Вместо малки хотелчета и пансиони за алтернативен и селски туризъм често с пари по САПАРД у нас се строят хотелски комплекси в курорти по морето и планините. |
От прокуратурата признаха, че проверяват нови 17 фирми по САПАРД, за които ексшефът на фонд "Земеделие" Димитър Тадаръков твърди, че сам предоставил информация. И най-бегъл поглед към някои от тях поражда съмнения. Например доколко "Земеделие" е спазвал правилото едно и също лице да не може едновременно да реализира повече от един проект по една и съща мярка. В тази посока интересен е примерът със сем. Калвакови, които с три проекта по САПАРД изградиха
хотелския комплекс за селски туризъм
"Боброви хълмове". Макар и за селски туризъм, комплексът е разположен на един хвърлей място от морския бряг - по пътя Слънчев бряг - Бургас. На една и съща дата - на 24.09.2003 г., "Земеделие" одобрява три проекта на ЕТ "Галина Калвакова", ЕТ "Ивелина Калвакова" и ЕТ "Розалия Калвакова". Зад фирмите стоят майка и нейните две дъщери. Дъщерите са кандидатствали за изграждане и оборудване на хотел за селски туризъм, а майката - за пансион с ресторант. След три проверки чиновниците се уверяват, че написаното на хартия е коректно изпълнено. Но също със сигурност са видели, че трите сгради са на едно и също място и образуват общ комплекс. Общата получена субсидия по тях е 492 056 лв. Но и да са видели, по нищо не личи да им е направило впечатление. Дори съмнението, че става въпрос за свързани лица, не е еднозначно - тепърва ще се наемат външни одитори, които да правят правен анализ в земеделския фонд в кои случаи може да се говори за нарушения със свързани лица. Все пак от фонда си искат дадените европари за комплекса. Проверките по платените проекти по САПАРД продължават до 5 години след плащането. Именно на една от тях е засечено, че част от сградите на семейство Калвакови не се използват по предназначение. Затова в публичен отчет на фонд "Земеделие" срещу всяка от платените суми пише, че е "настъпила промяна на субсидираната инвестиция" и затова парите са обявени за изискуеми. Местната преса дори твърди, че част от сградите вече са прехвърлени на трето лице. "Сега" направи няколко неуспешни опита да се свърже с бизнес дамите.
Друг проверяван селски хотел е на фирмата "Кос алфа" ООД. Проектът й е одобрен на 17 октомври 2003 г., като предвидената субсидия е 152 076 лв. От доклада на фонд "Земеделие" за отхвърлени проекти към 31.12.2006 г. става ясно, че пари не са платени, а мотивът е "отхвърлени заявки за плащане поради извършване на недопустими инвестиции".
"Не съм получавал субсидия от САПАРД, изградих хотел "Здравец" в с. Белица единствено с мои средства", разказа пред "Сега" един от собствениците Здравко Василев. "Първоначално фонд "Земеделие" одобри нашата инвестиция, но после започна да ни затрупва с условия и се отказахме", добави той. Василев се учуди, че проектът му е даден на прокуратурата. Хотелът се намира в подножието на Рила. Според ДАКСИ зад "Кос алфа" стоят с равни дялове Росен Христов Чилев и Здравко Георгиев Василев, а дружеството се занимава с охранителна и детективска дейност. Освен това фирмата участва като съсобственик в консорциума "Алфа-Виа" и "Пътища и ко", занимаващи се със строителство на пътища и самолетни писти. "Сега" вече е писал за фирмата, която е печелила през 2005 г. обществена поръчка на ИА "Държавна собственост на МО" за охрана на военен обект.
Проекти с потенциален конфликт на интереси от емоционално естество също се разследват. След като преди седмици антимафиоти нахлуха във фонд "Земеделие" и иззеха оттам общо 5 проекта, зад които стоят четири фирми на винаря Стоян Димитров, се появиха информации, че поне два от тях са прокарани от бивша висша чиновничка във фонда, с която той живеел. Зам.-градският прокурор Роман Василев само потвърди, че срещу Димитров е образувано производство за документна измама за над 400 000 лв. Проверка на "Сега" показа, че
САПАРД е била доста щедра към Димитров
До момента той е получил над 2.27 млн. лв. по три проекта за лозови насаждения. Те са реализирани от фирмите му "Памексвин" ООД, "ЕС Памексвин" АД и "Соло Екс" ООД. И в момента Димитров реализира инвестиция чрез фирмата си "Памексвин" ООД, по който тепърва ще получава субсидия от още 531 932 лв. По другия проект фондът направо е отказал да плати 164 515.97 лв. на фирмата му ЕТ "Стоян Николов - Соло Екс". В публична справка на ведомството се твърди, че Николов не си е подал заявката, с която да потвърди, че е изпълнил проекта за "засаждане на лозя, подпорна конструкция и закупуване на оборудване".
От прокуратурата признаха още, че са започнали разследване и срещу италиано-българската фирма "Мерлини Данимонд" ООД. Тя се занимава с преработка и консервиране на плодове и зеленчуци и има два проекта за инвестиции в земеделски стопанства. По първия са й изплатени 432 162 лв. за машини за пакетиране. По другия е отказана субсидия от 900 074 лв., но причина не се посочва. От компанията отказаха коментар.
Дали заради шумната афера, разкрита от ОЛАФ с внесените стари машини, представени за нови, или заради новите съмнения за купуване с фиктивни оферти, но прокуратурата проверява още месни фирми. Такава е кланицата "Дебелт индъстрис" ООД в с. Дебелт, Бургаска област. Нейният проект е одобрен на 2 ноември 2002 г. и е за закупуване на машини и строително-монтажни работи. По него са платени 1 051 362.05 лв. В последващи проверки чиновници от "Земеделие" обаче установяват, че подпомогнатото предприятие не функционира и машините са били разпродадени. Сега фондът си търси европарите обратно.
Измами по САПАРД има по най-различни мерки. Например по отворената преди по-малко от година мярка за пътища в селата. Преди четири месеца новият кмет на община Белоградчик Емил Цанков е сигнализирал прокуратурата за злоупотреба по проект за "реконструкция и рехабилитация на четвъртокласен път за с. Стакевци", научи "Сега". По думите на Цанков предшественикът му Людмил Антов е разплащал с парите от САПАРД ремонти, които не са били договорени с фонд "Земеделие". Справка с публичния регистър на проектите по САПАРД показа, че Белоградчик трябва да получи субсидия от 99 970 лв., но парите още не са изплатени. От фонд "Земеделие" коментираха за "Сега", че при общинските проекти за разлика от други мерки е позволено да се изплащат авансово 20% от стойността им, но ако се злоупотреби с тях, парите стават изискуеми.
ВЪЗМЕЗДИЕ
За 3 години тетевенската фирма "Рибена" ООД успя да осъди на първа инстанция агенция САПАРД за това, че не й е изплатена субсидия от близо 200 000 лв. Фирмата е собственост на братята Цветелин и Мирослав Велеви. След като рибарникът на братята бил готов, те поканили чиновник от САПАРД да направи задължителните проверки на място. Служителят установил, че във фактура на закупен хладилен бус "Мерцедес" е пропусната една от нулите на БУЛСТАТ, а вратите в преработвателния цех били по-малки с 5 см и отказал парите. "Недоумявам защо служителят на фонд "Земеделие" мери алуминиевите врати на цеха ни без касите. Три съдебни експертизи по-късно ясно показаха, че вратите отговарят на договореното", разказа Мирослав Велев. В документацията на закупения от Германия бус действително липсвала една цифра, но по-късно предприемачите изискали допълнителна фактура, която била редовна. Съдебният спор допълнително притиснал фермерите, защото заради закъснялата субсидия започнали да текат наказателни лихви по взетите от тях банкови кредити.