"Работодателите ще бъдат задължени да регистрират трудовите договори на служителите си освен в НАП и в инспекцията по труда", съобщи социалният министър Емилия Масларова пред бТВ. По думите й така ще може във всеки момент да се следят некоректните шефове, които наемат хора без договори.
"Ще бъдем безкомпромисни", закани се Масларова и заяви, че санкциите за неизрядните работодатели ще бъдат драстично увеличени, в това число ще бъдат затваряни и предприятия. "Не може някой да си позволява едно да ни представя на документи, а съвършено друго да се получава в трудовите колективи", коментира тя.
В момента работодателите са длъжни да регистрират договорите на служителите си в НАП, преди те да започнат реално да работят. Шефът на Главната инспекция по труда Гълъб Донев обясни, че целта на втората регистрация е да има по-ефективен контрол върху работодателите, които невинаги при проверки представят трудовите договори на служителите си. "В момента, като влезем в едно предприятие, не знаем колко от работниците са на трудов договор и колко работят без такъв документ", каза Донев. По думите му, макар и сега да получават информация за това от НАП, регистрацията на договорите в инспекцията ще улесни работата й, освен това ще засили контрола и неговата ефективност. "237 души са хванати без трудови договори от началото на годината досега", посочи той.
Работодателите обаче посрещнаха идеята на нож. "Защо ще се прави повторна регистрация и ще се натоварват коректните работодатели, вместо просто да се увеличат проверките", попита зам.-председателят на БСК Дикран Тебеян. По думите му няма нужда от въвеждането на нови административни задължения, защото и без това сегашната регламентация на регистрацията на трудовите договори е достатъчно строга. От БСК настояват срокът за регистрация на договорите да бъде удължен от три дни на месец, за да се облекчат фирмите от малките населени места, които в момента тичат до областните градове, където има клонове на НАП. "За какво ни е втора регистрация, необходимо е просто НАП и инспекцията по труда да си обменят по-пълноценно информация", коментира и Иван Бойков от Асоциацията на индустриалния капитал.
Според Гълъб Донев обаче работодателите няма да бъдат натоварени по никакъв начин допълнително, тъй като регистрацията ще става по служебен път. По какъв механизъм ще става това обаче още не е ясно.
РЕФОРМА
Пак по бТВ социалният министър обяви, че ще бъде създадена нова структура, която да обедини всички инспектори с контролни функции по труда от различните министерства в държавата. Според Масларова 440-те инспектори, с които разполага агенцията, са символично малко на фона на 200-те хиляди регистрирани фирми у нас, затова капацитетът на ГИТ трябва да бъде увеличен. "В много министерства са разпръснати инспектиращи звена, които проверяват условията на труда - запрашеност, медицинските експертизи и др. Всичко това трябва да стане една институция с много повече правомощия", каза министърът.
|
|