Нямам никакво обяснение защо Румен Петков подаде оставка. В петък човекът не даваше вид на "пътник", в неделя сам ритна стола си - очевидно е взел решението в събота вечерта, докато отмаряше на маса в "Бански хан" в Банско. А може пък Станишев настойчиво да го е помолил да се разкара. Все едно. Важното е, че се стигна до драматичен обрат в ситуацията.
През последния месец
Петков получи политическата подкрепа
на своята партия - имаше заседания на ИБ на БСП, в които социалистите решиха, че застават зад министъра си. Те артикулираха достатъчно ясно, че носенето на политическа отговорност от страна на Петков не включва оставката му. Плевенският херой пък около десет пъти заяви категорично по времето на целия скандал, че въобще не мисли да си ходи от изпълнителната власт. След като се ослуша, президентът даде добра оценка на Петков. Министър-председателят също категорично застана зад него. Станишев много ясно обясни миналата седмица, че Петков може да реализира реформата в МВР, която самият той си начерта. Нещо повече - въпреки общественият натиск тристранката на управляващата коалиция се събра и отказа да се занимава с въпроса за оставката му. На всичкото отгоре лидери на БСП, без Станишев, в интерес на истината, защитиха Петков в пленарна зала по време на дебатите за вота на недоверие. Още по-странно е, че оставката идва броени дни преди Разпети петък, когато няколко министерски рокади ще станат факт. Никак не е странно обаче, че всички тези, които защитаваха Петков, сега с умиление твърдят с какъв трепет са чакали оставката му.
И след тази твърда политическа и персонална подкрепа Петков подаде оставка, а Станишев с радост я прие и я нарече "логична".
Това не е ход на предсказуема партия
Това е ход в хаос. Съмнявам се, че Станишев не е имал достатъчно доводи да уволни Петков преди седмица. Съмнявам се, че Петков е преценил едва в събота, на гроба на Николай Добрев, че влияе зле на държавността. (По-тъжни мотиви за една министерска оставка не бях чувал. В неделя имах чувството, че Атанас Атанасов говори за Румен Петков, а не Румен Петков за себе си.)
Хаосът е един от начините за обяснение на странната подкрепа на Румен Петков и още по-странното сбогуване с него. Нали знаете какво крещи агитката на единия отбор, когато другият отбор е свалил гарда и през пет минути вади топката от мрежата. Крещи: "Те са вече в паника..."
Вероятно има други доводи, които биха могли да обяснят странните лупинги в Партията. Със сигурност тези доводи са се появили през последните дни на миналата седмица - иначе няма как да се обясни резкият обрат в житието на Р.Петков.
В четвъртък, по време на дебатите, Петков застана на парламентарната трибуна и между другото, ни в клин, ни в ръкав, обясни, че
няма компромати срещу Първанов и Станишев
"Трябва да кажа, че по никой начин твърденията, че президент и премиер могат да имат някакво притеснение за отношението си с мен, не са верни", рече Петков като същински политически изнудвач. Защо? Никой не го беше питал за това, въпреки че в София пълзят всякакви слухове, включително и за наличието на компромати срещу премиера и за съществуване на липсващи страници в досието на агент Гоце. И тъй като в политиката винаги кал с кал се миело, е редно да предположим, че за да каже тези думи Петков, някой е загатнал за друг компромат срещу него.
Какво се случи в петък - НДСВ не подкрепи правителството, в което участва. На другия ден, след този нож в гърба, ядосаният премиер Станишев отиде при някакво Движение за социален хуманизъм, за да каже: "Трябва да се отнасяме към нашите партньори както те се отнасят към нас - за коректност - коректност..." Това доста ми прилича на Левит 24:19-20 - "И ако някой причини повреда на ближния си, нека се направи нему така, както е направил той: строшено за строшено,
око за око, зъб за зъб;
според повредата, която причини той на човека, така да се направи и нему".
Станишев се закани на НДСВ - това е ясно. НДСВ, от една страна, е дребна партия, която я влезе в следващия парламент, я не. От друга страна обаче, тя сега има 35 депутати и без тези хора няма правителство - ясните партньори от БСП и ДПС разполагат в момента с 81+34 депутати. Ядосаният Станишев заяви, че ще прави промени в кабинета. Но тези промени няма как да минат без подкрепата на царя. Със своите 115 депутати Станишев и Доган не могат да прокарат в НС и решение за засаждане на овошки, камо ли да преструктурират изпълнителната власт. На Станишев е необходима подкрепата на царя. Идеята да се привлече друг партньор вместо НДСВ е малко нереалистична - едва ли обичайните заподозрени от ССД и ВМРО биха скочили в каруцата на коалицията с лекота. Да се разчита на 6 независими е твърде голям риск. Да включим в едно правителство ДПС и "Атака" пък ще е поредната крещяща безпринципност. Затова, ако не иска да тегли една и да разпусне цирка, Станишев ще бъде принуден да търси партньорство с НДСВ - за да реализира промените в куцукащия си кабинет. От тази гледна точка и ходът на жълтите с гласуването "въздържал се" на вота не е толкова безумен.
НДСВ имаше ясно обяснение защо гласува така - не щеше Румен Петков, и това обяснение е ясно условие на каква цена би подкрепило предстоящите рокади в МС. На практика
НДСВ влезе в ролята на терорист,
който чрез заложника - Р.Петков, държи в ръцете си целия кабинет.
И тук Станишев стреля по заложника. Рани го. Както се казваше в един филм - извади заложника от сметките на терориста. И остана лице в лице с НДСВ. (Не ме разбирайте погрешно - в нашия филм въобще не е ясно дали стрелецът е от добрите, дали заложникът не е от лошите и дали терористът не е борец за права и свободи.)
Дали ударът на Станишев е достатъчен за запазването на кабинета? Все си мисля, че съдбата на Р. Петков няма как да е единственото условие на НДСВ. Те ще искат поне да остане в сила коалиционната схема и да определят министрите си. Дори намаляването на броя на жълтите министри няма как да се опише като гигантска победа за "Позитано". Тезата: "Станишев забави оставката на Румен Петков, за да покаже, че не действа под натиск" е съвсем логична, но само при условие че в нея не се вземат предвид коалиционните отношения.
Какво печели Станишев от всичко това? Изкорени мафията в МВР? Съмнявам се. Едва ли ще може да направи по-силен кабинет - той не е човекът, който еднолично прави нещата, пък и след двамата Руменовци няма как да не се говори за Б отбора на БСП в изпълнителната власт.
Да, Станишев печели в Партията. Но не знам дали си струва да се печели нещо в партия, която е препълнена със скандали, действа хаотично и се бори с приятели терористи?
Още статии от автора -
http://www.petyotsekov.blog.bg
Нямам никакво обяснение защо Румен Петков подаде оставка.
От това по-несполучливо начало на статия на политически анализатор трудно може да се измисли. И цялата статия, естествено, е само пълнеж с подръчни материали на отредената вестникарска площ. Нула като информационна стойност, и като всичко останало.