:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,782,708
Активни 429
Страници 9,582
За един ден 1,302,066

Как политиците да работят на ползу роду, а не на ползу джобу

Само въвеждането на чист мажоритарен вот, гарниран с възможност за отзоваване на депутати от избирателите, няма да е поредната имитация на реформи в изборното законодателство
Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Единственият начин да накараме депутатите да се държат прилично не само по време на кампания е да ги избираме мажоритарно и да можем да ги отзоваваме.
Задавали ли сте си въпроса защо, като стане дума за реформа в изборното законодателство, всички парламентарни партии открито заявяват, че чистата мажоритарна система е нещо много страшно, опасно, апокалиптично дори? Малцина депутати свенливо говорят за смесена система, при която част от мандатите да се печелят мажоритарно, а повечето вкупом славословят и венцехвалят преференциалното гласуване.

Старата максима, че



когато всички политици са против нещо, то със сигурност е добро,



в случая важи с пълна сила. Ако наистина искаме да реформираме и променим модела, то трябва да въведем точно чиста мажоритарна система, гарнирана с промяна в конституцията, според която избирателите да имат право да отзовават този или онзи депутат. Всяка партия издига свой кандидат в 240 едномандатни района и всички знаят за кого точно са гласували и от кого да търсят отговорност впоследствие.

Вярно е, че мажоритарната система си има недостатъци. Основният е, че хората, гласували за загубилия кандидат в даден район, на практика остават без представителство. Подобен недостатък обаче има и сегашната ни пропорционална система. Онези, които гласуват за партии, които не минат бариерата от 4%, също остават без представителство. Те дори подпомагат косвено формациите, които са прехвърлили тази бариера, което е откровена несправедливост. Винаги има поне една партия или коалиция, на която не й достига съвсем малко, за да влезе в парламента. През 2001 г. това бе коалицията ВМРО -"Гергьовден", а през 2005 г. - "Новото време". Техните избиратели не бяха кой знае колко по-малко от тези на някои партии, които се добутаха до НС, но все пак останаха без представителство.

В крайна сметка хората във Великобритания и САЩ със сигурност не са по-глупави от нас, след като продължават упорито да практикуват мажоритарната система. Именно тя би могла да излекува основния ни обществен проблем. У нас все още да се вписваш добре в ситуацията, да се подмазваш на когото трябва,



да лакейничиш качествено е далеч по-важно



от това какво можеш и колко струваш като човек и професионалист. Според някои това е наследство от комунизма, според други историческите корени на този манталитет са по-дълбоки. Така или иначе тази нелицеприятна ситуация е факт и отникъде взорът надежда не види тя скоро да бъде променена. Чудесна илюстрация на този маниер на поведение е новото ни политическо чудо ГЕРБ. Бойко Борисов сложи за лидер на партията си човека, който му носеше ракетите за тенис, докато беше главсек на МВР. Нищо, че на него определено му липсват някои от качествата, необходими за партиен лидер, като ораторски заложби, да речем. В кулоарите на НС депутатите откровено си признават, че не искат дори част от тях да се избират мажоритарно, защото много трудно след това ще бъдат контролирани. За избраниците ни най-важното предимство на пропорционалната система не е това, че осигурява по-добро представителство. Те са доволни от нея, защото тя дава възможност за предварителен подбор на удобни и послушни лица с интелект колкото прахосмукачка и с характер от плазмодиен тип.

Пропорционалната система при всичките й съвършенства обслужва лакейщината. Докато мажоритарната при всичките й недостатъци има сериозен шанс да я пресече. Твърденията, че един мажоритарен вот би могъл да бъде спечелен чрез купуване на гласове от съмнителни лица, са смешни и обидни за българския избирател. Години наред Митьо Пищова раздаваше благинки, явявайки се мажоритарно за кмет на Велико Търново, но нещата така и не му се получиха. Ако политиците ни са искрени в борбата си срещу явното навлизане на непочтени групировки в политиката, те би трябвало да поощряват гласуването за личности. Във всеки град има читави хора с добро име сред съгражданите си, за които ще е необходима съвсем скромна кампания, която всяка партия може да си позволи.



Те могат да победят на избори всяка мутра



Друг е въпросът, че няма да е лесно да бъдат убедени да се ангажират с която и да е партия, след като всичките са компрометирани до ушите. Но всяко начало е трудно.

Мажоритарната система ще обърне модела. Сега, като дойдат избори, и в партийните централи настава вавилонско стълпотворение от активисти, напиращи с лакти и юмруци за по-предно място в листите. Ако се гласува за личности, ще бъде обратното - партийните ръководства ще търсят по места читави кандидати. Именно това се случва на кметските избори всъщност, когато вотът е чисто мажоритарен. Тогава зад силни местни кандидати се точи наденица от партии, често пъти неприлично разноцветна. Ако избраните кандидати са наясно, че могат да бъдат отзовани от избирателите си във всеки един момент, това определено ще ги накара да работят повече на ползу роду и по-малко на ползу джобу.

В нашата история често пъти личностите са били потискани, потурчвани, ликвидирани. В една или друга степен това продължава и досега с пропорционалното робство, наложено над българските избиратели. Ако тази ситуация не се промени радикално, всичко друго ще е имитация на реформи.
77
3195
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
77
 Видими 
22 Юли 2008 01:13
Любен Обретенов
22 Юли 2008 02:19
Разбирам патоса на автора, но трябва да го разочаровам - рецепта за лечението на тази болест в българския й вариант не съществува. Случаят е злокачествен.
22 Юли 2008 02:56
Въобще не става дума за прилично поведение!
Който не знае защо е избран, да бъде отзован....
22 Юли 2008 03:13
1. Пряко (мажоритарно) избиране на всички народни представители. Трябва да има ясен и лесен за задействане механизъм за отзоваването на който и да е от тях. (Затова е необходимо пряко избиране).
2. Наородното събрание се занимава най-вече с изготвяне на законите (изготвяне а не приемане).
3. Изготвеният закон отива до Висшия Съд за проверка на непротиворечимостта му спрямо Конституцията и спрямо другите вече в сила закони.
3. След като на един закон е подтвърдена правната изрядност, отива за одобрение от Президента.
4. Одобрения от Президента закон отива в списък от закони за всенародно гласуване на всеки 2 години.
5. Едва след като е приет на това всенародно гласуване закона влиза в сила.
6. Единствено изключение се допуска за закона за бюджета, който се изготвя от Министерския Съвет, одобрява се от Президента и се приема от Народното Събрание всяка година.

Народното събрание пред кого и КАК отговаря за калпави закони? (въпрос от Шapkaн)
1. Всеки един народен представител подлежи на отзоваване за лоша работа в Народното Събрание, включително и за калпави закони (първа цедка).
2. Всеки един закон, включително и калпавият, подлежат на одобрение от Президента (втора цедка). (Президента също трябва да подлежи на отзоваване - ясен и лесен за задействане механизъм).
3. Всеки един закон подлежи на всенародно гласуване (трета цедка).
Въпреки горните цедки, ако калпав закон се приеме от народа то:
а. или такъв ни е народа;
б. или ще трябва да си коригираме представата за калпав закон (в смисъл че ние сме калпави а не народа).
22 Юли 2008 03:24
В България всяко добро начинание се проваля. Мажоритарният вот ще напълни парламента с мутри или подставени от мутри лица. Няма начин! Който твърди противното или е недобронамерен или е просто фантаст!
22 Юли 2008 06:59
Всяка партия издига свой кандидат в 240 едномандатни района и всички знаят за кого точно са гласували и от кого да търсят отговорност впоследствие.

ДОКОГА ще хрантутим 240 търтея барабар с братчедите и любовниците им ?
По ДВА мандата от окръг + ПЕТ за София и БАСТА.
22 Юли 2008 07:49
VOCI Подкрепям идеята.
22 Юли 2008 08:34
Как политиците да работят на ползу роду, а не на ползу джобу

Няма такива политици...

_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
22 Юли 2008 09:08
Мажоритарната система в чист вид е неотложна необходимост! Политиците треперят от нея! И има за какво...
А ще работят на ползу роду, когато първо поработят на ползу "местата за изтърпяване на наказания"
22 Юли 2008 09:40
Мнението ми за мажоритарната система у нас е горе-долу същото, така че за статията.
Приказките за "мажоритарен елемент" в сегашната система са просто хвърляне на прах в очите, това практически не променя нищо. Това многократно беше обяснено от будни форумци тука.
Абсурдно е, обаче, да се очаква сегашната политическа мафия да приема закони, които да ограничат собственото й присъствие във властта. Ако ние не я изметем в буквалния смисъл, спасение няма.
22 Юли 2008 09:44

Мажоритарния избор на депутати няма да реши абсолютно нищо. Това е такъв мит, че се не трае. Както казва и статията, кметовете се избират мажоритарно, но както показва пък практиката какво от това - резултат никакъв. Справка - трижди избрания Мафиянски, но далеч не само! Другото, което не се споменава, е че чисто мажоритарния вот води до поляризация и в крайна сметка до двупартийна система. Т.е. от него ще спечелят по-големите партии. Справка - Великобритания и САЩ. Друга част от мита за мажоритарните депутати е, че хората ще знаят за кого гласуват и от кого да търсят отговорност. Пълен въздух. Няма начин 30 (тридесет) хиляди човека (колкото се падат на един депутат) да познават и имат доверие на един човек. В реалността ще стане така, че 10-тина хиляди от тези 30, ще изберат депутата и то пак на партийно-медиен принцип. Всъщност, друг принцип за познаване на когото и да е, освен чрез медиите и партиите, в които членуват просто не съществува. И всякакви приказки, че хората познавали този или онзи са просто вятър и мъгла. Защото просто няма как някой да бъде познаван добре от хора извън обкръжението, в което работи. Факт. Факт. Факт. В крайна сметка, депутатите пак ще бъдат избрани от партиите, а трима-четирима независими (ако влязат и толкова) няма да окажат никакво влияние на системата.

Затова аз казвам: няма абсолютно никакво значение как се избират депутатите (което далеч не значи, че не трябва да се избират изобщо). Важна е самата конструкция на системата и правомощията на отделните власти. Които правомощия трябва да са такива, че да позволяват независимост и контрол на всяка от властите от другите две. В независимостта и разделението на властите е ключа за бараката, а не в начина на избиране на депутатите.

И ако е вярно твърдението, че щом политиците не искат мажоритарен вот, то значи това е хубаво, то значи, че президентска република е най-хубавото нещо защото ако за мажоритарния вот все пак говорят и спорят, то за президентска република (с по-добро разделение на властите) досега никой, даже и журналист не се е осмелил да повдигне въпрос. Факт!

22 Юли 2008 10:10
Започнах да пиша и усетих, че се повтарям.За това реших да постна няколко стари писанки:
За Властта и начините на управление:
Твърде сложно за бедната ми мисъл е това дето го подмятате като " демокрация" и като така ми е по- лесно да дам думата на Сократ първи:
"И царската власт, и тиранията Сократ приемаше като форми на управление, но смяташе, че те се различават помежду си. Властта, опираща се на свободната воля на хората и на установените от държавата закони, наричаше царска, - а властта, която не се съобразява с волята на народа и законите, а с волята на владетеля — тирания. Където в управлението се назначаваха граждани, съблюдаващи законите, такова държавно устройство Сократ наричаше аристокрация, където това се вършеше според имотния ценз — плутокрация, където пък всички имаха достъп до властта, смяташе за демокрация." -(Ксенофонт - Сократически съчинения)

За капитала, корупцията и властвуващите:
За частния капитал е свойствена тенденцията към концентрация в ръцете на малко хора. Това е свързано отчасти с това, че техническото развитие задълбочава разделението на труда и способствува за все по-крупни производствени единици за сметка на по- малките. В резултат на тези процеси се появява капиталистическа олигархия, чиято чудовищна власт, демократически организираното общество не може да ограничи.
Това се получава поради това, че членовете на законодателните органи се избират от политическите партии, които на практика застават между електората и законодателната сфера. В резултат, народните представители в действителност недостатъчно защитават непривелигированите слоеве на населението.

Освен това, при съществуващите условия частните капиталисти неизбежно контролират, пряко или косвено, основните источници за информация (преса, радио, образование).По такъв начин за отделния гражданин е извънредно трудно, а в повечето случаи и невъзможно да достигне до обективни изводи и разумно да използува своите политически права.”
А.Айнщайн - "Monthy Review"
И как е описал днешното състояние в държавата ни Монтескьо:
Простъпките поради честолюбие са опасни в сената и между благородниците, но не са опасни сред народа, за който е свойствено да действува по влечение на страстите си. В държава където народа няма никакво участие в управлението, той може да се увлече по най-различни “актьори”, точно така както в други случаи би се увличал по държавните дела. Пълното отсъствие на честолюбиви стремления е голямо нещастие за републиката. То я застига тогава, когато народът е развратен от подкупи; той става равнодушен, пристрастява се към към парите, и вече не се интересува от държавните дела, не мисли нито за действията на правителството ни за неговите намерения и пребивава в тъпо спокойствие.
Към основните закони на демокрацията принадлежи и този, по силата на който властта да издава закони задължително трябва да принадлежи на народа. Но има хиляди случаи, когато са необходими постановления на сената; често е полезно даже даден закон да бъде проверен на практика преди да бъде установен окончателно. Конституциите на Рим и Атина в това отношение са се отличавали с голяма мъдрост. Определенията на Сената там имали силата на закон в продължение на една година и се превръщали в постоянен закон само по волята на народа.

Шарль Луи Монтескьo - ЗА ДУХА НА ЗАКОНИТЕ

И накрая да дадем думата на оня вещ познавач на народната душевност - А.Константинов -

И защо ще бутат опозицията - тя нека си дига гюрултия, кой я слуша. Нашите си сучат мустака, па им се подсмиват. Властта в ръцете им - не искат да знаят. И сега, когато толкова железници ще се правят, толкова дружества ще се калъпят, толкова пристанища ще се строят, ти тамам сега си му намерил времето да ме набедяваш, че съм бил уж опозиция. Недей прави тъй бе, братко. Дотам ли ти беше достлука? Завиждаш ли ми, или какво? Че санким ти по-малко ли кьораво си ударил от мене. Я си направи сметката, ти от колко места получаваш. А пък аз - какво ? Гледам си търговийката, и туйто. Па най-сетне нали знаеш, че тия работи със съгласие стават. Ако ми помогнеш да вляза и аз в някое предприятие по-тлъстичко, мигар мислиш, че няма да ти се отсрамя ? Зная си аз как му е реда. Па не стига другото, ами си взел, дяволе, че си извъртял писмото тъй, щото, като го чете челяк, ще помисли даже, че съм против Особата. Аз ли? За толкова ли верен човек ме имаш ти мене ? Нали си дадохме уж дума, че не му е времето. Разбирам да не беше властта в ръцете ни, да подсмърчахме отстрана - тогава хелбетя ще ти причерней и ще караш наред, с Особата барабар. Ама сега, когато сме допипали кокала с две ръце и когато тамам му е времето да се осигурим за стари години, да взема аз да кажа някоя права дума за Особата?...
Нямам какво да добавя...






_________________________________________ _



_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>

Редактирано от - Бармалей на 22/7/2008 г/ 10:28:37

22 Юли 2008 10:42
Статията - великолепна!
.
За спекулацията, че за кметове се избират личности, пък нямало ефект.
Това е все едно да обясняваш на болния човек, че е болен, защото се е разболял.
Първо - Кметът го издига една или няколко партии, дори когато се води независим. Когато някой наистина опита да играе сам - всикчи останали дружно го оплюват (пр.- Марешки във Варна).
После - кмета го управлява общинския съвет, който се състои от партийни котерии. За всяко едно свое решение кмета балансира между натиск от разнообразни властови центрове, които у нас са маскирани като партии. А натискът е безличен, все от някой сив кардинал в сянка (който също реди и листите и финансира изборите).
И в резултат той не може да управлява по съвест и според законите.
Това е истината.
Необходимо е партиите да се водят от публично приети личности, в условията на постоянна конкуренция.
22 Юли 2008 10:50
Доста работа се налага да насторим , за да пристъпим към добрите намерения на г-н Автора ... Той отлично знае , че Фор-умът постоянно натяква за нея ... Странно иде , че още не излиза дописката за действително потребната ни "предварителност" ...
22 Юли 2008 10:54
За това дали 30 000 могат да познават един човек...
Който се съмнява - просто няма достатъчно опит.
Всеки от нас среща хиляди хора по жизнения си път, които го запомнят.
Това е училище начално, средно, висше, по различните "рАботи" и т.н. А да не забравяме и роднинската мрежа.
Навсякъде ние оставяме "следа".
Когато се заявиш публично и влезеш в устата на хората тази цялата мрежа от контакти се събужда и информира останалите - в нарастваща прогресия.
Разпостранява се абсолютно вярна осреднена оценка за личността. Пример - много умен и честен, но малко завеян. Или - голям дявол, ще те купи и продаде без да се усетиш, или - работещ, свястен човек, няма да те излъже, заслужава доверие. И т.н.
.
За тези, които обичат да правят компромиси с общоприетите норми, този механизъм е проклятие.
Но за честния човек е верният път за избор. Това е механизма за избори от хилядолетия.
Днес ни мамят с масмедиите. А те просто са излишни.
22 Юли 2008 11:01
Не пропорционалната избирателна система, а ПОЖЕЛАТЕЛНОТО МИСЛЕНЕ, така добре демонстрирано от автора, ни яде главата.
Пожелателното мислене е резултат от невземане предвид на всички основни фактори.
Например:
Авторът силно желае избранниците ни станат непослушни към партийните централи.
Изпуснат е факторът алчност. Няма депутат, който да седи там за едната заплатица.
Щом не слуша партийната централа, следователно ще слуша някой друг, който дава парички...
22 Юли 2008 11:06
Друг неочакван от автора дефект на гоцевата система е, че ДПС ще увеличи и затвърди позициите си. В районите със смесено население българските гласове ще са равни на нула. Подкупният цигански вот ще стане решаващ в много български райони.
Така небългарските партии БСП и ДПС ще придобият стабилност и ще продължават да пречат на нормалното развитие на България.
22 Юли 2008 11:09
Било лесно да се купуват мажоритарните кандидати... и - на, пак лошо.
Пълна лъжа.
Ето защо - защото най-трудно се лъже общественото мнение.
Принцип - народът винаги избира свястните, добри и можещи хора*.
Ако някой успее да го излъже, като се представя за свястен - лошо няма.
Обичам да ме лъжат професионално.
Докато избранникът се държи като свястен - добре дошъл, нали така?
.
Защото в човешката природа е навика, уседналостта.
Поради което ВСЕКИ иска да го изберат отново.
За което трябва да се харесваш на обществото, а не на сивите кардинали.

__________
*когато има възможност за избор, разбира се, а не както е сега...
22 Юли 2008 11:17
Именно "предварителност" , Брайтман ,
Като съвкупност от реални процедури на радикалното в общата ни Идея за действителна Промяна ... Иначе , идеализираме процеса , като размиваме ангажиментите и отговорностите си в него ... Точните позиции в твоята теза , след такава "предварителност" ще са възможни ...
22 Юли 2008 11:18
"Така небългарските партии БСП и ДПС ще..."

Просто нямаше да ги има, в мажоритарна среда,
просто нямаше да ги има.
Още първия мажоритарно избран съдия ще ги отсвири.

(разбира се, ако държавата му гарантира финансова и физическа сигурност.
Което у нас не се прави именно по тази причина. За да са вечно гладни съдиите и да ги е страх)
22 Юли 2008 11:21
Ок, Брайтман, давам назад - има значение как се избират депутатите. Като основен недостатък на мажоритарната система виждам тенденцията да води до поляризация и в крайна сметка до двупартийна система. Това е извън всякакво съмнение и който не вярва да погледне САЩ или Великобритания. Нека някой си сложи ръка на сърцето и каже, че там може да бъде избран независим депутат! Т.е. за можене - може ама просто не се случва. [/size=2]ФАКТ![/size=2] Което поставя всички приказки за качествата на хората и "познаването" им в празното пространство.

А за президентска република и разделение на властите по "американски" образец, гласувам с две ръце (с изключение на начина на избор на депутатите. С оглед далеч по-добрата представителност и по-голямата конкуренция (между повече партии, не само две) смятам, че пропорционалната е по-добра).


Редактирано от - bot на 22/7/2008 г/ 15:31:25

22 Юли 2008 12:16
Че какво и е лошо на двупартийната система?
Защо ни плашат с нея?
Нямало да има плурализъм?
Че то си няма по начало.
Защото има само и точно два вида политическо мислене - ляво и дясно.
Всяко "трето" е измекярлък между тях.
Защото едно добро, зряло "дясно" управление знае как и доколко да вкара достатъчно социална защита в политиката си, че да не се разбунва обществото.
И обратно.
Светът и мисленето ни са по начало бинарни.
.
После, в големите партии е много по-трудно властта да се узурпира от малка група. А заради мажоритарния избор те са пълни със ярки личности, които се дебнат един друг за фалове, и като се сбърка - няма прошка.
Което е квинтесенцията на демокрацията.
И изобщо не може да се стига до положения тип изкуствена засада - на "незаменимия лидер".
А ако се стигне - значи наистина е гениален.

Именно явлението Човек-Партия е политически безсмислено.
22 Юли 2008 12:24

Дърти реалисте,
съвсем сериозно ти предлагам да се прекръстиш на Дърт идеалист

По същество (и накратко) - двупартийната система е лоша с това, че е (само) двупартийна. Т.е. числото две е малко. Така, като два мобилни оператора бяха малко и беше необходим трети за да паднат цените.... С една дума, повече значи повече - повече партии значи повече конкуренция и съответно по-добро качество. А и света е доста шарен за да го вкараме само в две идеологии. Да не говорим пък, че вече партиите не се различават по идеологиите си, а по други признаци - напр. експертен капацитет и пр.

22 Юли 2008 12:34
80% от хората в България харесват чалгата.
50% биха крали, ако имат такава възможност.
30% са полуграмотни.
Каквато и да е избирателната система - положението ще си остане същото!
Не виждам смисъл, защо изобщо се правят избори!
22 Юли 2008 12:36
Сирена,
идеята е - първо да има конкуренция, и второ - тя да е качествена, да работи.
Числото две е минимално необходимото. А ако то не работи - то и три няма да върши работа.
Което и наблюдаваме.
Важно е самите условия на играта да "пържат" участниците да се конкурират.
Иначе става като в твоя неудачен пример - един монопол и на десет да го разделиш, все е монопол.
Мобилните оператори поевтиняват заради ЕС, отворен пазар.
22 Юли 2008 13:09

Напротив реалисте! Примера с мобилните оператори и яловата конкуренция между тях е от повече прекрасен. Видяхме как като бяха два, конкуренцията между тях беше главно на телевизионния екран и в областта на лотариите. Имаше дори слухове за картел... С появата на Вивател цените паднаха значително. Малките падания на роуминг и СМС са заради директиви на ЕС и в никой случай заради отворен пазар. Напротив, както и при партиите, пазара на ГСМ услугите е затворен (в страната) и силно регулиран. Поради което е слабо конкурентен. Дори появата на Вивател, макар и много положителна, вече се изчерпи. Вивател си намери нишата и се отказа да се бори за повече. И цените вече две-три години са си почти същите като при влизането й на пазара...

Извод: системата трябва да позволява лесно "опресняване" на играчите защото застопоряването на кои да е от тях, води до тяхното "ояждане", окопаване и спад на производителност и конкурентност. А по-добрата система в това отношение е пропорционалната.

22 Юли 2008 13:13
Мили Дъртий ,
Консолидирането на Фор-ума ни около ефективната идея за Промяна на политическата система , е своеобразен индикатор и за актуалната способност на обществото , то да стига до нея ... Сам разбираш , че докато без вярна оценка за нейното състояние , трудно ще сетим общата си рецепта за нейното лечение ... Приоритета е , така да мотивираме личното си участие във Фор-ума , че да се сбираме около възможното решение на обществената проблема , в качеството си и на общностен , граждански субект ... Не е лесно , но за да я променим , ние сме длъжни да вкарваме повече общество в политиката ... Другото е говорилня ...
22 Юли 2008 13:14
Как политиците да работят на ползу роду, а не на ползу джобу



Има само един начин - с примка на шията.
Крадеш - увисваш. Поне за следващите 50 години.
22 Юли 2008 13:23
Отново споделям ,
Партиите ни са в длъжност , да сторят своята политическа оценка за стореното от тях в смяната на системата и родния преход към демокрация , като я докладват пред обществото ... След това , то ще си смята проблемата , щото е негова ... Обществото е самоорганизираща се система ... При тези комуникации , още повече ...
22 Юли 2008 13:23
когато вкараме в затвора поне 10% от тези дето ни "оправят" последните 20 години може би ще се намерят и политици които не работят ексклузивно на "полза джобу".
докато няма категорична репресивна мярка спрямо т.нар върхушка и държавен управленски елит промяна няма да има. Нов бардак със стари к*ви не се прави.

Ако се придържаме към софтуеърна терминология - начинът за провеждане на изборите е просто "фиичър" към основната програма и не следва да се бърка с бизнес логиката зад управленския модел и поведение.

22 Юли 2008 13:23

Брайтман,
и ти си май непоправим оптимист
Смисъла на малките партии в парламента е да дадат представителност на повече избиратели и да формират динамични мнозинства по различни въпроси и тези. А не по всеки въпрос да има само две страни.

Тезите, за които говориш и обединяването около тях на практика не се случват при двупартийна система. Гласуването в огромната си част (или поне по по-ключови въпроси) си е (дву)партийно. Т.е. желанията и очакванията от двупартийната система в края на краищата се израждат до по-малко конкуренция и от там по-лошо качество.

А за далаверата на депутатите - както сам казваш, каква далавера е една депутатска заплата Далаверите са в управлението (което трябва да е отделно) и следователно една малка партия не може да прави далавери. Но повече малки партии в парламента могат да контролират голямата, която е взела управлението.

22 Юли 2008 13:32
Колеги, броят на партиите и на партизаните им е обикновена дъвка.
Необходими са дългосрочни стратегии, каквито България от 20 години няма. Само тогава флуктуациите в ляво или дясно от центъра на вашите "динамични" мнозинства няма да предизвикват катаклизми и катастрофи. Защото: Този, който не знае накъде върви, не отива никъде.
22 Юли 2008 13:37
Сирена
[Златен]
от Bulgaria

Общо мнения: 1560


Дърти реалисте,
съвсем сериозно ти предлагам да се прекръстиш на Дърт идеалист

По същество (и накратко) - двупартийната система е лоша с това, че е (само) двупартийна. Т.е. числото две е малко. Така, като два мобилни оператора бяха малко и беше необходим трети за да паднат цените.... С една дума, повече значи повече - повече партии значи повече конкуренция и съответно по-добро качество. А и света е доста шарен за да го вкараме само в две идеологии. Да не говорим пък, че вече партиите не се различават по идеологиите си, а по други признаци - напр. експертен капацитет и пр.


Създадено: 22.7.2008 г. 12:24:23

Сирена, ако повече партии значи повече конкуренция и съответно по-добро качество, при наличието на няколкостотин партии у нас България би трябвало да е най-доброто място за живеене в света от всички гледни точки.
А партиите вече не се различават по идеологиите си главно защото са креатури на една и съща сила - политическата мафия, която обяздва народа и го прави послушен. Другата сила е сила на книга, формално, доколкото в конституцията е записано, че цялата власт произтича от народа и принадлежи на народа. Време е да се появят и партии, които да се опитват да направят формално записаното в конституцията реалност. Пък дали и кога и доколко ще успеят е друг въпрос.
22 Юли 2008 13:44
Брайтман! ами направо един диктатор избиран на конгрес на БКП по решение на политбюро, пък парламента да се събира три пъти в годината за да одобри формално за пред света решенията на ръководните другари, депутатите да се издигат единствено от ОФ, и за всяко място да има само един кандидат.
Тази Ваша идея е интересна . Само махаме БКП, политбюро, Оф-та и прочее защото ни е ясно , че около диктатора има много потомствено некадърни лапачи.Освен това задоволително късно установихме , че няма отърване от тези мишоци.Ще обявим изборност на диктатор, може пък да се намерят кандидати. При липса на нашенски мачо става и външен, имаме натрупан известен опит.Защо трябва да е от партия.Да носи измислената политическа отговорност ли?Я по добре да си носи персоналната-такава.Парламента ще го има , но в намален състав , избран по посочените в по горните постинги начини. Множко е в момента бройката, която търка столовете, когато е там, случайно или по нареждане.Например има известни нормотворци, говорещи леко завалено, поради интелектуалната натрупаност на знания по политически бизнес, който нямат и пет дни присъствие-те защо ни са? Орязване на безбройните партии, пръкнали като сергии на женски пазар, предлагащи едни и същи продукти от един производител с различни опаковки. А диктаторчето ни трябва , за да бие със сопата.Само ще му разрешим да бъде за по кратко време, докато разчисти боклука.Без сопа няма да има управия в тази страна След това вече можем да си направим нещо като държава, белким умниците , дето се разбягаха по белия свят се върнат и съберът труповете на падналите в боя .Кой за кокъл, кой от глад, кой опраскан от диктаторчето. Щом една жена го разбрала това, някоя си Тачър, Маргаритка.едно нежно същество е поискало тояга, то какво остава за нас балканските пичове!
22 Юли 2008 13:47
Докторе ,
Дългосрочната стратегия за развитие , е длъжност на обществото ... След като то си формира Субекта , който да я систематизира ... Проблемата не е партийна , а обществена ...
22 Юли 2008 13:51

ако повече партии значи повече конкуренция и съответно по-добро качество, при наличието на няколкостотин партии у нас България би трябвало да е най-доброто място за живеене в света.


За съжаление има и други фактори (което не значи, че трябва да се откажем от този). Като основен фактор (за дереджето ни) намирам липсата на разделение на изпълнителна и законодателна власт. Тази липсва позволява на взелите властта да я имат цялата - част от една партия (или коалиция) приемат закони, а друга част ги изпълянва. Резултат: първо, закони удобни за управляващите и второ, липса на качествен контрол от страна на приелите законите.

А партиите вече не се различават по идеологиите си главно...


... Аз казвам: главно защото едната идеология преди 20-тина години претърпя съкрушителен провал.

А който смята, че броя на конкуриращите се субекти на който и да е пазар е без значение, значи не разбира нищо от пазар .

22 Юли 2008 13:53
Абе мили хора , като защо не ви светва още , че в Ново начало биваме и сме в длъжност да сторим радикална смяна на субектите в пространството на политическото си общуване ...
22 Юли 2008 13:53
Сирена:

Но повече малки партии в парламента могат да контролират голямата, която е взела управлението.


Или пък по принципа разделяй и владей по-лесно да се купуват малките партийки. Я вижте какво представлява коКалиция за България и колко партийки, движенийца и прочие организацийки влизат в нея!
Проблемът е в това, че засега не е създаден надежден механизъм за въздействие на конституционния хегемон - народа и управляващите не искат да го създадат, защото нямат сметка, а народа не е дозрял до стадий да си го извоюва и наложи. Достатъчно е да си припомни нулата референдуми, проведени за две десетилетия в страната. Влошаването на положението в страната обаче постепенно ще отваря очите на повече хора.
22 Юли 2008 14:03
Като казваш , длъжен си и да го вършиш , Брайтман ... На първо място и време , във Фор-ума ... Не се събираме , Приятел , защото по различни нива на абстрахиране летим , а така и различно сещаме проблемата си като обща ... Накаква нарцистичност ни яде ...
22 Юли 2008 14:05

Аз спирам до тук. Резюмето ми е: който иска двупартийна система (добре поне, че за това се съгласихме), да натиска за мажоритарни депутати. Нямам достатъчно "наблюдения" за да споря дали и пропорционалната система също води до двупартийност. Мисля си, че дори и да води, то е по-слабо и ще стане по-бавно (а времето винаги е фактор).

А мога пак да се върна и на първоначалната си теза, че избора на депутати не е най-важен. Най-важно е да има реално разделение на властите - независимо избиране на изпълнителна и законодателна, като всеки избор е по средата на мандата на другата власт. Това е основното за мен.

Лек ден на всички.

П.С. И пак да кажа, че примера с мобилните оператори (а вероятно далеч не само) ясно показва какво значи да има повече играчи на пазара... И отново казвам - всички тези разсъждения ги правя с уговорка ако имаме президентска република и разделение на властите. Ако пък ли сме си република с тоталитарна (парламентарна) власт... нямам какво да кажа изобщо.

22 Юли 2008 14:06
За жалост повечето български политици ( а и лаиците извън управлението) си останаха с удобното марксово определение за пазара като стихиен регулатор. И понеже засадиха около тази крива пътека и гора от криви закони, направиха всичко възможно хората да се изгубят, макар да носят карта и компас.

Та сега 7 милиона нещастници си мислят, че като има Закон и Пазар, всичко се решава автоматично и от самосебе си. За това малцината, които крадат вече 20 години продължават да подхранват илюзиите, че моделът е верен и "пътят е страшен, но славен". Като Райчев, който преди няколко години в този вестник написа, че "преходът е свършил"...Великият Криминален Преход.
22 Юли 2008 14:07

Зито:
А диктаторчето ни трябва , за да бие със сопата.Само ще му разрешим да бъде за по кратко време, докато разчисти боклука.Без сопа няма да има управия в тази страна След това вече можем да си направим нещо като държава.......

А дали на диктаторчето няма да му дойде на ум да продължи да си диктаторства, т.е. дали няма да ви удари със сопата по главата за да си избиете мерака за правене на нещо като държава?
22 Юли 2008 14:14
Брайтамн! Вие сте първия , който даде такава свръх висока оценка на моите аграрни възможности. Ще Ви бъда признателен до следващите избори.Позволявам си да отбележа , воден от патологичната си скромност, че дори не съм равен на народните избранници.Те са на светлинни години напред и за да ги стигна ми трябва специално възпитание, обучение и култура. А те не преподават-нямат време! Силно обезпокоен ще бъда , ако получа и други подобни признания . Малко ме претеснява навлизането в политиката защото ще стана умен , богат, ще се наложи и да променят някой закони заради мен.А многото пари , искат много грижи! То яхти, дворци, хотели, жени.....Но ако трябват жертви в ползу роду....
22 Юли 2008 14:19
Наистина последно - въпрос (риторичен): Ако мажоритарната система способства избирането на личности с качества, как става така, че и в САЩ и във Великобритания, всички личности с качества се оказват все от двете големи партии?! [/size=2]ФАКТ!!![/size=2]

А за съдебната власт нямам определено становище и ако трябва да избирам ще се съглася с теб.


Редактирано от - bot на 22/7/2008 г/ 15:30:53

22 Юли 2008 14:25
Mitev. Няма страшно! Обевяваме го за диктатор и го съдим! Или го правим министър председател
22 Юли 2008 15:16



Брайтман, само ти се иска да е така.... С този отговор слизаш с две нива надолу в очите ми - защо пък да не е обратното системата не позволява избора на личности, извън партиите (и то само две партии). Кое е първичното - кокошката или яйцето?!


Редактирано от - Сирена на 22/7/2008 г/ 15:19:54

22 Юли 2008 15:18
Мили Авторе , дебата се килна ... Защото за системата на националното ни политическо общуване , Радикалната промяна е по-широко понятие от това , върху мажоритарно или друго начало , да редим политическия си изборен процес ... Радикалното , най-пряко се отнася до Преструктуриране на политиката , в съответствие с измененената структура на обществото ... Днес такова няма , а обществото и напълно отсъства от системата на политиката ... Нека си кажем , че в "технологията" на преструктурирането като дейност , темата на твоята дописка за след него иде , докато днес само разсейва критичното внимание на обществото към Статуквото ... Подобното е твърде важно и трябва да бъде поддържано ... Иначе , ще объркаме "реда" и нищо няма да излезе ... Така мисля , Приятелю Обретенов ...
22 Юли 2008 15:24
Едно време в брачната зала на съвета(общината) имаше надписи от типа "никакъв парфюм не може да замени сапуна" и "целувката предава зарава".
Никаква изборна процедура не заменя гражданското общество. Мажоритарният вот най-паче предполага състезание по рекламни бюджети (кеш) на кандидатите.
22 Юли 2008 15:27
В нашия случай по-добре ще звучи:
"Целувайте се и се ръкувайте по-често с български политици - така ще се увеличи употребата на сапун!"
22 Юли 2008 16:25
Азе, рекламни бюджети да, но ПЛЮС лични качества правещи те публично приемана личност.
(Асен Гагаузов напр. е абсолютно неизбираем, както и Станишко. И никакви бюджети не могат ги спаси)
А гражданско общество има там, където хората могат да влияят на управлението.
Не е влияние, когато избираш уж твой представител, когото не можеш да отзовеш, който не се отчита пред теб а пред някаква партийна централа, на партия, която няма ясна идеология и прави безпринципни коалиции.
И понеже ти писва, не ходиш на избори и хоп - те си се избират като купуват гласовете на цигани и турци.
Толкоз ти е влиянието.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД