Новосъздадената държава, която едностранно обяви независимостта си преди два месеца, отцепвайки се от Сърбия, все повече разпалва страстите и сепаратистки мераци по широкия свят. "Прецедентът Косово" запали фитила на новата вълна етническо напрежение в Тибет. Освен в далечна Азия обаче и на Стария континент също има огнища, под пепелта на които проблясват въглените на етническата нетърпимост, съпътствани от желанието за самоопределение. Оказва се, че такива будещи тревога проблеми съществуват не само в страните от ЕС, отказали да признаят независимо Косово, а и в онези от тях, като например Франция и Великобритания, които бяха сред първите, поздравили най-младата албанска държава на Балканите.
И докато Париж дипломатично и с много такт се старае да опази от любопитните погледи опитите на сепаратистите да откъснат остров Корсика от Петата република, въпросът за независимостта на Шотландия от Обединеното кралство отдавна създава дискомфорт и внася напрежение в отношенията между официален Единбург и Лондон.
Проблемът, за който националистите претендират, че съществува поне от столетие, отново изплува на повърхността, след като през май 2007 г. лейбъристката партия на британския премиер Гордън Браун загуби оспорваната борба при изборите за местния парламент в Шотландия. Поражението на торите позволи на политическата сцена
да се изявява в ролята на "смело сърце"
лидерът на Шотландската национална партия (ШНП) Алекс Салмънд, който се намести удобно в премиерското кресло на предшественика си Джон Макконъл.
Верен на националния девиз Nemo me impune lacessit* и мотото на ШНП в предизборната кампания "Независимост в рамките на обединена Европа", Салмънд съвсем открито още в края на миналата година обяви намеренията си да организира произвеждането на референдум за независимост през 2010. "За първи път в историята на шотландската политика сме изправени пред уникален случай, при който е съвсем реална възможността да извоюваме независимост и национална свобода. Този шанс не бива да се пропуска. Ние дефинираме независимостта на страната и независимостта в рамките на ЕС като пълен контрол от страна на шотландския народ върху решаването на всичките вътрешни въпроси и частичен контрол в онези сфери, в които той доброволно е решил да споделя суверенитета си с други институции. Нормално е държави с големината на Шотландия да бъдат независими. Независимостта ни е необходима, за да можем да реализираме максимално своя потенциал в света. Политиците в Лондон, които отричат правото на народите на свободен избор, всъщност са точно копие на онези, които продадоха Шотландия през далечната 1707", заяви тогава политикът.
Тези идеи, лансирани от ШНП, станаха особено актуални, след като на 17 февруари Косово обяви едностранно независимост и се отцепи, макар и само де юре, от Сърбия. "Отделяне на Шотландия от Англия би означавало Лондон да загуби партньора в едно проблемно съжителство. Убеден съм обаче, че само така Великобритания може да спечели един приятелски настроен съсед", заяви в тази връзка Салмънд, цитиран от местните медии. Освен това амбициите на националистите от Албиона са подплатени с теоретично логичния аргумент, че останалите страни от Европейския съюз никога няма да изоставят Шотландия извън общността, ако Единбург след две години реши да скъса пъпната връв с Лондон.
Изключено е обаче това да стане по типичния за Балканите твърд вариант, довел до прецедента Косово. Именно поради тази причина лидерът на националистите иска
чрез плебисцита да предостави правото на свободен избор
за своите съотечественици
С вота си обаче те трябва да се изяснят окончателно относно политическото статукво на една от четирите съставни части на Великобритания. Ерго, повече правомощия за парламента в Единбург, законодателна институция, създадена чрез т. нар. "Шотландски акт" през 1998 г., или пълна независимост от Обединеното кралство, което според премиера реално може да се очаква до 2017 г.
За това апропо съществуват доста предпоставки: отделна правна система, специфични правомощия в областта на образованието, здравеопазването, транспорта, жилищното настаняване, полицията, собствена национална валута и език. На ШНП, която няма мнозинство, обаче е необходимо да спечели за тази кауза депутатите от другите парламентарно представени партии. И освен това да получи подкрепата на онези 70% от шотландците, които считат, че съюзът им в рамките на Обединеното кралство има много повече предимства, отколкото недостатъци.
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Nemo me impune lacessit* (лат.) - Никой не може да ме предизвика безнаказано.
|
|