Няма толкова добра европейска практика и пазарна идея, която да не може да се опорочи, убеждава ни правителството. Стартирането на търговската регистрация се превръща във все по-голям проблем заради недомислия на бюрократи. Извеждането на търговската регистрация извън съда целеше бързи и улеснени процедури. Например защо човек да ходи в съда, за да регистрира фирма, това е работа на администрацията. Правителството обаче успя да създаде пречки навсякъде и да настрои всички срещу реформата. Освен това буди изумление обстоятелството, че до момента не е назначен директор на регистъра, който да носи отговорност и да отчита работата.
Какво представлява големият хаос:
1.Срокът за пререгистрация. Пред парламента настоявах за автоматична пререгистрация, фирмите се вземат от единия регистър и се пренасят служебно в другия. Пререгистрират се само фирмите, които променят свои данни. Вместо това управляващото мнозинство въведе хамалогията на пререгистрация за всички. Това създаде хаос и опашки - нещо, което с повече мислене можеше да се избегне.
Беше обявено, че срокът за пререгистрация е 3 години, но не е така. Според чл. 40 ал.1 от Закона за счетоводството "в срок до 30 юни следващата година предприятията публикуват годишния си финансов отчет и консолидирания си финансов отчет, годишния доклад за дейността и годишния си консолидиран доклад за дейността..." Логичният въпрос е как фирма, която не се е пререгистрирала, ще подаде отчет пред Търговския регистър. Глобата за неподаване е между 1500 и 3000 лв. Т.е. фирмите са подведени, че разполагат с три години за пререгистрация. Срокът е 6 месеца и за да оправи бъркотията, Министерството на правосъдието вероятно пак ще променя законите.
2. Работят само 15 гишета при наличието на повече от 260 служители на регистъра, което създава огромни опашки. Хората чакат между 6 и 8 часа, за да стигнат до гишето.
3. Времето за обработване на документите от служителите на регистъра е около 45 минути. Би трябвало служителите на гишето само да приемат документите, а друга администрация да ги обработва, за да не се губи излишно време. Служителите на гишето са деловодители, които не познават същността на материята и няма логика да правят пълен преглед на документите.
4. Служителите препечатват написаното в заявлението на ръка и след това го сканират. Често новите скенери се развалят, което допълнително удължава мъките на чакащите.
5. Предвидена е възможността служителят зад гишето да се произнася по отказ за регистрация. Това е направо абсурдно при положение, че както вече стана ясно, тези лица нямат нужната компетентност за подобни действия.
6. Изключително нелогична е разпоредбата, че в случай на отказ платените такси не се връщат, т.е. парите се губят.
7. Няма информация какви документи се попълват при различните случаи, което допълнително води до обърквания. За целта поне може да се създаде секция "Често задавани въпроси" на интернет страницата на регистъра.
8. Получих много оплаквания, че хората не получават информация в регистъра, никой не отговаря на техните въпроси. Реших да проверя системата чрез обаждане по телефона. Никой не си направи труда дори да вдигне слушалката.
9. Няма обратна връзка с клиентите. Много хора са пратили предложения за подобряване на работата, които остават без отговор.
10. Регистрацията по интернет също дава много дефекти. Като основен проблем хората посочват блокирането на сървъра и приемането на електронен подпис.
В София работят над 400 хил. фирми. С тази скорост на обслужване е твърде вероятно проблемите да продължат с месеци. Ако някой си направи труда да вземе предвид тези и други препоръки, проблемите ще намалеят значително. Администрацията трябва да разбере, че съществува и получава заплати, за да помага на хората, а не обратното. Не може да продължава така! Една добра реформа бе опорочена, което настройва хората против промените.
|
|