:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,723,817
Активни 430
Страници 8,720
За един ден 1,302,066
Размах

Плажните безобразия навлизат в нов сезон

Крепости 5 звезди окупират брега, строителният бум вече превзема носове и острови в морето
Брегоукрепване по български - с пореден хотел.
Ако някой си мисли, че големият строителен бум по Черноморието ни отшумява, много греши. Чудесата предстоят. Може би се вижда краят на "мутро-барока", но приижда ново поколение инвеститори. Хотел на плажа край тълпата вече е демоде. Големите пари бягат от старите пренаселени курорти и заграждат собствени затворени комплекси. Мощни компании с известни уважавани акционери и разни фондове с омотани в офшорни регистрации собственици превземат последните девствени оазиси. Дюни, скали, гори, редки и уникални растения чезнат под туловищата на курорти мастодонти. Големите инвестиции и ВИП селищата понякога се оказват много опасни, защото мачкат както природата, така и правото ни свободно да се радваме на пясъка и морето.



Крокодилският бряг



Вече е юни, а край Царево кипят строителни работи. Според закона 15 май бе последният ден за багери, бетониране, прах и шум край морето. Но на Costa del Croco (Брега на крокодила) забраните не важат.

Според рекламите курортът расте там, където "прохладните гори на Странджа се съединяват със златни дюни и кристални плажове". Не е ясно обаче каква част от прохладния лес и златния пясък ще оцелеят под мегакурорт, който ще залее с бетон и асфалт 62 декара - къщи с 1000 апартамента, хотели, 13 басейна, улици, амфитеатър, лятно кино, поликлиника, банка, заведения, площадка за кацане и охрана. 3 частни плажа ще са на разположение на хайлайф посетителите. Частни означава, че ще са само за пребиваващи в комплекса. С други думи, Крокодилският бряг ще е непристъпен за обикновени летовници.

Частен плаж е правен оксиморон - нещо като млад старец. Според нашата конституция черноморският бряг е на всички българи. Така е де юре, но...



Окупация на черноморските носове



Скоро и носовете по крайбрежието може да се окажат строго охранявани крепости, достъпни само за богати любители на петзвездния лукс. Като жилищно-ваканционното селище "Свети Тома" (Saint Thomas Residences) на нос Хумата в местността Аркутино. Резиденцията ще е от затворен тип, така че и тук достъпът на "нерезиденти" до носа ще е труден. За да могат да строят къщи и апартаменти, съдружниците в проекта - "Главболгарстрой" и община Созопол - успяха да докажат, че скалите не били скали, а земеделска земя. Успяха да докажат също, че строителството няма да навреди на дюните и на съседните резервати.

"Главболгарстрой" е ангажирана и с градежа на "Созополис" - още едно петзвездно "село" върху черноморски нос. Комплексът ще покрие целия нос Колокита с къщи, които щели да напомнят за стила на Стария Созопол. Колокита е защитена местност, но май се оказва беззащитна пред големите инвестиционни планове. В медиите се появи информация, че проектът "Созополис" предвиждал заличаване на резервата "Пясъчна лилия" и на блатото Алепу, което е природна забележителност. Районната екоинспекция отхвърлила тези предложения. Засега...

Инвеститори са фирми от групата "Икуест", която държи боклука на София, взе сградите на столичните кина "Сердика" и "Изток", ще строи небостъргач на мястото на ресторант "Ропотамо" и т.н.



Градините на Черни дол



В местността Карадере (Черни дол) край гр. Бяла се намира един от най-красивите плажове по Северното ни Черноморие. Мястото е райско за сърф и ветроходство, водата е много чиста, няма комуникации и е идеално за екопроекти, твърдят познавачите. Скоро обаче няма да е така, защото и Черният дол вече е белязан от инвеститори с размах. По хълмовете му расте "Блек сий гардънс" - зона за отдих и втори дом на хора, които искат да паркират яхтата си наблизо и са на "ти" с голфа".

Карадере е част от европейската мрежа "Натура 2000", но това, оказва се, не е пречка за проекти на именити инвеститори и архитекти. "Блек сий гардънс" (Черноморски градини) е творба на арх. Георгий Станишев, брат на българския премиер.

По улиците на луксозния жк "Черноморски градини" (разположен върху 2000 дка) придвижването ще става само с електромобили, велосипеди и пеша и природата ще бъде съхранена, твърдят бащите на проекта. Еколозите обаче недоумяват как е възможно нашествието на 15 000 заселници да не промени Карадере.



Яхтите идат



"Емералд бийч ризорт" е 5-звезден колос край Равда. Курортът се кипри сред парк с уникални растения, грижливо пазени при строителството според Юрий Янушкевич, управител на фирмата инвеститор. Но вече се предвижда разширяване на обитаемите площи, а щом "ризортът" ще расте, паркът вероятно ще се смалява.

"Емералд" ще си има и луксозно пристанище с места за 450 яхти. След голф манията в България вече се разразява и яхтена епидемия. Според известна лизингова компания въпрос на време е всеки по-голям български черноморски курорт да се обзаведе и с пристанище за луксозни моторни лодки.

Само че и водните МПС-та са като сухоземните - замърсяват. Така че белите яхти може да се окажат още една напаст за Черноморието ни. В Италия вече се опариха. Сардиния въведе данък яхти, за да намали наплива на лодки и да осигури средства за почистване. Местните власти въведоха и специален данък за луксозните резиденции по брега, както и забрана за ново строителство по брега.

Яхтените пристанища понякога служат и като брегозащитни съоръжения. През последните месеци правителството се опитва да прокара поправка в Закона за концесиите, която насърчава плажните концесионери да инвестират в опазване на брега. Като градят такъв тип съоръжения, стопаните на плажа ще могат хем да намалят таксата, която плащат на държавата, хем ще увеличат територията на концесията с яхтени пристани, барове и дискотеки върху буните. Така бетонирането на крайбрежието ще продължи на още по-високи обороти. А кабинетът предлага в концесията за плажовете да се включват и близките острови - естествени и изкуствени. Което заплашва с нов строителен бум - този път насред морето.



Новите островитяни



Наскоро лично премиерът Станишев навести в компанията на бизнесмени о. Св. Кирик и Юлита. Така се разбра, че парчето земя на 250 метра от Созопол, което доскоро бе военноморска база, ще се превърне в градче за заможни туристи. Станишев обеща, че каквото и да се гради, ще е в хармония със Стария Созопол, като "идеята е да се повиши качеството на туризма и да донесе повече приходи, а не да се строят бетонни блокове".

Черноморската ивица все повече заприличва на китайска стена от строежи - заприщващи достъпа до плажа, скалите и вълните. Някои от новите и никнещите курорти са шокиращо кичозни, други са зашеметяващо красиви. Въпросът обаче не е дали крайморските крепости са бутиков шик или безвкусна скъпотия. Въпросът е докога ще окупират брега, който по закон принадлежи на всички ни.



Краят на Елдорадо?



Голямото съкровище на България е природата. Тя обаче е застрашена от архитектурно-строителните годзили. Не е чудно, че големите пари, пристигащи най-често от офшорни банки, не се вълнуват от оцеляването на дюните или на пясъчната лилия. Ужасното е, че министри, депутати, кметове и общински съветници охотно сътрудничат на черноморските конкистадори. А прокурори и съдии често реагират с рефлексите на сляп охлюв и на най-наглите строително-инвестиционни безобразия.

Лошите инвеститори се делят на две групи. Едните нехаят за опустошаването на природата, защото им се привиждат многоцифрени печалби. Другите са още по-големи непукисти - за тях "екология" и "натура" са досадни и излишни понятия, а вероятността "ризортите" им да са вечно полупразни изобщо не ги притеснява, стига да почистват мръсни милиони.

Наскоро шефът на Националната следствена служба Бойко Найденов каза, че стихийното строителство по "планинските и черноморските курорти е пример за връзката между прането на пари и организираната престъпност. "Дълбоко съм убеден, че не всички капитали, вложени там, имат легален произход", отбеляза Найденов. Според директора на НСС държавата спешно трябва да ограничи притока на мръсни милиони.

Засега успешен лов на перачи по Черноморието не е провеждан. Но и това ще стане. Рано или късно някой сигнал от Европол, Интерпол или нечие разузнаване ще принуди нашите служби да се размърдат. Освен това рано или късно управляващите в България ще бъдат заставени да пазят Голямото съкровище - когато Евросъдът започне да налага огромни глоби за пробойни в мрежата "НАТУРА 2000". Може и онези, които вече са заградили морския бряг с ВИП крепости, да се притеснят от конкуренцията на напиращите нови завоеватели. Рано или късно "старите" конкистадори ще поискат мораториум върху строителството по черноморския бряг. И ще го постигнат. Дано да не е безвъзвратно късно.
 Ако управляващите не се вразумят и не вземат мерки, скоро най-красивите черноморски носове ще се превърнат в такива курортни села.
 Яхтеният порт на "Крокодилския бряг" с наколни жилища за богати туристи - част от бъдещото петзвездно градче.
16
8432
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
16
 Видими 
20 Юни 2008 06:25
Всички тези курортни комплекси са на Ахмед Доган.Да се направи незабавна проверка.
20 Юни 2008 06:36
Проекта Черноморски градини в Карадере не е на арх. Г. Станишев (шеф на бълг. фирма инвеститор), а на сър Норман Фостър, автора на стъкления купол на Райхстага, виадукта Мило (Millau) във Франция, стадион Уембли и Милениъм бридж в Лондон и летището в Пекин - Тук. Първи проект на световен архитект у нас, дано не е последен. Това няма нищо общо с конаците на мутрите.

В Слънчев бряг имало вече 30 хил. (!) непродавами апартамента, които се предлагат по 350 евро на метър, м/у 20 и 40 хотела се продават, а до есента ще фалират почти всички хотели с до 100 легла - цените на нощувките им са под себестойността.

Но интереса на западните (и руските) инвеститори към качествените проекти е голям.

Редактирано от - Чичо Фичо на 20/6/2008 г/ 06:39:09

20 Юни 2008 07:14
Кой да напише и после друг да запее: "... няма я, Арапя-та с дивотията си, няма я, няма я...красотата, там, на нашия бряг."
20 Юни 2008 09:07
No Comment http://www.btv.bg/videos/broadcast_video. pcgi?section_id=225&video_id=5
20 Юни 2008 09:08
Абе Фичо, дали е на Норман Фостър, Де Меурон или кой то си ще там сто звезден архитект няма значение. Природата изчезва- сега е Кара дере, утре ще е Паша дере и така докато Крапец се свърже със Синеморец. После само ще подсмърчаме по спомените за морето и чистите истински плажове.
20 Юни 2008 10:07
Нещастието и трагедията от унищожената природа са толкова колосални, че човек се обърква и онемява. Въпреки несъгласието на неколцина форумци, мисля, че спасението е единствено в АТАКА. Може да не е 100% но ще има резултат.
20 Юни 2008 10:37
Бог да прости родното ни Черноморие ! Амин !
20 Юни 2008 10:49
Costa del Croco
Saint Thomas Residences
"Блек сий гардънс"
"Емералд бийч ризорт"

Това по нашето черноморие ли е?
Верно, че по-малката беда е името, но все пак.......
20 Юни 2008 11:17
Ами не е по нашето Черноморие... По тяхното е... В това е проблемът...
20 Юни 2008 13:02
Конституцията чл.18: ...крайбрежната плажна ивица е изключителна държавна собственост.
А сега "опозицията" вместо да лае на аба да сезира Конституционния съд.
20 Юни 2008 13:04
За първи път се съгласявам с Фичо!!!
20 Юни 2008 13:18
Трагедията действително е в това, че тези "ризорти" представляват перачници на пари: унищожаване на природата без стратегическа мисъл, без дори желание за ерално развиване на туризъм: просто да си изперем парите и да ходим другаде. Това става и с планинските курорти.
Впрочем, имаше индикации, че специално "Блек сий гардънс" ше бъде нещо коренно различно. Някой има ли повече информация? Тук в статията не пише, че проектът за курорта е на самия Норман Фостър, но когато той беше тук, този проект фигурираше в изложбата му. Какво стана с това?
20 Юни 2008 14:12
А какво ли е на юг от Резово...
20 Юни 2008 15:44
Не е вярно, че повечето хотели са перачници на пари - повечето са на кредит и много ще фалират. В Слънчев бряг ще фалират тази година почти всички малки хотели с до 100 легла и повечето ваканционни апартаменти (предлагат се по 350 евро и не се купуват, имало 30 хил. непродадени апартамента). Хотелиерството е труден бизнес с лесно навлизане, голяма конкуренция и малка печалба. В Сл. бряг цените на нощувките са вече под себестойността. Много едри собственици превръщат хотелите в апартаменти - да се изплатят по-бързо, други свалят категорията - Г. Велчев се отказа от Кемпински във Варна и се хвана с Мелия.

Според Джаред Даймънд до 2025 г. 75% от населението на земята ще живее по крайбрежията. В САЩ вече е така, у нас не живеят и 15%. Черноморието ще се урбанизира и расте, тенденцията е ясна. Също не е закон, че курортите (ако са правилно планирани) унищожават резерватите. Златните са построени в 50-те години в природен парк, който сега е по-голям (1300 ха), отколкото е бил тогава.
20 Юни 2008 18:02
Само дето не е ясно, къде ще бъдат крайбрежията през 2025 г.
20 Юни 2008 18:15
Вижте първо проекта за Кара дере преди да разчитате на известния архитекст, който стои зад него:
Натиснете тук
Нямаме много места като Кара дере в България, та да строим върху тях - става дума за 5 нови курортни селища в гората и до плажа, 5!!! Не в околностите на Бяла или Горица, а на чисто ново място, изключително, от което само на снимка да го показват сигурно ще печелят, а камо ли от това, че им е близо до Бяла и Горица!
Не се научиха нито българските, нито чуждите архитекти да използват даденостите, а не да ги унищожават. Не мога да проумея защо не направи план за развитие и не се ремонтират къщите в Горица и Бяла и не се развият те като туриститески център на базата на Кара дере, а ще унищожат Кара дере и ще пуснат странни инвестотори "на първа линия". Кой от близките села/градове ще печели??!?!?
А ето още едно доказателство, че в България и световен архитект да проектира, документите за строежа пак няма да са наред:
Натиснете тук
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД