За последно Консултативният съвет по национална сигурност се събира на 20 февруари 2007 г. На него участниците обсъдиха професионализацията на армията. |
В КСНС влизат шефът на парламента, премиерът, министрите на отбраната, на вътрешните работи, на външните работи и на финансите, шефът на ДАНС, началникът на Генщаба и по един представител от всяка парламентарна група. На заседанието са поканени строителният министър Асен Гагаузов, както и шефовете на парламентарните комисии по енергетика и по външна политика.
За последно съветът по сигурността се събира на 20 февруари 2007 г. заради професионализацията на армията, въпреки че по закон трябва да го прави на всеки 3 месеца. Първанов отказа да го свика дори в разгара на скандала около МВР, с което предизвика опозицията да поиска процедура за отстраняването му. Тогава Първанов се сопна, че може да бъде отстранен само за нарушение на конституцията, каквото няма.
Затова пък преди дни държавният глава се оплака пред bTV, че не е в течение на подробностите около договорите, които страната подписа по големите енергийни проекти. Решил да свика съвета, за да се запознаят и той, и представителите на опозицията с информацията.
За първи път държавният глава заговори за свикване на КСНС заради енергетиката в интервюто си пред в. "Труд" миналата седмица. Той обясни намерението си с необходимостта да се провокира отново затихналият енергиен дебат. Според президента време е за равносметка, да се види дали са били основателни подозренията за проектите "Южен поток", АЕЦ "Белене", "Бургас - Александруполис". Първанов е категоричен, че това са европейски проекти и отговарят на националните интереси.
----
РЕАКЦИЯ
Междувременно вчера критиките на президента по отношение на PR агенциите, през които се изпират голяма част от парите в политиката, предизвика напрежение в бранша. Първо Международната асоциация на PR специалистите излезе с декларация, съдържаща възмущение от изказването му. Ден по-късно Дружеството на практикуващите връзки с обществеността към СБЖ пусна писмо-отговор на декларацията. В него алтернативните пиари обявиха, че е публична тайна как средства по европейски програми изтичат по линия на различни комуникационни дейности, като конкурсите се печелят от определен кръг агенции в близки отношения с влиятелни политици. Те подкрепиха и идеята на президента за създаване на публичен регистър на PR агенциите и отчет колко и какви пари се харчат.