:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,783,072
Активни 659
Страници 9,946
За един ден 1,302,066

Бил Гейтс заменя софтуера с маларията

Петък е последният му работен ден в 30-годишната "Майкрософт"
Снимки: Ройтерс
"Майкрософт" печели по 50 млрд. долара годишно, а в класацията на сп. "Форбс" за 2007 г. личното състояние на Бил Гейтс се изчислява на 58 млрд. долара.
В някои отношения тази седмица няма да бъде коренно различна за Бил Гейтс в сравнение с предходните 1712 седмици, които той прекара в "Майкрософт" - компанията, която основа като тийнейджър. 52-годишната икона в индустрията има няколко насрочени срещи на четири очи с директори от компанията. Има и срещи с клиенти. Ще трябва да отиде и до телевизионното студио на компанията, за да запише обръщения за няколко корпоративни събития, на които няма да присъства. Трябва да напише и няколко доклада.

Но е илюзия да се смята, че през същата тази седмица всичко ще е нормално. Когато тя изтече, Бил Гейтс ще излезе за последен път от офиса на "Майкрософт" като неин служител. През лятото той ще си вземе ваканция, ще отскочи и до Пекин за олимпиадата. А от началото на септември новият фокус на живота му ще бъде фондацията "Бил и Мелинда Гейтс", която основа със съпругата си през 2000 г. В момента тя разполага с $37.3 млрд долара, което я прави най-богатата благотворителна институция в света.

Гейтс напуска "Майкрософт" във време на предизвикателства, но това е последната стъпка от един болезнен процес, започнал преди 4 г. През пролетта на 2004 г. в семейство Гейтс започват да обсъждат дали Бил не би могъл да спаси или подобри живота на повече хора, ако увеличи ангажираността си с фондацията. Гейтс дефинират идеята през юни 2006 г., когато "Майкрософт" обявява двугодишен преходен период, който приключва сега. "Не се сещам за друго така добре планирано и подготвено пенсиониране", казва компютърният гений.

Парадоксът е, че страстта му към света на софтуера е силна както винаги досега. "Никой не е съвършено наясно какъв точно ще е културният шок, когато Гейтс напусне комплекса на компанията в петък. Въпреки че ще остане председател на съвета на директорите, което му осигурява силен глас във вземането на решения и въпреки намерението да посвещава поне един ден седмично на компанията, самата идея, че той няма да е тук, звучи нереално. "Майкрософт" без Бил Гейтс? Изобщо не се връзва", казва изпълнителният директор Стив Болмър, който поема щафетата в компанията.



"Той не е просто Бил Гейтс, той е единственият Бил Гейтс",



добавя още Болмър: "Ако трябва да се посочат петимата най-известни хора на планетата днес, той сигурно е сред тях. Той основа компанията, натрупа състояние, създаде фондацията, сдоби се със слава. Това е незаменимо. Бил растеше с всяка от технологиите в компанията. Има невероятна памет, повече от всеки друг, когото познавам. Едва ли в компанията някога ще се появи друг човек като него".

Критиците на "Майкрософт" твърдят, че оттеглянето на Гейтс не отговаря на очакванията, защото компанията вече е преживяла възхода си. "Така или иначе ерата на Гейтс свърши - това е финалният акорд", казва Мич Капор, основател на "Лотус", гигантът, унизен от "Майкрософт" през 80-те и допълва, че днес "Гугъл" е водещата компания в индустрията.

"Майкрософт" печели по 50 млрд. долара годишно. Но компанията има сериозни проблеми. Акциите й почти не помръдват през последните 5 г., макар че основните продукти "Уиндоус" и "Офис" все още се радват на голям успех. Компанията тъкмо разреши антитръстовите си дела с американските власти и ЕС започна постоянно да я разследва дали не злоупотребява с монополното си положение на пазара, където държи над 90 на сто.

"Виста", последната версия на "Уиндоус", е пълна катастрофа. "Майкрософт" я пусна с няколко години закъснение, без да включи част от основните функции, които бяха широко рекламирани. Недостатъците й са толкова големи, че немалко клиенти се обръщат към производителите на компютри да им преинсталират компютрите и да върнат предишната операционна система "Уиндоус" XP.

От друга страна е конкурентът "Гугъл". "Майкрософт" е така жалка в конкуренцията по брой търсения и приходи от реклама с гиганта от Маунтин Вю, Калифорния, че се опита да купи (неуспешно) "Яху" за почти 50 млрд. долара. След това фиаско "Майкрософт" се примири с признанието, че интернет стратегията й се нуждае от основен ремонт, но такъв още не се задава. Междувременно "Яху" попадна в разтворените обятия на "Гугъл", след като изпълнителният й директор Джери Янг се договори с главния конкурент на "Майкрософт" да поеме ключов дял от рекламите в търсачката.

За Гейтс цялото това напрежение е съвсем нормално, при него винаги е било така. "Всяка година от нашето съществуване сме осъзнавали с радост, че това е бързо променяща се индустрия. Бизнесът нямаше да е така забавен, ако не беше толкова рисков", казва той.

Този рефрен отеква надолу по корпоративната верига. "До голяма степен силата на компанията е в културата на кризата, създадена от Бил. Ако "Гугъл" не съществуваше, щеше да се наложи да си го измислим", казва Рей Ози, който поема от Гейтс поста на главен софтуеърен архитект. "Гугъл" и останалите са значими конкуренти, но не се различават особено от съперниците ни в миналото. Това е период на безпрецедентна сила на компанията. Ако трябваше да избираме момент, в който Бил да се оттегли, то едва ли би имало по-подходящ от настоящия момент."

Въпросът е дали "Майкрософт" може да бъде конкурентен без своя създател. Болмър вярва, че това е възможно. Празнината от напускането на Гейтс трябва да бъде запълнена от двама експерти, които ще трябва да си поделят задълженията. Крейг Мъндай, ветеран на "Майкрософт" с 16-годишен стаж, ще има повече публични изяви и ще отговаря за дългосрочни проекти, засягащи образованието, здравеопазването и създаването на софтуери за супермощни компютри, които ще се появят в бъдеще. Той също ще се съсредоточи върху повече базисни технологии като чипове и инфраструктура. Рей Ози, пионер на софтуера, който изобрети "Лотус ноутс", ще се занимава повече с вътрешни проблеми и изработването на уеб стратегии за близките години.



"Майкрософт" е наясно с недостатъците на "Виста"



и Гейтс иска да бъде сигурен, че следващата програма "Уиндоус 7" няма да бъде сполетяна от същата участ. Затова тя е един от проектите, които Гейтс ще следи отблизо - другите са търсачката, следващата версия на "Офис" и ползването на интерфейс.

Относно дейността на фондацията Гейтс има някои специфични идеи. За да научи повече за сферите, на които ще се посвети фондацията му, той смята интензивно да чете за образованието и науката, както и да се посвети на онлайн образователните курсове по геология, история и медицина. Той вече напълно е ангажиран с някои проблеми. "Хората знаят, че имам специален интерес към СПИН-а и маларията", казва той. Една от обзелите го идеи е ваксината срещу СПИН и той бе силно разочарован от провала на една разработка за ваксина на "Мерк". Дискутирайки ваксината, Гейтс цитира изследване, което намеква, че до успешна ваксина все пак може да се стигне. Очевидно той гледа на този процес като на софтуерна версия 3.0, която може да се развие.

Гейтс схваща, че ролята му на филантроп ще бъде много по-различна от имиджа му на крал на софтуера. "Аз нямам програмен продукт срещу маларията, вие не можете да съберете 50 000 жители и да им кажете "Лекът на Гейтс идва", споделя той. Смята също, че покрай фондацията ще бъде много повече гръмоотвод, отколкото лидер на хайтека. Като пример Гейтс посочва избора, който скоро ще трябва да направи относно финансирането на изследванията срещу маларията. Според обяснението му едната възможност е да похарчи $300 млн. за подобряване на сегашната ваксина, която не е съвършена. Или да чака следващите няколко години, докато не бъде създадена нова ваксина, която може да бъде по-ефективна за предотвратяване на заболяването. "Не може да направите и двете. Един избор ще спаси милиони хора в сравнение с другия. Никога преди това в "Майкрософт" не съм бил изправян точно пред този избор", споделя филантропът.

"Бих могъл да кажа, че се захващам с нещо, което майка ми е казвала, че съм длъжен да върша. Но го правя и защото ми е интересно. И чувствам, че резултатът ще бъде добър", обобщава Гейтс. (със съкращения)
Снимка Пресслужба на Майкрософт
В петък Бил Гейтс ще влезе за последния си работен ден в централата на Майкрософт в Редмънд, щата Вашингтон
32
4105
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
32
 Видими 
24 Юни 2008 01:57
Желаем му пълен успех въд Фондацията!!
24 Юни 2008 03:16
Много отгоре отгоре и повърхностна статия. Имам чувството че е преписана и преведена ама напълно буквално
1. Бил Гейтс и още един чиляк основават фондацията си много много отдавна, и с много много ясни и користни цели. Всеки от тях има по 50%. И тука почва сладкото, тези пари са НЕОБЛАГАЕМИ. Не се плащат никакви такси, данъци или квото и друго да си измислите което обикновените хорица плащат. 40 МИЛИАРДА долара ЧИСТА ПАРА. Само от лихвата ми като сметнете колко данък НЕ СЕ плаща......ша ви се замае главата.
2.Вярно е че това е най-добре планираното пенсиониране в СВЕТА. Толкова е добро, че батко Гейтс успява да осребри всичките си акции в Микрософт, и да получи срещу тях суха пара, която той влага...много добре знаете къде През изминалите години (можехте да споменете), компанията Микрософт изкупува обратно огромен брой акции, принадлежащи на кого? на най-големите и акционери (включително и Гейтс), което е меко казано странен ход за страничните наблюдатели, но пък си има едно много народно обяснение. ПЛЪХОВЕТЕ НАПУСКАТ КОРАБА. Който е останал, да се спасява поединично
3.Единственият печеливш бизнес на Микрото са Уиндовза и Офиса. Но за да останат такива, Микрото трябва да убеди ЕУРОПАТА да и купува офис пакета, а това може да стане само ако Офис-Документ-Формата получи сертификат от ИСО. Което почти стана факт последните 2 месеца (ето тука можехте да направите кратък преглед на "Изнасилването на ИСО организациятя".
4.......
24 Юни 2008 06:05

Майкрософт наистина е много зле в търсенето в сравнение с Гугъл. Онзи ден влязох в сайта им да търся нещо и майкрософтската търсачка (от самия сайт) ми каза, че няма такива документи. Пуснах абсолютно същото нещо в Гугъл, без никакви други настройки (вкл. и без да указвам сайт за търсене) и Гугъл ми намери търсения документ в сайта на Майкрософт. При това ми го показа първи в списъка... Просто няма кой да бие Гугъл в търсенето.

24 Юни 2008 06:29
Единственото което крепи тези полу-компетентни идиоти е монополът им. Все пак твърде скоро отвореният софтуер ще им бръкне окончателно в здравето. Апропо, с трийстина милиарда и аз бих планирал перфектно пенсионирането си. По интресно е как болшинството дребни акционери-будали ще се пенсионират, ако изобщо..
24 Юни 2008 07:41
Бил Гейтс е велик човек, който знае какво да прави с парите. Жалко че много други богати хора не само в САЩ, но и другаде, а също и в България, не искат да помагат са парите си за здраве, наука и култура.
24 Юни 2008 08:21
само между другото, продажбите са 50 милиарда. печалбата е към 12
24 Юни 2008 08:31
"Майкрософт" - компанията, която основа като тийнейджър. 52-годишната икона в индустрията
Излиза, че Гейтс все още е бил тийнейджър на 22 години.
24 Юни 2008 09:25
Споко - ще се върне. Скоро ще разбере, че фармацевтиката е друг бизнес...
24 Юни 2008 11:40
И аз предпочитам за търся в Майкрософтската онлайн документация с google site:microsoft.com - и по-бързо, и резултата е по-точен. MS търсачката като правило ми дава първо съответната документация за Windows Mobile...
24 Юни 2008 11:55
Бил Гейтс е велик.
24 Юни 2008 12:42
Майкрософт е едно пълно недоразумение на съвременната техника! Нито операционни системи, нито програми! Дори и новата им Виста е с копиран интерфейс от Макинтош, които са в пъти по-добри, само че по-скъпи. Нещо като дуела VHS vs BetaMax преди години - бетата бяха в пъти по-добри, ама я иди намери касети за тях! Същото в общи линии е и сега...
24 Юни 2008 12:52
олеле каква свещена простота цари тука , макинтош по хубави но по скъпи, ще падна от смях, таман се боря като прасе с тиква с една Г5ца
24 Юни 2008 14:04
ристе, анасефале -- айде минавайте на Линукс кат са били толку ужасни нещата
24 Юни 2008 14:33
Оххх, кой ще ми каже, кога ще излезе новата версия на Уиндоуз. Виста-та, и да ми опрат пистолет в слепоочието, няма да си я инсталирам. Не че XP-то не ми харесва, ама ще ми се и на мен нещо по-новичко, де...
24 Юни 2008 14:51
отдавна сме на линукс, никви проблеми си немаме. джамците ги гледаме само през хипервизора, понекога, оти повечето софт. дето върши работа върви и през виното
24 Юни 2008 15:17
Имаше един показателен филм „Пиратите от Силиконовата долина”. От него може да научите много за микрософт. Трябва да спомена, че още през 80-те си купих „български” компютър „Правец 8С”. Успях да му увелича паметта на „немислимите” 128 килобайта! SRAM. Попадна ми една програма, предназначена за “Apple”, която преди Б. Гейтс да си е представял, имаше всички функции на неговата „Windows 1” (обаче за 8-битов компютър). След това за 16-битовите се появи Windows 1, (Windows 2) не съм виждал, Windows 3, 3.11. Между другото, за мен версията 3.11 беше най-стабилната от всички свои последователки. И после като се почнаха версии... всъщност вие ги знаете. А сега си мисля, че като се „пенсионира” Б. Гейтс и се отдаде на борбата срещу спин, първата версия (да я наречем “WinSpin”) само ще влошава състоянието на спинозните. След няколко години ще се появи „съвършената” версия “WinSpin SP1”, която малко ще решава проблемите на спинозните, но ще ги заразява и със сифилис. След още време ще се появи “WinSpin SP2”, която ще облекчава сифилистиците, но ще им предава и трипер. “WinSpin SP3” вероятно ще облекчава триперливите, обаче тук вече няма да има и дума за спинозните, ама за сметка на това ще ги зарази с ... (е, тук ми се изчерпаха познанията по болестите на Венера...). И така – до края на ... (края го оставям на търпеливите, които са ме изчели до края). Благодаря за вниманието.
24 Юни 2008 16:08
работата ми е с Windows всякакви версии, MAC OS, FreeBSD- и няма сила която да ме накара да си сложа на домашния компютър нещо различно от Windows XP, в близките 2-3 години също!Всяка ОС има + и - и съответното приложение, нооо когато стигнем до качеството "универсалност" Windows изпреварва всички , с много.Спрямо задачите, които ще осъществяваш избираш и платформата, има и няколко други фактора - бюджет, работна ръка, съпорт ...ама що ли дращя той бай Андрешко си знае неговото, най забавното е че политико-социални подбуди го карат да заплюва или величае дадена операционна система , представям си ако имаше някоя популярна съветска/руска ОС , какви пунически войни щяха да са по форумите

Чичко Бил отдавна не е нормален читак, толкова имане и власт на никого не прощават, така че е глупаво да си губим времето да го анализираме.
24 Юни 2008 16:17
Бай ти Андрешко много обича да завижда и да псува на "монополист". Но не помни, че Били този монопол си го извоюва. Когато излезе IBM PC, имаше вече бая други персонални компютри, включително и Apple. IBM се наложиха на пазара. А пък за самите IBM PC имаше няколко конкурентни операционни системи - сещам се за CP/M, UCSD, Xenix... Лоши, хубави продуктите на Били, предпочетоха ги клиентите. В сърверните пък операционни системи (за PC сървери, де) той навлезе, когато Novell имаше практически монопол - пак се пребори. И при офис софтуера влезе, когато Wordperfect i 1-2-3 бяха де-факто монополисти. И още куп примери...Ама калпави му били продуктите - ами той не иска хората да му ги харесват, а да ги купуват.

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
24 Юни 2008 16:30
А освен че завладяваше пазара, Бил и създаваше пазар. Преди него никой не използваше персонални компютри за бизнес цели. Преди Windows NT никой реално не ползваше PC сървери като Application сървери - само файлови и принт. Преди да сложи в WIndows 95 интегриран TCP stack и да хвърли безплатен браузър, гражданският интернет беше играчка за юниксари в академичните организации. И т.н., и т.н..... И аз не му харесвам продуктите, и аз няма да сменя Oracle/UNIX комбинацията в работата си за SQL Server/Windows, но халал да са му парите, спечелил си ги е!

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
24 Юни 2008 16:33
"Виста", последната версия на "Уиндоус", е пълна катастрофа. "Майкрософт" я пусна с няколко години закъснение, без да включи част от основните функции, които бяха широко рекламирани. Недостатъците й са толкова големи, че немалко клиенти се обръщат към производителите на компютри да им преинсталират компютрите и да върнат предишната операционна система "Уиндоус" XP.
че Vista e боклук се уверихме вече. Майкрософт е типичен пример как с една калпава стока моье да се зариби огромна част от света. Доказано е, че най-добрата операционна система е тази на Аррле.
24 Юни 2008 16:35
Пушмифолю,
Май и на тебе ти е време да се пенсионираш. Нещо RAM-чето ти лийкс.
Правец 8С идваше стандартно с 128KB (с възможност за разширение до 1080K RAM (Random Access Memory) и 16KB ROM (Read Only Memory). Ботевградските шопи бяха изкопирали тогавашния 8 битов Apple IIС едно към едно. Надали си могъл да използваш OS на Майкрософт на него.
24 Юни 2008 16:41
Така ми се подреди животя, че първо седнах на персонален компютър Apple (на него правихме ЛОГО системата за обучение за дечицата, ооо, радост на графиката, мишчиците и други нагледни нещица). Малко преди това пък, заради една съвместна тема с хора от Хамбург, дето ни докараха Макинтоши, щото те само на тях си работеха, видях и истинския Уиндоус, така да се каже. През това време правците дънеха на ДОС, като нещо така, картиноподобно и услужливо ползвахме само в разни Word-ове, е, мишки нямаше, ама все пак картинка.
И като гръмна Уиндоуз 3 нам кво си, и почнаха да си го инсталирват хората и да ахкат, аз рекох - ооо, ама аз това съм го виждала вече, бе!!!
След това разбрах какъв бил номерът. Ами така е, докато свят светува.
......
24 Юни 2008 16:44
Съгласен с chown! И аз съм на Windows XP и ми върши чудна работа да си смятам печaлбите от лютеницата и да пцувам комуняките по форумите. И Apple - Mac OS X Leopard е хубава система, но трябва да се изръсиш повечко.
Бил Гейтс свърши отлична работа с Майкрософт. Направи от нищо нещо, но не вя знамена и не би барабани, а направи милярди в зелено. Затова цял свят го мрази да го не види. Завиждат та ще се пукнат по ръбовете...
24 Юни 2008 16:50
Айде аман от разбирачи, разбирате колкото и от хокей на лед Като не ви харесва Уиндоус, не си го инсталирайте бе кво пискате?Ама като опитат да минат на Убунту или на крадливите помияри от Апъл, почват да се вайкат:аууу ми то ногу ниудобну бье!
И не сме чули крадците Апъл да са дарили някъде и един цент от миризливите си печалби...
А Вистата, макар и с грешки си е ОК, стабилна донемайкъде, стига да имате подходящия хардуер, а не да искате да ви върви на Дуроните от по 800 мхц, дето ги пазите от 1999 досега...
24 Юни 2008 16:54
Да бе, Зевзек, прав си. Що се отнася до пенсията, вече съм там. А иначе се пообърках малко. Исках да кажа за първия ми компютър – 8-битов “Commodore” с цели 16 К памети. А външната му памет беше едно касетофонче. И се побираше цялото това чудо в клавиатурата (с външно захранване и телевизор на 31-ви канал за монитор). Та на него му вдигнах RAM-а на 128 К. Sorry for the mistake
24 Юни 2008 16:59
Пушмифолю,
Леле, брато ми, 8-битов “Commodore”!! Толку ли си древен!
24 Юни 2008 17:21
Да-а, приятелю Зевезек. Става дума за 81-ва. Комодорчето беше със същата операционна система, като епълчето. И аз си правех програмите предимно на асемблер, защото базиката, дори и да я компилираш, беше безкрайно бавна. Аз съм радиоинженер и на комодорчето си смятах и оптимизирах многото филтри, които съм правил. И то работеше с тактова честота 1MHz, като епълчето и работеше не по-лошо от него (с изключение на ниската памет). Проблемите ми бяха предимно с пренасянето на програмите, които правех в къщи на служебния епъл, обаче тогава се ползваше статична енергонезависима RAM (SRAM) памет. Та така си решавах въпросите. После минах на ХТ (16-битовите IBM), после на 32-битови, сега съм на 64-битова система вече. Текат си годинките, техниката се развива и бързо остарява.
24 Юни 2008 18:29
Chown
24 Юни 2008 18:52
Доказано е, че най-добрата операционна система е тази на Аррле.

Да оскатяваш студенти е още по голямо престъпление.
Apple НЯМА операционна система от неколко години.
Когато имаше - беше пълна кочина.
Ядрото на ОС Х не е на Аррле ...
24 Юни 2008 20:51
Добре е направил, че се е насочил срещу маларията и спина. Ако беше решил да бори човешката простотия, щеше да се провали със сигурност.
*
24 Юни 2008 22:49
Повечето от вас са по-млади, вижте този линк: http://www.zamunda.net/details.php?id=125 390
А не е лошо да видите и коментарите...
24 Юни 2008 22:56
Повечето от вас са по-млади, вижте този линк: Натиснете тук
А не е лошо да видите и коментарите...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД