2.60 лв. на час ще получава доброволец по време на спасителни дейности при бедствие. Кабинетът вчера реши заплащането му да бъде 200% от минималната часова заплата, която сега е 1.30 лв. За времето, през което се обучава пък, доброволецът ще взима 1.30 лв. на час. Средствата за възнагражденията ще бъдат осигурени от бюджета, като е възможно да се договарят и по-високи заплати за сметка на общинските бюджети.
Отделно общините ще получават по 481 лв. за издръжка на всеки доброволец в групите за предотвратяване и овладяване на бедствия. В сумата се включват разходи за еднократно обучение, годишна застраховка и екипировка.
Броят на доброволците в дадена община зависи от населението й. За общини с до 5000 души население стандартът за численост на доброволческите отряди е до 5-ма. При 5-10 хиляди живущи в града може да има до 10 доброволци, а между 10-20 хил. души - до 15 доброволци. За Столична община са необходими 266 доброволци.
По принцип доброволците се определят от кмета на съответния град по решение на общинския съвет и се вписват в регистър, поддържан от министъра на извънредните ситуации. По закон работодателите на сключилите договор с кмета доброволци нямат право да им отказват отсъствие от постоянната работа при обучение или бедствена ситуация. Също така нямат право да ги наказват, уволняват или понижават в длъжност, докато изпълняват спасителни дейности.
|
|