Има една сцена във филма "Господин за един ден", в която главният герой Пурко, леко изнервен от жена си, отива до кръчмата, за да пийне юзче вино, което заменя срещу яйце. Преди да му поднесе бутилчицата, кръчмарят проверява дали размяната ще е равностойна. Проверката става чрез специално мерило за яйца. Чисто и просто. Няма пари, няма касови апарати, но някак търсенето и предлагането е равностойно. Търговия за бедни хора.
Днес държавата според всички проучвания и отчети просперира и натуралното стопанство би следвало да е минало. И то е минало, но само за обикновените хора. На държавно ниво то процъфтява. При това по начин, който е повече криминален, отколкото търговски. Защо?
Нека да направим един блиц тест. Вие сте собственик на имот в центъра на гр. Русе. Имотът е бивш конак - историческа сграда, която е порутена, но теренът под нея е златен. Бихте ли я заменили за малък апартамент в краен квартал?
Друг въпрос: Бихте ли заменили 2000 дка собствени гори край морето за дузина имоти, пръснати във вътрешността на страната? Бихте ли трампили апартамент на софийския "Патриарх Евтимий" за панелка в "Обеля"? А бихте ли харизали 45 дка до Балчик срещу две съборетини в София? Ако някой дори с половин уста каже "да", със сигурност роднините му бързо биха го въдворили в лудница. Нещата са пределно ясни, когато става дума за частни интереси. Защо обаче държавата редовно и доброволно влиза в ролята на идиот? Повечето от споменатите по-горе примери са реални сделки. При всички тях държавата е крещящо ощетена, но никой - нито депутатите, нито министрите, нито прокуратурата, не взема мерки, за да бъде порочната практика прекратена.
Нямам спомен и не е от кой знае какво значение кога точно е поставено началото на тази практика. Вероятно някъде веднага след демократичните промени, когато
времената са били трудни, а някои другари - хитри
Но както казва народната поговорка - не е нужно да изпиеш морето, за да разбереш, че водата е солена. В България повече от 15 години пием солена вода и още не можем да проумеем нещо много просто и ясно: замените на имоти не са донесли нищо хубаво на държавата.
Какво губим? Това е малко безсмислен въпрос, ако отговорим просто: пари. Да, пари обществото със сигурност губи, но губи и много възможности, губи и природа. Живеем в пазарно общество. Ние много, много отдавна вече не сме на нивото на Пурко и няма нужда да сменяме вино за яйца. Продажбата и управлението на държавни имоти, независимо в кой отрасъл, в кое министерство са, трябва да се извършват по пазарни механизми. Би трябвало да е адски просто: Армията има нужда от ново въоръжение и жилища за войниците и офицерите. Няма пари, но има имоти. Обявява публични търгове за всичко ненужно и започва наддаване по ясни критерии. Парите от продадените земи и сгради се разпределят по пера. Същото може да се случва във всяко едно ведомство.
Толкова е просто, че чак ми е глупаво да го пиша. Но както знаем - се случва нещо съвсем друго. Апетитните имоти се заменят с неатрактивни жилища по места, където е ясно, че ще се съкращават поделения (за армията говорим). После тия жилища се подаряват на общината, която ги разменя за нещо друго. Едно милиардно източване на национално богатство.
Съществува и друга легенда - че се прави размяна, за да може да се избере инвеститорът, който пък от своя страна ще развива общественополезна дейност. Да, но и това вече е отигран номер. Обикновено хубавите намерения бързо се променят с множество анекси към договорите, преустройство, фалити. И един ден се събуждаме с жилищен комплекс "Черно море", който съединява Резово с Дуранкулак, и бизнессгради в паркове и градини.
Защо не спира идиотията?
Това го знае всяко хлапе. Всяка партия, когато е в опозиция, протестира, развява лозунги, че ще приключи веднъж завинаги с тази практика, като дойде на власт. И хората сигурно искрено си вярват. Но вярата им се изпарява яко дим, щом стъпят в парламента или в сградите близнаци на "Дондуков".
БСП навремето бе най-яростният критик на модела "Софиянски", но днес бившите сини титани изглеждат като слепи котенца в сравнение с размаха на коалиционното правителство. Разбира се, както всеки управник и те си имат оправдание - инвестиции, развитие... и прочее локуми.
Ето и друг вероятен бъдещ премиер на страната - Бойко Борисов, днес се възмущава, "че правителството е разрешило заменки на гори със земи по Черноморското крайбрежие, които ощетяват страната за милиони левове". Генералът освен опозиционер днес е и кмет на София, която е люлката на заменките и "светъл" пример за всички общини. Може и да съм пропуснал нещо от политиката на ГЕРБ, но не съм чул заменките в София да са спрели. Напротив - вървят си ударно. Не е ли редно Бойко Борисов първо да реши този проблем в града, който управлява, па после да отправи критичен взор нависоко?! Докога хората, които е назначил в общината, ще правят скандални предложения за строеж на масивни сгради в емблематични градинки?!
Нямам нищо против инвестициите, нямам нищо против голфа, нямам нищо против туризма, но имам много против начина, по който се завземат терени край морето или зелени площи. И не е луд тоя, дето яде зелника. Бизнесмените за това са бизнесмени, за да печелят. Но защо продължаваме да търпим чиновници и корумпирани политици да стават богати за сметка на обществото?! Това не е риторичен въпрос!
|
|