:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,724,072
Активни 498
Страници 8,975
За един ден 1,302,066
Интервю

През 1968 г. цяла Европа говореше за революция

Липсата на диалог с партиите радикализира младежта, обяснява бившият член на стратегическото ръководство на "Червените бригади" Адриана Фаранда
Адриана Фаранда
Адриана Фаранда е родена през 1950 г. в Сицилия. Още като студентка в Рим се присъединява към групировката Potere Operaio ("Работническа власт"), а през 1973 г. основава заедно с още няколко приятели LAP ("Въоръжена борба на пролетарската власт"). Няколко години по-късно влиза в "Червените бригади" и в стратегическото й ръководство. Като член на Римската колона на организацията, тя участва в отвличането на бившия министър-председател Алдо Моро на 16 март 1978 г. Срещу освобождаването му "Червените бригади" настояват за освобождаване на свои арестувани членове. Правителството отказва преговори и простреляното тяло на Моро е открито в изоставена кола в Рим на 9 май същата година.

Заедно с тогавашния си приятел и също член на "Червените бригади" - Валерио Моручи, Фаранда напуска организацията в знак на протест след убийството на Моро. Няколко месеца по-късно Фаранда и Моручи са арестувани. В затвора Адриана Фаранда официално се разграничава от предишната си дейност и разкрива много подробности по "случая Моро". Излежава 17 години и е освободена през 1995 г. Автор е на две книги за живота си в нелегалност и за затворническите си преживявания: "В годината на тигъра. Историята на Адриана Фаранда" (заедно с Джанни Мадзоки) -1994 г. и "Полетът на пеперудата"- 2006 г.







- В университета сте учили философия. Защо после избрахте оръжието?

- Може би защото между философите срещнах Маркс... Но в действителност пътят от влизането ми в университета - на 18 години, в разгара на 68-а - до въоръжената борба беше дълъг и се дължеше на различни фактори. От самото начало нашият младежки протест беше посрещнат с тотално нежелание за диалог от страна на традиционните партии. И в мен се породи убеждението, че в рамките на системата нищо не може да бъде променено.Чувствах се излъгана. Защо комунистическата партия не ни разбираше? Защо дори тя не искаше да разговаря с нас? Защо не взимаше отношение по най-горещите въпроси? Защо отказваше да приеме аргументите ни? Това усещане за липса на диалог постепенно ме радикализираше.

- Как конкретните условия в Италия от края на 60-те повлияха на избора Ви в полза на въоръжената борба?

- Още в края на 68-а студентите започнахме да търсим контакти с работниците от фабриките. До този момент бях живяла под закрилата на едно класическо буржоазно семейство и за мен беше истински шок сблъсъкът с реалността на работническия живот, пълен с инциденти и смърт. Не можех повече да приема, че благосъстоянието на едни трябва да се гради върху страданието на други. И още нещо. Насилието, с което органите на реда потушаваха мирните демонстрации, най-напред ме уплаши, а после ме възмути. Да се манифестира по улиците вече ми изглеждаше неефективен метод. Трябваше да се търсят други средства.

Да не забравяме и атентатите, извършвани от десните екстремистки групировки. Тези актове на насилие, както и засилващите се слухове за готвещ се преврат, ни подтикнаха да се готвим за "нова съпротива". Очаквахме силен десен завой на управлението, тоталитарен и реакционен. Започнахме да търсим оръжие и да се подготвяме за излизане в нелегалност.

- Сериозно ли вярвахте, че може да извършите революция?

- Всички бяхме убедени, че световната революция може да започне само в страна с развит капитализъм. Смятахме, че единствено в такъв тип държава - икономически и интелектуално развита - може да се случи онзи комунизъм на благосъстоянието и свободата, който не се беше случил никъде до този момент. А и присъствието на революционни марксистки организации във всички континенти - от Европа до Латинска Америка, ни караше да се надяваме, че усилията ни няма да останат изолирани. Освен това навсякъде се говореше само за революция - от фабриките до салоните на интелектуалците. Аз бях сред тези, които искаха да превърнат думите в дела. Независимо какво би ми струвало това. Като начало трябваше да се разделя с 5 годишната си дъщеричка и да я оставя на грижите на майка ми.

- Има ли връзка между участието в студентските протести от 68-а и участието във въоръжената борба? Логичен ли е този преход?

- Няма механичен преход между двете, които са разделени и във времето. Студентските протести, въпреки че бяха обагрени с марксистка и революционна фразеология, бяха масови движения в полето най-вече на образованието и културата и бяха позитивен факт. Доста по-малко бяха младежите като мен, които извършиха прехода от университетските аудитории до нелегалните организации и въоръжената борба, оказала се път без изход. Аз, например, най-напред се присъединих към извънпарламентарната група "Потере Операйо". После преминах през различни други групировки и едва в края на 1976 г влязох в "Червените бригади" и минах в нелегалност.

- Може ли да се каже, че животът на нелегалния прилича на живота на отдадения на Бога монах?

- В много отношения - да. Особено що се отнася до умереността и суровостта. Освен това изолацията на нелегалния развива у него едно месианско чувство. Едно догматично и черно-бяло възприемане на действителността. Да живееш така, както живеех аз, означава да си дисциплинаран, абсолютно отдаден на вярата и щедър, както в монашеските ордени. Но такъв живот развива у човека също така арогантност и незачитане на различните, което, за жалост, е характерно за всички монотеистични религии.

- Възможно ли е дейността на "Червените бригади" доста често да е била насочвана или манипулирана отвън, от специалните служби на Италия, САЩ или СССР ?

- Абсолютно не. Историята на "Червените бригади", независимо от всички "конспиративни теории" е ясна и нейната еволюция е напълно в съзвучие с първоначалната й идеология. Каквито и опити за инфлиртиране да е имало, те не са оказали съществено влияние на нейните политически и военни цели. Има обаче нещо друго. Дейността на "Червените бригади", както и на останалите въоръжени групи беше използвана от властта. Бяха приети много специални закони и се извършваше систематична репресия срещу всяка форма на съпротива. Убедена съм, че този развой на събитията блокира за дълги години съдебните разследвания около корупцията на властта. Що се отнася до политиката, водена от Алдо Моро и до неговата лична трагедия, върху тях, разбира се, че влияеха различните международни интереси.

- Вие кога окончателно разбрахте, че насилието не води до подобряване на обществото? След "случая Моро"?

- Това също беше постепенен преход. Като революционери възприемахме насилието като необходимо зло, като задължително средство по пътя към новия живот. Първоначално и аз вярвах, че въоръжената борба разширява зоните на свобода в обществото, но доста преди другите разбрах, че става точно обратното. Животът в Италия от ден на ден се влошаваше. Логиката на войната налагаше своите закони и върху най-добрите намерения. Виждах как другарите ми вече не могат да излязат от спиралата на насилието, която ги отдалечаваше от останалите хора, и от реалността и ги тласкаше към все по-кървави сблъсъци с властта. Никога не съм вярвала в представата за целта, която оправдава средствата. Постепенно станахме по-лоши дори от тези, срещу които се борехме. Собствените ни действия влизаха в противоречие с идеалите, които прокламирахме и най-вече тези, свързани с първостепенното значение на човешкия живот. Хората започнаха да се страхуват от нас. След като ни възприемаха като терористи, може би действително бяхме станали такива. Трагичният край на Алдо Моро за мен се превърна в повратен момент. С неговото "осъждане на смърт" "Червените бригади" всъщност убиха един затворник, нарушиха всички женевски конвенции и влязоха в лична война с държавата, абсолютно забравяйки за интересите на обикновените хора, за които твърдяха, че са готови да дадат живота си. Категорично се противопоставях на това убийство още от самото начало и когато то беше извършено, реших да скъсам всякакви връзки с тази организация.

- Какво се случи с Вас след затвора? С какво се занимавате през последните години?

- В затвора посещавах курсове по информатика, което после ми позволи да работя като консултант по тези въпроси към една католическа асоциация и в друга организация, занимаваща се с обучението по информатика. Днес се занимавам с дигитални изображения и постпродукционна фотография. Освен това пиша книги, снимам, но преди всичко се старая да бъда добра баба на една прекрасна внучка.
40
4020
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
40
 Видими 
20 Юни 2008 00:55
Тъжна статия. Тъжно е и че до ден днешен някои другари вярват в това:
Смятахме, че единствено в такъв тип държава - икономически и интелектуално развита - може да се случи онзи комунизъм на благосъстоянието и свободата, който не се беше случил никъде до този момент.

Досущ като японски войници, забравени на някой остров и не разбрали че войната отдавна е свършила.
20 Юни 2008 01:27
По принцип е възможно съществуване на всякаква обществена система, в това число и на комунизъм.Но трябва хората да са съгласни да живеят в нея.
20 Юни 2008 06:35
Комунистическата система е в състояние да просъществува сравнително дълго време само в условията на отсъствие на конкуренция. Т.Е. - победа в целия свят. Тогава хората не биха имали база за сравнение и всякакви изстъпление и извращеня биха били приемани като норма ( средновековната инквизиция в Европа ).
Наличието на няколко способни да се защитят страни където комунизма не успя да вземе властта беше достатъчно да подпише смъртната му присъда в исторически план.
20 Юни 2008 06:42
Така е чрез масово клане към комунизам но умреха баламите защото и те станаха жертви на тия зверове.
20 Юни 2008 08:31
М-да, много мъдро се е изразил Чърчил - "Ако на 20 не си комунист, значи нямаш сърце, ако на 40 си още комунист, значи си глупак!"
20 Юни 2008 09:03
Тази другарка не засега некои особености на работническото движение.
Като например финансирането.
Отклонява се некакси към кървавата комунистическа романтика и забравя да каже КОЙ им разпореди да хванат точно Алдо Моро и то точно тогава.
20 Юни 2008 09:05
"Животът в Италия от ден на ден се влошаваше."
И толкова се влоши, че неколко мильона избегаха в Италия от комунистическия рай.
Този бълвоч не си струва хартията...
20 Юни 2008 09:08
как става разговор, когато се пита умно
значи човек може да превключи от лудост в норма и да стане обикновен
20 Юни 2008 09:21
М-да, много мъдро се е изразил Чърчил - "Ако на 20 не си комунист, значи нямаш сърце, ако на 40 си още комунист, значи си глупак!"
Абе мъдро е, но не е съвсем точно. Произходът на тази фраза не е съвсем ясен - преди Чърчил са я употребявали Дизраели и Клемансо. Дизраели и Чърчил са говорили за либерализъм на младини - изобщо не им е минавало през главите как нормален човек, дори и млад, може да е комунист. А пък Клемансо говори за социализъм на младини - не за кървавия престъпен комунизъм. И казва, че акълът на човек трябва да му дойде на 30, не на 40

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
20 Юни 2008 09:23
Нагледен пример как една идеология може да ти отрови съзнанието и да ти съсипе живота...
По принцип е възможно съществуване на всякаква обществена система, в това число и на комунизъм.Но трябва хората да са съгласни да живеят в нея.

Така де! Правени са опити за създаване на комуни на доброволен принцип. Не съм чула някоя от тях да е просъществувала дълго ако се е осланяла само на собствени средства.
20 Юни 2008 09:35
Като гледам каква червена мътилка се е била разплискала из Европа, се чудя на тази жена и другарчетата й....Те знаят ли какво точно искат? Не им ли е ясно , че комунизмът е система, която се крепи върху насилие и липса на конкуренция. А животът е конкуренция и естествен отбор . Ако това липсва, то всичко е обречено да загине, както естествено се случи и с комунизма.

Редактирано от - Benedicta на 20/6/2008 г/ 09:37:19

20 Юни 2008 09:47
Най-важното което е постигнала другарката и другарете покрай нея е че успяха да внушат на оядените политически тюфлеци че няма недосегаеми и че ако ще да имаш сичкото пара на света, винаги може да бъдеш натоварен в багажник, закаран в гараж където едни копои на едни други оядени тюфлеци, от една друга политическа система ще ти изтъркат зъбите с пила, ще ти изгорят мъдите с акумулатор и ще те пукнат от бой че да се осъзнаеш класово и да си изпееш тайните. После ще те разстрелят и ще те натоварят в багажника.
Обърнете внимание - тук не става въпрос толкова за идеология, колкото за стихиен бунт на масите срещу една оядена и корумпирана политическа класа. Идеологиите идват после.
При такава перспектива всеки ояден тюфлек ще внимава, въпросо е къде са българските Червени бригади и Акционе Директа, че да фнимават нашите тюфлеци.
П.П. Иначе от всички италиански политици, точно Алдо Моро по това време е бил най-читавия.
20 Юни 2008 09:52
От определен зрителен ъгъл , добра и навременна публикация.
Логическото продължение , като противопоставяне на днешните уродливи процеси, ще бъде появата на терора.Няма как да не е ляв , когато дясното е малоумно.Десният отдавна се е появил , като такъв какъвто е бил винаги , като криминален разбойнически и бандитски.Огледалният му образ ще е левият.Крайно дясното и крайно лявото са тъждествени величини-взаимно се обуславят и предопределят.Жалкото е , че тази обективна и реална логика е пропусната , с чисто пропагандни цели?
Бъдете сигурни другарю Волгин , като начало силно ще наблюдаваме още по силно развихряне на бесовете на десният терор , такава е тенденцията. Тези бесове върлуват като вампири. Примерно , съвсем скоро по черномутрието ще почнат да се само изтребват , лошото ми предчувствие е че ще стане още през това лято , така както се изтребват и днес бандитите за владеенето на територии и пазари.
От друг зрителен ъгъл , постоянната дъвка.
Нормално.Колкото по несъпоставими стават миналото и настоящето , толкова повече ще се усилва пропагандата и промиването на мозъци.
Да , установените системи в лагера бяха такива.Паднаха защото бяха лоши.Да го приемем това за факт.
До тук добре?Лошото започва след това.
20 години след падането на миналият режим , какво стана, какво се получи , какви са тенденциите..
Мълчание.Комунист на разпит така не е мълчал , както капуте притежаващо свободата на словото.Меля устата на капутето за миналото-като мелница , а е задръстена за настоящето-като градски кенеф. Меля за Италия , но за България се оригва , като преяло прасе.Защо.
Италия или България ни интересува?Процесите в България или Италия ще се развиват?
20 Юни 2008 10:21
Тов.Маузер и Хунвейбин -
20 Юни 2008 10:24
Маузер,
всеки който му стиска или няма избор може да се бунтува .
Въпросът е каква алтернатива предлагат цитираните от теб "маси". Доколко тя ще е по-добра и дали изобщо ще е работеща.
Иначе, при положение че обществото разполага с адекватна съдебна система, можем да приемем, че кютека е"възпитателно-профилактична" мярка само в главите на лумпени диваци-анархисти, които са с ръце заврени отзад.
20 Юни 2008 10:34
Тази статия ми прилича на опит за измиване очите на днешните управляващи.
Щом една от "Червените бригади" може да стане нормален гражданин на държавата си, защо и нашите "комунисти"/"социалисти" и техните отрочета да не могат?
След като си излежиш ефективно присъдата - 17 години - може и да можеш да станеш нормален гражданин, но нашите даже и не помислят за затвор!
20 години ни лъжат и не помислят за разкаяние, а продължават да грабят с пълни шепи, като се оправдават пак с "капитализма", сякаш не те, а някой друг прави този уродлив клонинг на "пазарна икономика" у нас?
20 Юни 2008 11:06
aminali
М-да, много мъдро се е изразил Чърчил - "Ако на 20 не си комунист, значи нямаш сърце, ако на 40 си още комунист, значи си глупак!"
Само, че Чърчил никога не е казвал такова нещо. Вие какво чули, какво недочули все на Чърчил го преписвате.
----------------------------------------- -----------------
Не питай Интернет четяло, ами питай много живяло и видяло (народна поговорка от центъра на шополука).
20 Юни 2008 11:13
Само исторически искам да спомена, че в бишяите комунистически страни съвсем не потдържаха нито Червените бригади нито Бадер Майнхоф. Членове на последната бяха хванати на Слънчев бряг от нашите служби и предадени на ГФР.
Времето на този тип действия отдавна е отминало.
Искам само да отбележа, че и капитализма е дошъл след революции и терор. Някои запъртъци по-горе не знаят, изглежда, това.
----------------------------------------- ---------------------
Не питай Интернет четяло, ами питай живяло и много видяло. (Народна поговорка от центъра на шоплука).
20 Юни 2008 14:09
Мдаа, казал го е др. Шоу, Бърнард. Заклетият му фабианец. Чърчил нищо не е казал. Него никой не го е виждал без пура, като дебелата Берта, в устата. Какво може да каже? И съседката, като го захапе - нищо не говори. Не може, какво да каже?

Редактирано от - Др. Перемянов на 20/6/2008 г/ 14:28:32

20 Юни 2008 14:42
Статията е много добра и показва еволюцията на душевността и философията на една млада жена, която копнее истинска промяна. Благодаря на г-н Волгин за нея!
Ако има нещо тъжно тук са повечето мнения под материяла. Демонстрация на манталитета български и нищо повече. Тъжно.
20 Юни 2008 14:45
- В университета сте учили философия. Защо после избрахте оръжието?
- Може би защото между философите срещнах Маркс...


Мдаа -въздъхна Киркор - който прочете Маркс - се хваща за оръжието.
20 Юни 2008 15:05
И Енгелс е философ - що го пренебрегвате човеко? И Кампанела, и Сенека и Лао Дзъ...Пък и аз хич не се сещам кога Маркс е призовавал за въоръжена борба - това е патент на философа Улянов...
20 Юни 2008 15:05
Гарамел, кой говори за алтернатива на социална система. Става въпрос за стихийна реакция срещу една система, а не за налагане на нейната алтернатива. Успешните партизански водачи (аз се сещам за председателя Мао и команданте Фидел, донякъде чичо Хо) използват тази стихийна реакция за да сменят системата. Останалите приключват на ниво отстрел на тюфлеци. От друга страна тюфлеците ги притеснява именно стихийната реакция, защото е непредсказуема. Има ли система, дори да е тоталитарна, с нея може да се договори човек. Най-малкото може да си плати...
20 Юни 2008 18:04
острел на тюфлеци, като "Света Неделя" 1925-та ?
20 Юни 2008 19:08
Тюфлеците най ги е страх от фанатизирани анти-тюфлеци, които са хора на действието. Умерените анти-тюфлеци само приказват , а освен това са и доста по-евтини.
20 Юни 2008 19:08
През 1968 в политиката все още е имало каузи. Днес има само мисъл за пари, за продаване и купуване. Така и в обществото. Ако единствената ти кауза е да станеш богат, никога няма да разбереш онези, които през 1968 г. са имали каузи. Вероятно и обратното е вярно. В София организират конференция, която да върне моралните оправдания на капитализма... Да умреш от смях, как така пазарът става морален... Така че, ако сравнявам, повече симпатии предизвиква у мене авторката на интервюто, отколкото критиците на каузата й, когато не правят разлика между думите и действията.
20 Юни 2008 20:11
Глейам тук новоизучени млади момчета защитават естествения подбор. Бива, ама те май искат да подбират, а ако тях ги подбират? И като ще се подбира, що да не може някой да си подбира с патлак и калашник. Това не е ли подбор!?
20 Юни 2008 20:14
Жалко, че малко форумци знаят какво беше 1968 г. - студентски бунтове от Калифорния до Югославия, Париж като по времето на Парижката комуна, Пражка пролет и какво ли още не. /За тези, които са пропуснали да усетят онова време, препоръчвам да видят поне филма на Микеланджело Антониони "Забрийски пойнт"/. Жалко също, че много форумци мислят за комунизма с клишетата на антикомунистическата пропаганда и не знаят всъщност за какво говорят. Трябва да се пие вода от извора - прочетете поне "Комунистически манифест" на Маркс и Енгелс, за да разберете, че става дума за една алтернативна, по-добра обществена система, която НИКОГА НЕ Е СЪЩЕСТВУВАЛА /за разлика от диктатурите, насилието, робския труд и пр., които са съществували още от началото на човешката история, съществуват и сега/. А Чърчил е бил смятан за глупак и от собствения си баща /прочетете и какво пише за него Хърбърт Уелс и по какъв повод/.
20 Юни 2008 21:07
into го е казал добре.
През 60-те САЩ се тресяха от вълнения. Те си бомбардираха университетът в Кент, защото студентите се бяха залостили. През 1993г. бях на конференция в Канзас-сити, Мизури. там беше един професор-математик от Университета в Кент. Един колега от Хърватска го попита за тези събития. Той започна нещо нда смутолеви.
"Замбрийски поинт" на Антониони пресъздава тези събития. В соц. страните ги нямаше тези събития с изключение на Чехословакия, затова станаха събитията в края на 80-те. Обществотои трябва непрекъснато дфа се обновява, ако спре се получават събития като тези през 60-те в кап. страните и края на 80-те в соц. страните.
А Маркс го оставете - той живял през 19-ти век. Тогава също Европа се е тресяла от революции и терор - талка се е зараждал капитализма. Според един руски хегелианец, краят на историята е настъпил с Наполеон, не както Фукуяма с 1989г., а Хегел с установя-ването на Кайзерова Германия, а маркс - с утановяването на комунизма.
Разбира се те дрънкат глупости. Историята едва ли има край. Поне ние сме в началото и още.
20 Юни 2008 23:39
Капитализмът "дошъл" през 19-и век с "революции и терор". В соц. рая вълнения и протести нямало (с изключение на няколко граждански войни и въоръжено потушаване на въстания разбира се) - нали затова се грижеха отговорните товарищи, да ги предотвратяват още на етап "мърморене в кръчмата"
Право вика симо - такива очила не се правят вече. Само реликви като Мръх++ и инто изникват от време на време
20 Юни 2008 23:56
Сещам се от първа ръка само за една диктатура, тази на пролетариата. Диктатура където хората нямаха право да се движат свободно и да живеят в населеното място където намерят за добре. Да не говорим да пресечат границата на държавата. Диктатура при която ако кажеш какво мислиш = 10 години лагер. Ако имаш връзки = изселване и конфискация на имуществото, само. Диктатура при която пролетарята ограбваше трудът на хората, a в резултат всички те станаха еднакво тъпи и еднакво мързеливи. За такава алтернатива става дума?
А ако се смятате за обективни, тогава как по същото време когато студентите на запада се бунтуваха, пролетариата на изток смаза опитите на младежите от източният блок да се освободят от тази ваша алтернатива? При което изтока даде в хиляди пъти повече жертви и стотици хиляди пъти повече хора трябваше да се изселят от родината си?
Алтернативата бе "чудесна" и това личи по изходното ни положение '90 и по общество и държава ни в момента.

Редактирано от - garamel на 21/6/2008 г/ 00:05:01

21 Юни 2008 00:25
Гарамеле, вземай отвреме навреме по един студен душ, бре. Каква е тая твоя пасионария, какво е това чудо...
21 Юни 2008 00:48
Ако имаш да казваш нещо казвай, слушам те. Ако си от тези с по едното изречение комбинирано с мигащи тикви не взимай под внимание предишното ми изречение.
21 Юни 2008 01:00
А, нямам какво да ти кажа. Зачудих се само дали си раждан след историческия материализъм. Стигнах до заключението, че да - иначе нямаше да цепиш така наедро.


Ако те напъва да се заядеш с мен, откажи се. Написах ти горното, защото (понякога) ми се виждаш не толкова задръстен. Но може и да греша...
21 Юни 2008 01:38
A аз пък ти написах горното защото си помислих, че може да разговаряме като нормални хора. За съжаление и ти, май, си от тези които се мислят за много опитни, много умни и опитали от всичко, та за това вадещи заключения в едно изречение, включително и за събеседниците си. Това, мисля, е доста по едро "цепене" от моето.
21 Юни 2008 19:34

Те си бомбардираха университетът в Кент, защото студентите се бяха залостили

МарксеЛъжеш както винаги и лъжеш умишлено!
А истината е!
Студенти манифестанти замерват с камъни и други предмети въоръжен отряд войници.
По цял свят военните като самоотбрана са задължени да отговорят с стрелба.

21 Юни 2008 19:45
...Светът от Калифорния до Югославия...
21 Юни 2008 19:59
Статията е отблъскваща носталгия на загниващи комуняги!
21 Юни 2008 21:25
Познат речник - до неотдавна "загниваше" капитализмът.
Динейнчо, провери в речника какво значи "реликва". Разбирам какво си искал да кажеш, но не си могъл - думата е друга. Няма да ти я кажа, чети! А капитализмът наистина е дошъл с революция и терор - това би трябвало да го знаеш от учебника по история - урокът за Великата френска буржоазна революция. А понеже виждам, че разполагаш със свободно време, мога да ти препоръчам да прочетеш какво пишат по въпроса и нейните критици. Ако материята те заинтересува, прочети и книжката на проф. Андрей Пантев за европейските буржоазни революции - кръв се е ляла не само във Франция. А ако се увлечеш, можеш да прочетеш писмата на един от водачите на американската революция Т.Джеферсън, където ще срещнеш интересната мисъл, че "Дървото на свободата трябва да се полива редовно с кръв, за да се развива добре".
За Гарамел: Ти май помниш колкото едно новородено. За тираниите, диктатурите и за другите форми на държавно управление започни да четеш от Аристотел "Политика"/V век пр.н.е./. Несъстоялата се "диктатура на пролетариата" е много по-късна идея - от 1848г.
А в университета в Кент не е имало бомбардировки и не са стреляли военни, а паникьосани членове на Националната гвардия, които са убили няколко протестиращи срещу войната във Виетнам студенти. Същото са направили и полицаите в Чикаго, като техния терор го е отнесъл и известната "котва" на CBS Дан Радър, тогава още млад телерепортер.
И ако искате да знаете нещо и да разбирате нещата, не забравяйте не само Маркс, но и Аристотел. Четете и други сериозни автори. Колкото повече, толкова по-добре. Пък после се изказвайте във форума. Иначе излиза глуповато.
22 Юни 2008 14:12
Натиснете тук
"Философия на бунта. ....", Е. Баталов, тая книга "оядените тюфлеци" трябва да си я слагат под възглавката, докато спят, все нещо ще приемат.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД