Успехът на Макс Мозли в съдебната битка срещу таблоида "Нюз ъф дъ уърлд" окрили принц Филип да сезира британската Комисия за оплаквания от печата. |
Публикацията във в. "Ивнинг стандарт", меко казано, вбеси принц Филип, който реши да сезира за публикацията британската
Комисия за оплаквания от печата
Приближени до Бъкингамския дворец твърдят пред медиите на Острова, че херцогът на Единбург е настоял да бъде изготвен специален закон, който да защитава личния живот на членовете на кралската фамилия от медийния интерес, особено когато става въпрос за здравословното им състояние. Според него то не представлява обществен интерес. В оплакването си към комисията херцогът на Единбург твърди, че е нарушен нейният Етичен кодекс, според който: "Всеки е длъжен да уважава личния живот, здравето и кореспонденцията на другите".
След като новината за болестта на принц Филип бе тиражирана в "Ивнинг стандарт", Бъкингамският дворец разпространи декларация, която определяше дописката като "сериозно нарушаване на личния живот на херцога на Единбург", и затова таблоидът трябва да понесе своята отговорност. Съпругът на кралица Елизабет Втора решил да сезира Комисията за оплаквания от печата, която е независим орган, който разглежда жалби, свързани с публикации в печатните британски медии.
Това е първият случай, в който високопоставен член на британската кралска фамилия предприема ответни действия заради
нарушаване на личния му живот
по въпрос, свързан със здравословното му състояние. Оплакването е свързано с нарушаването на правото на херцога да запази в тайна подробности около здравето си. Според в. "Дейли телеграф" принц Филип се е осмелил да предприеме тази стъпка, "окрилен" от съдебната победа на президента на Международната федерация по автомобилизъм (ФИА) Макс Мозли. Преди няколко месеца той успя да осъди таблоида ""Нюз ъф дъ Уърлд", който разпространи новината, че Мозли е платил на пет проститутки 2000 британски лири за сазо-мазо сексоргия в дома му в Челси. Съдията по делото Джъстис Иди разпореди, че Мозли "има право на неприкосновен личен живот, в частност на сексуален живот (макар и нетрадиционен) между възрастни по взаимно съгласие в частна собственост". Президентът на ФИА трябва да получи 60 000 британски лири за нанесени щети - рекордно висока сума по дело, заведено от частно лице.
Достоверен източник, близък до кралската фамилия, заяви пред в. "Дейли Телеграф": "Всичко е описано в поправките към Закона за правата на човека, които влязоха в сила преди осем години. Присъдата по делото, заведено от Макс Мозли, хвърли светлина върху делата, свързани с нарушаване на личното пространство. Стана ясно, че дори и членовете на кралската фамилия имат право на личен живот", завършва източникът, пожелал анонимност.
Веднага след като бе оповестено, че принц Филип е сезирал Комисията за оплаквания от печата за невярната новина, в.
"Ивнинг стандарт" реши да се извини
публично за лъжливата информация. Негов представител заяви, че "стресиращото съобщение" не отговаря на истината и нарушава личния живот на херцога. Бъкингамският дворец прие извинението и не се наложи Комисията да се произнася по казуса, тъй като с извинението случаят се смята за приключен, защото и двете страни са постигнали съгласие. Въпросът бе решен само за 36 часа, но остана неизвестността относно защитата на членовете на кралската фамилия от интереса на медиите.
Все пак решението на принц Филип да сезира Комисията за оплаквания от печата ще повлияе върху начина, по който медиите отразяват новините от Бъкингамския дворец. Херцогът на Единбург се надява, че в най-скоро време на медиите ще бъде наложена забрана да съобщават новини относно проявите на членовете на кралската фамилия, които са неформални и в частни имоти, в случай че те не са от изключителен обществен интерес. Кларънс Хаус, официалната резиденция на престолонаследника принц Уилям в Лондон, наблюдава развитието по случая с голям интерес, особено след като вече си осигури извинение от вестник, нарушил личния живот на Кейт Мидълтън, дългогодишната приятелка на Уилям. Принц Уилям и принц Хари се отнасят с доста голямо подозрение към медиите. Хари дори обвинява фотографите за смъртта на майка си принцеса Даяна, която загина в Париж, преследвана от папараци. Самият
Хари също стана жертва на таблоид,
който разкри, че той носи нацистка свастика на частно парти в дома на негов приятел в Глостършър през януари 2005 г. Подобна информация най-вероятно щеше да бъде забранена, ако се вземе под внимание присъдата по делото, заведено от Макс Мозли.
Дори и съобщението в таблоида за рака на простатата да бе вярно, то херцогът също можеше да подаде оплакване в Комисията. "Какво я интересува обществеността дали херцогът е болен?", пита източникът на в."Дейли телеграф". На въпроса дали ще бъде законно да се съобщават новини за здравето на кралица Елизабет Втора, той казва: "Като държавен глава тя е в различна позиция. Здравето й представлява обществен интерес. Законът в този случай е ясен: неразгласяването на здравословното състояние се отнася само за членовете на кралското семейство." Нацията има право да е информирана за здравето на Елизабет Втора.
"Трябва да се установят ясно границите на това, което трябва да бъде обществено достояние от кодекса на Комисията и Закона за неприкосновеността на личния живот", казва източникът от Бъкингамския дворец.
Херцогът на Единбург реши да сезира Комисията, а не направо да се обърне към съда, тъй като завеждането на искова молба е доста скъпо, ще го накарат да свидетелства, а и ще бъдат публично разкрити подробности около резултатите от медицинските му изследвания - нещо, което принцът категорично отказва да представи.