:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,684,368
Активни 677
Страници 26,933
За един ден 1,302,066
Челен опит

Прецедентът Косово може да амбицира и Шотландия

Националистите в страната на гайдите също искат независимост
Снимка: Ройтерс
Премиерът на Шотландия Алекс Салманд иска да отцепи страната на гайдите от Обединеното кралство.
Новосъздадената държава, която едностранно обяви независимостта си преди два месеца, отцепвайки се от Сърбия, все повече разпалва страстите и сепаратистки мераци по широкия свят. "Прецедентът Косово" запали фитила на новата вълна етническо напрежение в Тибет. Освен в далечна Азия обаче и на Стария континент също има огнища, под пепелта на които проблясват въглените на етническата нетърпимост, съпътствани от желанието за самоопределение. Оказва се, че такива будещи тревога проблеми съществуват не само в страните от ЕС, отказали да признаят независимо Косово, а и в онези от тях, като например Франция и Великобритания, които бяха сред първите, поздравили най-младата албанска държава на Балканите.

И докато Париж дипломатично и с много такт се старае да опази от любопитните погледи опитите на сепаратистите да откъснат остров Корсика от Петата република, въпросът за независимостта на Шотландия от Обединеното кралство отдавна създава дискомфорт и внася напрежение в отношенията между официален Единбург и Лондон.

Проблемът, за който националистите претендират, че съществува поне от столетие, отново изплува на повърхността, след като през май 2007 г. лейбъристката партия на британския премиер Гордън Браун загуби оспорваната борба при изборите за местния парламент в Шотландия. Поражението на торите позволи на политическата сцена



да се изявява в ролята на "смело сърце"



лидерът на Шотландската национална партия (ШНП) Алекс Салмънд, който се намести удобно в премиерското кресло на предшественика си Джон Макконъл.

Верен на националния девиз Nemo me impune lacessit* и мотото на ШНП в предизборната кампания "Независимост в рамките на обединена Европа", Салмънд съвсем открито още в края на миналата година обяви намеренията си да организира произвеждането на референдум за независимост през 2010. "За първи път в историята на шотландската политика сме изправени пред уникален случай, при който е съвсем реална възможността да извоюваме независимост и национална свобода. Този шанс не бива да се пропуска. Ние дефинираме независимостта на страната и независимостта в рамките на ЕС като пълен контрол от страна на шотландския народ върху решаването на всичките вътрешни въпроси и частичен контрол в онези сфери, в които той доброволно е решил да споделя суверенитета си с други институции. Нормално е държави с големината на Шотландия да бъдат независими. Независимостта ни е необходима, за да можем да реализираме максимално своя потенциал в света. Политиците в Лондон, които отричат правото на народите на свободен избор, всъщност са точно копие на онези, които продадоха Шотландия през далечната 1707", заяви тогава политикът.

Тези идеи, лансирани от ШНП, станаха особено актуални, след като на 17 февруари Косово обяви едностранно независимост и се отцепи, макар и само де юре, от Сърбия. "Отделяне на Шотландия от Англия би означавало Лондон да загуби партньора в едно проблемно съжителство. Убеден съм обаче, че само така Великобритания може да спечели един приятелски настроен съсед", заяви в тази връзка Салмънд, цитиран от местните медии. Освен това амбициите на националистите от Албиона са подплатени с теоретично логичния аргумент, че останалите страни от Европейския съюз никога няма да изоставят Шотландия извън общността, ако Единбург след две години реши да скъса пъпната връв с Лондон.

Изключено е обаче това да стане по типичния за Балканите твърд вариант, довел до прецедента Косово. Именно поради тази причина лидерът на националистите иска



чрез плебисцита да предостави правото на свободен избор



за своите съотечественици

С вота си обаче те трябва да се изяснят окончателно относно политическото статукво на една от четирите съставни части на Великобритания. Ерго, повече правомощия за парламента в Единбург, законодателна институция, създадена чрез т. нар. "Шотландски акт" през 1998 г., или пълна независимост от Обединеното кралство, което според премиера реално може да се очаква до 2017 г.

За това апропо съществуват доста предпоставки: отделна правна система, специфични правомощия в областта на образованието, здравеопазването, транспорта, жилищното настаняване, полицията, собствена национална валута и език. На ШНП, която няма мнозинство, обаче е необходимо да спечели за тази кауза депутатите от другите парламентарно представени партии. И освен това да получи подкрепата на онези 70% от шотландците, които считат, че съюзът им в рамките на Обединеното кралство има много повече предимства, отколкото недостатъци.

----------------------------------------------------------------------------------------------------

Nemo me impune lacessit* (лат.) - Никой не може да ме предизвика безнаказано.
36
3613
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
36
 Видими 
24 Април 2008 00:15
"Страната на гайдите"... ноо добре...
24 Април 2008 00:18
Ако се амбицират шотландците, то ирландите ще изпотепат италианците. Има си световен ред.
*Clavus clavo pellitur
24 Април 2008 01:18
Къде сте тръгнали, шотландци, бе?!
Казано е, макар и НЕ от ООН: "Косово УНИКАЛНО е!"
Пък и вашият е Алекс Салмънд, а НЕ ХашиШ Тачи!
Поне ЧАЛМАнд да се казваше вашият- ама НЕ!
Кофти, бе!
24 Април 2008 01:54
След Република Алба иде ред и на Рипаблик ъф Ингланд
Само че Косово няма пръст тука. А Тибет въстана заради олимпиадата, не зарад Косово.
24 Април 2008 02:07
"Прецедентът Косово" запали фитила на новата вълна етническо напрежение в Тибет.

Бисер отвсякъде.
24 Април 2008 04:27
Косово се управлява от престъпни кланове
Всички анализи на обстановката в Косово показват, че властта там не е в ръцете на народа, а у престъпните кланове, докато международната общност само наблюдава какво става, пише в най-новия си брой германското сп. "Шпигел".
В анализите на обстановката в Косово има общ момент - във всички се представя картина на кланово общество, в което шепа престъпни лидери държат като заложник собствения си народ, което се толерира от бюрократите в Европа и останалия свят, изявяващ се под знамето на просветителството, пише изданието.
"Шпигел" посочва, че девет години след края на войната в Косово продължават да властват корупцията и организираната престъпност, а специалните следователи на ООН за организираната престъпност нямат шанс за какъвто и да е успех, тъй като "се бият с дървени мечове срещу тежко въоръжен противник".../в."Монитор""-24.04.2008/
24 Април 2008 06:34
Вълнения в Тибет има от началото на китайската окупация насам. Косово не е свързано с това.
Обаче - къде останаха ирландци, валоци и фламандци, каталунци, баски, корсиканци, абхазци, осетинци, унгарците в Трансилвания и Войводина? А албанците в Македония? Хайде да не изброявам... А турците у нас? Шшшшшт! Това е забранена тема!
Казаха ни - Косово е прецедент. И на резонния въпрос - защо? - отговориха ясно и точно по фатмашки: защото е прецедент!!! А прецедентите не се появяват от нищото, те се създават. Защо Тибет не става прецедент? Защото китайците избиват прецедентстването със сила. При Косово можеше със закон и правила, но някому беше нужно да бутне едната плочка на доминото и да шътка на останалите.
24 Април 2008 08:21
Хайде да видим как ще стане тази работа!
24 Април 2008 08:51
Ми както стана с Ирланидя през 1921 година. Тогава Ейре се отцепи с насилие.
Короната запази само Северна Ирландия. Имаше дори филм "Майкъл Колинс".
Шотландците отдавна искат да се цепят, има силно течение. Дори тенесистът Мъри се обявява за шотландски тенесист и на неговите мачове се вее шотландското знаме сред публиката.
Въобще Великобритания има огромен комплекс от постоянно цепещите се от нея държави.
Британската Империя през 1914 беше около 27 млн кв км с около 500 000 000 население.
Сега е 244 хил кв км. Последното цепене беше през 1997. Хонконг си замина.
Преди това съществуваше болката "Родезия". Сега се казва Зимбабве. То се отцепи през 1980 г. Въобще странно, уж некои капацитети казват, че британците управлявали толкова добре, пък те се оказаха най-цепещата се в световната история империя
24 Април 2008 09:01
Ето мнението по въпроса на един от най-десните британски консерватори (нищо, че пишел и в московски вестник):
Натиснете тук
24 Април 2008 09:26
Вълккът видял, че на коча му висят едни неща отзад и тръгнал след него с тайната надежда тези клатещи се неща да паднат и да ги изяде.
Така и наште комита...
24 Април 2008 09:28
Като седне човек да пише за някоя страна е редно ПЪРВО да попрочете малко за история, традиции и т.н. за да не стават такива сакатлъци като "страната на гайдите". Дори да е имал да казва нещо смислено то се губи сред глупотевините. Все едно оперна певица да пръдне на сцената докато пее в некоя трагична роля.
24 Април 2008 11:03
Авторът е забъркал каша от Косово, Тибет и Шотландия. В същност всеки случай е уникален. Шотландците са известни с национализма си, но те са и разумни. Уверен съм, те ще преценят кое е по-изгодно - да имат независимост или да ползват благата на Обединеното Кралство. Ще имат право, каквото и да решат.
24 Април 2008 11:15
За това апропо съществуват доста предпоставки: отделна правна система, специфични правомощия в областта на образованието, здравеопазването, транспорта, жилищното настаняване, полицията, собствена национална валута и език.

Шотландски език?!?!
Авторът нещо сериозно се е объркал.
Да, има нещо като scottish gaelic но не вярвам да го знае някой извън Факултета по езикознание (или каквото там имат) в Единбургския университет.
Принципно паралели между Шотландия и Косово не само че няма, ами и не може да има. Настроенията сред шотландците за независимост (друг е въпроса доколко масови и в каква степен) нямат нищо общо с шиптърските напъни.
Да не говорим, че ако ще днес да се отцепят от Британската Корона шотландците направо са си готови за самостоятелна държава. А онзи катун около Прищина и след сто години няма да е нещо по - различно от резерват за наркотрафиканти и търговци на оръжие и бели робини, чиято "независимост" няма да надживеее и със седмица изтеглянето на охраняващите го международни контингенти.
24 Април 2008 11:18
Мисля, че с "уникалността" на Косово, САЩ преследват по-далечни цели - отцепване на много територии по света и особено в Европа, за да се предизвика разпад.
Това е бумеранг, който ще ги цапардоса яко и тях. И те ще се нацепят.
24 Април 2008 11:41
Сега е 244 хил кв км. Последното цепене беше през 1997. Хонконг си замина.

ЗИП-Просто изтече договора за Хонгконг.А американците прилагат старата имперска тактика "разделяй и владей"(пита се докога).
24 Април 2008 12:57
А пък аз мисля, че ето тука е скрит ключа от мазето:
И освен това да получи подкрепата на онези 70% от шотландците, които считат, че съюзът им в рамките на Обединеното кралство има много повече предимства, отколкото недостатъци.

И това, както каза някой по-горе, няма нищо общо с Косово, където 90% от населението е твърдо убедено в противното.
24 Април 2008 13:21
След споменаването на националната шотландска валута е език, единственото което мога да попитам е автора с име или псевдоним се е подписал?
24 Април 2008 13:39
Очевидно е, че през живота си не сте говорили нито с шотландец, нито с ирландец.
24 Април 2008 13:52
Приветствам сводобна Шотландия
24 Април 2008 15:13
На една конференция се бяхме събрали на една маса с шотландци и ирландци. Те разправяха, че шотландци, ирландци и уелци се винаги съюзявали срещу англичаните.
24 Април 2008 16:08
Ще се цепят, я, особено ако нафтата продължи да поскъпва. Нефтът в Северно море си е техен, уискито е един от най-добре експортираните британски продукти, някои от водещите финансови компании на Острова са шотландски, а здравната им система е по-добра от английската.

А авторът е прав, шотландската валута е паунд, различен от английския, щото си го печатали сами. Чувал съм, че изглежда различно и е доста трудно да го обмениш в Европа.
А поне 30 процента от шотландците говорят гелик, който си е техния език. А на мачовете на Селтик феновете веят ирландски байраци, което е индикаторът, че съюзът е между грешните държави.
Наскоро четох някъде, че все още болшинството от хората (но не и 70 процента) не смятат, че трябва да се цепят, а са избрали Салмънд заради по-добрата му социална програма.
Иначе шотландците и сега управляват Великобритания, още в правителството на Блеър май имаше 7, самият той е роден в Единбург, а Браун си е чист шотландец, ако не е еврей с туй име


Редактирано от - цуцурко на 24/4/2008 г/ 16:20:42

24 Април 2008 17:23
Вярно, и HSBC, най-голямата в света, е шотландска банка. Глазгоу (не Лондон) е още центъра на корабостроенето.
Може много да не говорят гаелски, но скотс си се говори, стиховете на Робърт Бърнс са на скотс. Шотландското просвещение, Дейвид Хюм, Адам Смит - шотландци.

Но и в Англия има бая хора да искат република.
24 Април 2008 17:32
цуцурко,

за откровенията, че шотландксио паунд не го кльопат чейнчаджиите и че браун е шотландец, освен ако не е евреин.

ти си пич!
24 Април 2008 17:34
да не пропусна и чичо фичо за шотландската банка ейч-ес-би-си!
24 Април 2008 23:42
Смешници
прословутата банка е собственост на роял банк оф скотланд и първата в юк закъсала поради липса на пари
миналата седмица поиска нови акции от акционерите.
Що не са позаинтересувате колко милиона се наливат ежедевно от английската в икономиката на гайдарите
В шотландия всека банка си има валута и някои банкноти даже в англия ги гледат подозритело.
Обе уфчари
Инак чукаме лафчето, ма за отделяне е само до лафчето и дотам щото ще карат на прежда и шишета че ушите им ще прашят
25 Април 2008 00:16
и ти не си лош. значи хсбц била собственост на роял банк ъф скотланд.

а си мислех, че след цуцурко и чичо нема к'во да ме изненада по вапроза.
25 Април 2008 00:26
Всъщност, HSBC е китайска банка с HQ в Лондон
25 Април 2008 00:31
малко са се диверсифицирали напоследък... държат къси позиции на среброто и опиума... и вече не финансират мускети...
25 Април 2008 00:35
Под сурдинка се шепнеше, че били главния коз на Пекин покрай връщането на Хонг Конг. Обаче докато не излезе филм с Джет Ли на тая тема - не вярвам!
25 Април 2008 00:39
аз биреф говоря за натуест
па на тебе за коя ти са струва че става дума в разговор между тебе и фичо, няма особено значение.. или поне за мен
Ве пак можеш да продължеш да са изхождаш, не ми пречиш
25 Април 2008 00:44
верно?

ау, миль пардон. страшно съм се объркал.

моля да ми простите.

а иначе к'во? всяка банка в шотландия бичи поунди, пенсове и прочее гвинеи, а?
25 Април 2008 00:47
а я си мислех, че са само две. и то при насрещен депозит у бенк ъф инглънд...

ама съм несведущ, както напълно уместно ми посочихте по-горе.

за което отново Ви се извинявам.
25 Април 2008 00:55
напрао ма убеди
сея виждам че интелегентноста ти е вродена
Па и бързо са учиш тва е добре, лошото е че се са вкиснал преди да си почнал.
25 Април 2008 00:57
благодаря.

винаги е приятно да срещнеш изтънчен и изкушен събеседник.
29 Април 2008 10:24
Не се карайте бе, чичето е объркало HSBC с HBOS - и на двете банки имената са четирибуквени абревиации дето почват с H, и съдържат още B и S. Колко му е на човек с широк поглед
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД