:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,730,076
Активни 724
Страници 14,979
За един ден 1,302,066

Приватизираните болници запазват дейността си безсрочно

В противен случай собствениците ги губят и връщат парите по договора
Руденко Йорданов
Приватизираните болници ще са длъжни да запазят дейността си безсрочно. Това предвиждат промените в закона за приватизация в частта за лечебните заведения, които депутатите обсъждат на второ четене. Според последните редакции на текстовете отпада 15-годишният срок, който задължаваше клиниките да не променят дейността си. Така задължението за собствениците става безсрочно. Те обаче ще могат да променят вида на лечебното заведение с разрешение на министъра на здравеопазването. 66 специализирани и многопрофилни болници остават в забранителния списък и няма да бъдат продавани. Това са големите държавни и областни клиники.

За пореден път вчера депутатът от левицата Руденко Йорданов настоя лекарите да имат предимство при приватизацията на селските здравни служби и ДКЦ-тата, в които работят, но не срещна разбиране у мнозинството. Шефът на икономическата комисия Йордан Цонев от ДПС му напомни, че такова е политическото решение на коалицията.

Законът отваря пътя за приватизацията на лечебните заведения с общинско и държавно участие или обособени части от тях. Приемането му бе ускорено след среща на трите управляващи партии миналата седмица, на която се споразумяха да забързат здравната реформа.

Приватизираните болници ще са длъжни да извършват диагностика, лечение и рехабилитация на болни, наблюдение на бременни и оказване на родилна помощ, наблюдение на хронично болни, профилактика на заболявания и мерки за укрепване на здравето.

При неизпълнение на тези задължения, договорът за продажба се разваля и купувачът ще трябва да плати неустойка в размер на 100% от покупната цена, предвиждат измененията. Ако ли пък реши да препродаде акции или дялове на приватизираното дружество, купувачът също ще е длъжен да запази трите основни медицински дейности.

Постъпленията от продажбата на обособени части и терени на общинските болници ще се поделят между самото здравно заведение и общината. Болницата ще получава 80%, които ще могат да се ползват само за инвестиции, свързани пряко с предмета на дейност. Останалите 20% ще отиват в специален фонд, който общината трябва да създаде. Същата е схемата и при продажба на обособени части от държавните болници, като там фондът ще е към здравния министър и ще осигурява инвестиции и в останалите болници. Законът изрично забранява приватизация с компенсаторки.
 Йордан Цонев
1
1601
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
20 Юни 2008 00:58
Областните болници незаконно се управляват от държавата, респективно от министерството на здравеопазването. Те са си общинска собственост и общините трябва да се борят за това да си ги върнат преди да са им ги продали. За повече подробности вижте на сайта на в. Гласове, бр.22, стр.6.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД