BOLGAR
Проблемът е, че с тая оставка няма да се решат никакви актуални проблеми в държавата. В крайна сметка един министър е преди всичко политическа фигура, която изпълнява политическата програма на партията, дето го е поставила на тоя пост именно с тая цел (би следвало партиите да се грижат за държавата и държавността, но това не важи за България). Ако министърът не изпълнява поставените му задачи, просто го сменят, ако обаче той е изпълнявал поставените задачи, го държат, дордето могат - точно такъв е и тоя случай.
Така че в България нищо не се е променило вследствие на тази оставка - мутрите ще си се занимават с това, дето си се занимават, ще си финансират партиите, а партиите ще им се отблагодаряват както могат.
Дъртанян
Не бих се съгласил, Болгар. В някакъв аспект Петков беше знакова фигура. Знакова фигура за наглостта и безнаказаността - с демонстрираното неуважение към всички. Той сякаш казваше: "Ще си правим каквото си искаме и нищо не можете да ни кажете." "Политическата класа" беше започнала да демонстрира тази си безнаказаност непрекъснато. Вземи, ако искаш, само "седянката". "Има кой да ни избира, пука ни за вас! Каквото си искаме, това ще ви правим. На милостта ни разчитате!" - това като че ли казваха. Оставката на Петков им беше като шамар в лицето. Това е първото. Второто - на няколко пъти в обсъжданията да го махат или не, се е промъквал аргументът: "Погледнете какво става във форумите!" Вероятно всички ще ми се смеят, но аз си мисля, че това е първият министър, свален чрез форумни дискусии. И нашият форум тук май не беше последен. Тук "намесата на Европа" би била невъзможна без вътрешен резонанс.
Когато говорим за гражданско общество, като че ли правим две грешки: 1. Представяме си всички в България като равнопоставени участници в него. А то вероятно ще се заражда под формата на групи хора, по-малко уязвими за манипулация, с повече разум и съвест. 2. Не си представяме ясно информационния механизъм, който би позволил да се изработват общи норми, ценности, цели. Явно той вече не може да бъде чрез събиране на площада или в партийни клубове. Остават дискусиите по интернет. И те май са по-добър показател на общественото мнение от социологическите проучвания - последните нещо се покомпрометираха. Още повече че отчитат мнението на хора, които са достатъчно интелигентни (могат да общуват по интернет и да пишат грамотни постинги, могат да се аргументират и да разбират чуждото мнение) и, което е по-важно, декларират, че имат отношение, а не дават случайни отговори на случайни, изненадали ги въпроси. Има и трето - били сме включени в сценарий, разбира се - на мутрите им е омръзнало да плащат изключително скъпо за политическо представителство, искат сами да се представляват - и разходите по-малки, и възможностите по-големи, и самочувствие... Но дискусиите като че ли до известна степен неутрализираха този сценарий.
XYZxyz
Интересни гледни точки.
Гледна точка: интересите на повечето български граждани. Чета, чета, никой не се изказва от тази гледна точка.
Гледна точка: интересите на костоваците и други подобни - доста са на тази вълна, но не си правят добре сметката. Падането на Петков, а даже и на правителството на тройната коалиция, няма да промени незначителното влияние на костоваците. Ще има нови избори и костоваците може съвсем да изчезнат от парламента.
Гледна точка на ГЕРБ. Тук има раздвояване. От една страна, Бойко Борисов като олицетворение на ГЕРБ си е точно човек от центъра на скандала в МВР. От друга страна, доста от хората му не се усещат и разсъждават просто: скандал - оставка - избори - ГЕРБ във властта - ах, колко сладко е да си на власт.
Има и друга гледна точка - борба между мафиотски кланове за власт, а политическата власт е силно средство за разправа с другите мафиоти.
Вълчо
Две на нула за Станишев. Отстреля и втория Румен.
perge
Всички приветстваха оставката на Р. Петков. И президентът ли?! Защото и той до вчера го защитаваше.
stefaka69
Трябва на МВР да се сложи министър, не политическа фигура, ами професионалист полицай, който има понятие от работата. Иначе винаги ще си играем на поръчкови разработки, спуснати от управляващата партия.
Дъртанян
Трябва да го поздравим , не за това че са го отпечатали , а за опита да придаде на форума , смисъл , целенасоченост , полза, резултатност.
-------------
Има много добър пример за ползата от духовното общуване.
Ако двама души си разменят по пет лева , , , забогатял” няма , всеки си тръгва с по пет лева.
Ако двама души си разменят по една идея , , , забогатял” има, всеки си тръгва с две идеи.
На мен ми се понрави написаното.То имитира , , невидимата ръка” на , , пазара” на панаира /форума е някакъв цирк и панаир / на духа.
Дано да е прав и дано да е така.
Аз обаче си мисля друго.В много по голяма степен , в основната си част , общественото мнение го наблюдаваме като спомагателно , като повторение , като продължение на внушенията и измислиците пласирани от медиите.Словото е нерационално , не ефективно , абстрактно , отвлечено , нямащо нищо общо с фактите и действителността.Понякога е направо налудничаво и ненормално.
И в момента си пия кафето и слушам , как със самочувствие се дрънкат такива врели накипели , та човек да се чуди , това хора с манерки ли го говорят или хора на които са поставили чипа в манерките.
Не мога да си обясня и не мога оправдая порочният кръг в мисленето.
Примерно , демократично е обществото , с някакво митично гражданско общество , от реалност се превръща във въображение и придобива фантастичен образ.
След това се завърташ , няма гражданско общество , обществото не е демократично.
Става нещо хубаво , появява се гражданското общество.
Става нещо лошо , няма го гражданското общество.
Това е омагьосан кръг , почиващ върху един мит и една абстракция, върху една абстрактна измислица, върху една глупост , върху едно нефелно допускане.
А гражданско общество в България няма , по една много простичка причина , няма реални граждани на капитализма , те бяха лишени от това гражданско право , защото бяха обрани и ограбени, защото са декласирани от капитализма и са превърнати в оръдия на капутализма..Продължават да са ограбвани и мародерствани гражданите на България и скоро изобщо няма да има както капитализъм , така и капиталистически граждани..
При капитализма главното не е в измислицата гражданско общество , главното е колко са и как тези капиталистически граждани участвуват в капиталистическите отношения , това обаче е неизгодната позиция , защото това предполага да се говори за фактите и реалиите , тези реалии които са подменени от абстракциите и измислиците.