България купува две виртуални френски корвети за 1 млрд. лв. И от какъв зор? Защото ги е класирала на първо място при тръжна процедура преди три години. Тогава те не са били нищо повече от рисунка. Такива са и до днес.
Човек обувки да си купи, първо ще ги премери. Премиерът Сергей Станишев обаче внезапно прозря, че нарисуваните корвети са ни точно по мярка. Сега мнозина се питат какво ще ги правим, защото корветите не са като джетовете и яхтите да сноват за кеф край плажовете в Черно море. Други пък се питат дали чертежите и сметките ще се потвърдят в реална среда, защото и корабите са като самолетите - проличават си, като започне изпитанието им. Засега Станишев може да разбие бутилка шампанско в някоя чертожна дъска.
"Няма да ви разочароваме",
успокоил го президентът Никола Саркози на срещата миналия петък в Елисейския дворец, с което потвърдил, че продава на България обещание, а не кораби. Станишев обаче останал много доволен, защото точно това е искал. Без кораби няма да остане - предния ден правителството купи три на старо от Белгия, и то на 10 пъти по-ниска цена. Обещанието на Саркози има по-широк смисъл и не случайно Станишев се записа сред първите му посетители, щом Франция пое председателството на ЕС. Интересите на двамата политици съвпаднаха - Саркози търсеше авансово клиенти за френската военна индустрия, а Станишев се надява на неговата подкрепа в ЕС, за да не загуби властта си след очаквания остър доклад на Еврокомисията за България. Правителството на тройната коалиция няма да види дори тенекиен модел на корветите до края на мандата си догодина, но обещаните 1 млрд. лева още отсега му купуват довършване на мандата.
Синхронът е забележителен, както подобава на франкофони. "Ще работим против назидателния тон на Комисията (на ЕС)", казал между другото Саркози на Станишев според източник, проследил срещата им. Това означава само едно: като председател на ЕС Франция няма да вгорчи допълнително дните на българския премиер, който се готви да посрещне най-лютата критика на Брюксел, откакто е на власт. Докладът ще бъде остър, за да не се повтори гафът от миналата година, когато италианският еврокомисар по сигурността Франко Фратини го смекчи в последния момент и злепостави цялата Комисия. Негов наследник е французинът Жак Баро, но той е под такова фокусирано внимание, че възможностите му за маневриране са твърде ограничени.
Станишев правилно преценява, че трябва да търси спасение извън Брюксел. Първо си уреди подкрепа от Джордж Буш, като му намигна в средата на юни, че ще балансира руското енергийно присъствие в България чрез оферти за американски компании (например за два допълнителни реактора в АЕЦ "Козлодуй"). Сетне си купи снизхождение от Саркози чрез сделка със съмнителна изгода за България. И Буш, и Саркози демонстративно го потупаха по рамото, за да покажат чрез медиите колко го харесват. Комисията не може да се престори, че не се интересува от мнението на световните лидери.
Франция ще направи спасителна акция
вероятно наесен, а не още през юли чрез пряка намеса в писането на доклада, който би трябвало вече да е готов в чернова. Като председател на ЕС Париж не може да диктува пряко политиката на останалите 26 държави в съюза, но може деликатно да я насочва. Първият Съвет на ЕС по общите въпроси (на външните министри), който ще се събере през септември или октомври, ще препоръча мерки срещу България и Румъния въз основа на докладите за двете страни. Такава е обичайната процедура. Точно тогава Франция може да упражни влиянието си. Омаловажаването на проблема вероятно ще стане с думите, които Саркози употреби и на срещата си със Станишев: че сочените недостатъци не са новост, защото Франция ги е отбелязвала и преди приемането на България; че трябва да се акцентира не на отрицателното състояние, а на положителните промени, защото целта не е да се наказва страната, а да й се помага; че не бива да се изолира България като специален случай, защото ЕС си има по-голям проблем с Ирландия, която отхвърли Лисабонския договор, и др.
Ако не се стигне до друго наказание освен до баналното вече спиране на едни или други фондове, с което се примирихме като неизбежно зло, Станишев ще има основание да твърди, че правителството му не е бламирано от Брюксел. Само политически сигнал за поставяне на България в изолация би могъл да го събори. Франция ще се погрижи това да не се случи.
Много е готина корветата. Станишев ще се скрие вътре от справедливия пролетарски гняв. Нито той ще ги вижда, нито те него. И така, лека полека, след време взаимно ще се забравят. После ще изберат следващия камуняк. За него отсега е поръчана втората корвета - с мисъл за бъдещето.