Въпреки всички перипетии програмата все още работи в 2139 училища и 378 детски градини и има добър ефект в бедните райони на страната. |
Бъркотията с безплатните закуски за учениците достигна най-големи висоти, откакто в нея с гръм и трясък се намести шефът на фонд "Земеделие" Димитър Тадаръков. От 2 години той се опитва да уреди училищата с топло мляко по европейска линия. Засега единственият резултат от усърдието му е, че в условията на двуцифрена инфлация субсидията за закуската стои непоклатимо на 50 ст. (колкото беше и през 2005 г.), а много доставчици се отказват, защото парите стигат само за "филия, изцапана с лютеница". Къде е проблемът?
Европейският съюз субсидира доставки на мляко в училищата в държавите-членки. Всяка учебна година Брюксел подпомага млякото за учениците с 18.15 евро на 100 кг, т.е. около 36 стотинки на литър. За чашата от 250 мл топло мляко в България субсидията е от 9 стотинки. В различните членки останалата сума се доплаща от самите родители или от бюджета на държавата. Такава беше идеята и у нас преди година, когато започна прехвърлянето на топката между Агенцията за социално подпомагане и Разплащателната агенция в една крайно оплетена история за европейските регламенти. С присъщия си апломб Тадаръков би тъпана, че заради хората на Масларова държавата ще изпусне над 3.6 млн. лв. от ЕС за мляко. "Те не искат да се прилага евро схемата, вие се сещайте защо", подхвърляше многозначително шефът на фонд "Земеделие". С което изненада другата агенция, която на свой ред заяви, че участва съвсем активно в преговорите. Брюксел поставя условието млякото да се субсидира само от един орган. Затова шефът на фонд "Земеделие" настоя тази част от закуската да мине към Разплащателната агенция, която е към него. Така се процедира с всички пари за земеделие, които идват по линия на ЕС. Програмата за безплатните закуски обаче по това време бе към бюджета на социалното министерство и се управляваше от АСП. За разделянето на млякото от кифлата пък се оказа, че трябва законодателна промяна.
Така в преговори и разправии мина една година
И преди няколко седмици Димитър Тадаръков пак алармира, че ще изтървем парите за мляко за втора година. Този път - заради просветното министерство. Оттам пак приеха с изненада упреците. Съображенията на фонд "Земеделие" са включени в промените на програмата за училищното мляко, сега инициативата е изцяло в ръцете на Разплащателната агенция, която до началото на новата учебна година трябва да подпише договори с училищните директори, твърди МОН.
Диалогът, изглежда, не е особено конструктивен, защото от аграрното министерство твърдят друго. Те настояват спешно да се сформира работна група и да се разберат как точно да се изплаща помощта. Защото, от една страна, пари за мляко ще се дадат от ведомството на Даниел Вълчев. Но успоредно и с това фонд "Земеделие" трябва да изплаща европарите. "Трябва да се разберем чисто организационно как точно двата потока от пари за мляко да достигат до фирмите производителки", уточняват експерти. Освен това трябва да се съгласува контролът по разходването на европарите. "Едно училище например може да твърди, че има 1000 ученици, а всъщност в класните стаи да не са повече от 500. Явно е, че ще трябва да се засичат дневници и затова ни трябва съдействието на образованието как точно да стане това", твърдят от земеделското министерство. Експертите припомнят, че парите за млякото от Брюксел ще стигнат до фирмите производителки след края на всяка учебна година и след направени проверки по училищата. Еврорегламентът изисква поне веднъж годишно да се проверят всички училища, а ще има и периодични проверки на база анализ на риска - все процедури, които сякаш не говорят на един език с програмата. Впрочем нейната одисея заслужава да се припомни.
Сигурно не са много държавните конкурси, в които победителят да откаже да подпише договора си. С този куриоз обаче тръгнаха упоритите опити да се въведе централна доставка на закуски и техните още по-упорити провали. В началото на януари 2006 г. 7-те спечелили фирми се явиха в Агенцията за социално подпомагане да подпишат договорите си и преди да седнат на масата, споделиха, че не са готови да отговорят на условията. Така конкурсът остана за есента с все изискванията си - за опаковките, разнообразието и др., а закуските си останаха в ръцете на лавкаджиите.
Тази случка не беше запомнена само защото
през есента последваха още по-комични епизоди
Доставката за три големи области - София, Пловдив и Пазарджик, беше възложена на фирма с екзотично, но прилягащо на целта име - "Ърбан Еликсир". Напук на всички "претенции" за здравословно хранене "Ърбан Еликсир" стовари в първия учебен ден сухи пасти, кроасани и 1-литрови кутии мляко. При това само там, където сколаса. На вдигналите се на бунт школски директори предприемачът Явор Тодоров обеща сандвичи с френска шунка, но по-късно.
Децата така и не стигнаха до френската шунка, защото след 3 дни упорстване социалният министър Емилия Масларова анулира договора с "Ърбан Еликсир". Баталните сцени по училищните дворове явно уплашиха фирмите, но не и Масларова. И на следващата година тя обяви търг за централна доставка, но посмя да се яви само един-единствен кандидат. Междувременно изискванията за здравословната храна се множаха в геометрична прогресия, както е и редно - вафлите бяха забранени, млякото беше разнообразено с натурален сок и чай с мед, а прословутите кифли - с плодове. С тях се увеличаваха и обещанията, че парите ще се увеличат - първо на 80 ст., после на 62 ст. После почнаха разправиите за брюкселската субсидия. И така до днес. Бюджетът на програмата, която всъщност съвсем не е лоша, си остава същият. Каквото и меню да измислят специалистите, то отново няма да стига до малките ученици, ако бюджетът на програмата не се увеличи. Или ако поне държавните ведомства не сключат помежду си тъй популярните споразумения за сътрудничество и най-сетне спрат да си прехвърлят взаимно топката. Поредното добро намерение е догодина за всяка закуска бюджетът да отпуска по 1 лв. Първо щеше да е от следващия учебен срок, но тази седмица се разбра, че няма да е точно тогава. Остава увеличение да има от 2009 г. Ако съдим обаче по предишните "сериозни" обещания, и това май ще остане само добра идея.
ПОКРИТИЕ
Само децата в 230 училища не получават мляко и закуска, показват данни на Агенцията за социално подпомагане за май т.г. Въпреки всички перипетии програмата работи в 2139 училища и 378 детски градини. От тях агенцията е проверила около половината, без да установи сериозни нарушения. "В по-голяма част от училищата закуските са с различен асортимент и добро качество. Млякото и чаят, доставяни от фирмите, са били придружени с необходимия брой чаши за еднократна употреба", отчитат експертите на социалното ведомство. Според тях родителите и учителите в регионите с голяма безработица и семейства в неравностойно положение имат положителна нагласа към програмата "Чаша мляко и закуска", тъй като тя е спомогнала за приобщаването на децата към училището и трайното им задържане в учебния процес.