Само веднъж досега България (в тандем с Румъния) е била специална тема в дневния ред на висшия ръководен орган на ЕС. Това беше през октомври 2006 г., когато се решаваше дали двете държави да бъдат приети през 2007, или да бъдат отложени поради неподготвеност за 2008 г. Направен бе компромис, заради който сега се налага ново обсъждане, което да отговори: подобрява ли се положението, влошава ли се, или си е все същото? И ако няма подобрение - какво да се прави?
Не е нужно човек да е дипломиран европеист, за да види, че за година и половина
България с нищо не е станала по-европейска
Чиновниците в Брюксел, които се умориха да четат кухите отчети на българското правителство, се забавляват с вестници. Източници в ЕК твърдят, че там всеки ден събират изрезки от българския печат - от най-дребните провинциални издания до столичните всекидневници. И какво намират? - "Жената на Батко купила 1000 дка край бъдеща магистрала", писа вчера "24 часа". 150 дни след като Веселин Георгиев станал шеф на фонд "Републиканска пътна инфраструктура", съпругата му Нина Георгиева изкупила имотите на почти цяло село - Крива круша, плюс други ниви, градини и лозя. Никой не е знаел до този момент трасето на недостроената магистрала "Тракия" освен съпруга й и проектантите. Вероятно не е чисто съвпадение, че изкупените на безценица имоти са точно край нея. Законна ли е покупката? Законна е. Морална ли е? Какъв морал, щом е законна?
Но след като подобен арогантен конфликт на интереси и облагодетелстване от служебна информация могат да бъдат законни, толкова по-зле за законодателите. Зле е и цялата държава, която така се е опозорила с корупция и престъпност, че се е докарала под кривата круша на ЕС. Най-страшното е, че българските власти дори не съзнават или не желаят да схванат колко сериозно е заболяването на страната.
В черния списък на некоректните фирми, който Брюксел им поиска, те не сметнаха за необходимо да включат компанията "Биндер" на брата на Веселин Георгиев. Тя е изрядна по българското законодателство, макар че излапа 120 млн. лв държавни пари при явен конфликт на интереси. Толкова е изрядна, че Веселин Георгиев, известен на народа повече като Батко, бе изпратен с благодарности и почести от премиера Сергей Станишев.
Макар и със закъснение, европейските специалисти осъзнаха, че България е
клиничен проблем за съюза
Пръв се осмели да говори с медицински термини британският консерватор Джефри ван Орден, който бе докладчик за нея в Европейския парламент. "Фундаменталните проблеми в България остават. Корупцията в страната е ендемична", каза той на 15 юни пред БНР. Ендемична е онази болест, която е присъща на определена местност.
Необходими са радикални мерки, но Брюксел не може нито да премести страната, нито да смени правителството й, а още по-малко нейния политически елит. Евросъюзът обаче напипа най-слабото място на държавата - нейната контролна система - и се зае да й подмени чипа. За целта й инсталира програма за дистанционно наблюдение "ЛОТАР". Тя ще му дава точна информация за харченето на европейските пари, за да не си губи времето с брътвежите на българските чиновници, които по ендемични причини не схващат, че конфликтът на интереси също е кражба.
Никой не може да обясни на управляващите,
че е недопустима поточната линия от регионалния министър Асен Гагаузов (бивш сливенски кмет), през бившия шеф на регистрираната в Сливен фирма "Биндер" Веселин Георгиев (по-късно шеф на фонда за пътищата, контролиран частично от регионалното министерство) до брат му Емил Георгиев (поел щафетата в "Биндер"). Тази поточна линия е толкова изобилна, че е образувала поточета и към третия брат Георгиев - Бойко (известен като Братко), към съпругата Нина, към братовчедите Бойко Чафадаров и Димитър Ангелов (както установи "24 часа"). Всички са сукали от държавното виме благодарение на ресорния си министър, който пък поради ендемична слепота нищо не е забелязал. Лошо зрение мъчи и премиера Станишев, щом не вижда причини да се отърве от излагащия го министър, както не намери други думи освен благодарствени при раздялата си с Веселин Георгиев.
Брюксел обаче вижда, че България е специален случай, който се нуждае от специална терапия. Властите се успокояват, че на 23 юли няма да бъдат убодени с предпазна клауза. Всъщност тогава ще им бъде написана диагнозата. Терапевтичните мерки ще бъдат отложени, но няма да закъснеят, защото става дума за пари.