Комисията по корупция в Народното събрание най-после реши да сезира Върховната касационна прокуратура за сделките с военно имущество. Докато депутатите направят това, прокуратурата работи вече повече от месец по тези сделки и образува вече 4 дела.
"Има пропуски, но ние не можем да кажем дали сделките са изгодни или неизгодни, тъй като не сме такъв орган", заяви зам. военният министър Спас Панчев. Той се яви в комисията вместо министър Николай Цонев, който в момента е чужбина. Общо 340 договора за продажба на имоти е сключило Министерството на отбраната в периода 2004 - 2008 г., като общата стойност на извършените сделки е над 113 млн. лв., обясни Панчев. В същия период МО е получило 376 апартамента при заменки с имоти. От тях обаче 275 все още стават незаети.
Панчев каза, че не знае военни прокурори да живеят в жилища в МО, за което съобщи депутатът Атанас Атанасов от ДСБ.
Депутатът от ДПС Рамадан Аталай пък нападна ръководството на Сметната палата, че прави констатации, без да има опит и ресурс за това. Председателят на палатата Валери Димитров отговори, че всичко в доклада е извършено от експерти. Той отнесе критики и за това, че докладът е бил засекретен.
Народните представители приеха това да е последното заседание на комисията по тези въпроси. Решено бе да се изпрати писмо до Министерския съвет, с което да се инициира промяна в Наредбата за дейността на лицензираните оценители. Военният министър Николай Цонев пък вече си е назначил съветник по въпросите за прозрачността на сделките с недвижими имоти. Това е Калин Томов.
|
|