Николай Боршуков е роден през 1957 г. в Ихтиман. Завършил е право в СУ "Св. Климент Охридски". До ноември 2005 г. е главен секретар на Министерството на младежта и спорта. Преди това е бил директор "Обща администрация" в ДА "Държавен резерв и военновременни запаси" и главен секретар на ИА "Пътища". Оглавява резерва от 18 септември 2006 г.
- Г-н Боршуков, кога разбрахте, че от складовете на държавния резерв в "Кремиковци" са изчезнали цветни метали и въглища? Как е станало това?
- Още през пролетта на миналата година констатирахме липсата на тези материали и суровини. В момента се извършва пълна инвентаризация и проверка по всички позиции, които резервът съхранява в "Кремиковци". Мога само да отбележа, че след констатирането на тази липси, бяха предприети съответните мерки съгласно закона. Издадох две наказателни постановления с максималния размер по закона. "Кремиковци" платиха над 320 000 лв. обезщетение. След което проведохме преговори с тях, те поискаха да се удължи срокът на възстановяване на въглищата. За няколко месеца направихме споразумение за възстановяването им. Уведомиха ме, че са ги възстановили. Пратих проверка, но се оказа, че въглищата отново не бяха там. Предприехме мерки за обезпечения на нашите искове за възстановяване на тези материали. Имаме вече възбрани на имоти на "Кремиковци". Имам информация, че "Кремиковци" ще започнат да връщат част от това, което е отклонено. Надявам се, че съвместните мерки с другите компетентни органи ще доведат до резултат. Работим в много тясно взаимодействие и координация с Държавната агенция за национална сигурност, с органите на МВР и прокуратурата. Сигнализирах ДАНС, след като имаше едно размотаване от страна на "Кремиковци" и непредоставяне на обезпечения. С оглед на сложната ситуация поисках да ни окажат съдействие, да направим съвместна проверка.
- Вашите искове към собственика Прамод Митал ли са?
- Нашите искове са към дружеството. Аз лично не знам кой е собственикът на "Кремиковци". Някои казват, че е Прамод Митал, други - че това са облигационерите, които са дали съответни заеми.
- На каква стойност са липсите по ваши изчисления?
- Имаме стотици позиции, които съхраняваме в "Кремиковци", и това изисква много детайлно измерване. Там работят две комисии по инвентаризацията. На този етап трябва да кажа, че липсват въглища за над 3 млн. лв., липсва кокс - около 2500 тона, липсват тонове алуминий на блок. Имам информация, че има липси и от други стоки, макар и в по-малки количества. Стойността тепърва ще се уточнява, но по мои сведения на този етап липсват стоки и материали за около 4-4.5 млн. лв.
- Казахте, че сте констатирали проблема със складовете на "Кремиковци" още през пролетта на миналата година. Не беше ли резонно тогава да се прекрати договорът и да дадете на друг съхранител тези стоки?
- Това не е възможно, тъй като в "Кремиковци" се съхраняват военновременни запаси. По закон, съгласно държавния военновременен план "Кремиковци" има военновременна задача. Смисълът е тези материали да се съхраняват при съответния съхранител и при нужда да бъдат използвани по предназначение. "Кремиковци" е структуроопределящо предприятие и винаги е имало военновременна задача.
- Покрай "Кремиковци" дали не ви светна лампичката да проверите и другите подобни външни съхранители?
- На нас лампичката ни е светната постоянно. Ние имаме изградена стройна система за контрол на всички външни съхранители. Правим постоянни планови и извънредни проверки. Над 2000 са проверките във външни съхранители само през 2007 г. Издал съм над 100 наказателни постановления за около 4 млн. лв. под формата на наложени имуществени санкции и глоби. Не мога да кажа, че това е проблем с всички наши външни съхранители, но за съжаление има и некоректни. Преди завеждане на делата правим задължителни обезпечения. Знаете, че агенцията е завела маса дела през последните 5-6 години, като голяма част от тях са били без обезпечения. Реално са осъдени част от съответните длъжници, но като не можем да си приберем парите...
- Има ли определени стоки и материали, които по-често изчезват от складовете на външните съхранители?
- Не бих казал, че има някакви "приоритетни" стоки, които изчезват. Това не е масова практика, но като че ли "се набляга" на металите и металните изделия. В Бургаската териториална дирекция имаше един случай преди Нова година. Един външен съхранител е отклонил метали и ламарини за над 1 млн. лв. Ние реагирахме светкавично, с прокуратурата, със завеждане на дело, с подсигуряване на съответните обезпечения. Това е начинът.
- По време на вашия мандат като председател имате ли спечелено дело и възстановени суми в резултат на тези предварителни обезпечения?
- Откакто съм председател, заведените дела при нас са намалели с над 25-30%. Това означава, че добре работим с нашите контрагенти, те се дисциплинират от нашата работа. Аз заварих близо 800 дела.
- Кога за последно проверихте налични ли са количествата пшеница, които фирма "Мадли" получи през пролетта и трябваше да възстанови?
- Този месец направихме проверка. За стоки като горива, зърно съм разпоредил всеки месец да се правят планови проверки. Наистина зърното е с много високо качество, такова зърно досега не е имало в държавния резерв.
- В едно свое интервю по-рано казахте, че сте спестили на държавния бюджет около 13 млн. лв. Това означава ли, че фирмата, която взе зърното за обновяване, е изгубила от тази сделка?
- Аз казвам, че държавният интерес е защитен и държавата е спечелила от това. А какво е спечелила или загубила фирмата не мога да коментирам.
- Попълнени ли са вече задължителните запаси с горива или все още ни грозят санкции от ЕК?
- Ние попълваме задължителните запаси в рамките на това, което ни се подсигурява от бюджета. Имаме нужда от още горива, но на този етап, за тази година мисля, че не ни грозят санкции.
- Какви количества са купени за попълване на задължителните запаси и на какви цени. Вярно ли е, че резервът ще купува горива от Румъния?
- Не е вярно, всички сделки - и за пшеница, и за горива, ще стават на територията на България. Миналата година по законоустановения ред закупихме около 70 000 т. горива. Те не са само за задължителни запаси, има и други горива - за нуждите на МО, за военновременни запаси. Стойността е около 112 млн. лв. Това са отпуснатите пари от излишъка, дадени ни в края на годината.
- Опозицията вече пита министър Емел Етем за сделката за попълване на резерва с горива, но така и не стана ясно как в толкова кратък срок, за десетина дни, успяхте да спазите закона за обществените поръчки?
- Тези процедури бяха осъществени при стриктно спазване на закона и наредбата. В началото на 2007 г. обявихме, че ще купуваме горива. Самите процедури бяха обявени на сайта на Агенцията за обществени поръчки и на нашия сайт. След като бяха подсигурени съответните средства, защото без тях ние не можем да обявяваме процедура, поръчките бяха обявени в регистъра на Софийската стокова борса пет работни дни преди това. Тази сделка се осъществи максимално прозрачно. Недоумявам защо се вдига толкова шум. В една медия писаха, че резервът е купил по-скъпо гориво. Първо, сделката се осъществява на борсата, а ние там не можем да влияем. Брокерите, с които имаме договори, участват на борсовите сесии и договори се сключват по правилата на борсите.
- Имаше критики към вас, че в деня, в който сте сключили договор с "ЛУКойл", на други свои клиенти той е продавал горивата на по-ниски цени. Как е възможно да се завишават цените при търгуване на такива огромни количества?
- Не мога да коментирам това, което се случва на борсата. Но тези горива, които сме закупили, са с много високи качествени показатели. Такива, които ще бъдат задължителни от 1 януари 2009 г. В България на практика все още никъде не се произвеждат. Това са горива с пет пъти по-ниско съдържание на сяра. Освен това в цената влизат средствата за съхранение и транспорт.
- Имате идея част от приходите от санкции и обезщетения да бъдат използвани като допълнително материално стимулиране. За какъв процент настоявате?
- През 2008 г. държавата ни отпуска средства само за издръжка и заплати и една сума от 53 млн. лв. за задължителните запаси. Оттам нататък каквото продадем, с тези пари ще можем да купуваме. Амбицията ми е да постигна увеличение на средния размер на основната заплата в агенцията поне с 15% и вече съм направил предложение за това. Средното възнаграждение при нас в момента е доста ниско, малко над 400 лв.
Когато някой не иска друг да му пипа собствеността, назначава ПАЗАЧ.
В софийските подлези например има пазачи, и никой не пипа.
Тоя да не би да намеква че не е имал пари за пазач?
И въобще тоя трябва да дава интервюто си НА СЪВСЕМ ДРУГО МЯСТО, а не във вестник! И весника тва прекрасно го знае.