:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,730,163
Активни 799
Страници 15,066
За един ден 1,302,066

ЕС слага бариери срещу изтичане на мозъци

Така наречената синя карта в ЕС за прием на висококвалифицирани работници от развиващите се страни не трябва да източва мозъци от там. Това пише в становище на Комитета на регионите, който участва в разработването на европейската политика за емиграция на работна ръка. Комитетът е форум на местните власти от Евросъюза, който дава своите препоръки на ЕК и ЕП.

Според членовете му изтичането на мозъци трябва да се изследва с данни и статистика за това какво въздействие би оказало върху страните, от които идват висококвалифицираните работници. България също подготвя въвеждането на "синята карта". Страната ни се нуждае от специалисти за строежа на АЕЦ "Белене", нефтопровода "Бургас-Александруполис" и други по-големи обекти. Въвеждането на тази препоръка означава, че за да бъдат поканени те, трябва да се питат държавите, от които идват, дали това не са най-ценните им кадри и да се поиска разрешение да ги наемем.

На последното заседание на Комитета на регионите в Брюксел еврокомисарят по заетостта и социалните въпроси Владимир Шпидла обяви, че на територията на ЕС живеят 78 млн. бедни, а част от населението е застрашено от маргинализация. В началото на юли ЕК ще приеме своя социален дневен ред, обяви Шпидла.
41
2888
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
41
 Видими 
20 Юни 2008 01:31
20 Юни 2008 01:57
Поредната еврипейска глупост. Дайте да видим как ще е на практика.
Предполагаме, че съм някакъв старши научен сътрудник в БГ, много кадърно момче. Начи, намирам си аз работа в някой investigation center в Аврупата. Хората ми казват: "ОК, пич, започваш от другата седмица". На което аз отговарям:"Хък - мък, ама вижте сега, аз не знам дали не съм МНО-О-ОГО ценен кадър в БГ. Трябва да поипитам там". Хората питат: "Ами ние нали затова те вземаме, бе, пич, понеже си ценен кадър. Ако беше гола вода, за какво си ни? И колко време ще ти е необходимо?", на което аз отговарям: "Амчи, вижте се´ а, то не е ясно, понеже вероятно ще трябва да пребродя хиляда инстанции, да дам около 100 подкупа, и т.н. Едва тогава могат да ми дадат заветната бележка. Около 1 година, или 2...". На което хората най-нежно те избутват от вратата по две причини:
1. Ако си наистина много ценен кадър, няма да ти дадат бележка. Значи не им вършиш никаква работа.
2. Ако не си чак толкова ценен кадър, за какво си им? Пак не им вършиш работа.
Сравнение: в УСА никой не те пита колко ценен кадър си за страната от която идваш. Колкото си по-ценен - толкова по-добре. А твоята страна, ако наистина си много ценен кадър, да ти даде заплата и условия за работа сравними с УСА, или да духа супата.
20 Юни 2008 02:01
Особено ми хареса това:
"Според членовете му изтичането на мозъци трябва да се изследва с данни и статистика за това какво въздействие би оказало върху страните, от които идват висококвалифицираните работници."
Значи в предния ми псотинг съм сбъркал. Няма да са една или две години, а 10 - за да може да се направи статистиката. Тук виждам как "някои" хора ще си назначат роднините, за да правят тази статистика до пенсия.
20 Юни 2008 02:37
А ако си предвидливо момче, и предварително си успял да се снабдиш с бележка, че не си нещо особено, се разиграва следната сценка:
"Уважаеми Господа, аз искам да постъпя във вашия изследователски център, или Уни или нещо такова. С голяма радост мога да ви кажа, че имам бележка, която удостоверява, че не представлявам някаква особена ценност за моята страна".
Логичният въпрос е:
" В такъв случай кой ти каза, че си ценен за нас?".
Тук като си пращаш CV, даваш десетки препоръки, че наистина си ЦЕНЕН в своята област. И като дадеш такава бележка, хората ще ахнат. Но да не забравяме, че става дума за Аврупата, там всичко е възможно.
20 Юни 2008 02:48
Така наречената синя карта в ЕС за прием на висококвалифицирани работници от развиващите се страни не трябва да източва мозъци от там.
Ясно - ще им вадят мозъците на границата и ще ги пускат в ЕС само по висока квалификация.
20 Юни 2008 02:52
Има и друг казус:
Немска фирма прави филиал в България.Харесва си кадърно момче и иска да го вземе в Германия.И какво сега???
Тия от ЕС само забраняват и ограничават.Това не е съзидателно.Нищо не работи със "забранява се","ограничава се", "лимитира се" и т.н.
20 Юни 2008 05:50
поредните глупости на бюрократите в ЕС. Ако някой не знаеше до сега, след тази статия ще му е напълно ясно защо ЕС е в пъти по-немощен икономически от САЩ и ще остане такъв. babajaja, е написъл много точно що за безумие е това.
20 Юни 2008 07:08
А къде остана "свободното" придвижване на хора, стоки и капитали?
20 Юни 2008 07:31
Ако не ЕС, то някой друг ще привлече мозъците. Природата празно място не търпи.
20 Юни 2008 07:48
Връщайте спешно развития соц тип ТЖ, вече почвам да го харесвам яко. В сравнение с новите европейски виждания си е направо супер.
*
На другата страница се канят да борят цените на петрола чрез въвеждане на допълнителен данък. Тука пледират за връщане на крепостничеството. Разпределят централно колосални бюджети за задруги и други тарикатчета. Спускат квоти. В третия свят въвеждат насила "пазарна" икономика. Туй всъщност е добре, поне в нещо като резервати да се запази някакво бледо подобие за поколенията да го изучават. Щото вече е на изчезване. Баси!
*
Почвам да се чудя дали истинския гробокопач на капитализма не е Рейгън. Съсипа плашилото и съпротивителните сили автоматически изчезнаха. Вече няма кой да спре разпасалите се социалисти. Недалновиден ръководител излезе, дейба.
20 Юни 2008 07:55
Комунистите знаят 2. Да грабят и да ограничават. КОмунизма в Европа първо се е пръкнал, ако помните
20 Юни 2008 08:02
...европата живее във времената на версайския диктат...
...светът е глобален независимодалини харесва или не...
...до вчера циганите ни бяха 250 000, сега са 1 280 000...
...утре ще дойдат 2 000 000 виетнамци...
...такъв е светът...
...двата милиона имигранти от селата, които нямат адресна регистрация в големите ни градове не гласуват и не се различават от китайците и индийците...
20 Юни 2008 08:10
Абе горните, като сте толкова интелигентни, защо барем не четете по-внимателно - никой не говори за размяна на кадри от една страна на ЕС в друга (България-Германия) - къде го видяхте това нещо??? Става дума за наемане на хора от т.нар. "развиващи се страни", т.е. извън Европа.
И защо говорите за "бюрократите в Брюксел" след като в Комитета на регионите са основно представители на регионите от цяла Европа. Какъв ти тук Брюксел?
Да не говорим, че и въпросният Комитет има само препоръчителни функции, ама това е друга тема! За нея друг път!
20 Юни 2008 09:03
бабаяга -
анимали - то това е началото. Спомни си миналата година постановленията за кривината на краставиците. Бюрократи да има /а в ЕС има!!!/ - поле за намеса в живота на хората ще се намери!
А къде остана "свободното" придвижване на хора, стоки и капитали?

гарамел, не збравяй и друго - за много хора мозъкът, знанията, уменията са капитал!
И една бележка - да не се страхуват хората, чийто мозък изтича само при хрема!
20 Юни 2008 09:05
Комитетът е форум на местните власти от Евросъюза, който дава своите препоръки на ЕК и ЕП.

Анимали - това е. Докато някой подметне нещо - чакай го на бумага.
20 Юни 2008 09:43
Няма нужда от бюрократични ограничения. Трябва да се въведе икономически принцип - ако държавата, от която е специалиста е финансирала неговото обучение и той не е работил достатъчно дълго за да го изплати, държавата или фирмата, която го взема да плати разходите. Той също може да си плати, ако иска да работи навън. Ако той сам си е финансирал обучението, компенсации не се дължат. Единственото, което трябва да се изисква е, че специалистът не дължи нищо на държавата, от която идва.

Редактирано от - Cruella de Vil на 20/6/2008 г/ 09:46:16

20 Юни 2008 10:19
Не му се притеснявайте толкова много. Това вече е било. Не знам защо, но никой не се обръща да погледне назад. Всичко това вече е било ТУК по един или друг начин. Това, което повечето от вас заклеймяват като "наследство от комунизма", всъщност по един или друг (по-съвременен) начин се появява и взема за реална съвременна практика в европейските страни, които повечето от хората в Бг вземат за страни на по-високо ниво на развитие.
Та това вече е било. Тук, В Бг беше точно така - не можеш да се преместиш на работа в институт (предприятие, ведомство), което е в ресора на друго министерство. Абе изобщо не беше лесно да си смениш работата. Започваха едни неприятности с "труд и работна сила", че си ценен кадър и т.н.
Но не съм чул или видял някой който е тръгнал да се мести, да не успее да си смени работата. Та по тази логика, на територията на "глобалното село" може да се предвиди как ще се развива пазара на работна сила, развититето на промишлеността, прогнозите (стига да могат да се предвидят кризите, естествено), съобразно краткосрочните и дългосрочни планове за развитие, защото без план не може, нали така. То приказките са си приказки, но за да се живее, все някъде трябва и да се правят планове за развитие...
Естествено това не пречи да си дадем мненито по въпроса.
"Нищо старо не е забравено. Нищо ново не е научено"

Редактирано от - mechi на 20/6/2008 г/ 10:54:13

20 Юни 2008 10:21
КОМУ е притребвало КРЕПОСТНИЧЕСТВО в 21 век.
Ето и "пазарните" шушумиги изреваха - да се плаща.
За какво да се плаща - за това, че един умен човек се е родил на дадена територия. Всички тъпаци от територията да вземат пари.
Обратното - колкото и пари да похарчи дадена територия за "поумняването" на даден тъпунгер - резултатът ще е 0. Точка.
20 Юни 2008 10:32
Няма крепостничество, а пазарни отношения. Образованието е инвестиция и се предполага, че трябва да се изплати. Ако ти си си го платил - моля, нищо не дължиш.
Пък ако човекът е толкова умен и ценен ще си ги изкара тези пари.
20 Юни 2008 10:43
Круелке, душице, що за комуноидни глупости бръщолевиш? Кой какво бил дължал? Дължал на държавата? Държавата това са хората. Дъжавата не е нищо повече. Т.е. дължи на себе си - на родителите си, които са плащали данъци и са работили за тази държава. Това важи примерно за един китаец, ама знаеш ли що китайци учат в момента в Щатите и в Европа? Фраш е. Учат повечето без пари. И те дължат на кого? Ще ги спреш ли? Хе-хе...
20 Юни 2008 11:16
Кадърните - независимо в коя област и от коя страна са, трябва да намират своята реализация на всяка цена! В крайна сметка - точно на тях се дължи прогреса на света като цяло и по-отделно на всяка страна.
Но страна - в която полицаите получават повече от висшистите, е обречена винаги да остане "развиваща се". Какво се е променило тук в БГ? Нищо - единствено комунистите приватизираха за себеси, децата и внуците си, обществените блага.
В БГ най-евтиния труд е интелектуалния. Докато нашите политици и "честни частници" не се научат да плащат за акъла поне толкова, колкото дават на стервите си, всичко е обречено по тези места.
20 Юни 2008 11:19
Учат в Щатите, ама в Щатите държавата не плаща обучението и не дава стипендии. Стипендиите са от университетите и частни фондации.
В Европа държавите плащат, но с тенденция после да ползват обучените специалисти, които по правило имат право да работят там след завършването си.
Въпросът е доколко по-бедните държави могат да си позволят да обучават специалисти и после да ги губят.
20 Юни 2008 11:22
PS: Отдавна ме сърбят ръцете да напиша една студия на тема "Ролята на фелациото в кариерното развитие на дамите по време на преход" . Темата си е направо дисертабилна!
20 Юни 2008 11:24
рейган никога не е бил умен
круела подметна умна приказка:източването на мозъци включва и безплатното пристигане на летището и после следва пребарване за вимето
emacs:...дължял на родителите си и /представети си/ те плащали данъци!:
тогава:колко излиза един германски лекар на германия преди първият си работен ден...и колко един готов с 20 години практика
тогава:защо онзи ден германски колеги след 3-дневно интервю, за тяхна сметка/платени самолетни белети, храна, спане/ме одобриха на моите 61 години да работя в тяхната университетска клиника и заковоха срока до 1 месц да започна
?
20 Юни 2008 11:38
Повече от очевдино е, че хората са най-ценния ресурс на една държава. Всяко бягство в друга държава е фактически изтичане на ресурси към другата държава - едно, че държавата, от която бягат е вложила много средства в беглеца, и второ, губят се бъдещите ползи от това, че човека ще работи на територията на тази държава. В този смисъл би трябвало да няма безплатно образование и безплатно здравно обслужване в България, защото плащаме, плащаме, ... за да избягат от България.
20 Юни 2008 13:08
хе-хе-хе, едно време по коминизма като си гражданин на някой град или село и не те пускат да емигрираш в друг, ако си ценен кадър. Помня майка ми и баща ми имаха сериозни проблеми с това през 85-та, те за тва имаха различни гражданства, въпреки това се наложи да чакат разрешение за преместване 1 година. Пак бяха някакви такива истории, кой къде колко е нужен. Та неволно се сетих за този детски спомен като четох за тази ЕС-идея. В крайна сметка комунизма се разпадна, въпреки подобни мерки, дано да не стане същото и с ЕС.
20 Юни 2008 13:16
Както в другите звена на икономиката, така и по отношение на пазара на работна ръка е нормално дори най-високо професионалното качество специалисти да имат ниско заплащане, когато пазара на работна ръка е много слаб и няма нужда от въпросните специалисти. Няма защо да се изненадваме, че един лекар вземал малко. В България толкова могат да покриват здравните осигуровки, а и организацията на системата е такава, че не позволява повече. Вината разбира се отново е на държавата, защото създава условия за свръхнасищане с висококвалифицирани специалисти, а от друга страна не се откриват достатъчно работни места. Ето защо цената на труда на изучилите се хора пада ли пада стремглаво. Тва е като през август да искаш в България да продаваш дини по 20 лева килото. Еми няма как да стане. Така че не виждам нищо лошо в това специалистите да емигрират в други страни. А тези измислени сини карти само спъват и утежняват този процес. Излишна бумащина, излишни такси, излишно търчане по разни учреждения. Жалко.
20 Юни 2008 13:33
ЕС слага бариери срещу изтичане на мозъци

айдеее дотук беше със свободата на придвижване.
20 Юни 2008 15:17
Приказки на пазара. Никой не може да накара един талантлив човек да се откаже от по-добър живот, по-добри условия и по-добра професионална кариера. Без значение дали е мозък (учен, високо квалифициран специалист), крак (футболист) или сексуални извивки. Който иска да ги има - плаща. Ще плати включително и паричната равностойност на някакви задължения или прекратяване на договор.
20 Юни 2008 16:02
Госпожи и господа, не се карайте и не се бийте. Разрешението е: елате на Американския континент - УСА, Канада, Мексико. Тук никой няма да ви иска никакви бележки, и колкото сте по - ценни, повече ще печелите.
20 Юни 2008 16:12
Круелка очевидно въздиша по соца. Нали така беше едно време: ако не отидеш по разпределение, трябва да си плащаш обучението. Тогава такова плащане беше непосилно.
Круелке, един технически въпрос: Как ще попречиш на един добър специалист да отиде в УСА, например? Няма да му издаваш интернационален паспорт? Или ще му прибираш дипломата, когато излиза зад граница? Или за по-сигурно ще го вкараш в затвора? Всичко това вече го е правил чичко Сталин. Кажи ми какво предлагаш, фантазията ми е бедна, не мога да си представя механизма.
20 Юни 2008 16:23
Не можах да разбера -защо тук се води тази дискусия
Да не би БГ още е развиваща се?
Не е ли членката, която би трябвало да не краде мозъците от горния Карабах или долната Малаховка, а
Някой да я видял тази синя карта - къде е бългърия. Там или тук
20 Юни 2008 17:42
Май стана болезнена темата.Искаме като в тотото-един фиш за 60 ст. и хоп-2млн.Искаме да станем доктори с 200лв.на семестър, а после -3000евро стартова заплата в Германия.Нещо не се вързват вложенията и печалбата.Все пак образованието се финансира от данъците на българите.
20 Юни 2008 17:58
Все пак образованието се финансира от данъците на българите.



Това си е чиста проба спекулация. Все едно да се твърди, че децата оживяват, благодарение на детските надбавки в заплатата на майка им. Издръжката на децата, които следват, си е било винаги грижа на родителите, даже при социализма. Оставям настрана темата, че докато следва, студентът вече е принуден и да доработва, за да оцелее. А учебниците струват поне няколко средни месечни работни заплати.
Трябва да разберете едно - никой от младите вече няма да се гърчи тук от мизерията на "социалистически" заплати, при пазарни цени. Те поне имат право и основание да не бъдат роби като родителите си.
20 Юни 2008 18:09
Не иде реч за крепостничество, а за плащане.Клубовете защо плащат за преминаване на футболисти?Та младежът е талантлив, защото родителите му са го създали такъв! Да-ама не ! Zallen, bitte !
20 Юни 2008 18:17
Напълно достатъчно е, че тия деца после пращат пари на родителите си (роби), за да преживяват. Ако университетите искат да печелят от трансфера на подготвени от тях специалисти, да правят договори (с план-сметка и цена на кредита). Но трябва да защитят правата си лежерно, с факти и цифри.
20 Юни 2008 18:46
Дреме и на държавата, дали родителите(роби)ще преживеят ! Десетките университети харчат бюджетни пари, защото всякакво IQ е решило да става висшист.И става.Празно няма!И тия, дето вчера събраха 40 точки на матурата-и те ще станат !
20 Юни 2008 18:51
Не се притеснявайте толкова. В България вече почти няма мозъци. От друга страна, при това нейно феноменално развитие скоро ще се чудим какво да правим с притока на мозъци.
20 Юни 2008 18:53
Могат да станат, ве бате, и ще станат. В БГ всичко е възможно - полицаите ги съдят, че си изпълняват служебните задължения, политиците са гангстери и обратно, рьководителите на държавата са доказани чуждестранни агенти и т.н. Но когато тези горните си получат дипломите, могат да ги развяват само в БГ. Навън само ти гледат дипломата за сведение, после те пускат в джунглата и гледат как ще се справиш. Там дипломата ти даже за тоалетна хартия няма да служи - много е твърда.
20 Юни 2008 19:06
Пожелавам на най-добрите да стигнат тавана на моженето и плащането в своята област, където и да е по света.Но ако гледаме(малко е грубо) на държавата и университетите като на фирма за мозъци, те трябва да получат пари за продукцията си.
20 Юни 2008 23:58
Като им са се втечнили мозъците ще слагат бариери против изтичане!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД