Царят не просто се мъчи да надхитри "партньорите" при последното раздаване на властта, но е отправил взор и доста по-далеч - към следващата власт. |
Вярно е, че позицията на НДСВ покрай скандала наистина бе най-малко отдалечена от обществените настроения. Но не бе и достатъчно близка, тъй като и българите, и европейците искаха да видят безусловни действия срещу корупцията. НДСВ не ги демонстрира, въпреки че поводи има много, дори и в собствените му министерства.
Да, политиката е сложна работа,
и да искаш, главата на ламята не се сече от раз. Да, царят предприе трудни и вероятно полезни маньоври. Но пък не трябва да забравяме, че той реституира имотите си по време на собственото си управление чрез собствените подчинени съпартийци.
Но да оставим имотите и да си припомним някои оперативно интересни историйки. Не само как охранителят Бойко Борисов превзе цялото МВР. Ами Милен Велчев? Нали той, финансовият министър, бе на прочутата яхта в Монако. Снимка, скандал... Потъпкан морал... Може и да не е покровителствал контрабандата, но по тази логика и Румен Петков може просто да се е плацикал в басейна с Галевите. Не само че Симеон Сакскобургготски не го махна, ами го и издигна до първи наместник. Днес Велчев договаря коалиционни квоти, "гарантира реформата" и е светлото бъдеще на НДСВ. Той е като младия Борис - учи се да кара влак, за да може един ден и държавата да подкара.
Току да приемем тези неморални действия и бездействия като "грешки на растежа" и се оказа, че честта на царската фамилия покрай МВР скандала съвсем не е безвъзмездна. НДСВ поиска обединение на министерствата на правосъдието и на вътрешните работи, което при агонията на МВР означава всичките оперативно интересни и безинтересни тайни на държавата да се "приютят" в чекмеджето на царистката Миглена Тачева.
Желанията, разбира се, не са забранени
Но точно партията, която 7 години управлява правосъдието без видим ефект, да поиска монопол върху почти целия правоохранителен сектор, е, меко казано, непочтено. Черешката на "морала" сложи самият Симеон. Навръх Цветница, когато коалицията преговаряше за правителството, той пак цъфна някъде в странство, този път в Банат. Е, възпитан е човекът, обещал бил да навести българите там. Може това да е поредният "бляскав ход" в тройния шахмат, но къде остава отговорността му към избирателите? Вероятно е застинала назад във времето, някъде през 2005 г., когато НДСВ уж бе алтернатива на БСП, пък после крепко се прегърна с нея.
В момента царят не просто се мъчи да надхитри "партньорите" при последното раздаване на властта, ами е отправил взор и доста по-далеч - следващата власт. В края на март министърът на държавната администрация Николай Василев изведнъж се присети, че "Южен поток" не бил икономически изгоден. Но заради актуалния скандал в държавата никой не го чу, тъй както не го чу и при посещението на Путин (но как да го чуе, след като спести това свое прозрение). Какво е общото между позицията на НДСВ при МВР трусовете и Василев? Ами общото е, че царската партия
започва да върти всякакви лупинги
само и само да си върне стария имидж на "алтернатива" на БСП. Изборите са само след година, НДСВ на всяка цена трябва да покаже колко различна и далечна е от социалистите, че даже да се окаже, че насила е държана в коалицията.... Нищо, че тези врътки отново са на цената на морала. Тези дни Василев направи още един прочит на почтеността. Оказа се, че не бил политик - запитан за рокадите в кабинета, скромно отвърна, че "политиците трябва да си свършат работата". Той, който разливаше предизборно енергийна лимонада и редеше коалиции покрай местните избори, сега явно ще да е един съвсем аполитичен експерт. Утре може да забрави, че даже и министър е бил.
В последните десетина години политиката - не само в България, трайно се превърна в рекламен продукт, вместо да отразява някакви обществени отношения и реални предложения за бъдещето. Тя е като кутия преоценени бонбони, по които все някой се подлъгва заради новата опаковка.