:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,724,411
Активни 523
Страници 9,314
За един ден 1,302,066

Поражението на Европа на Косово поле

Тревожно е да се превръщат жертвите в основен фактор на политиката
Ивайло Дичев
Между идеологическата подкрепа за Косово отдясно и разнопосочните сигнали от управляващото трио (и с двете вече сме свикнали до болка) създаваната пред очите ни, в реално време, нова държава поражда тревожни мисли.

Първо, невъзможно е гражданин на страна като България да откаже правото на независимост на албаноезичните сръбски граждани: твърде много са аналогиите с нашата собствена история от османско време. Пак така важен е демографският фактор, пак има пасифисти, които искат да извоюват постепенно автономия по еволюционен път, пак надделяват бунтовниците, които предизвикват насилия върху собственото мирно население, разбуждат западното обществено мнение и дават повод на една свръхсила да се намеси и създаде независима, вярна на интересите си, страна. Просто в нашия случай това е Русия, в техния - Америка, която впрочем вече установи най-масираното си военно присъствие в региона именно там. А за осигурената с векове напред любов към дядо Джон можем да съдим по американските знамена, които се веят по площадите на Прищина, по-често впрочем от измисленото синьо знаме с шестте звезди, обозначаващо шестте етнически групи.

Тъкмо националистите в България трябва да са най-ревностни привърженици на новата държава, защото



тя укрепва собствената ни национална митология,



но те предпочитат сърбите вероятно по общи антиглобалистки съображения. Има дори такива, които казват, че принципно признаването на демографски принцип на самоопределение е в интерес на България, доколкото има много етнически българи извън границата ни. Не знам до каква степен подобни малцинства наистина искат да се отделят от съответните държави, във всеки случай впечатлението ми е, че това са едни миролюбиви хора, които са много далеч от създаване на нещо като Армията за освобождение на Косово. От друга страна, подобен принцип има и второ острие, доколкото в самата България има компактни турски населения, подлагани във времето на Живков на унижения, подобни на онези, които преживяха косоварите при Милошевич. Разни фактори удържат досега конфликта - селския им характер, умерената политика на държавата Турция, ако щете, насочването на ДПС към икономическата власт, наместо сепаратизъм.

Етническото предефиниране на границите рискува да бъде катаклизъм, подобен на онзи, който на два пъти преживя континентът ни през 20 век. Следвоенният мир се крепеше на тази догма: границите не се пипат. И ето сега в самата Европа, при това като резултат от война и де факто окупация, границите се променят. Нещо повече - подобно предефиниране няма край, доколкото демографията за разлика от правото е нещо флуидно и променливо: малцинство в Сърбия, албанците стават мнозинство в Косово, където автоматически се появява едно сръбско малцинство, което иска да се самоопредели, и всичко започва отначало. Ще кажете сто хиляди души са твърде малко, но преди няколко десетилетия и двумилионните държави изглеждаха абсурдни. Колкото повече признаваме етническите идентичности, толкова по-голяма става тяхната роля -



започваш да имаш интерес да бъдеш различен,



да наблягаш на спецификите си. Разбира се, най-сериозен интерес от създаването на подобни държави имат най-вече елитите - онези, които сега ще стават косовски посланици, писатели, бизнесмени.

Някои говорят, че се подготвя Велика Албания, която със 7 милиона население се нарежда до България и Сърбия. Но този момент май е далеч, доколкото културните разлики между самите албанци - живелите при сталинизма на чичо Енвер и в необвързана Югославия - са огромни. Да не говорим за македонските албанци, които са традиционалисти и религиозни. При това по-правдоподобно изглежда едно "велико Косово", което да стане федериращия център, доколкото държавата Албания днес е бедна, изолирана и хаотична. А още по-вероятно ми се вижда обединителният фокус да бъде диаспората в чужбина - от историята знаем, че



емигрантът е много по-радикален националист,



необременен от местни съперничества, измислил си една идеализирана родина, с която иска да замени реалната (да правим ли отново паралели с хъшовете от нашето Възраждане?). Аз лично не виждам защо у нас се плашат от подобно обединяване на албаноезичното население. Напротив, то би било един спасителен, стабилизиращ фактор. По-лошата и по-реалистична перспектива засега са разпокъсаността, разните режими на полудържавност, при които ще процъфти и без това цъфтящата албанска мафия.

Тревожно е превръщането на жертвата в основен фактор на политиката. Защо се намеси НАТО? Защото Милошевич установи апартайд, а в един момент дори почна да гони албанците. Защо сега се появяват симпатии към сръбската кауза? Защото първото, което косоварите направиха, е да почнат да гонят сърбите (така от нашите земи с Освобождението биват прогонени 200 000 етнически турци, така след Втората световна война се гонят няколко милиона германци от Чехословакия и Полша). Който ни убеди, че е по-голяма жертва, той печели - не е ли това абсурдно? Вярно, че Холивуд ни възпитава всекидневно в "етиката" на отмъщението, но рационалното разсъждение по въпроса не бива да остава при воплите на жертвите - най-малкото защото днес, в един свят, преситен с медии, те много лесно се произвеждат и тиражират. Въпросът не е да се отмъсти, а да се направи така, че да няма повече жертви. Изобщо не забравяйте, че войната със Сърбия от 1999 г. беше идеологическа. Там няма нефт, има потъпкани човешки права. Този идеологически аспект продължава да доминира: наместо да подкрепят новата демократична Сърбия, днес



западните сили сякаш доунищожават последния бастион на комунизма.



Нелепа е, разбира се, и сръбската позиция с тяхното "Косово е наше". Има нещо феодално в подобен възглед, значи земята на дедите ми, обляна с кръвта на героите, осветена от църквата, си е наша завинаги. А населението, което живее там, и то ли е сръбска собственост? Първо, земята при капитализма се купува и се продава. Второ, политическото й управление днес произтича от съвременните хора, които живеят там, не от героите, умрели преди векове. В следфранкистка Испания удържаха целостта на държавата, понеже дадоха много широка автономия, най-вече на каталунците. Сърбите не направиха това и днес си плащат. За жалост ще плащаме и ние. Впрочем иска ми се да попитам: готови ли сме, ние, българските европейци, да плащаме в съвсем буквалния смисъл на думата в продължение на години за още един протекторат (след Босна), да държим там хиляди войници, полицаи, чиновници?

Случаят показа, че



в ЕС няма ясна идея за отношението между етнос и нация,



между територия и култура, между историческо и демографско право. Тия работи изглеждат абстрактни, когато ги говорим по семинари, после някак изведнъж ни се стоварват на главата. Липсата на обща позиция по Косово е най-драматичният провал на Съюза от последните години. След пагубната роля, която изигра европейската какафония в кървавия разпад на Югославия - когато Германия призна на своя глава Словения и Хърватска, поука днес си е взела практически само Франция, която пожертва своята традиционна сърбофилия. Но от това единство не последва: просто няма единен възглед за такива фундаментални неща като територия, гражданство, суверенитет. Какъв външен министър може да има подобен съюз, ако дори по такава възлова тема няма обща позиция? Всяка една обща позиция, независимо дали за или против, би била по-добра от това, което се случи.

След като грешката е направена, аз лично не виждам много други ходове за България от това да бави топката, да признае Косово, но сред последните. Влошаване на отношенията със Сърбия ще има много лоши последствия - нека спомена само, че оттам минава основният ни път към Западна Европа, и да припомня изолацията ни през 90-те години. От Косово, ако тази държава реално възникне, ще имаме полза доста по-нататък. Важното е този път да не се престараваме, защото казусът е сложен. Аз лично мисля от самото начало, че единственият изход - след етническото чистене, след бомбардировките на НАТО - е подялбата на Косово, да речем 2 към 8. Някои наблюдатели смятат, че това ще стане де факто с изолирането на сръбското малцинство в северните анклави. Бедата е, че ако това се случи спонтанно и хаотично, наместо усещане за справедливост у всички ще остане убеждението, че са загубили.
Снимка: Ройтерс
На Балканите обикновено жертвите са основен фактор в политиката. Косово не направи изключение.
Снимка: Ройтерс
В Косово американското знаме може да се види по-често, отколкото измисления косовски флаг.
304
6613
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
304
 Видими 
27 Февруари 2008 23:47
Дичев, барем „научно”, уманитарно и теоритично да беше споменал, че исторически Косово е българска провинция(област) с редки български църкви от средновековието. Не става ясно и как в този случай на упоменатата територия са посадени, цъфнали и вързали мюсюлмани..
(за подробности - темата на КОСТАДИНКА ИВАНОВА)
27 Февруари 2008 23:51
Дичев, 6!
27 Февруари 2008 23:54
Отдавна във в-к "Сега" не е имало толкова некоректна и неморална публикация. Лъжа след лъжа. Срам за автора.

28 Февруари 2008 00:09
С такива аргументи не си струва занимавката.
28 Февруари 2008 00:20
Статията е добра. Фактите са си факти. Само това, че отношението към българските мюсулмани по Живково време е било като това на Милощевич към албанците ми се вижда малко преувеличено.

А единственото нещо което ще спаси Европа от подобни "провали" е обща Конституция.
28 Февруари 2008 00:21
Покрай цялата словесна и мисловна еквилибристика, все пак Дичев изтърва едно важно словосъчетание..."етническото предифиниране на границите" е опасна работа...Е и това е нещо, а инък ще бавим топката, но в случая не сме на финал на европейско първенство, че да победим или да стигнем до дузпи...Нейсе, пак отчитаме минали грешки, но никакво желание да не продължаваме да ги правим...?!
28 Февруари 2008 00:32
Това е най-смисления текст за проблема Косово, който съм прочел досега по вестници и форуми. Поздравления за автора, това е начинът да се дискутира, без залитания в крайни посоки и в същото време без да се пестят истини.
28 Февруари 2008 00:32
Нали съм си тъп гоя нищо не разбрах от статията с изключение на това да бавим топката, с което съм съгласен, за да не усетим ние топките отзад. Статията прилича повече на хороскоп със зодиаци където всеки намира това което желае и набляга на него.
28 Февруари 2008 00:35
Съгласен съм общо взето с автора.

Пуснах в "Теми на форумци" нова тема със статията ми за Косово, която излезе вчера в Медиапул: Натиснете тук

Не съм съгласен само с оценката на автора за "най-прекия път за западна Европа" и предложението да признаем Косово с последните.

И да признаем, и да не признаем Косово, отношението на сръбските власти към българските автомобилисти и шофьори на автобуси няма да стане по-мило. Поне докато съществува Белградската държава. Ако се отделят един ден независима република Моравия, която да граничи с република Банат, може нещата да се подобрят.

Трябва да развиваме алтернативните маршрути за западна Европа - през Румъния и през Гърция и Италия. Водния транспорт - повече контейнери по море, повече ро-ро кораби, носещи нашите тирове до западна Европа, повече дунавски транспорт - Дунава е международен воден път. Въздушния транспорт.

Не е ясно каква реална вреда за превоза ни може да донесе признаването. Но непризнаването на Косово от повече страни може да окуражи сръбските екстремисти да потърсят силово решение и да запалят нова война на 50 км от нас. Веднъж пуснат духът от стъклото може да посегнат и на Р Сръбска. И т.н.

Във вчерашния НЙ Таймс излезе статия от Вук Йеремич, външен министър на Сърбия. Основната му идея е, че западът наказвал сръбската демокрация за греховете на Милошевич, изкарвал си го на нова Сърбия, че не могъл да си го изкара на Милошевич.

Вук бърка в два пункта. Първо, Западът наистина наказва държавата Сърбия - агресор, разгромен в четири започнати от него войни, а не някой специален сръбски кабинет. По същия начин и Германия след ВСВ би мога да се оплаче "вие наказвате нас за греховете на Хитлер".

Второ, пресилена е и оценката за днешна Сърбия като "демокрация". Не защото не се спазва буквата на демокрацията, а защото духът й го няма.

Накрая, малко уточнение - изгонените от домовете си (в Полша, Чехия, СССР, Унгария, Румъния и др.) немци след ВСВ са 13 милиона, и то здравата изгонени.




Редактирано от - Чичо Фичо на 28/2/2008 г/ 00:42:26

28 Февруари 2008 00:35
Ами, опасна работа се задава
каквото и да се говори
тъй че прав е Дичев - да не се шава много
Иначе за другото може да се говори колкото се ще
28 Февруари 2008 00:37
Бай Иван,
точно така. Лесно е статиите да разединяват, но е трудно да обединяват. А именно от това имаме нужда - обединение.
Това не пречи обаче трезво да дискутираме фактите.
28 Февруари 2008 00:40
Няма какво да се чудите!
Не виждате ли, че е преписано изцяло от форума - с всичките ни взаимни противоречия.
28 Февруари 2008 00:41
Ганчо, друго си е да си свободен чиляк! Тук най-много да те баннат, обаче на друго място, няма да се разминеш с три дена арест.
28 Февруари 2008 00:46
Зе Маринчо,
според БГ законодателство "двойку с полвину" е неправилно - правилното тълковАние е "3 на релси"(или "3="
Но има и един резервен вариант, а именно "2+"(оценка две плюс), който е съобразен с Ясните Европейски Правила!
28 Февруари 2008 00:47
Защо се намеси НАТО? Защото Милошевич установи апартайд, а в един момент дори почна да гони албанците.

Горкото НАТО... Дичев, ти направо ме разплака от умиление. Къде го видя този АПАРТЕЙД (политика на разделение на населението по РАСОВ признак)?!
28 Февруари 2008 00:51
Сократе? Сократе-май?

Дичев да преписва от форума??!! Не схванах къде е вицът?! Ние да не сме брошурка на U.S. Embassy?
28 Февруари 2008 00:54
..фактическото положение е такова, каквото е: близо 75% албанци..На практика тази територия отдавана е изпусната за Сърбия.От тук-натам няма кой знае какво да се очаква..Дали сърбите дават или не дават, искат или не искат и колко 'романтична страница' е от тяхната история ..няма голямо значение.И което е най-същественото в случая: американците го искат.
Каква позиция би могла да заеме българскта държава??Всякаква, но не достойна и уважителна!След толкова дълъг курвалък е трудно да си фактор.
Мисля си, че от чисто практичска гл. точка не е никак изгодно да има противопоставяне със Сърбия при все, че нищо добро не дължим
28 Февруари 2008 00:54
И разбира се, много пъти казания аргумент, че по-бързото признаване ще ни даде начин да защитим интересите си в Косово, особено за правата на българите там - и може и наши бизнес интереси - кой знае. Засега Сърбия не спира тока и не блокира транспорта, но ще се види.

Истина е, че Косово ще е главния център на албанщината - но така е било и в 1878 г. - в Косово се създава първата алб. националистическа организация - Призренската лига. Добрите ни връзки с Косово отслабят Белград и засилват тежестта ни в Скопие и Атина.
28 Февруари 2008 00:56
Сократе, прав си за форума. Проблемът е в това, че ако Дичев четеше форума, както една камара форумци четат и статиите, и чуждите постинги, можеше да препише каквото си иска. Малко абстрактно ми е това 2 към 8, но анализът е добър, много добър. Но Дичев всъщност не рефлектира върху самия проблем, а върху мисленето за него. И - това всъщност е точната гледна точка. Ура за автора!
28 Февруари 2008 01:04
Е, още докато си пишех постинга, и потвърждението пристигна. Всеки прочете неговото си. И оцени според пристрастията си. За сведение - когато започвах да пиша, последният постинг беше на Сократ. "Авторът на постинги като развалена грамофонна плоча."
......................................... ..
Просвета, , умно момиче си ти.
........................................
А Дичев буди симпатии ПОНЕ с едно нещо. Тук, във форума сме на принципа за краставите магарета, но ако човек се огледа наоколо си - малко са тия, които оцеляха след ледниковата епоха и не се превърнаха в безполезни изкопаеми. И май са по-добри в мисленето от рожбите на глобалното претопляне... (Или "затопляне" ли беше топосът? Пуста склероза... )
28 Февруари 2008 01:07
Чичо Фичо,
И разбира се, много пъти казания аргумент, че по-бързото признаване ще ни даде начин да защитим интересите си в Косово, особено за правата на българите там - и може и наши бизнес интереси - кой знае.

Аз очаквах ти да знаеш... Има ли български бизнес интерс в Косово или не? А имат ли българите в Нова Зеландия права? Поправи ме, ако бъркам, но в тази "държавица" май нещо нямаме посолство?
28 Февруари 2008 01:09
За любознателните..

Те тука на линка по-долу работите са изкоментирани много по-сериозно и аргументирано. Джимо затова е свежар защото чете(и разбира) ФОРУМА.

КОСТАДИНКА ИВАНОВА> Косово - ислямски поход... или настъпление на цивилизовани варвари> Тука> Натиснете тук
28 Февруари 2008 01:12
Петров и Милчо - на първа линия! Фичо, ако приемаш погледи отстрани - обикновено губиш от пълната липса на емоции в това, което пишеш - много факти и малко отношение, но в последно време - по-скоро от обратното. Реагират на пристрастността ти, не на анализа. (Май не можах да го кажа много добре. )
28 Февруари 2008 01:21
Чичо Фичо,
Отдавна не си писал такава чиста пропаганда-всъщност, писанията ти, за съжаление, са май в тази графа.
Писа тук
Не съм съгласен само с оценката на автора за "най-прекия път за западна Европа"


Е тва се казва да кажеш на черното бяло-олекваш, приятелю, до смехория...

И да признаем, и да не признаем Косово, отношението на сръбските власти към българските автомобилисти и шофьори на автобуси няма да стане по-мило.

Това е софизъм. Или пълна простотия-по нашему
Не е ясно каква реална вреда за превоза ни може да донесе признаването. Но непризнаването на Косово от повече страни може да окуражи сръбските екстремисти да потърсят силово решение и да запалят нова война на 50 км от нас. Веднъж пуснат духът от стъклото може да посегнат и на Р Сръбска. И т.н.

и още бисери...

Вук бърка в два пункта. Първо, Западът наистина наказва държавата Сърбия - агресор, разгромен в четири започнати от него войни, а не някой специален сръбски кабинет. По същия начин и Германия след ВСВ би мога да се оплаче "вие наказвате нас за греховете на Хитлер".

Това нормален човек не може да го чете спокойно!
Следвоенна Германия на плана Маршал е наказана заради Хитлерова Германия!
Може ли да пишеш толкова лъжи и глупости за единица време?
Колкото до статията ти, тя е ерзац на пълните пропагандистки напъни, пред които един лектор от Георги Кирков би се изчервил.
Само лъжата за АОК стига- писах ти, че е създадена през 92ра. Нататък-кво да те коментира човек. Никога не е късно да станеш за резил.
Що ме изтри ве, ботче?

Редактирано от - Зе Мария на 28/2/2008 г/ 01:24:18

28 Февруари 2008 01:33
Аз барем творчеството на Чичо избягвам да го чета - нещо близко по дух и съдържание кат на полк. Моамар Гадафи на млади години..
28 Февруари 2008 01:42
Напълно безумна е идеята независимост по демогравски принцип. Тогава вяка паланка може да претендира за независимост. Това важи за не малко райони всвета , включително северно Косово , Република Сръбска в Босна. Това би донесло безброй конфликти. Особенно важи за народи , които се плодят като хлебарки аса и по-тъпи , комлексирани и злобни.
28 Февруари 2008 01:56
Живеем в демократична държава няма лошо всеки да си бълтави квото си иска. Тревожното е, когато това го прави изтъкнат културтрегер. Не е нужно да изброяваме претенциите на автора. И кво е написал днес той, оценено от мен на двойка и половина? Нека да го увеличим
Първа част

Първо, трябва да му признаем очевадните истини:
-Че дясната подкрепа е идеологическа-което си е една голяма трагедия, която подлежи на осветяване, но останала извън авторовата теза
-че нешата са тревожни
Сетне твърди, че било невъзможно да откажем независимост, защото имаме исторически обременени аналогии
Исторически , ако погледнем, аналогиите не са в полза на косовците. Там никога не е имало независима държава в историята. Албанците наприиждаха след като сърбите им дадоха да се спасят от Енвер Ходжа.
Но историческите аналогии са опасно нещо. От ЦЕЛИ 50 години насам , след всички международни споразумения историята НЕ Е ПОВОД за независимост.
-Аналогиите с демографският фактор са още по нелепи. Те са и опасни.
Националистите в България признават Косово-вж ВМОРО-защото сърбите ни били вековни врагове. Бг диаспора зад граница била с претенции за независимост-пълна глупост
И тук НЕДОПУСТИМОТО
Колкото повече признаваме етническите идентичности, толкова по-голяма става тяхната роля -

започваш да имаш интерес да бъдеш различен

Различието е хубаво нещо. Комунизмът е еднаквост-демокрацията е различие. Еднаквостта е примитивизъм.
Аргументите за Велика Албания издишат. Това са държави на емигранти. Едната и другата. Не се различават. Издържат се, освен от емигрантите, , от бандитизъм и мюсюлмански пари отвън.
Аз лично не виждам защо у нас се плашат от подобно обединяване на албаноезичното население
-ами да ти кажа-защото ще има да се плаща на спонсори
28 Февруари 2008 02:20
Дъртаняне,
Споко. Пиша по форумите някъде от 1999-2000 г., а тук - от началото на февруари 2001. Сега е нищо - едно време имаше "килими" псувни за децата, вадене на "лични данни", заплахи... И всичко комай започна пак от сръбската тема.

Научих едно - хората от нищо не се "дразнят" повече, отколкото от истината.

Зе Мария хубаво пише, че УЧК била създадена в 1992, ама не помни, че Слоба отмени конституционната автономия на Косово още в 1989, а се готвеше от по-рано, от 1987. Март 1990 г. видях с очите си в Ниш как всичките табели "Прищина" бяха замацани с червена боя. "Смрт фашизму - Слободан народу!"

Зе Мария не коментира и ролята на Белград в образуването на УЧК - а според мене тя е очевидна, да се маргинализира мирния протест на албанците начело с Ругова и да се създаде претекст за етническа чистка. Етническата чистка като понятие и като практика на Белград се ширеше в 1992 г.

Също не е ясно защо Зе Мария от Русе държи непременно да пътува за западна Европа през София и Ниш. Русе е на път Е70 през Букурещ, от Крайова може да хване и Е79 за Орадя. Букурещ е най-големия град в ЮИ Европа, столица на страна от ЕС - едва ли в скоро време няма да е свързан с централна Европа с хубав път, ако още не е. Че сръбските власти имат лошо отношение към българските автомобилисти и професионални шофьори е факт - ако и да са с дипломатически паспорт. Това няма да се промени ако България не признае Косово. Сърбите са поени с омраза против бугарите от няколко поколения.

28 Февруари 2008 02:25
И Дичев, както и много други "дичевци", НЕ е схванал Същността на проблема в казуса Независимост на Косово! И, естествено, следват тинтири-минтири и ала-бала- по дичевски!
Преди всичко, става въпрос за ВТОРА държава/ с обща граница с друга съществуваща такава, при това!/ на един и същ Етнос! И ако може и трябва да се говори за "УНИКАЛНОСТ" на случая с обябяването на Независимост на областта/провинцията/ Косово в Сърбия, то тъкмо това е "уникалността" на този случай!
Защото, ако въпросът/проблемът/ беше и е да бъде удовлетворено искането на косовските албанци да живеят в "етнически чиста" АЛБАНСКА държава, то най-безболезненият и лесен начин беше и е те да се преселят самоинициативно и доброволно в съществуващата такава албанска държава-Албания! И това нямаше да бъде в противоречие нито с Конституцията на Сърбия, нито с Устава на ООН, нито с Резолюция 1244 на СС на ООН, нито със Заключителния Акт от Хелзинки-1975 г.- ВСИЧКИ сега НАРУШЕНИ с обявената едностранно от косовските албанци и призната от САЩ и някои водещи европейски държави "независимост" на сръбската област/провинция/ Косово от Сърбия!
Очевидно, обаче, целта на косовските албанци НЕ е била и НЕ е да се сдобият с "етнически чиста" албанска държава, а да се отцепят, административно и териториално, от държавата Сърбия- по причина, че са били Етническо Национално Малцинство в държавата Сърбия! Което отцепване, ако бъде прието от Европа и Света, като Правило, означава, че е правилно/НЕ е!/ в една държава да НЯМА етническо/и/ Малцинство/а/?! Което е абсурдно в 21-ви век- и много ОПАСНО, като Правило/и като реален Прецедент!/, при това! Особено пък в Европа, населявана от стотици Етноси!
Казусът "Независимост на Косово" има и друг БЕЗСПОКОЯЩ аспект- това, че НАТО и ЕС се самоупълномощиха и самооправомощиха да рещават сами и да реализират решенията си относно държава, която НЕ е членка на НАТО и ЕС и в нарушение на нейната Конституция и против воляьта на тази държава-членка на ООН!Това е опасен международноправен прецедент, даващ Право/?!/ и на други държави или междудържавни военни или политически съюзи да "копират" решенията на НАТО и ЕС в други ситуации и спрямо други държави! С какви аргументи и на какво основание НАТО и ЕС биха възразили в такива случаи и такива прояви на други междудържавни съюзи/включително, "тематични"/!? С никакви! И става пределно ясно, че с признаването на едностраннообявената независимост от Сърбия на сръбската област/провинция/ Косово се поставя началото на края на съществуващия след Втората световна война утвърден международноправов ред и принципи! Което вещае хаос НЕ само в Европа, но и поцелия Свят! И в името на какво?! В името на желанието/НЕоспорвано!/ на косовските албанци да живеят в "етнически чиста" албанска държава- но НЕ в съществуващата такава/Албания/ , а в "тяхна" си! НЕ си струва Европа и Светът да платят толкова висока цена заради кефа на "шепа" косовски албанци и личния интерес на КУПЕНИ с косовски наркодолари европейски и световни държавни лидери и политици или заради хегемонистичните "имперски" интереси на САЩ! При това, косовските албанци имат Избор и могат безпроблемно да се преселят в "техната" си албанска държава Албания, щом толкоз много желаят да живеят в "етнически чиста" албанска държава!,
Ерго, признаването на независимост от Сърбия на сръбската област/провинцията/ Косово, както и самоупълномощаването и самооправомощаването на НАТО и ЕС спрямо Косово, е убийствен удар срещу действащото Междунородно Право и международния правов ред, и е САМОУБИЙСТВЕН акт на Европа и демократичния Свят, инспириран от САЩ! КАЗАХ!

28 Февруари 2008 02:37
Е, да не се правя на "тринайсет цяло и една втора". И аз съм те нападал, но не заради позиция. По-скоро - че не усещах човека зад постингите. Но чак пък псувни, и чак пък децата - свинщина си е. Редно е да се псуват единствено действащи политици. Защото са публични личности.

Редактирано от - Дъртанян на 28/2/2008 г/ 02:51:55

28 Февруари 2008 02:39
Ако сърбите бяха правили любов а не война, сега проблема Косово нямаше да е същия. По добре се замислете отсега как и къде да разселваме братчедите, че като дойде време да се цепят да не стане България без излаз на море. А пък за признаването, не виждам нищо в досегашната сръбска политика спрямо България което да ни кара да бъдем толерантни спрямо тях. Няма по арогантна нация на Балканите. Сегашните македонци са попили техния манталитет и са следващите които си го просят.
28 Февруари 2008 02:42
В "Приключенията на добрия войник Швейк" имаше една идея, която (в крехка ученическа възраст) буквално порази въображението ми. За онзи в лудницата, който се представял за св. св. Кирил и Методий, та (според тълкуването на Швейк), да изяждал по две порции. Веднага развих творчески идеята. Защо за св. св. Кирил и Методий, а не за св. Четирийсет великомъченици, например? Или за 2000-те невинно избиени от цар Изрода младенци?
28 Февруари 2008 02:44
Според мен гледната точка на Дичев всъщност е в заглавието му:
Поражението на Европа на Косово поле

а статията му е много комплексна....рефлексия.
А относно признаването на Косово от България: Дали пък не е време и българските политици, вместо да си навират етнозадниците там, където големите си мерят ония работи, да последват българските избиратели и да отидат за ...ъъъъ...гъби?
28 Февруари 2008 02:44
Две думи и за заглавието: "Поражението на Европа на Косово поле".

Косово е мястото, дето ЕС иска да покаже, е контролира положението в средана на европейския континент, на (бившата) територия на страна кандидат за членство в съюза. А не че САЩ или Русия решават всичко. ЕС в голяма степен проспа югокризата в 1991-99 и се наложи ООН и НАТО да го заместят. Косово е важен тест за ЕС. Ние като страна член искаме ЕС да успее.

Косово поле е място на няколко поражения на сърбите - от турците в 1389, от българите в 1915, от НАТО в 1999 и от ЕС и албанците в 2008. Вазов писа в 1915, че на Косово на Сърбия й бил изровен гроб, от който нямало да стане нивга веч. Пророчеството му е на път да се сбъдне, ако Сърбия не се вразуми бързо.

Сегашното поражение на Сърбия от албанците е според мене най-вече там, че албанците се държат спокойно, а сърбите по обичая си се разразяват в истерични припадъци. Насилието и в Косово, и извън него иде от сърбите.

Сръбското юначество на Косово поле е мит. Сръбските князе в 14-15 в. се биели на страната на турците срещу християните по-често, отколкото обратното. Лазар загинал на Косово в 1389, Стефан при Никопол в 1396 г. в много по-голямата и важна битка се бил за турците срещу българите и кръстоносците.

Сръбската виктимология е друг мит. Сърбия си поставила задачата да расте за сметка на другите народи още в 1844 и поведението й към тях напълно обяснява случилото се със самите сърби през ВСВ.

28 Февруари 2008 02:46
За гъбите ми хареса! А "ъъъъ" -то - още повече. Но не разбрах едно нещо - това "етно" за украшение ли го слагаш?
28 Февруари 2008 02:53
Не. Косово се очертава като зона на сблъсък на интересите на двете балкански свръхсили - Русия и УСА-то. Да не забравяме, че сме българи. Ако има момент да не правим излишни движения, това е точно сега. Не е сега момента да се правим на интернационалисти.
28 Февруари 2008 02:56
ЧИЧО ФИЧО,
/:/ "...Слоба отмени конституционната автономия на Косово още в 1989, а се готвеше от по-рано, от 1987..."
......................................... ......................................... .....................................
Пак "хитрееш" и бягаш от Истината!
А Истината е, че НЕ Слободан Милошевич, а новите югославска и сръбска/1990 г./ Конституции, приети демократично и конституционно, отмениха "голямата автонономия" на Косово и я замениха с по-малка! И имаше ПРИЧИНИ да го направят- косовските албанци още тогава вече бяха поискали "пълна автономия", независимост и "Република Косово"!
"...На 5 юли 1990 година албанските депутати в Скупщината на Косово провъзгласяват областта за “Република Косово”. След тази дата пропастта между албанци и сърби нараства още повече. През септември 1990 година, след падането на комунистическия режим, Сърбия приема нова Конституция, с която премахва автономиите на областите Косово и Войводина и прекратява дейността на техните законодателни органи..."- Натиснете тук
28 Февруари 2008 02:57
Русия да се откаже от Белене и Южен поток, ако признаем Косово?

На Русия й трябва претекст да излезе от свадата по терлици запазвайки лице (на английски). Смятам, че е добре например НАТО да покани 1000 руски войника да пазят сърбите в северно Косово.
28 Февруари 2008 03:00
Абе момчета, кви са тия "оценки" за съюзи, държави, междудържавни отношения, ЕС проспал, ония не се усетили, трети със сбъркана ДНК-а, обичи, любови, омрази...и другото Зе Марията бил от Русе що му требело да минава през Сърбия, абе аланкоолу, ти само автомобилистите ли броиш дет минават пред Сърбия, ами тировете, автобусите...ж.п. и прочие Бе стегнете се бре, ставате смешни...?!
28 Февруари 2008 03:04
Пара,
Грешката на Сърбия беше още в 1912 г. - да анексира чужди етнически територии. Включително български. Както казва Дичев, паралелът с освобождението на България от турско се налага много силно.

Милошевото конституционно творчество е известно до какво доведе в 1991-92. А конституцията не се и спазваше - имахме и двете конституции - Устав републике Сърбийе и Устав савезне републике Югославийе - и подбирахме грижливо кои членове и алинеи не се спазват по правата на българите в Сърбия.
28 Февруари 2008 03:04
Друго имах предвид, резервисте. "Етно" стоеше пред "задници" и се отнасяше за българските политици. Простата дума ми се стори по-добро определение от сложната.
28 Февруари 2008 03:25
Сега ще лъснат всички "сачми" на ЦРУ, МОСАД и "ОО", голямата част от агентурата им за влияние. Това ще се отрази много зле на личностите на агентите, но така е, щом си си дал задника под наем. същото беше и преди интервенцията в Ирак, тогава помияри като Гарелов обясянаваха нахъсано как светът трябва да се справи с ядрените и химически оръжия на Садам, които всъщност ги нямаше. Също и демокрация щяхме да уставовяваме в Ирак и Афганистан, а пък сега янките казват, че с вече унищожените талибани скоро щели да се договарят за мир.
Същото е и в Косово. На снимката горе добре се вижда, че за никаква косоварщина не става дума, а за установяване на американски протектоторат с парите на Евросъюза. Такава държава Косово няма и никога няма да има, какво да признаваме?? Там е поникнал от векове родово-племенен бандитизъм и кланово-мафиотски тероризъм. Тово всъщност ни тласкат да признаем.
Американската хегемония приключва, Косово е критична тяхна грешка, късогледство, за което скоро ще берат горчиви плодове. Смисълът на косовската глупост на Вашингтон е в търсенето на бързо решение при цялата очевидност на обезсмислянето на НАТО след Афганистан. Залудо действай, демек, залудо не стой. Трябва да се задържат европейските страни в НАТО, иначе сгромолясването на САЩ като свърхсила ще тръгне главоломно.
Мето
Правилният ход според мен за София сега е да излезе с инциатива за изграждане на обща политика на балканските страни от ЕС и заедно с Румъния и Гърция да изчакват поне година време. Дотогава ще се види, че Косово е "черна дупка" за парите на ЕС, че то разделя съюза и е глупост по-нататък да се плащат огромни средства за напълно загубена и много вредна за Европа и света кауза.
28 Февруари 2008 03:39
ЧИЧО ФИЧО,
ТВЪРДЯ и уточнявам, че :
1. Обявената едностранно от косовските албанци Независимост от Сърбия на сръбската област/провинция/ Косово е в НАРУШЕНИЕ на Конституцията на Сърбия, на Устава на ООН, на Резолюция 1244 на СС на ООН и на Заключителния Акт от Хелзинки/1975 г./! ДА или НЕ?!
2. НАТО и ЕС са се самооправомощили и самоупълномощили да осигурат и признаят Независимост от Сърбия на сръбската област/провинция/ Косово- което е НАРУШЕНИЕ на съществуващият в Европа и Света след Втората Световна война международноправен ред! ДА или НЕ?!
3. Нищо в случая с обявената едностранно и в нарушение на казаното в горните две точки НЕ прави "Казуса Косово" "УНИКАЛЕН" и "НЕповторим- с изключение на това, че е съществувала и съществува "етнически чиста" албанска държава/Албания/, и, поради това, НЯМА уважителни причини косовските албанци да искат "тяхна" си "етнически чиста" албанска държава, след като такава ИМА и те могат да се преселят там, щом искат да живеят в "етнически чиста"албанска държава! ДА или НЕ?!
4. НЯМА причини, след казуса с независимостта на Косово, да НЕ последва "ефекта на доминото" в други държави, и НЯМА основателни прличини, след като бъде признато Правото/?!/ на косовските албанци да отцепят и приобретят държавна територия и недвижимо държавно имущество от държавата Сърбия и да си създадат на отцепената територия собствена държава, същото такова Право/?!/ да НЕ бъде признато и да бъде отказвано на други Етноси в други държави! ДА или НЕ?!
Е?!
28 Февруари 2008 04:34
ЧИЧО ФИЧО,
/:/ "Пара,
Грешката на Сърбия беше още в 1912 г. - да анексира чужди етнически територии. Включително български. Както казва Дичев, паралелът с освобождението на България от турско се налага много силно."
......................................... ......................................... .....................................
В Историята на Европа и Света има т.нар. "повратни точки"!
След Първата и Втората Световни войни, Европа и Светът създадоха НОВИ правила на междудържавни отношения и НОВ международен Право ред- с цел да се предотврати повторение на Трагедията на Човечеството/двете световни войни/ и да се постигне стабилност и предвидимост в междудържавните отношения в Европа и по Света! "Инструментите" за това бяха ООН и Заключителният Акт от Хелзинки/1975г./- това бяха двете т.нар. "повратни точки" за Европа и Света! Един вид, "било каквото било досега- отсега нататък ще е така"!
Ерго, всякакво връщане назад в Историята на Европа и Света отпреди тези две "повратни точки", с цел търсене на Аргументи и Факти в подкрепа на днешна Теза по проблеми на междудържавните и международните отношения, е КОНТРАПРОДУКТИВНО, "противопоказно", ненужно и опасно! А и да натоварваш едно поколение с "вината" на няколко поколения преди него- това е НЕморално, НЕдемократично и НЕправилно! КАЗАХ!
..................................
Лека нощ НА ВСИЧКИ!



28 Февруари 2008 04:40
Пара,
Освобождението на България е в НАРУШЕНИЕ на Конституцията на Османската империя и международния ред в Европа!
Обявеното едностранно от румелийските българи Съединение е в НАРУШЕНИЕ на Конституцията на Османската империя!
Съществувала е и съществува "етнически чиста" българска държава /Княжество България/, и, поради това, НЯМА уважителни причини румелийските българи да искат "тяхна" си "етнически чиста" българска държава, след като такава ИМА и те могат да се преселят там, щом искат да живеят в "етнически чиста" българска държава!
НЯМА причини, след казуса със Съединението, да НЕ последва "ефекта на доминото" в други държави, и НЯМА основателни прличини, след като бъде признато Правото/?!/ на румелийските българи да отцепят и приобретят държавна територия и недвижимо държавно имущество от Османската Империя и да си създадат на отцепената територия собствена държава, същото такова Право/?!/ да НЕ бъде признато и да бъде отказвано на други Етноси в други държави!
28 Февруари 2008 04:45
Свежарков,
Правилния ход е България да напусне ЕС и да излезе с инициативата за създаване нова четвърта Югославия от Сърбия, България и Косово, и да не са в обида сърбите - да им дадеме всичко до Искъра.
Столицата на автономната ни област - в Татар Пазарджик
28 Февруари 2008 04:59
paragraph39: Обявената едностранно от косовските албанци Независимост от Сърбия на сръбската област/провинция/ Косово е в НАРУШЕНИЕ на Конституцията на Сърбия, на Устава на ООН, на Резолюция 1244 на СС на ООН и на Заключителния Акт от Хелзинки/1975 г./! ДА или НЕ?!
А аз пък искам пак да те питам , Пара: Сърбия наруши ли договора си с България от Първата Балканска Война окупирайки и ПРИСВОЯВАЙКИ "Безспорната зона" в Македония, принадлежаща на България по силата на договора?
Миналите пъти нищо не отговори, изнесе се по терлици. Да видиме сега.
28 Февруари 2008 05:11
Пара,
Рез. 1244 не упоменава никъде Сърбия, а само несъществуващата вече СРЮ.
28 Февруари 2008 05:37
По темата може да се спори до сутринта и май няма да се намери общо виждане. И както казва един философ , правото е спорно силата - НЕ Е.
Щатите организираха цялата тая дандания и с помощта на Германия разпокъсаха Югославия на множество слаби и послушни страни. Бомбардировките над Белград, без съгласието на ООН станаха прецедент за бомбардировките над Афганистан, съсипването на Ирак. Като резултат от всичко това Афганистан стана най- големия производител на дрога в света, Щатите , не НАТО, разположиха своите военни бази във всички невралгични точки, които им позволяват да контролират енергийните источници и да държат Европа слаба и разпокъсана. В тази световна инвазия те наистина нямат приятели, но си изградиха мрежа от васали, все "демократично" избрани. Такива мащаби, с такова население не са познати в цялата човешка история. Истината е, че прогнозите не са добри за сегашната Империя. Вижте го и нашия скапан форум, двама трима се мъчат с "цигулките" да балансират отбора с "тъпаните", ами не става.
28 Февруари 2008 05:53
"Казусът "Независимост на Косово" има и друг БЕЗСПОКОЯЩ аспект- това, че НАТО и ЕС се самоупълномощиха и самооправомощиха да рещават сами и да реализират решенията си относно държава, която НЕ е членка на НАТО и ЕС и в нарушение на нейната Конституция и против воляьта на тази държава-членка на ООН!Това е опасен международноправен прецедент, даващ Право/?!/ и на други държави или междудържавни военни или политически съюзи да "копират" решенията на НАТО и ЕС в други ситуации и спрямо други държави! С какви аргументи и на какво основание НАТО и ЕС биха възразили в такива случаи и такива прояви на други междудържавни съюзи/включително, "тематични"/!? "
Отговор: с аргументите на силата. ‌ И другарят Иванов се лъже: този аргумент действа много добре. Затова и той се е подслонил в "Империята" и оттам учи другите по-прости хора:"... прогнозите не са добри за сегашната Империя.". Но не отива да живее в "брилянтната и платинена Москва", или в Китай, за които прогнозите са много добри.
И не забравяйте, че Френската РеволЮция е крещящо нарушение, съпроводено с множество убийства, на законите на Кралство Франция. Гарибалди е нарушил толкова закони, че не могат да се изброят, освен това е убивал хора и то масово. Ама ще кажете: това е войната. Именно, случаят с Косово е военна операция на УСА, прикрита със смокиновото листо на празната риторика.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД