:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,783,093
Активни 660
Страници 9,967
За един ден 1,302,066
Интервю

Заплатите в държавната администрация вече са добри

Против съм да закрепостяваме служителите с договори, за да не ходят в частния сектор, казва зам.-министър Мария Дивизиева
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Мария Дивизиева
Визитка

Мария Дивизиева е родена на 9 май 1976 г. в Разлог. Завършила е право в СУ. Работила е в адвокатска кантора, като парламентарен секретар в министерствата на икономиката и транспорта. От 2005 г. е зам.-министър на държавната администрация. Ръководител е на управляващия орган на оперативна програма "Административен капацитет".



- Г-жо Дивизиева, всички кметове се оплакват от драстичен отлив на квалифицирани кадри. Защо според вас частният бизнес така усилено дърпа кадри от държавната администрация?

- Със сигурност една от основните причини е, че служителите в държавната администрация са компетентни и натрупват много опит и познания. В момента консултантският бизнес в България набира сили и има нужда от специалисти за написването на проекти, финансирани от еврофондовете. Естествено най-подготвени в тази материя в момента са хората от звената за управление на тези средства. Затова фирмите им предлагат и по-високоплатена работа. Текучеството може да създаде проблем с усвояването на парите за България. От друга страна, личното ми мнение е, че не е необходимо един експерт да остане през цялата си кариера на държавна служба. Когато хора от бизнеса влязат в администрацията, това я прави по-отворена и винаги носи по-свежа енергия, по-нови идеи.

- Влизат ли такива хора?

- В някои министерства има голям брой кандидати за обявени вакантни позиции. Като цяло мисля, че обмяната на човешки ресурси между публичния и частния сектор може да се сметне и като позитивен знак.

- Така обаче не се ли създават вериги, не се ли затваря цикълът между консултанта и неговия човек в оценяващите комисии, за да могат да се прокарват определени проекти. Как може да се предотврати такава практика?

- Темата за конфликта на интереси тепърва започва да бъде осъзнавана от българското общество. Особено когато става дума за усвояване на средства от еврофондовете, трябва да сме много прецизни. За мен е по-важно да се гарантират безпристрастността и прозрачността в работата на оценяващите комисии, както и липсата на свързаност с евентуалните бенефициенти. По Оперативна програма "Административен капацитет" всеки член на комисия подписва декларация за липса на конфликт на интереси, когато получи списъка с всички кандидатствали бенефициенти. По-нататък, когато станат ясни партньорите по проектите, ако се установи конфликт на интереси, оценителят незабавно го декларира и напуска комисията.

- Когато държавата инвестира средства, особено за служителите в еврозвената, за да ги обучи, квалифицира, не трябва ли в договорите им да има клауза, че за определен срок нямат право да напускат държавната служба?

- Това е доста спорна тема. Тя беше коментирана и в рамките на работната група, която се занимава с административния капацитет. Повод беше и предложението на народния представител Четин Казак за промени в Закона за държавния служител. Той добре аргументира необходимостта от такива клаузи в договорите. Но така едва ли ще се намали текучеството. По-скоро този модел на "крепостничество" ще демотивира колегите. Оказа се, че има министерства, които вече прилагат модела, но въпреки това служителите плащат дължимото обезщетение и напускат. Има още опасности. Служителят няма да може да напуска съответната администрация за период от три или пет години, което поставя под въпрос кариерното му развитие. А ако бъде обвързано напускането на работа преди изтичането на тези три или пет години с възстановяване на средствата за обучение, опасенията са, че експертите няма да желаят да бъдат обучавани. За мен е по-ценно сега да им създадем условия да бъдат на нивото на своите отговорности. Притеснявам се, че ако има такова условие при назначаването, то ще отблъсне кандидатите за работа. Съществува риск за незаемане на 505-те свободни щатни бройки в еврозвената.

- Има ли вариант, в който държавният служител може да бъде мотивиран да остане, ако в частния бизнес му предлагат 4 или 5 пъти по-висока заплата?

- Според мен възнаграждението не е единственият мотив, заради който служителите работят в тези дирекции. Мотивацията е комплексна. На първо място, смятам, че управлението на средствата от еврофондовете, колкото и претенциозно да звучи, е кауза. Важна е и атмосферата на работа в екипите в отделните министерства. Не на последно място поставям и финансовото стимулиране. Работната група, която се оглавява от вицепремиера Меглена Плугчиева, е натоварена да разработи бонусен механизъм, който да стимулира държавните служители в тези звена. Предложението е да се разпределят бонуси на база усвоени средства за всяка календарна година. Това ще става веднъж годишно след доклад на вицепремиера до МС, в който се посочват процентът на усвояемост и напредъкът по всяка оперативна програма.

- Кога този регламент ще бъде одобрен от правителството. Възможно ли е да претърпи промени в последния момент?

- Работната група беше натоварена да предложи варианти за такъв бонусен механизъм. Те бяха разгледани на последното оперативно заседание на МС и сега започва окончателното разписване на Постановление на МС. Предполагам, че то ще бъде прието до края на месеца.

- Имате ли примерни разчети във вашето министерство какви бонуси биха получили служителите?

- По индикативна финансова рамка за 2007 г. трябваше да сключим договори за 26 млн. лв. Към момента са усвоени около 8 от тези 26 млн. лв. Така че към края на годината колкото по-близо до 26 млн. лв. е тази цифра, толкова по-голям е шансът на колегите от съответната дирекция да получат бонуси. Според варианта, който към момента МС одобри, бонуси ще се получават само при над 50% усвояемост на средствата за съответната година. За ОПАК това означава бонуси при усвоени над 13 млн. лв.

- Вашата оперативна програма и "Човешки ресурси" в момента са отличници. Какво става обаче с другите пет програми, които на практика почти не са стартирали. Техните служители ще бъдат ли лишени от бонуси?

- Не искам да разделям оперативните програми на отличници и слабаци. Двете оперативни програми са по-специфични и се финансират от Европейския социален фонд. Може би това е една от причините към момента да имат отворени процедури и сключени договори. Този бонусен механизъм не е направен за една или друга оперативна програма. Напротив, целта е да има равнопоставеност. Има мнения на колеги от другите министерства за разпределяне на тези бонуси по-често от веднъж годишно, например на тримесечие или на 6 месеца. Има и предложения бонусите да не се обвързват с усвояването на средства, а с годишния план за изпълнение на оперативните програми - отворени процедури, информационни дни, оценени проекти, сключени договори.

- Значи на практика искат да се притури още едно допълнително материално стимулиране, без да е ясно защо?

- Точно така. Например да бъдат разписани планове за една календарна година по всяка от оперативните програми и ако бъде изпълнен в съответното тримесечие, да бъдат разпределени тези бонуси.

- Всички си задават въпроса защо трябва да получават четворна заплата за нещо, което им е задължение да го работят?

- Аз също споделям това мнение. Затова за мен е важно да се има предвид критерият усвояемост на средства, и то над 50% за съответната година.

- Как може да се повиши заплащането в държавната администрация?

- Смятам, че то в момента не е чак толкова ниско, а и вече има начини да бъде повишено. Въпрос на оптимизиране е. България все пак има голяма администрация в сравнение със страните-членки от ЕС. Към момента тя е над 87 000 души. От миналата година дадохме възможност при намаляване на щатната численост фондът работна заплата да остане в съответната администрация и всеки ръководител да може диференцирано да увеличи възнагражденията на служителите си, като поощри най-добрите.

- Но все пак има тавани на заплащане?

- Разбира се, че има тавани за всяка длъжност. Министерството в момента подготвя промени, с които ще се повишат тези тавани. Предполагам, че това ще стане скоро.

- Защо някои структури заобикалят Закона за държавния служител - например фонд "Републиканска пътна инфраструктура", фонд "Земеделие", Агенцията по вписвания? И назначават кадрите си просто по трудово правоотношение?

- Напоследък анализите показват, че е доста изкривена картината по прилагане на Закона за администрацията и Закона за държавния служител, което не е позитивна практика. Оказа се, че вместо те да бъдат общите устройствени закони, те се явяват по-скоро специални. Защото се констатира, че има много администрации, които уреждат своята дейност в отделни закони и сами решават какъв вид да бъдат техните служители. Отделно си разписват функции и допълнително материално стимулиране от приходи на съответната администрация. Общините също не спазват Закона за държавния служител. Със сигурност изборът да бъдат по трудово правоотношение е продиктуван от желание за по-високи възнаграждения. Но това изкривява съотношението в администрацията. Защото, за да има стабилна, политически неутрална, компетентна администрация, служителите трябва да са назначени по служебно правоотношение, спазвайки философията на закона. На трудово правоотношение би следвало да бъдат само служителите, които подпомагат дейността на съответната административна структура. Така смятат и партньорите ни от ЕК. Затова повишаваме таваните на възнагражденията за съответните длъжности, за да стимулираме връщането към държавната служба на определени администрации.
22
9527
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
22
 Видими 
22 Юли 2008 02:28
Най-после! Камък ми падна от гърба. Че то чиновниците по министерствата припадаха от глад по канцелариите. Сега вече държавната администрация ще заработи като "Мерцедес" и тия от ЕС ще се чудят за какво да се хванат. А пък за нас - кеф.
22 Юли 2008 09:10
По всяка вероятност е внучка или правнучка на някой разложки шумкар. Май най-напред с това трябваше да започнете.
22 Юли 2008 09:13
Друже, разбирам сарказма ти, но моето мнение е, че държавните служители трябва да взимат огромни заплати / 5-10 000 лв/. Само така ще се намали корупцията. Но хванат ли някого в прегрешение - жална му майка и после никакво заемане на държавна служба. Изгонен за вечни времена от държавна работа.
Искам да отбележа че не съм държавен служител и нямам роднини такива. Просто изказвам мнението си.
22 Юли 2008 10:17
Заплатите - какво е добра заплата?
Примерно преди 21 години/1987/, когато се твърди че бяхме бедни или много бедни, средната номинална работна заплата беше 232.58 лева, а след задължителните удръжки беше 204.08 лева месечно. Съотношението тогавашен лев, сегашен лев като покупателна способност е вече може би повече от 1:10, т.е. това са сегашни 2325.80 и 2040.80 лева съответно. При това това са заплати, при които се считахме за бедни или много бедни. Значи, за да не сме бедни трябва сега да взимаме средно доста повече - примерно 5000 или 10000 сегашни лева месечно. И веднага следва въпроса - какво счита за добри заплати тази от статията? Може би 400 лева или даже 500 лева преди облагане?
22 Юли 2008 10:39
50% усвояемост за годината за получаване на бонуси! Тая си е изгубила акъла - България може да постигне подобна усвояемост на еврофондовете едва след 10-ина години, най-малко. Най-развитите държави в ЕС усвояват не повече от 70-80%, централноевропейските - около 30%. Ако чакаме 50% усвояемост, всички от държавната служба ще напуснат и оттам усвояемостта познайте колко ще стане!
Да не говорим, че пустата му усвояемост не зависи само от чиновника - примерно общината не обявила търг за изпълнител, след това той се оказал калпав, след това някой друг се заял за не знам какво си, и т.н., и т.н.
22 Юли 2008 11:31
Усвояемостта зависи 90% от тези хора. Могат да наритат бенефициентите, да им спрат и анулират проектите, ако се бавят и така да ги контролира.
Това което сега се наблюдава е проекти за 20-50 хил евра се бавят по 1-2 години след обявения срок.
22 Юли 2008 11:39
Въобще не си правих труда да чета интервюто с тази госпожа. Достатъчно ми бе да прочета заглавието, за да установя, че тя очевидно е или много проста, или изключително нагла.
Да твърдиш, че заплатите в държавната администрация не били ниски, е комунистическа арогантност. Не разбирам как може да се каже за заплата от 500-600 лева средно в държавната администрация, че това не е ниска заплата. При това става дума за средна заплата, която се взима в централната администрация в София. В провинцията нещата са просто трагични. Също толкова трагични са и стартовите заплати на хора, които току-що са се дипломирали и са започнали работа като държавни служители. Всъщност, такива почти няма, освен ако не притежават собствено жилище в София или не живеят при родителите си. Защото в противен случай със заплата от 300-400 лева просто е физически невъзможно да оцелеят, ако ще трябва да плащат наем в София. И съответно автоматично се насочват към частния сектор.
Та при това положение да се казва на черното бяло, е наистина чиста проба комунистическо дебелоочие и демагогия.
Но нека продължават да твърдят подобни глупости, след 2-3 години останалите на държавна служба що-годе читави хора ще се броят като последни мохикани.
22 Юли 2008 11:46
В една от малките общини на Великотърновска област заплатите на 80% от служителите са между 270 и 380 лв.бруто.Сами може да сметнете колко е след данъците.Това го казвам и гарантирам, че е вярно.по-високи са запхлатите само на държавните служители в общината, но те са малко на брой.Работещиште в дирекция местни данъци и такси са със заплати от 290 да 400 лв.като 400 лв.бруто взима началника.А работата е доста и е отговорна.
Та наистина са добри заплатите, но за тия които ги дават.
22 Юли 2008 12:02
Много интелигентна дама. Първото й твърдение, за кадърните администратори, дето бизнесът ги лапва, е просто бисер. Ами това:
Темата за конфликта на интереси тепърва започва да бъде осъзнавана от българското общество. Особено когато става дума за усвояване на средства от еврофондовете, трябва да сме много прецизни.
За тези средства - да сме прецизни. Виж, ако не са от еврофондовете, ако са от бюджета, може и да не сме чак толкова прецизни. Аз поне така го разбрах.
22 Юли 2008 12:22
Щом таз разложка гъдулка е зам.-министър, кво да кажем за подчинените й?
Ама то като видиш шефовете й - премиер и министри - тая е направо цвете!
22 Юли 2008 13:21
Оценката е не само субективна. Тя е идиотска.
Познати данъчни специалисти, които тук вземаха малко над 1000 лева месечна заплата, спечелиха конкурси и заминаха на работа в структурите на Европейския съюз. Там стартовите им заплати бяха над 15 000 евро.


Но ако базата за сравнение са неграмотните мангали със завършен трети клас...да.
22 Юли 2008 13:24
Жена ми работи в община Шумен. Работата и е доста отговорна. 5-6 нощи преди сесия не спи за да пише протоколи на комисии.
Заплатата и е 320 лева!
Наскоро шефката и доведе едно младо момиче - туркинче да го обучават, защото щатът им е наполовина незает.
То горкото, като видя колко работа има и за каква заплата става въпрос - избяга! Че то всяка сервитьорка в Шумен взема повече, без да се налага да пише на Български език!
22 Юли 2008 13:27
Там стартовите им заплати бяха над 15 000 евро.


Ха посмали, манго! Че то Кунева взима 18 000 евро, те да не са заместник-комисари!?
22 Юли 2008 13:36
Момче младо, британският шеф на "Софийска вода" взема месечна заплата от 30 000 евро. Не всички като тебе работят за гологани.
22 Юли 2008 13:45
Не беше ли тази същата дето беше яхнала Никито Василев на конче на някакъв фестивал преди години?...Сега големи ги вади.
22 Юли 2008 14:03
Просто веднагически се налага да коригирам заглавието.
"Заплатите на шефовете от всякакъв калибър в държавната администрация вече са добри"
Много държа на уточнението !!!

22 Юли 2008 14:23
И аз забелязах грешка в статията - по точно във визитката на въпросната женица - тя не е от Разлог /и не е потомък на шумкари/, а е паднала от Марс. Ето и няколко примера в подкрепа на моето твърдение:
Натиснете тук
Натиснете тук
Натиснете тук
22 Юли 2008 14:41
британският шеф на "Софийска вода" взема месечна заплата от 30 000 евро


Британският шеф на "Софийска вода" може да взема и 300, 000 евро щом има кой да му ги дава, защото това е частно дружество и шефовете сами си определят заплатата. Пак ти казвам, заплатата на еврокомисар е 18, 000 евро месечно. Хайде попитай пак твоите познати колко взимат, ДОКТОРЕ. А за мен гайле не бери
22 Юли 2008 15:17
Викането (главните букви) и средният пръст не са аргументи.
22 Юли 2008 16:18

Странна фамилия - Дивизиева или това е бащиното име?!
*
Но защо тази с странното име смята, че заплатите при нея били вече добри? Това твърдение има две страни - заплатите не са били добри и второто, заплатите вече били добри. Аз нещо не схващам какво всъщност твърди странното име - че служителите в държавната администрация взимат няколко пъти по-високи заплати от президента ли? Щото иначе няма начин да са "вече добри". Може би сме на следващ етап в промиването на мозъци, когато ще ни убеждават, че черното/ниските заплати/ е бяло/високи заплати/. При сегашната покупателна способност на лева няма "добра заплата", която да е под 5-10 хиляди лева. Че то маса народ още преди 1989-та година взимаха по над 1000-2000 лева месечно и това бяха бачкатори, а не началници или фуражки.
22 Юли 2008 16:50
Чиновническите заплати ще станат още по-добри, когато се закрият разни паразитни структури от рода на МДААР и ИПАЕИ.
22 Юли 2008 21:27
Тая кипра мома или булка била зам.-министърка Мария Дивизиева. Това ясно, ама не ми стана ясно какво иска да каже, както и на нея май не и е ясно. Ного наподобява селянката Дуся дето "оправлява" НАП.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД