Царските отцепници влязоха в ролята на Робин Худ за потребителите и взеха преднина в състезанието за каузата "НДСВ". |
простичко казано - как да оцелее НДСВ
и след вота догодина?
Отговорът на задачата ще бъде публикуван в сборника за електоралните нагласи през 2009-та. А дотогава царистите и техните партньори ще трябва да си поблъскат главите над възможните решения. Впрочем, на социалистите май им е все тая дали ще продължат да си партнират с царя въпреки личните симпатии на премиера към някои негови министри. Но за Доган е важно да си има аверче в отстояването на "либералните ценности".
От другарите Илф и Петров знаем рецептата за спасяване на давещите се, та затова спокойно можем да предположим, че основната тежест при решаването на горното уравнение ще падне върху самото НДСВ. Неслучайно царистите отсега затягат дисциплината и минават в турборежим година преди вота, ако се съди по последните идеи на политическия му съвет.
Мозъчният тръст на "Врабча" 23 така се напъна в опит да спаси неспасяемото, че от завихрилия се брейн сторминг се роди
смайващата идея за кабинет в сянка
Връх на парадокса е, че колкото повече изтлява електоралното тяло на НДСВ, толкова по-дебела става сянката му - цели дванайсет експертни съвета ще се бъхтят върху новите предизвикателства пред управлението. Прийомът "кабинет в сянка" се използва единствено от опозицията - за да влезе в час с водената политика и да й мисли алтернативи. Заимстван е от утвърдени демокрации с двуполюсни модели като тези във Франция и Великобритания. Кабинет в сянка направи и БСП през 2002-ра, когато чакаше всуе да падне кабинетът "Сакскобургготски". За сенчест кабинет към президента като резерва на сегашния се заговори и през 2006-та. До модела прибегна преди месец и СДС по идея на новия си мениджър Пламен Юруков, но сините от седем години са в дълбоко ешелонирана опозиция. Докато НДСВ все още е във властта, макар и с отслабваща относителна тежест. Интересно чия сянка ще бъдат дванайсетте съвета на царистите, които ще дублират сегашния кабинет? Сянка на самите себе си? Или може би жълтите ще искат цялата власт, напук на гадните социологически прогнози за 2% влияние? А може би подгряват за нови, неусвоени през този мандат области като външната политика и земеделието?
Ако царските умове са така напращели от идеи, че не могат да ги превъплътят само с петима министри, най-добре да ги споделят с коалиционните си партньори в името на общественото благо. Ако ли пък смятат просто да притоплят в нова платформа загърбените от БСП и ДПС царски идеи, се губи смисълът на цялото упражнение. Щом не са минали сега, няма надежда това да стане и в следващия мандат.
Недоумението се подсилва и от личностите,
които представляват кабинета в сянка. Откъде-накъде общинарят Владо Каролев ще завежда финансите, а не баш специалистът Милен Велчев? И с какво Румяна Денчева е по-заслужила за шеф на социалната политика от бившата министърка Христина Христова? Хайде, да речем, че на професора Огнян Герджиков му отива ролята на отговорник по духовността и науката, но защо пак мъчат Нина Чилова с култтуризма? И дали това, че Олимпи Кътев пръв скастри пътния фонд, след като попадна в задръстване по магистрала "Хемус", е достатъчно основание да му бъде поверен транспортът?
Обикновено министрите в сянка се готвят да останат на тези постове и на припек, ако партията им спечели изборите. Те са резервна кадрова банка. Подредбата на царския кабинет в сянка показва поизчерпани резерви. За дефицита спомогна отцепването на част от експертния състав на НДСВ - Лидия Шулева по икономическите и социалните въпроси, Пламен Панайотов по тези на съдебната власт, Николай Свинаров по отбраната, Йоан Костадинов по енергетиката. Затова министър на правосъдието в сянка ще го играе зам. областната управителка на Пловдив Меглена Русенова, а на енергетиката - Деница Димитрова.
Отсега личи, че
акцията има по-скоро рекламен ефект -
да се поразшава партията, да рапортува разни инициативи през ден, така че да попадне в полезрението на медиите. Нали още на конгреса Ахмед Доган ги похвали колко ги бива в пиара. Сега му дойде времето да се докажат, ако искат да сключат либерален бартер. Впрочем през тая сделка минава решението на задачата за спасяването на НДСВ. Новопокръстеният депесар Йордан Цонев вече им гарантира електорален успех, остава да си го заработят.
Номерът с експертните съвети и политики не е нов. Царските юпита го използваха още със стъпването си на българска земя през 2001 г., когато сътвориха великденските "101 точки за България", претворени по-късно в управленска програма. През 2005-а Лидия Шулева като шеф на предизборния щаб също прожектираше слайдове с управленски програми. Методът бе използван и в кампанията на Антония Първанова за кметския стол в София, когато експертни групи докладваха всяка седмица какво възнамерява да свърши "100% жена" като свали Бойко Борисов. Очевидно в НДСВ вярват, че подходът е печеливш.
А пък и царистите изглежда се комплексираха леко от хиперактивното БНД, което за месец съществуване успя да се прогласи за Робин Худ на потребителите, да обедини опозицията в интерпарламентарен съюз, да подхване преговори с ГЕРБ, че дори да изгласува един вот на недоверие. С една дума - успя да засенчи удрямалото се НДСВ. Готвеният кабинет в сянка обаче трудно ще го извади от сянката.