нужни и за потягането на улиците и тротоарите. Пък се задава и нова обществена поръчка за чистотата на града - пореден удар срещу феодалите.

Беевград постепенно рухва. Икономическото понятие бе на път да замести топографското, но



на последните местни избори стана чудо



Над 3000 помаци от града и околните 18 села пуснаха бюлетина за Лебанов въпреки заплахите на основния му конкурент Фидел Беев, че ще им вдигне цената на билетчето, ако не го подкрепят. Заканата не е за пренебрегване, като се има предвид, че депутатът от ДПС държи целия градски и междуселищен транспорт в Пазарджишко. А рейсът е единственото средство за придвижване из сокаците на местния враждебен релеф.

Въпросната фамилия още стои върху няколкото газ- и бензиностанции в града, които наскоро бяха продадени. Големи табели "Беев и Беев" висят точно срещу общината, където е офисът на империята. Братята добиват и инертни материали по поречието на р. Чепинска, държат футболния отбор и почистването на града. С името на бившия кмет Фидел Беев се свързва и продажбата на хотел "Юнона" на арабска фирма. Не щеш ли тъкмо там преди месеци се учредила помашката партия. Влиянието на феодала обаче постепенно се топи. "ДПС му взе парите и го отритна", коментира улицата. Така условно наричам неколцината велинградчани, които поразпитахме из града. Заклеха ни да не им казваме имената, че знае ли човек...

На раздяла питам Лебанов дали има за какво да е благодарен на предшествениците си, а той се шегува: "О, най-много им благодаря, че напуснаха!"





ИСТОРИЯ

Тази година Велинград празнува 60 г. от създаването си. С постановление на Министерския съвет от 5 февруари 1948 г. трите пазарджишки села Лъджене, Каменица и Чепино се обединяват в едно селище - Велинград. Градът носи името на партизанката Вела Пеева, която загива по тия места през 1944 г.



КУРИОЗИ

"Г-н кмете, кучетата на съседа лаят нерегламентирано. Моля да разпоредите проверка." Това е най-смешната тъжба, постъпвала в общината, разказва зам.-кметът на Велинград Георги Янчев. Веднага пратили общинския еколог да провери случая. Той заклекнал край оградата още призори в 4 ч., но кучешки лай така и не се чул. "Всичко си е по регламент", отговорили на жалбата от общината.
 Мнозинството от пет разнородни групи в общинския съвет се мени всеки пък - съобразно интереса, който невинаги съвпада с този на гражданите.
 Кметът Иван Лебанов успя да спечели на своя страна голяма част от помашкото население въпреки заплахите на Беев.
 Наглед нищо не се е променило във Велинград. Само Фидел Беев (на снимката) присъства по-рядко.
9
7127
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
26 Февруари 2008 04:58
"Велинград бавно се съвзема от ерата "Беев""

И България бавно се съвзема от ерата БКП-БСП.
Обаче тук по-скоро важи приказката: "тамън се надигна, па се подлизна".
26 Февруари 2008 08:39

За да прокара някое полезно за хората решение, кметът трябва най-напред да задоволи груповите интереси на тези малки групи за натиск. Задачата му е с повишена трудност.


Напротив, задачата е с понижена трудност. Ако наистина е решение полезно за хората, кмета може да свика референдум и да получи нужното му одобрение.

26 Февруари 2008 09:49
Шопаризация на управлението.
И липса на Родопа.
Т.е. няма кой да ги направи на филета.

26 Февруари 2008 10:39
Сирена! !
26 Февруари 2008 10:59
Бургаският референдум показа, че не може много да се разчита на обществената активност...
26 Февруари 2008 11:29
Бургаският референдум беше друг тип. Кмета може да прави и ИСТИНСКИ референдуми... ако му позволи местната мафия...
26 Февруари 2008 11:40
Съгласен, но нищо не гарантира, че гражданството ще откликне, дори въпросът да го касае, защото манталитетът у нас е такъв...
А законът поставя праг за представителност и валидност на референдума.
26 Февруари 2008 11:59
Разбира се! Но нима не си струва да опитаме? Все пак в Бургас гласува една трета от правоимащите, при това с ясното съзнание, че вотът им е безсмислен! Само за да кажат:"Аз, гражданинът на този град мисля така!"...
А ако щеше да има смисъл?
26 Февруари 2008 18:55
Уважаеми Господа Фор-умници ,
Референдумът за тръбата в Бургас не подлежи на бюрократичнрутинни оценки и аналогии... Той е действителност на утрешния ден в общия ни живот и не се родее с политическите му аритметики днес ... Добре е и в интимен план , да уважаваме гражданското в себе си ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД