:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,784,433
Активни 566
Страници 11,307
За един ден 1,302,066
Интервю

В бюджетния излишък трябва да има пари и за училищата

Няма да допуснем да не бъде осигурен транспорт на ученици, казва кметът на Монтана и зам.-шеф на Националното сдружение на общините Златко Живков
снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Златко Живков
визитка

Златко Живков е роден през 1959 г. в Бойчиновци. Магистър е по история. Завършва ВТУ и специализира в СУ. Осем години е бил учител и директор в 9 СОУ "Йордан Йовков" в Монтана. След това от 1997-1999 г . оглавява Регионалния инспекторат на образованието. От 1999 г. досега е кмет на Монтана и в момента я ръководи трети мандат. Зам.-председател е на Националното сдружение на общините и член на Комитета на регионите.



- Г-н Живков, колко са закритите общински училища след въвеждането на делегираните бюджети?

- Информацията, с която разполага Националното сдружение на общините към момента, е за около 260 закрити училища във всички 264 общини. Това поражда няколко въпроса. В момента разговаряме за критерий за разпределяне на закупените от МОН автобуси. Идеята ни е за всяко закрито училище да има автобус, за да могат децата да се придвижват. МОН има на разположение 238 автобуса в момента, така че няма да има автобус за всяко закрито училище. Търси се резерв в тази посока. Общините сме силно чувствителни по тази тема, защото оптимизацията на мрежата е съобразена по-скоро с количествени показатели, отколкото с качествени. Изключително тежка е картината, да не кажа драмата, в средните и малките населени места. Там трудно се осигурява превоз на ученици.

- Броят на закритите училища не се доближава нито до прогнозата на сдружението на общините, което очакваше да са 500, нито на МОН, което пък предвиждаше малко над 100?

- Това е така. Миналата година бях убеден, тъй като участвах в контактната група с МОН по децентрализация, че няма да има закрити учебни заведения, тъй като годината е изборна. Няма кмет на община или населено място, който доброволно да иска да се раздели с учебното заведение. Защото заедно с децата си отиват и родителите и животът добива други параметри. След изборите значителна част от колегите ми завариха различно състояние на работа по оптимизация на мрежата. Там, където е работено с години, целенасочено, не би трябвало да има ситуация, при която в рамките на една община да излязат 6-7 или 8 учебни заведения. Доколкото знам, в Карнобат, в Ловеч има по 6-7 закрити училища.

- Колко деца на практика ще бъдат лишени от правото да посещават училище, защото не могат да стигнат до средищното училище или защото родителите не им позволяват?

- Средищното училище е един много важен показател, по който в момента групата между МОН и националното сдружение на общините ще работи активно. Един от показателите, с който не бяхме съгласни, е да се разкрива средищно училище, ако се пътува не повече от 20 минути. Не повече от 20 минути звучи по един начин в Родопите, по друг начин в равнинна част. На практика за 20 минути могат да бъдат минати 20-30 км, могат да бъдат минати и 4-5 км. Общините са задължени да осигурят превоза на учениците до 16-годишна възраст. Надяваме се с автобусите, които ще получим, този процес да бъде облекчен. Не мисля, че по такива причини ще бъде допуснато нарушението да не бъде осигурен достъп до средно образование на едно дете. В област Монтана например няма такъв случай.

- Какво точно искате да се промени в критериите?

- Искаме да има различни категории общини - защото едните са равнинни, другите са планински. Този показател не може да бъде приет по този начин.

- Какъв финансов недостиг е формиран от общините до момента за образование и ще започне ли нормално учебната година през септември?

- Най-тежката тема пред българското образование е системата за делегираните бюджети, която беше въведена малко силово. Има общини, в това число и моята, които работим по тази система. От справката, която имаме, е, че с много малки забележки общините са се справили с въвеждането им. Предстои същото и за детските градини. Монтана е единственият областен град, в който има такива системи и в детските градини. Но повечето общини са изключително предпазливи. Тук проблемите идват от формулите, които трябва да се спазват, и неразплатените разходи от предходни години. С решение на МС ще бъдат стимулирани общините, които са въвели делегирани бюджети в училищата. За детските градини също има стимули. Очакването е стандартът за издръжка на един ученик да бъде увеличен с 10% и за дете в детската градина с 6% след 1 юли. Парите, които ги имаме, ще отидат за повишаване на заплатите на учителите с 10% от 1 юли и ще останат по-малко за издръжка. Изключително ни притеснява огромният скок на цените на горивата. Което означава, че есента и зимата на 2008/09 ще бъде буквално гореща в тази част. Възможностите които могат да използват общините, са за оптимизация на мрежата и съфинансиране на общинските проекти. По първата програма са приети всичките ни изисквания. Между 133 общини, които кандидатстват, ще бъдат разпределени 48 млн. лв. По другата голяма програма бюджетът е 10 млн. лв. Той включва три модула - енергоефективни мерки, достъпна среда за деца с увреждания и модернизация на спортна база. През август общините дават прогнозните си бюджети за 2009 г. и се надяваме стандартът за издръжка на ученика да бъде вдигнат. Все пак този огромен бюджетен излишък не може по никакъв начин да не касае образованието.

- Увеличението на издръжката на ученика с 10% от 1 юли какво ще покрие освен скока на горивата? И ще позволи ли това на училищата да продължат да работят нормално и през есента?

- Мисля, че няма да го покрие. Картината ще бъде различна. Сега говорим за ситуацията към началото на юли. Ако това движение на цените на горивата продължи още два-три месеца, ще има проблеми. От 12-годишния си опит знам, че октомври и април-май са най-тежките месеци, когато хем не е отоплителен сезон, хем се налага да се отопляват училищата и детските градини, защото такива са изискванията на ХЕИ. По-големите и богати общини ще се справят, но за по-малките това ще бъде тежко.

- Каква е перспективата за тях - дървена ваканция?

- Перспективата е да бъде качен стандартът. Както за училищата, така и за детските градини. Крайно време е да се разбере, че издръжката на децата от 3- до 7-годишна възраст, предучилищното възпитание, е част от средното образование. Това не е друга и различна форма. Ако държавата частично покрие малко поне от тази издръжка, надявам се, че картината ще бъде по-различна.

- Колко трябва да е издръжката на дете в детска градина?

- Това е сложен въпрос. Зависими сме от годишната рамка на бюджета, от рамката за образование и след това от политическата воля. Вече с три правителства и с три народни събрания водим тези преговори и много трудно стигаме до пресечна точка. Ще ви дам само една илюстрация за детските градини. Ние сме най-богатата община в Северозападна България. В рамките на община Монтана събираме около 150 000 лв. от такси в общините, а издръжката на отрасъл "детски градини" за 1562 деца е около 700 000 лв. годишно. Общината дотира, защото може. Както дотираме уличното осветление и други услуги, за които не се събират такси от гражданите. Общините искахме поне минимално да бъдат заделени някакви средства за детски градини по преценка на законодателния орган. За месец издръжката на едно дете в детска градина струва между 80 и 100 лв.

- Г-н Живков, ще има ли стачка в общините?

- Мисля, че на този етап е трудно да кажем, че ще има стачка. Това, което забелязвам към тази част на годината, е, че доста актуална се оказа темата със задържане на качествените специалисти в общинските администрации. Има изключително голямо недоволство и загриженост на общинските ръководства към този проблем. Той стои на дневен ред от 8-9 години. Оказва се, че за определен вид дейности вече не могат да се намерят качествени хора при подобно заплащане - главни архитекти, юристи, инженери. Надявам се при процедурата за бюджет 2009 наистина да бъдем равнопоставени като партньори. А не когато съгласуваме бюджета за поредната календарна година несъгласието да бъде повече от съгласието. Надявам се, че няма да ни бъде дадена рамката, по която не можем да правим нищо. Защото тези хватки са ни известни.

- Как проблемите със спрените европари за земеделието се отразяват на местно ниво. Има ли опасност от фалити на фирми?

- Смятам, че оставката на г-н Тадаръков е сериозна и мъжка постъпка. Монтана като градска община не е засегната от парите по САПАРД, но по друг начин стоят парите по ИСПА и ФАР, както и сега парите от структурните фондове. Това, че още не е отворена националната програма за селски райони извън оперативните програми към тази част на годината, която е възможност особено за малките и средните общини, както и стопирането на средствата по САПАРД , е изключително неприятно и предполагам, че е много тежко за колегите и хората, които живеят в тези райони.
2
2766
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
08 Юли 2008 11:37
Глупости.
Бюджетният излишък е собственост на партиите.
Не на правителството.
Не на народа.
Той им е бащиния.
Нещо като бонус, лапане, манджа, основна живителна сила.

08 Юли 2008 15:41
На сайта на Мон пише- 450лв минимална основна заплата на учител от 1 юли.
Какви 10%?
Пак се подиграват на учителите!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД