:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,684,614
Активни 664
Страници 27,179
За един ден 1,302,066
Безобразия

Съден-недосъден следовател се подигра с Темида

Заради нелепи и може би неслучайни грешки поредният хванат с подкуп магистрат се измъкна от правосъдието
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Членовете на ВСС се възмущават, че законът им връзва ръцете в случаи като този на Стоил Колев. Но се случва и те самите да прилагат двойни стандарти за това кое е морално и кое е законно.
В съдебната власт законно и морално отново се разминаха. Следователят от Благоевград, който години наред заемаше основно място в отчетите на прокуратурата за борба с корупцията, се връща триумфално в съдебната система. И ще боде завързаните очи на Темида като пример за това, че когато институциите скачат една срещу друга и се опитват да се прецакат, влизат заедно в капана. Затова и много трудно съдебната власт ще смени позата на вечния грешник, в която сама застава. Съдебната власт може и да заявява желание да се самоочисти от порочни явления и практики. Силите обаче не винаги стигат.

Стоил Колев бе хванат с 270 000 белязани стари лева в центъра на града в далечната 1999 г. След осемгодишна абсурдна прокуроро-съдебна сага обаче процесът срещу него бе прекратен. При това последен по казуса се произнесе Върховният касационен съд. И макар магистратите да не са обсъждали вината на Колев, то решението им го прави невинен. В правния мир той е неосъждан. Затова напълно основателно Колев поиска Висшият съдебен съвет да го възстанови на поста. Законът за съдебната власт е категоричен: "при прекратяване на наказателно производство или при постановяване на оправдателна присъда съдията, прокурорът или следователят, който е временно отстранен от длъжност, се възстановява и му се заплаща трудовото възнаграждение за периода на отстраняването". В случая с Колев по най-груби сметки става дума за не по-малко от 140 000 лв. Някои членове на ВСС дори приемат за излишно възстановяването да минава през гласуване. Затова и когато в края на м.г. кадровиците на Темида отказаха да върнат Колев, бе пределно ясно, че той с лекота ще спечели дело срещу решението им. Така и стана. Вярно е, че съветът може да обжалва, но едва ли петчленният състав на ВАС ще е на различно мнение от тричленния.

Докато бе обсъждано възстановяването на Колев, във ВСС се чуха силни думи. Каза се, че това е чист подкуп и провалът на наказателното производство е юридическо недоразумение, резултат от боричкането на институциите в съдебната власт. Окрилени морално, членовете на ВСС отказаха на Колев. Месец по-рано, когато гласуваха възстановяването на Делян Пеевски след прекратеното му от прокуратурата дело, кадровиците заложиха не на морала, а на закона, и върнаха прочулия се с шеметната си кариера в изпълнителната и съдебна власт младеж.

Веднъж възстановен, Колев може да бъде санкциониран дисциплинарно за уронване престижа на съдебната власт по инициатива на шефа си, на петима от ВСС или на министъра на правосъдието. Най-тежката дисциплинарна мярка е уволнението. Дисциплинарната отговорност обаче ще си остане в сферата на неосъществимите хипотези заради изтеклите срокове за търсенето й.



И Колев окончателно ще победи системата



После може да реши и да подаде оставка. Така пък ще си получи и 15 заплати накуп - толкова години е прекарал в следствието, без значение, че в половината от тях не е свършил нищо, тъй като е бил отстранен от длъжност. Нищо чудно след време и да осъди държавата заради проточилия се процес.

Съдебната власт сега няма право да си измива ръцете със закона. Защото по казуса "Колев" магистратите са допускали грешка след грешка още от самото начало. И сами са си връзвали ръцете. При това гафовете са толкова абсурдни, че едва ли могат да се приемат за неумишлени.

Колев е задържан с белязаните пари на 17 юни 1999 г. За използването на СРС-тата обаче няма съдебно разрешение. То идва шест дни по-късно. По това време Колев, както всеки друг магистрат, се радва на силен имунитет срещу наказателно преследване. И през юли тогавашният ВСС постави под съмнение законността на спецразузнавателните средства и отхвърли искането на тогавашния главен прокурор Никола Филчев да свали имунитета на следователя. Филчев дълго време се люти, че съветът не иска да се бори с корупцията. Пушилката си остана в медиите. Второ, по-добре мотивирано искане за сваляне на имунитета на Колев не последва. Едва след две години, през 2001 г., Филчев се сети за следователя от Благоевград. И ВСС го остави без имунитет и го отстрани от длъжност, докато се разследва. Колев обаче обжалва пред ВАС и така решението за сваляне на имунитета бе спряно до последната дума на административните магистрати. Които не си дават зор и се произнасят едва през юни 2002 г. - отхвърлят жалбата на Колев и го оставят без имунитет.

Въпреки това обаче, макар и обречено на процесуална смърт, разследването срещу него течеше преди решението на ВАС. В Софийския градски съд е внесен обвинителен акт срещу следователя. СГС обаче прекратява делото. Апелативните и върховните магистрати потвърждават прекратяването. През март 2004 г. Колев отново е предаден на съд по същите обвинения. Въпреки основния принцип, че никой не може да бъде съден два пъти за едно и също престъпление. Така през декември 2005 г. следователят бе признат за виновен и осъден на 3 г. условно. Софийският апелативен съд обаче прекрати делото точно заради принципа с повторното носене на отговорност за едно и също нещо. ВКС се съгласи. И Колев бе окончателно изчистен. Той може и да е прав, че делото му е постановка. Но твърденията му щяха да тежат много повече, ако се бяха доказали в справедлив и обективен процес.



Сега съмнението няма как да не витае



Възстановяването му в следствието обаче не трябва да слага точка на темата. ВСС все още има шанс да поизмие срама си. Нищо не пречи например на Инспектората да провери всеки от магистратите, който си е оставил ръцете по казуса. И виновните да бъдат санкционирани, макар и с огромно закъснение. Защото не е луд този, които яде баницата, а този, който му я дава.
6
3559
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
6
 Видими 
14 Април 2008 22:59
шило в торба не седи
е рекъл земния народ
че му дойде времето
15 Април 2008 01:50
Айде бе, някой вярва ли в непорочното зачатие? Гарван гарвану око не вади.
15 Април 2008 03:26
глупости на търкалета. точно обратното е -- подигравка с темида е неизплащането на дължимото по закон на неосъден.

а в българия на журналистите им липсва елементарна правна култура. четвъртата власт е точно толко компетентна, колкото и останалите три.
15 Април 2008 03:30
"...когато гласуваха възстановяването на Делян Пеевски след прекратеното му от прокуратурата дело, кадровиците заложиха не на морала, а на закона..." - и правилно направиха! Законът над всичко!
НО !
Законът трябва да е рожба на морални принципи.
Когато законът е конюктура и създаден да обслужва частни или групови интереси той ежедневно раздробява държавата на индивиди и групи. С което приближава нейният край. Историята е пълна с много по-велики държави от нашата които сега са само блед спомен . Причината ? Прочетете статията отново.
15 Април 2008 08:56
В статията ясно личат абсурдите на нашата съдебна система. Вместо да се следва духът на закона се следва буквата на закона. Също и законите са си напълно сбъркани. Съдиите са превърнати в буквоядци.
Може СРС-тата да не са законно (по-скоро според правилата) направени, но ако те потвърждават деянието трябва да се приемат, а този който е допуснал да не са направени според закона да си понесе вината. В нашият случай се наблюдава формализъм на ента степен. И как така да не може за едно деяние да се съди някой два пъти. Той би трябвало да не бъде осъден два пъти, но щом не е осъден той може и трябва да е съден. Въобще аз мисля, че в българската юридическа наука и практика се подвизават идиоти. Те страшно много ми приличат на средновековните схоласти дето разсъждавали колко дявола се намират на върха на една игла.
15 Април 2008 09:49

Няма по-добър начин за дисциплиниране на системата и хората в нея от това, въпросните 140'000 лв., които сега трябва да се платят на "съдения" да бъдат взети от всички, които са си оставили ръцете по този случай. Во главе с бившия главен Филев. Щом от самото начало са знаели, че СРС-тата са незаконни, да са прекратили делото навреме. Ако не са, значи, че са се надявали СРС-тата все пак да минат. Т.е. да бъде заобиколен закона. Което отново не говори добре за манталитета на системата и хората в нея.

Друг е въпроса, че с тия СРС-та наистина трябва да се направи нещо. Защо в САЩ един най-обикновен запис да се признава, а тук даже и извъшен от упълномощени лица - не?! Просто вече щеше да е смешно ако не беше тъжно. Все повече ми се струва, че за да запазят и опазят себе си от СРС-та, властниците така са ги оплели и усложнили, че пазят и престъпниците. И по този начин лишават службите от едно мощно оръжие.

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД