:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,675,825
Активни 719
Страници 18,390
За един ден 1,302,066

Ремонтът, който не поправи нищо

Такива рокади - немотивирани и незлобливи, Станишев можеше да прави по два пъти на година
Петьо Цеков
Енергия му трябваше на това правителство. Трябваше да презареди батериите, за да може да се добере до редовните парламентарни избори догодина. Както обясняваше Станишев - промените в кабинета бяха нужни, "за да се усети политическата подкрепа, а не мандатът на правителството да се изпълни докрай, "куцайки".

Че дори и коалиционната подкрепа за кабинета по едно време взе да не се усеща - това е факт. Че общественото доверие в премиера и министрите му се срина за 1-2 месеца - това също е факт.

Но как презареди Станишев?

Промените в кабинета в голямата си част май не са инициирани от премиера. Неговата заявка за ремонта изглеждаше доста по-всеобхватна - затова и конкретните решения днес се таксуват като: "смяна на мебели", "скромен ремонт", "козметични промени". Какво друго мнение може да има за ремонт, за който самият премиер каза пред съпартийците си: "Смяната само на министри не решава проблемите". Така е,



никакви проблеми не реши



смяната на министрите

В средата на април Станишев говореше, че "разговорите за промените в кабинета не трябва да бъдат на базата на квоти". Две седмици по-късно се видя, че квотите са по-важни от намеренията. Идеята за "сериозни структурни промени" очевидно вече е забравена, защото предстоящото сливане на две агенции и създаването на една нова едва ли могат да бъдат наречени "сериозни". Едва ли под "структурна промяна" трябва да разбираме и създаването на пост за министър без портфейл, който да следи разходването на постъпващите европейските пари - този ход може да роди само куп вицове в страна, в която координирането на каквото и да е никога не е било приоритет. Предстоящото орязване на зам.-министрите - от 94 на 69, се нарича "съкращаване", а не "политика".

Идеята за ремонта бе да се подчертае решителността за промени. Тази идея тотално помръкна в първите минути след обявяването на номинираните министри, когато нито един от тях не заяви, че приема поста с някакви проблеми. Напротив, всички благодариха на своите предшественици за свършеното дотук. Посланието бе ясно: няма проблеми в здравеопазването и земеделието, няма проблеми в МО - ако имаше, сигурно поне премиерът или колегите му от Съвета на коалицията щяха да ги споменат някак си. Със същата сила и логика можеше да бъдат сменени титулярите в регионалното министерство, държавната администрация, околната среда и водите.



И на тях щяха да им благодарят



Освен липсата на мотиви за смяна на министри този ремонт бе спорен и откъм избор на нови титуляри.

Михаил Миков е чудесен професионалист - няма спор. С влизането му на "6-и септември" ще спрат атаките към МВР както от партньорите на БСП, така и от самата БСП. Като юрист и законотворец той има допирна точка с цялата система на правораздаване. Но Миков е абсолютно външен човек за системата на МВР и, бога ми, нямам идея каква реформа може да осъществи в тези структури. За външeн на МВР човек като Миков е хубаво да се припомни какво казваше Антон Станков за правосъдното министерство: "Ситуацията е като в гробище - помощ отвътре не може да очакваш". В МВР отвътре разказаха играта на Румен Петков, що да не го направят и с Миков? Въобще не съм сигурен дори, че новата котка ще лови по-усърдно мишките.

Вкарването във властта на Михаил Миков и Плугчиева, разбира се, трябва да се оцени като желание на БСП да ангажира сериозни хора с правителството.

При всичките резерви към номинирането за министър на здравеопазването на председателя на ловно-рибарско дружество "Стара Загора" Евгений Желев, който съветва президента по някои наболели регионални проблеми, трябва да отчетем, че той също е фигура. Поне е доктор. Вярно, загуби последните местни избори, но в политиката за един бит двама небити трябва да се дават.

Но



какво по дяволите направиха от ДПС и НДСВ?



Нищо лошо няма да си спец от Института по почвознание и агроекология "Никола Пушкаров", но да сложиш за министър човек, на който му нямаш дори снимката, е, меко казано, неприятно. Какво иска да ни каже Доган, като назначава за министър някой, който е известен само на роднините си, на него и на бившия министър? Иска да ни каже, че може да тури за министър когото си иска - турчин, ром или българин? Хубаво, ама що не пробва един път и с професионалист примерно.

За Николай Цонев може да се коментира много, но първо някой - било премиерът, било Сакскобургготски, било Свинаров, да стане и да поеме отговорност за този човек. Нека някой да каже отчетливо: "Аз номинирах господина с хлебчетата". Да е ясно



кой стои зад принца на кетъринга



Общото в номинирането на Цветанов и Цонев е видно от километър - това не са партийни назначения, това дори не са експерти, които познават в пълнота министерствата. Това са бизнесмени, които могат да правят бизнес, но е съмнително, че могат да правят реформи. Въобще не е странно, че първите коментари за тях бяха - "О, ДПС и НДСВ явно се готвят за избори..." Тези хора за пореден път отварят дебата за сливането на бизнеса с властта. И това става точно 2 месеца след като основният дебат в обществото бе срастването на МВР с бизнеса. Вие как приемате влизането на можещите да правят пари във властта? Сигурно със смесени чувства, нали? А президентът Първанов го приема по друг начин: "Безнадеждно сме закъснели да разделим политиката от бизнеса".

Най-хубавото на рокадите в министерствата е, че въобще се случиха. На Станишев му трябваха три години, за да разбере, че 4-5 министерски оставки действат успокояващо за нервната система на кабинета му. Че когато има обществен натиск, няма нищо по-нормално от това да се сменят няколко министри. Такива рокади - немотивирани и незлобливи, Станишев можеше да прави по два пъти на година - ефектът щеше да бъде същият. Един месец щяха да се акумулират очаквания за промени, един месец щеше да се хвърля боб за имената на новите министри и един месец щеше да се умува на тема: "Що направиха така тези хора". Нежеланието за развитие бавно се превръща в запазен знак за БСП. Тези хора години наред гледаха на конституцията като на свещена крава, сега упорито отказват да ускорят хода на реформите. Така че едва ли ще се промени социалната политика, едва ли ще се подобри здравеопазването, едва ли системата за сигурност ще стане по-ефективна, а околната среда - по-приветлива.



Още статии от автора -

http://www.petyotsekov.blog.bg
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Станишев беше сам в идеята си за кардинални реформи на правителството. После получи подкрепа за половинчатия ремонт на правителството.
8
3611
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
24 Април 2008 06:54
Господин Цеков, прекалил сте с кавичките, от което коментарът е олекнал.
24 Април 2008 07:23
Намериха си пак раздумка и политици и джурналисти, рано било, навреме било, късно било, то пък един ремонт, като оня виц за гарата...Масирано отклоняване на вниманието, от истинските проблеми резултат на криминалната приватизация, реституция и демократизация...ама нейсе.Като не знаеш накъде си тръгнал винаги е късно и не стигаш където трябва...
24 Април 2008 07:39
Блазе ти Цеков, с кавички, без кавички, пак си намерил какво да напишеш. Да забелязваш, че на форумци не им е до коментар дори?! Много скапана работа тази Тройна Коалиция. Да бяха я направили 4-3-2 и да бяха спрели с 9 министри и 3-ма заместника на МП. Да бяха си намерили друг МП...
Остава българският народ да си намери или други управляващи или друга държава. Второто май се оказва по-лесно.

24 Април 2008 09:00
Ето инфо от колега от друг форум:

"румен солаков е мъж на галя солакова съдия в административния съд.николай свинаров е първи братовчед на цветан начев/бивш шеф на моб свети никола-ад/, чиято жена жанина начева е съдия в ас софия.цонев хлебара е протаже на свинаров, подкрепен от начев.дали ще крадът или дали ще взимат комисионни.као свински черва са се навързал, не искам повече да правя навръзването дадох само основата.не предпазна клауза ще ни сложат ами ще ни заличат от картата на европа."
24 Април 2008 09:38
Уважаемият автор е пропуснал да спомене /вероятно съзнателно/ едно основно назначение - това на г-жа М. Плугчиева. Такъв ПР и удариха, че направо лошо да ти стане. Отвориш вестник - тя, пуснеш радиото или ТВ-то - пак нейният глас. Днес отидох на работа небръснат - не посмях да пусна водата, да не изтече и от крана...
24 Април 2008 09:57
На Станишев му трябваха три години, за да разбере...

Май все още има хора, които не са разбрали, че Станишев е бутафорен министър-председател. Или про-форма, ако това ви харесва повече.
Станишев е кукла на конци, самият той си го знае отдавна и е приел тази роля. А куклата на конци не мисли, уважаеми г-н Цеков. Тя само маха с ръчички.
24 Април 2008 14:30
MAFIA
24 Април 2008 16:27
Алтернативата на Тройната коалиция , сама влиза в градината на политическата ни опозиция и гражданското общество , а тя , буренясала и с влечуги пълна ... В подобното си "царство" , вече прекипява и злощастното му поселение ... С политика , народа си затрихме ... Лошо братя , че и всякак ...

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД