:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,783,343
Активни 696
Страници 10,217
За един ден 1,302,066

Който заложи на мажоритарния вот - печели

Странно или не - БСП и синята опозиция влизат в битка с останалата част от тройната коалиция, на която партнира Бойко Борисов
Снимка: Велислав Николов
От НДСВ съзряха в мажоритарния елемент опасност за своето парламентарно присъствие. Истината обаче е, че с или без него те едва ли ще влязат в следващото НС.
Има един лесен начин да се разбере доколко една партия се вълнува от обществените нагласи и интереси. Достатъчно е да се види какво е отношението й към мажоритарния елемент в изборите, както и към даването на повече права на гражданите при свикването и произвеждането на референдуми. В настоящия парламент бе подготвен нов, по-либерален закон за референдумите, но той засега е глас в пустиня. Ако се съди по изменчивото отношение на партиите към привнасянето на повече мажоритарност при промяната в изборното законодателство, нещата и там не вървят на добре.

Мажоритарният елемент не е панацея за всичките ни обществени болежки, но с голяма доза сигурност може да се предполага, че ще възвърне интереса на гражданите към политиката и изборите.



НДСВ внезапно промени курса



и изведнъж се присъедини към ДПС и "Атака", които твърдо не искат въвеждането на мажоритарен елемент. Позицията на ДПС не е нова и не е изненадваща. Партията се чувства изключително комфортно в настоящата политическа ситуация, в която мнозинството отвратени и незаинтересовани граждани не гласуват. С 400 хил. гласа партията на Ахмед Доган на моменти се оказва дори първа политическа сила. "Атака" също не е формация, която се характеризира с отвореност към нововъведения. Чудно само как атакистите ще обяснят на привържениците си, че са на едно мнение с ДПС по един толкова важен обществен въпрос.

Позицията на НДСВ обаче определено е изненада, защото доскоро жълтите гледаха далеч по-благосклонно на мажоритарния елемент. Официалните обяснения са, че царистите не искат да се завръща двуполюсният модел. Неофициално обаче те се притесняват, че ако се избират личности, по-големите партии ще си напазаруват мажоритарни кандидати, а отделно ще си вкарат и пропорционални и така за жълтите съвсем няма да остане нищо. Истината е, че с и без мажоритарен елемент НДСВ са аут от следващия парламент. Техните объркани сметки и неясни разсъждения обаче са голям проблем, тъй като към момента царската партия все още е сериозна парламентарна сила.

Още



по-изненадваща е позицията на ГЕРБ,



която в в съзвучие с тази на НДСВ, ДПС и "Атака". Партията на Бойко Борисов се опитва да се представи като алтернатива на статуквото, но с тази си позиция тя всъщност го подкрепя мощно. Безумно е да се говори, че при мажоритарен вот няма да е ясно кой носи отговорността за излъчените депутати, както твърдят от ГЕРБ. Тези депутати няма да падат от небето, те ще са от партии. Но ще влизат и в лична битка, след което ще носят и лична отговорност пред избирателите си. Хубавото в случая е, че ГЕРБ в момента има един-единствен депутат и няма как да повлияе на промените в закона.

Като цяло аргументите на противниците на мажоритарния вот определено издишат. Смешно е да се твърди, че въвеждането му ще улесни търговията с гласове. Двете неща просто нямат нищо общо. Ефективната борба срещу изборния алъш-вериш минава през увеличаване на наказанието за него и даване на повече права на съответните органи да си вършат работата. Що се отнася до мажоритарния елемент, въвеждането му, макар и косвено, може да подпомогне тази борба, намалявайки значението на платения вот. Възможността за избор на личности вероятно ще повиши избирателната активност и съответно ще намали значението на платения вот. Да не говорим, че ако един мажоритарен кандидат разчита на платен вот в един по-малък град, това ще се знае и може да предизвика протестно гласуване срещу него. Нещо такова се случи всъщност на последните избори в Сандански. Там заради всички съмнения за купуване на гласове активността се увеличи и в общинския съвет влязоха партии като СДС, които не се надяваха на това.

Хубавото е, че



все още може би не всичко е загубено



БСП, дясната опозиция и жълтите отцепници от БНД засега са настроени положително към въвеждането на мажоритарния елемент. А те имат общо 144 депутати, което е предостатъчно. Ще бъде жалко за БСП, ако тя клекне за пореден път пред коалиционните си партньори, както стана при пазарлъците за закона за местните избори. За социалистите мажоритарният вот освен всичко друго е прекрасна възможност да се еманципират поне малко от тройната коалиция, която така или иначе не им е по вкуса. В края на мандата сме и моментът е подходящ.

Едно е ясно - избирателната ни система има нужда от промяна и обществото я желае отдавна. Всяка партия, която се съобрази с това обществено настроение, ще спечели.
24
2563
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
24
 Видими 
24 Юни 2008 02:08
Що за излишни вълнения са тези покрай вота. В България е все едно как ще се гласува, защото няма за кого да се гласува.
24 Юни 2008 02:51
Истината е, че с и без мажоритарен елемент НДСВ са аут от следващия парламент. Техните объркани сметки и неясни разсъждения обаче са голям проблем, тъй като ...Още по-изненадваща е позицията на ГЕРБ, която в в съзвучие с тази на НДСВ, ДПС и "Атака".

Хубавото е, че все още може би не всичко е загубено. БСП, дясната опозиция и жълтите отцепници от БНД засега са настроени положително към въвеждането на мажоритарния елемент.

На мен пък ми се чини, че всичко е напълно "загубено", понеже тия с "обърканите сметки и неясни разсъждения", които със или без все били аут, т.е. НДСВ, заедно с ГЕРБ, ДПС, Атака и дясната опозиция СДС са твърдо ПРОТИВ "мажоритарната" система и твърдо ЗА силен мажоритарен елемент в пропорционалната система - преференциални листи с много нисък праг - между 0% и не повече от 5%.
Ето мнението на Пламен Юруков:
"СДС е против директен мажоритарен избор на определен брой депутати?
Да, ние сме за това да има една преференциална система, но без праг, без праг на преференциите вътре."
И на Иван Колчаков:
"Има нужда от въвеждането на мажоритарен елемент в рамките на пропорционалната система и това са така наречените преференциални листи."
И "неясните съждения" на Пламен Моллов:
"НДСВ ще настоява за референдум за задължително гласуване, запазване на пропорционалната система с преференциален праг от 5%."
И на Волен Сидеров:
"Въвеждането на смесена или мажоритарна избирателна система в никаква степен не би възпрепятствала купуването на гласове. Напротив, това е изключително лицемерно и много подло предложение на Георги Първанов.
Първо - трябва да се въведе задължителното гласуване, второ - да има строго наказание за купувачи и продавачи на гласове."
И на Касим Дал:
"Според мен трябва да има мажоритарен елемент и ние в ДПС правим това...въвеждането на смесена избирателна система е много опасно...не виждам каква радикална промяна трябва да има в системата."
И на Цветан Цветанов :
"Идеята за въвеждане на мажоритарен елемент в изборното законодателство, лансирана от президента Георги Първанов, звучи красиво, но крие сериозни опасности.
Мажоритарния вот се размивала идеално отговорността, която сега се поемала от политическата партия, вкарала в парламента издънилия се депутат.
Далеч по-разумна е пропорционалната система, но с преференциална листа. Тя позволява избирателят да подбира и пренарежда отделни кандидати от листите на партиите. С други думи, да задрасква лицата от партийната листа, които не харесва. Тя отчита по-реално настроенията сред българите."

Значи дясната опозиция спокойно може да се извади от Групата на Шаро, която била настроена положително към "мажоритарния елемент", още повече че дръндоренето за "мажоритарен елемент" показва, че на Шаро въобще не му е ясно какво иска, а просто само си дръндори а ла "реформаторски".

Важното е първата група да се наговорят за 10 години затвор за покупко-продажба на гласове и за задължително гласуване с палец като гласоподавателите да не си мият задниците 1 седмица преди изборите, за да е по-ясен "подписа".
По тоя начин, ако се елиминират гласовете на "най-твърдия" електорат - 1 милион мъртви души и изборните туристи, няма да е възможно повече едни и същи да управляват държавата 20 години с 15% подкрепа.
24 Юни 2008 05:52
Браво Чорбаджи Мичо.
24 Юни 2008 06:29
Не знам кой за какво е поотделно, но заедно всички са "ЗА" това, как да изкарат още един мандат. Въртят, сучат, все дотам го докарват. Каквито и промени да се направят в избирателната система, в парламента пак ще влязат същите муцуни.
Колкото до пропорционална система с преференциална листа - това вече го видяхме на изборите за евродепутати. Сложиха си хората едно прагче от 15% и убиха нововъведението още с приемането му.
Същото стана и с нововъведението за гласуване, само ако в последните шест месеца лицето е живяло на територията на секцията, в която ще гласува. С малък финт го докараха до гласуване по адресна регистрация, което нищо не значи..
24 Юни 2008 07:23
НДСВ са живи умрели, като партия де. И както често става, умрелите научават последни че са умрели. Колко мъка има на този свят.
24 Юни 2008 07:53
Ако не искам да гласувам за БСП, НДСВ, ДПС, Атака, СДС, ГЕРБ, или коя да е друга Партия, логично е да не гласувам и за кой да е мажоритарен кандидат, подкрепян от тези партии. И понеже не подкрепящите тези Партии са болшинство, то... никакви мажоритарни избори! Не че някой от тези "не подкрепящи" ще вземе да гласува, ама за всеки случай...

24 Юни 2008 08:57
Истината май е друга. Няма как партии с авторитарно управление да правят демокрация. Еднолични лидери с верни хора редят изборни листи. А в листите - "световно неизвестни", но "надеждни". Ако се издънят? - "лидерът" остава, а партията става на партийки.
По устава ще ги познаете...
24 Юни 2008 09:18
На мен ми харесва избирателната система в Канада. Според тази система БГ се разделя на 240/засега/ избирателни района. Всяка партия МОЖЕ да издига САМО ЕДИН кандидат в район. Спечелиият най-много гласове става депутат на този район. Председателят на партията с най-много депутати става ПРЕМИЕР. Той си НАЗНАЧАВА министрите. Ако депутатът на х-тия район е назначен за министър то в този х-ти район се провеждат нови избори при същите условия - всяка партия САМО С ЕДИН КАНДИДАТ ЗА ВСЕКИ РАЙОН. Не може /и не бива/ Бойко Борисов да е водач на листите на една партия в два района, заради него хората да гласуват за тази партия, тази партия да вкара в парламента 8 депутати от тези два района и накрая Бойко Борисов да заяви: Аз няма да ставам депутат!
Не ми е ясно обаче какво трябва да се направи за да се ЗАЛИЧАТ партиите фантоми/файтони.
24 Юни 2008 09:33
Има още един много голям проблем - МЪРТВИТЕ ДУШИ в избирателните списъци.
24 Юни 2008 10:05
Гоцевата "инициатива" ще доведе до повече циганско-комунистически и турски представители в Народното събрание.
Позицията на НДСВ, "Атака" и ГЕРБ е националноотговорна и българска.
24 Юни 2008 13:58
Майоритарния вот е новата залъгалка, с която се опитват да изкарат народа да гласува.
Местните избори като са мажоритарни, какво става - още по зле.
Какво пречи на някой "бизнесмен" да си напазарува 2-3 депутата и при очерталата се патова ситуация след изборите да стане новия "балансьор"!

НЕ ЗАБРАВЯЙТЕ, ЧЕ СОФИЯ НЕ Е БЪЛГАРИЯ! В Шуменски избирателен район с 50 000 гласа, половината от Турция, ДПС ще си вземе още 1 мандатче.
24 Юни 2008 15:08
Впрочем, има и КОНСТИТУЦИОННА Пречка за Идеята чист Мажоритарен вот-като приемам, че идеята на Мажориталрния вот е ПРЯКАТА връзка между Избиращи и Избраник и задължителност на дадения от Избраниците ЗАДЪЛЖЖИТЕЛЕ Мандата за Избраника! Да, ама АБСУРДНИЯ чл.67 от Конституцията повелява, че:
......................................... ..
Чл. 67. (1) Народните представители представляват не само своите избиратели, а и целия народ. Обвързването със задължителен мандат е недействително
......................................... ..
Следователно, к`во значение има/НЯМА!/, че депутатът бил избран Мажоритарно" от еди-кои си Избиратели и му е даден от Избралите го, на базата тъкмо на Мажоритарния му Избор, МАНДАТ, щом като този даден му от Избралите го мажоритарно Избиратели Мандат НЕ е задължителен за мажоритарно избрания депутат/всъщност, Мандатът НЕ е задължителен и за пропорционално/партийно/ избрания депутат- АБСУЕРД, нали!/?! Никакво значение! Ще рече: вие си ме избирете, а после...майната ви! Е, това НЕ е Демокрация! Това е ДемоИЗМАМВАция и ДемоОСРАция!
Изходът: ЗАДЪЛЖИТЕЛЕН Мандат и Пропорционална/партийна/ система с Преференциален елемент/ но с НЕ по-висок от 2-3% преференциален Таван! КАЗАХ!

24 Юни 2008 15:49
/:/ Който заложи на мажоритарния вот - печели
......................................... ......................................... ....................................
А-а-а, и който заложи на парите на ЕС и на оръжието на НАТО- той също печели! Даже и да е бил преди Изборите АНТИесеец и АНТИнатовец- като Социалистическата партия на Слободан Милошевич, например! Ето как:
Сръбските социалисти ще се коалират с проевропейския блок на Тадич
24 Юни 2008
...Блокът на Тадич спечели парламентарните избори преди месец, но не успя да събере достатъчно подкрепа, за да състави правителство.
Партията на бившия сръбски диктатор Слободан Милошевич най-вероятно ще спечели правото да излъчи председател на парламента и два ключови министерски поста – на вътрешните работи и инвестициите.
Все още не е ясно какво ще стане с предварителното споразумение на социалистите с националистическата партия на бившия премиер Воислав Кощуница Демократическа партия на Сърбия и крайните националисти от Радикалната партия...- Натиснете тук
[/b]Е, ми, така си е:
Демокрацията е ЛИЦЕМЕРНА!
Демократите- ДВАЖ ПОВЕЧЕ!!
Социалдемократите и социалистите- ТРИЖ ПОВЕЧЕ!
КАЗАХ[/b]!


Редактирано от - bot на 24/6/2008 г/ 17:01:18

24 Юни 2008 15:57
като всичко и това ще побългарим - някой мутря е лекота ще влиза в парламента - напазарувайки си избиратели.
тъпо е да се твърди, че нямало да има да има покупка на гласове.
24 Юни 2008 16:22
Вече няколко пъти си казвам мнението и този път ще го кажа още по-ясно...Генералния проблем на съвремието ни не е мажоретки ли ще имаме или лидер с политически нули след него...в Народното събрание... Главният проблем е Политическия избор и икономическата система..."избрана" от сегашната самоназначила се през последните 20-тина години политическа сган...Без да питат народа си влязоха в НАТО, без да питат народа си влязоха в ЕС, без да питат народа си промениха системата на собственост и прочие фундаментални решения/криминална приватизация и реституция/ и сега се чудят к, ви номера да измислят та да се задържат на власт...тука е заровено кучето...Нейсе.
24 Юни 2008 16:57
А бе Параграфе, не се излагай, бе.
Хич те няма в демагогията.
Ако си прочетеш пак поста от 14:51:09 ще ти се допие студена бира, немедленно.
.
По тази позиция на Атака аз имам очакването, че тя ще я смени. Което ще даде знак, че има дебат, т.е. има наченки на партия. Само мажоритарен подход може да спаси Атака.
Ако Атака има ясна и последователна позиция, както ти казваш, това означава, че по места задължително ще се намерят силни личности, които споделят същата позиция, и са готови да се включат в партийна работа.
Само и единствено при такъв сценарий Атака има бъдеще като партия.

Ако досега е имало някаква логика структурата да се развива по роднински признак от съображения за сигурност, то днес, когато е почти утвърдена партия, е време да се поеме рискът за преминаване към естествено партийно поведение.
В отворени широки системи като партиите само демократични процедури на вътрешна организация дават стабилност и жизненост. И - имунитет срещу всякакви външни въздействия.
Ако това не се направи ще стане като със СДС. Защото хората гласуват "за очакванията си" до време. А стават все по-недоверчиви.
24 Юни 2008 17:30
Всъщност майката му е не толкова мажоритарното или пропорционалното гласуване, колкото ЗАДЪЛЖИТЕЛНОТО гласувне.
Веднага ще обясня защо!
В Бг има ок. 6 милиона души с право на глас.
Ако всички те гласуват, ДПС с техните 400 хил. гласа ще вземат едва ок. 6% от гласовете, респективно ок. 14 депутата.
А не като сега - 34. А за следващите избори вероятно и към 40.
А с 14 депутата е много по-лесно ДПС да остане извън властта.
Което веднага ще се отрази много благотворно на цялото наше общество.
24 Юни 2008 18:25
За да няма купуване на гласове и други подобни изборни аномалии трябва да се направи следното:1. 21-65 г. възрастова граница на гласуващите.2. минимум основно образование.3. Да си плащал данъци на държавата поне 24 м. назад.4. Задължителен вот за хората отговарящи на горните условия.
Ако се въведе всичко това купуването на гласове от правило ще се превърне в екзотика.Не виждам как ще се спре купуването ако изборите са мажоритарни, дори напротив, може дасе засили.
Време е правото на гласоподаване да стане условно, а не както сега-всякакви малоумници и изкукуригали могат да гласуват ако са навършили 18 год.Такива хора просто плачат да бъдат купени на избори.Но дори и да не са купени изборът им пак е олигофренски и пагубен за България.
И друго, моите уважения към хората над 70 год, но те също не бива да гласуват.Светът е толкова променен и динамичен, че те , в мнозинството си просто нямат и не могат да имат провилна и изобщо визия за бъдещето, особено старците от селата които не са стъпвали в по-голям град от поне 30 год., че за тях все още друга партия освен БКП/БСП/ не съществува, а някои от тях дори си мислят, че още съществуват градските и окръжни комитети на партията.
24 Юни 2008 18:37
Първосигналните, като тоя начинаещ Гигс пък изобщо не требе да им разрешват да гласуват, преди да се образУват...Брей, ако е в Италия тоя тоя войнстващ фашист Гигс, стана зян и Берлускони, че и президента им Наполитано...Ха ха.
24 Юни 2008 19:09
Хе хе, Стоичков, Чичовото и фолкгивендиите депутати?! t
24 Юни 2008 19:21
Милчо, какво фашистко видя в нещата, които предлагам?Това са съвсем нормални ограничения.Всеки който иска да гласува трябва да се постарае да покрие изискванията за това.А те са по силите на всеки.Виж, друго е ако считам, че само бели хора, със сини очи и ръст над190 см. трябва да имат право на глас....Заради малоумни либералчета като теб сме на тоя хал.
24 Юни 2008 21:15
Гигс, ама "Вие" наистина продължавате да вярвате, че сте написали откровение от Гигс или космическо решение на проблемите ни... Няма да споря с "Вас"...
24 Юни 2008 21:47
Milcho, вместо дискриминационние предложения на гиглеса, може пак да се използват чрез въвеждането на задължително заявяване за участие в избора
не се лие потвърдил в списъка един месец преди избора, значи го няма, и никакво дописване в деня на изборите на присетили се в последния момент "да изкарат пари". Политическия мотив - така ще се избегнат "мъртвите души" в списъците.
А чл.67 от Конституцията би следвало да означава, че ако депутатът предаде Богу дух, то мандатът си остава в Народното събрание, не ходи с депутата. Същото е, ако стане министър. Връщането обратно не би следвало да става, ама тогава задължителността се разглежда по отношение на заместващия го депутат. (Като се замисля, това депутатството много ми прила на трудово-правно отношение с мафията, или с нещо С више).
Друг е въпросът, че вместо да се иска отзоваването на депутат от Народното събрание поради публична лъжа или неграмотност (липса или недостоверна имуществена декларация е свидетелство за пълна неграмотност - не може да чете и да пише и ще му бъде спестено по-нататъшното публично излагане, сиреч ще му се запази авторитета и човешките права), което е смисълът на мажоритарния вот, трябва да се иска рефенерендум за насрочването на частични избори. Дорде избирателите сколасат с цялата процедура, я мандата изтекъл, я депутатът изтекал в посока Министерски съвет или посланник.
25 Юни 2008 00:13
И, кои, ще са тези мажоритарни=кандидати?????
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД