:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,719,893
Активни 315
Страници 4,796
За един ден 1,302,066
Интервю

Пазарът на жилища от всеяден стана нормален

Ипотечната криза няма да се отрази фатално у нас, цените ще продължат нагоре, твърди управителят на "Явлена" Страхил Иванов
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Страхил Иванов
Страхил Иванов е управител на агенцията за недвижими имоти "Явлена". Преди създаването й е бил научен работник в областта на миннодобивната промишленост. Ръководи и "Явлена Импакт" - оценителската структура на фирмата. Член е на Управителния съвет на Националното сдружение за недвижими имоти и на Асоциацията на бизнес оценителите в България.





- Какво се случва с пазара на жилища у нас? Надути ли са цените, уплашиха ли купувачите?

- През второто тримесечие на тази година се очерта нова тенденция - увеличаване на предлагането и намаляване на интереса от страна на купувачите на жилища. Така от пазар на продавачите той се превърна в пазар на купувачите. Това стана в рамките на около три месеца. Купувачите вече са много по-взискателни, не бързат да сключат сделката, преценяват внимателно качествата на имота.

Само допреди 7-8 месеца пазарът на жилища в България беше всеяден. Всичко, което излизаше на пазара, се продаваше. Това, естествено, не можеше да продължи вечно. Пазарът вече става доста по-диференциран и доста по-нормален.

Другото нещо, което много повлия на жилищния пазар, е покачването на лихвените равнища. Покачването им за година, година и половина в рамките на два процента е доста сериозно и оказва охлаждащ ефект върху купувачите. Хората внимателно проверяват дали са им изгодни заемът, срокът, лихвите, дали могат без трудност да си плащат погасителните вноски.

Освен това трябва да разделим София и по-големите градове от останалата България. В столицата и по-големите градове пазарът на недвижими имоти ще продължи да се развива без сътресения. Защото има миграционни процеси. Хората от малките градове и селата отиват да живеят в големите градове. Следователно те ще подхранват търсенето. Разбира се, не с темповете от предишните години.

- Но високите цени из цялата страна вече водят до намаляване на броя на сделките?

- Това се случва със сигурност. Значителният брой сделки през първото полугодие и особено през първото тримесечие на 2008 г. са в резултат на инерцията от предходния период. Но вече се сключват по-малко сделки. Ръстът на броя на ипотеките до края на годината също ще намалее. Дори вероятно ще има отрицателен ръст при ипотеките в края на годината. Става въпрос не за сумите, които банките отпускат за кредитиране, те може да са дори по- големи. Но самите ипотечни заеми ще са по-малко.

- Къде има "замръзване" на пазара, в кои райони се сключват най-трудно сделки?

- Има намаляване на инвестиционната активност в района на Видин и на Смолян. През последните години те имаха доста сериозен ръст - и по отношение на пазарните цени, и по брой на сключените сделки. Сега има спад.

Като говорим за брой сделки в страната, трябва да е ясно, че много сериозно влияние оказват и покупко-продажбите на земеделски земи. Примерно, ако за един район има 3000 сделки, от които намалява броят на земеделските земи и се увеличава на останалите имоти, то тогава имаме реален ръст. Сделките със земеделски земи имат възходящ тренд до момента, но очаквам през 2009 г. броят им да намалее значително.

- Защо ще се получи така?

- Голяма част от земите, които бяха свободни и собствениците им искаха да ги продадат, вече са изкупени и комасирани. Това ще доведе до намаляване броя на сделките. Силният пазар вече е изчерпан, той естествено ще продължи да работи, но с намалени темпове. Ето защо очаквам догодина броят на покупко-продажбата на земеделски земи да спадне с около 10 %.

- А къде пазарът е най-оживен?

- В София, Варна и Бургас, Стара Загора и Пловдив. Има градове като Несебър, Созопол и Царево, в които също се запазва доста добро развитите. Там има достатъчно сделки и достатъчно добър оборот.

- Появиха се данни, че през май и юни предлагането на апартаменти надхвърля търсенето с близо 50 %. Какво е вашето обяснение?

- През последните месеци като продавачи излязоха чуждестранни фондове, които бяха купили жилища на зелено в България. В момента София има няколко хиляди такива апартамента. Сега сградите вече са готови, предадени, с разрешение за ползване и вече се предлагат на пазара.

Това се случва не само в София, но и навсякъде, където чуждите фондове са направили сериозни инвестиции - като жилищно-ваканционните комплекси в Банско, Пампорово, Слънчев бряг.

- И какво ще се случва с цените на жилищата?

- Специално за София темпът на покачване на цените ще се задържи, но на по-ниско ниво. Не очаквам да има спад в цените на жилищата, защото строителните материали поскъпват. Освен това въпреки рекордите от последните години в сравнение с останалите европейски страни, включително в Източна Европа, цените у нас си остават доста по-ниски. А е напълно нормално в столицата цените да са най-високи, въпреки че през последната година наблюдаваме изравняване на цените с Варна.

Очаквам активизиране на пазара през септември. В момента олимпиадата и летните отпуски са фактори, които влияят на клиентите да не вземат бързи решения. Летният период по принцип е по-спокоен. Очаквам през септември да се усети по-сериозно раздвижване. Последните четири месеца на годината са най-показателни. От тях зависи дали пазарът през 2009 г. ще слезе леко надолу, дали ще се задържи на същата точка, или ще продължи с леки темпове нагоре.

- След като броят на сделките за продажба на жилища намалява, дойде ли време за догонващ бърз ръст на наемите?

- Да, има догонване. По принцип като динамика и като тренд кривата на покупко-продажбите се разминава с тази на наемите. Винаги когато има забавяне на темпа на покупко-продажбите, имаме динамизиране на наемите - и като брой сделки, и като ръст на цените. Точно това се наблюдава в момента.

- Какво търсят наемателите?

- Ако говорим за жилища под наем, клиентите търсят качествени сгради, с възможности за паркиране, на тихи места. В последно време жилищата и офисите в центъра на града не са толкова търсени и са на по-ниски цени в сравнение с район "Изток" и южните квартали като "Младост". Хората се отказват от центъра, защото повечето обитатели не могат да си поддържат жилищата. Там често живеят възрастни хора, които не са склонни да плащат за поддръжка на входа. Докато в един добър квартал отиват хора с добри финансови възможности, които са готови да плащат за чистачка на входа, охрана и т.н.

- Спука ли се ценовият балон при ваканционните имоти - говори се за спад на цените в рамките на 40%?

- Нека разгледаме нещата така. В Слънчев бряг има имоти, за които се сключват сделки по 600-800 евро на кв./м. В района на Несебър обаче се продават имоти и за по 2000 - 2500 евро на кв./м. Нещо повече, тези скъпи имоти се купуват още при започването на строителството на сградата. Това означава утвърден, известен строител, добро местоположение, хубав изглед и високо ниво като степен на завършване и лукс на сградата. Хората, които купуват апартаменти на вечна първа линия, с хубав изглед, добра обща част и добра система на обслужване, никога няма да загубят. Имотите на първа линия са ограничен брой, да не забравяме, че нашето крайбрежие е дълго само около 400 км.

- Криза на пазара на ваканционни имоти няма, така ли?

- Криза на пазара на ваканционни имоти има. Има спад на този продукт, но не навсякъде и не при всеки проект. Има проекти, на които се прави много добър маркетинг, реклама и те се продават. Ако става въпрос за качествен имот, той ще се продаде. Ако говорим за посредствен имот, в който не се включват пари по отношение на реализацията и продажбата, има шанс той да не бъде продаден. В района на Пампорово например изключително трудно се реализират проектите, също и в голяма част от Банско. В отделни части на Слънчев бряг и Свети Влас ситуацията е подобна.

В зимните курорти презастрояването оказва по-силно влияние, защото там няма първа линия. Комплексите, в които целогодишно живеят хора, могат да се реализират по-лесно. Ясно е, че за комплекси, които се обитават само в активния сезон - за ски или за плаж, а през останалите осем месеца пустеят, перспективите не са добри.

- Кои типове имоти са най-перспективни, в кои сегменти очаквате да настъпят сериозни промени?

- В момента производствените и логистичните бази около София, както и складовите помещения са сектор, който се развива изключително сериозно. Строят се и много офиси, защото има глад за такива имоти в столицата. До две-три години вероятно няма да има такъв дефицит. Строят се и голямо количество молове, проектите за столицата ще достигнат четиринайсет. Когато те станат над 10, ще има и такива молове, които няма да се запълнят.

- БНБ изнесе информация, че чуждестранните инвестиции в имоти са намалели с 40%. Това не е ли опасно висок процент?

- Официалната информация, която излиза от БНБ, дава вярна картина, въпреки че методиката не може да обхване всичко, което постъпва в страната като инвестиции. В последно време забелязваме намаляване на броя на чуждестранните инвестиции, намаляване на броя на инвеститорите, но пък тези, които идват в страната, са стратегически инвеститори с мащабни инвестиционни проекти. От тази гледна точка всичко зависи от качеството на предлаганите проекти, от възможностите пред инвеститорите. Ние бихме могли да спечелим много от гледна точка на световната криза в момента - като предлагаме качествени инвестиционни проекти на големи чужди инвеститори при една много добра доходност.

В момента доходността у нас е около 6.2-7.2 %. Лихвеният процент наистина е висок, но той не е много нисък и в другите страни. Ръста на БВП у нас е много добър и имаме изключително добри данъчни условия.
60
4903
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
60
 Видими 
20 Август 2008 03:39
В момента олимпиадата и летните отпуски са фактори, които влияят на клиентите да не вземат бързи решения

За това момче световната ипотечна криза не значи нищо. Олимпиадата била виновна .
20 Август 2008 04:49
Ти остави Олимпиадата , ми глей тука как се е изцепил : "...темпът на покачване на цените ще се задържи, но на по-ниско ниво. "
Как да го извъртиш така , че пак да излезе гаче ли има още въздух в балоно. Мъкаааа
20 Август 2008 05:23
Забелязахте ли как НЕ отговори на първият още въпрос дали има балон в БГ
20 Август 2008 05:46
Ма тва да не е бизнесмено от Торънс в цял ръст бре?!
20 Август 2008 07:01
бе къв балон, ква криза. кОпувайте, не му мислете. само кой не е чел роберт къв-беше-там, той не знае -- на имот цена не пада. никога
20 Август 2008 08:23
Интересно и необяснимо за мен:
Във Флорида кредит за жилище , въпреки ипотечната криза , е с 6, 5% постоянна лихва за периода/20-30 години/
В България- няма криза на пазара , а лихви от 10% нагоре??....
20 Август 2008 08:28
От 2003 до сега по официална статистика има към 2-4 милиарда евро годишни инвестиции в имоти. Тези инвестиции идват предимно от ирландски, английски и други инвеститори. Всеки обаче знае, че при сделки с имоти се декларира средно към 30-40% от стойноста, което прави общите директни инвестиции от англичанчетата към 30 до 50 млрд евро. Това е огромна сума за малка икономика като нашата, но за да си го обясни тъпчо от село само ще кажа че това прави грубо по 5000-7000 евро на глава от населението - нещо като печалба от тотото за всички. Тези пари, повечето мръсни защото не са им платени данъци, се превъртат и пре-превъртат и пре-пре-превъртат в имотния пазар, защото само той позволява лесно усвояване на мръсни пари. Пример: Гоце от Банско си продава нивата в разлог за 250000 евро реално, но на документ има 30000 евро и си купува три апартамента в Овча купел "за внуците", защото едно че няма как да вложи мръсни пари на депозит и второ че за друго няма акъл. Предприемача от Овча купел, който всъщност доскоро е имал друг бизнес, си купува мерцедес, вила в Драгалевци, апартамент на морето и с другите пари може би още един парцел за строителство, на който проектира и понеже не му стиска, а и няма пари - го предлага/продава заедно с проекта на по 600-800 евро/м2. Други пък направо се набълбукват с креди и почват строителство с надежди на зелени продажби. Това е ситуацията в момента - пре-разпределяне на парите от англичаните - докато не се изхарчат няма да мирясаме.

Факт: СЕГА ОБАЧЕ ИНВЕСТИЦИИТЕ ОТ АНГЛИЧАНИ ГИ НЯМА! Има малко от руснаци и т.н но няма база за сравнение. Продажбите на ваканционни жилища е почти замряло, а в банско и пампорово е направо погребално. На макроикономическа база парите от директни ивестиции покриват дефицита в текущата сметка. Прогнозите за бюджета е годишен ръст в чуждите инвестиции, които за 2008 може и да се сбъднат, но следващата година ще е зле. На кой му пука - има избори - други ще му мислят...

Кредитирането позволи на хората със средни доходи, които нямат наследство в банско, да се включат в имотния пазар. Това е добре. Поне докато имат работа. При криза, а тя се очертава, нещата ще зазлеят в геометрична прогресия. Още повече че по мое мнение българина е безотговорен и много са взели кредит без ясна представа как ще го връщат, осланяйки се само на оптимистично настроение. Взели са по 50000 евро изхарчили са 40 и с другите плащат главница и лихва известно време. Е, това време за някои изтича и като стане критично ще си вземат няколко кредитни карти. (познавам такива хора, а ти???) После не ми се мисли.
Някакси тихомълком премина кризата в ПИБ, без да казвам дали е била изкуствена или не - средния тъпак от село дори не разбра как част от нивата му под формата на депозит със 7% лихва висяха на косъм. Може би тези в САЩ не знаят как преди месец за час-два се извиха опашки по 10 метра пред всеки клон на ПИБ а от банката не даваха да се тегли повече от 5хил лв. като се усмихваха мило-лукаво. Ако не беше БНБ да се застъпи и разбира се ако тъпчо не беше толкова нехаен за спестяванията си и дори не се нареди на опашката, и ако не беше консолидирания заем от 60 млн евро (за който почти не се спомена), ПИБ можеше да даде старт на кризата.

Единствения шанс за икономиката доскоро виждах в скорошното усвояване на евро-парите, но то е вече ясен провал. Ще мине време докато нещата влезат в релси. Жалко за пропилените шансове.
20 Август 2008 08:29
Напоследък има бум на статиите, в които оптимистично ведри брокери обясняват как ипотечната криза ни е отминала. Като чета такива дебилщини ми идва или да се обеся или да отида да си купя двустайно апартаментче с кредит за ?100 000 (което е същото като да се обеся). Въпреки, че тази тема е дъФкана до втръсване в какви ли не форуми, хайде сега да си припомним основните фактори, поради които у нас не може да продължат да растат цените.
1. Отдръпването на инвеститорите от имотния пазар - това си е хроника на една предизвестена смърт. Всеки човек със здрав разум може лесно да разбере, че докато движението на цените в повечето случаи е чисто спекулативно, то наемите са пряко свързани с покупателната способност на хората. Не можеш да вземеш наем ?1000 от семейство с доход ?800. В следствие на този дисбаланс вече почти не се намират идиоти, които да купуват с цел отдаване под наем (говоря за жилищните площи). При търговските площи връзката наем-жизнен стандарт е непряка, но е също толкова ясно изразена. За да обобщя мога да кажа, че само абсолютно финансово неграмотен човек може да инвестира в предприятие с Р/Е трицифрено число.
2. Отдръпване на спекулантите от имотния пазар - купуването на имот с цел бърза продажба и съответно бърза печалба е характерно за началото на ценовия подем в сектора на НИ. Колкото повече растат цените, толкова по-голям е риска от невъзможност да продадеш актива и съответно и съответно думичката "бързо" отива по дяволите. С напредване на времето темповете на ръст неминуемо се забавят, а с тях се забавя и думичката "печалба". Характерно за спекулантите е, че те се отдръпват когато пазара е достигнал абсолютния си реален връх. Те не рискуват в "балонната" фаза. Българският пазар на НИ стана непривлекателен за спекулантите преди около година, а на повечето места това е сигурен знак, че цените са достигнали нереални нива.
3. Ръстът на лихвите по кредитите - тук анализираме главно кой КУПУВА, защото за да се осъществи една сделка в повечето случаи са необходими две страни :-). Та след като отхвърлихме първите две групи, като потенциални купувачи, идваме на третата - най-голямата и съответно на многоликата. Това са хората, които купуват с цел "обитаване" на жилищата. Формално, можем да разделим тази група на три според доходите им - хора с доходи над средните, такива с доходи около средните и третата е с доходи под средните. Мисля, че на всички е ясно, че от първата група почти не останаха хора без собственост. От тук нататък, тази група или ще сменя жилището, което реално не е участие на пазара или ще се присъединява към инвеститори и спекуланти. Втората група е най-интересна. Ако ще има някакво движение при НИ, то ще се дължи главно на тях. И тук се връщаме на лихвите. "Гущеровият мозък" при членовете на тази група е доста силно развит, но пък финансовите им възможности са доста ограничени. От друга страна тези хора са много податливи на внушения от рода на "една приятелка ми каза". За да им светне сигналната лампичка в главата е достатъчно в приятелски кръг някой да сподели, че вноската по ипотеката му е нараснала много (пак се замислете, какво значи за тези хора много), защото в повечето случаи тези хора теглят кредити на ръба на възможностите си. Балансът между слухове, гущеров мозък и финансови възможности е движеща сила при тях и в интерес на истината този тип статии се пишат именно с тази цел. Третата група е безинтересна - тя купува въпреки всякаква логика и задължително над възможностите си. За този анализ тя представлява интерес единствено с това, че техните имоти ще са основна част от създаващият се вторичен пазар.
4. Демографската криза - ако не е инвеститор или спекулант, човек купува жилище или за себе си или за децата си. Първия случай вече го разгледахме. Втория е голям проблем. Българката ражда по едно и го ражда късно. Това е факт. От това, че ражда по едно дете следва, че населението в средносрочен план ще намалява (от всеки двама произлиза един). От това, че ражда късно следва преоценка на ценностите. Все повече ще се инвестира в образование и все по-малко в жилища. Дай му пътя и хляба в ръцете и го остави да се оправя само.
5. Качеството на продукта - тук май няма смисъл да пиша много. Но в интерес на истината, ще посоча факта, че ниското качество се явява основна спирачка при хора с пари и възможности, които искат придобият собственост. Познавам не едно и две семейства, които веднъж опарили се, предпочитат да живеят под наем, вместо да изживеят още веднъж същия кошмар. Безразборно, грозно строителство, липса на каквато и да е инфраструктура апартаменти в които затваряш бавно вратата, за да не се срути след теб - това ли ще накара хората да купуват?

Има още доста второстепенни причини, но ми писна да пиша. Замислете се единствено върху факта, кога излизат такива статии. Имам чувството, че ефекта от тях май започна да се изчерпва, защото стават все повече и все по-безсмислени. Айде, чао, на ипотечките честито и със здраве да си ги плащат.
20 Август 2008 08:31
Още по-тъжна картинка се очертава и за БГ икономиката:
1. Ние сме в една лодка с ЕС. Докато там е добре и при нас някак ще се живее. Целият тоя растеж и оптимизъм се дължи на тях. Те ни пълнят курортите, те инвестират в Бг. /недвижимости и промишленост/ при тях ходят да работят наште гастербайтери. Само че напоследък научавам, че нещо го закъсват, наште хора се връщат от Испания. Значи скоро /до 1 г./ и ние ще го закъсаме здраво, / най-малкото платежния ни баланс , като намалеят приходите от туризъм и трансферите/.
2. Глупавата политика на американците в Близкия Изток ще ни бъде голям проблем. Който и да спечели изборите резултатите изглеждат така:
- Обама - изтегляне от Ирак, Турция нахлува в Ирак, кюрдите се съюзяват с Ал кайда и ние сме съседи на фронтова държава - инвеститорите четат НЕСТАБИЛНОСТ. Маккейн - САЩ удрят Иран- възможно е да има атентати и дападат ракети в Бургаско, бежанска вълна -инвеститорите четат НЕСТАБИЛНОСТ.
3. Демографията - в Бг. тя постоянно се влошава, не само като количество, но и като качество. Непрекъснато работя с клиенти половината от хората са ПОЛУГРАМОТНИ. Нескопосаната реформа на средното образование само влошава положението. Никой не мисли за това, че децата за които недостигат сега места в детски градини утре няма да достигат места и ПРЕПОДАВАТЕЛИ в училищата. Колкото и да се опитват да го скрият управляващите пенсионният фонд е ФАЛИРАЛ. Една трета от приходите му се формират от трансфери от бюджета. И събираемостта доколкото чувам не се повишава с темповете, с които увеличават пенсиите. Всичко ще е ок докато има бюджетен излишък - ами после какво ще правим? А ако се откажем от борда какво ще се случи при тез крадливи политици? 4. В БГ. по различни причини е пълно с разни измислени "бизнесмени", дето не разбират много от бизнес, ама разбират много от това да въртят далавери. Скоро ще дойде време, в което тези хора ще трябва да фалират или поне броят им да понамалее до нивото му в развитите държави. Това без сътресения няма да мине.
Прогнозата за БГ - за следващата година ще е горе-долу същото положение и после рязко надолу.

Та да се върнем на темата с имотите - потенциал за растеж на имотите виждат само... брокерчетата.
Ясно е , че възвращаемост вече няма. Няма и реални клиенти защото спекулантите се изтеглят, юпитата и хората с високи доходи вече купиха, студентите се изнесоха .
Остават бабички със 150 лева пенсия, държавни служители с 500 - 600 лева /брутна/ заплата и други подобни лузъри.
Хайде , пробвайте да им продавате гарсонки /"модерен двустаен"/ по 70 000 евро.
А, да... В момента жегата е в морските курорти, където кризата в туризма е в разгара си.
20 Август 2008 08:46
Дори и да нямаше супер раздут балон на имотния пазар, а цените да бяха нормални, в настоящата ситуация на всеобщо очакване за падане на цени, цените отново щяха да паднат. Пазарът е статистическа величина и той зависи от поведението на купувачите. Когато всички очакват спадане, никой не купува, и цените наистина падат. Т.е. каквито и да ги приказват такива като тоя, цени ще падат. А отделно е балонът, който гърми и по линия на собствената си невъзможност да се надува повече. Тогава горещите пари, които са го надували започват да се изтеглят, и край...
20 Август 2008 09:09
Нормален град в България с нормална инфраструктура има ли?

Въздух под налягане са цените на НИ и още малко остана Рева на агенциите да се огласи по медиите.
Вече отвсякъде се чува за спада на продажбите, само платените интервюта гласят противното.






http://nedvijimiinvesticii.blogspot.com/
20 Август 2008 09:18
АРТУ,
Ако си по-нагоре в бизнеса, направо съм смаян че оценяваш реално демографската криза и кризата в образованието, вместо да попържаш потърпевшите.
20 Август 2008 09:47
VOCI Ти остави Олимпиадата , ми глей тука как се е изцепил : "...темпът на покачване на цените ще се задържи, но на по-ниско ниво. "

Съвсем ясно и правилно си го е казал - искал е да каже, че цените ще се вдигат, но не с 20% на година, а примерно с 5% на година. Темпът на покачване е скоростта, с която цената на продукта се увеличава за определен период.
20 Август 2008 10:04
..текстът на господина от Явлена ми се струва, че е неква мешавица между врачуване и заклинания.
Повечето ми забележки са споменти в по-горните коментари.
Искам само да обърна внимание на едни особености:
1.Специално за София имаше истерично скупчване на огромно търсене в/у една твърде ограничена площ.
2.Причината за това е неразвитата инфраструктура на градовете, околностите им и като цяло в държавата.
3.Досещате се, че макар и с голямо закъснение, но проблемите от т.2 започват бавно да се разрешават.
4.Пряко следствие от това ще е разпределние на търсенето в/у значително по-големи площи в самите градове и околните селища.
20 Август 2008 10:41
Това брокерско лайно е най-добре да ходи да копа в мината, като за това е учил , а не да бълнува по вестниците !
Колко ви плати тоя боклук за това интервю бе, задници от Сега ?
20 Август 2008 10:42
Навсякъде по света цените на жилищата спадат. Фирмите за недвижими имоти у нас лъжат хората, че жилищата ще продължават да поскъпват. През следващите две-три години цените ще спаднат с 20 - 30%.
20 Август 2008 10:57
Сега сградите вече са готови, предадени, с разрешение за ползване и вече се предлагат на пазара.
Без газификация/топлофициране, без улица и улична канализация, без паркоместа, без яснота за идеалните части (търговски обекти и етажна собственост) и за размера и собствеността на парцела, в резултат на което преди довършване на сделката изниква нова сграда пред прозореца и него вече го "няма", понякога и част от наличната инфраструктура.
При такъв буклук какви европейски цени бълнуват някои? Щял бил да го "опакова" в красива реклама или ... опит за измама!?
20 Август 2008 10:57
До FooFighter!!!
Да копираш чужди мнения без да посочиш източника е ПЛАГИАТСТВО! Освен това е пълна простотия!
СПРАВКА:в. Капитал, статия:Пазарът залязва на Запад и изгрява на Изток, коментар №14
От: Чимиджимичамиджоми [Анонимен | неутрално]
12 юли, 10:18
http://www.capital.bg/show.php?storyid=52 5154
20 Август 2008 11:05
Това треба да е оня - инджинера...
Имота е особен вид стока където цената й никога не пада, но и всяка година скача с дваесе %
Понеже обаче международното положение е усложнено, в следващите няколко години в БГ цената й ще скача само с по деветнаесе %
20 Август 2008 11:15
Имота е особен вид стока където цената й никога не пада
Цената може и да не пада, ама имотът често пада - справка ул. Леге, с. Челопечене, в по-близко време -Южна Осетия, в по-далечно - хотели на испанското крайбрежие, според усложнеността на "международното положение".
20 Август 2008 12:14
Точно щях да похваля FooFighter и да го препоръчам за автор на такива статии и май излезе че не били негови писанията.
Така или иначе са много точни и умни и е редно редакцията да публикува анализи от този вид, а не оптимистични ведри слова на небезпристрастни лица от бранша.
Ма друго е да ти бутнат некой лев.
20 Август 2008 12:17
Въпроса не е има ли балон а колко силно ще се спука !!!
20 Август 2008 12:31
Прогнозите за срив, криза и прочие на пазара на НИ са хубаво нещо. Теоритичните обосновки за подобно развитие - също. На практика ситуацията е коренно различна - засега цените продължават да растат с пълна сила. Преди около 9-10 месеца проучвах пазара с цел продажба на апартамент и покупка на по-голям. По това време, двама мои близки приятели, независимо 1 от друг, започнаха да си търсят жилища. Лесна работа - като отвориш сайтовете - стотици хилди обяви продава!
Какво се получава - оказва се, че:
1. Предлагане на старо строителство, различно от панел, почти няма.
2. Старото строителство, което все пак се предлага е в супер окаяно състояние и изисква тотален ремонт. И не остава на пазара повече от няколко дни ако е в хубав квартал.
3. 90% от предлаганото ново строителство ще бъде завършено /ЕВЕНТУАЛНО/ след поне 2г.
4. Останалите 10% от предлаганото ново строителство имат сериозни проблеми с получаването на акт 16 и не е ясно кога ще го получат.
5. Предлаганите панелки са в отчайващо състояние, а и не са много като брой в източните квартали - където беше моя интерес и на моите приятели.
6. Цените на новото строителство на зелено на практика излизат с 20-30% от горе на обявените, ако се смята реалната жилищна площ, както трябва да бъде.
Така че, изводът се налага от само себе си - няма предлагане. Продава се само на зелено, малко разпадащи се панелки и тук-там някой закъсал за пари. Като няма предлагане, няма как да падат цените.
Аз не си взех ново жилище, единия от моите приятели също, другия успя - след 100 огледа извади късмет с едно жилище, стара солидна тухла на 5-те кюшета, продаден от някакъв закъсал комарджия. Интересното е, че въпреки високата цена е трябвало да наддава допълнително, заедно с други потенциални копувачи на имота.
20 Август 2008 12:42
Та според моите наблюдения, падане на цените може да има ако:
1. Се подобри чувствително инфраструктурата в и около София - околовръстно, магистрали, широки пътища до различни малки населени места и т.н. Т.е. ако човек си вземе къща на 10-20-30км че и повече км от града да може да се придвижи бързо и безпроблемно.
2. Се подобри чувствително градския транспорт в София и се изгради метрото не само до Младост, но и лъчове до всички краища на града. Т.е. човек пристига Младост 4, Овча купел, Дружба или друг краен квартал от своята къща на 30км, паркира, хваща метрото и е за 10-20мин където поиска.
Това ще направи по-периферните зони на и около София привлекателни. И ще увеличи предлагането на качествени имоти.
Но не виждам как ще се случат тия неща в близките 10г.
20 Август 2008 12:48
Нема смисъл да чакаш десет години, изчакай ноември
20 Август 2008 12:57
Всъщност, ако не ти се вярва, че толкова рано ще се почне, то, за да съм коректен, ще приведа и мнението на един президентски съветник, с който все си спорим задочно и все не излизаме на обща позиция. Та той твърди, че ужасът ще почне чак в края на лятото пез следващата година. Президентските съветници, by default, имат доста информация, така че нищо чудно да се окаже прав той, а не аз, макар че и аз от достоверно инфо не се оплаквам ич.
20 Август 2008 13:03
Качество на жилищата. №1. 1930-1940 г. немския стандарт
№2. 1970-1980 те номенклатурните жилища
№ 3. 1950-1960 - сталинистко строителство
№ 4. 2005 и насам - на строго определени фирми
№ 5. Панелките - ако не са прекроявани. Поне имат антиземетръсен пръстен
№ 6. Строителството 1990-2005 - вафлите на спекулантите
20 Август 2008 13:05
bgtopidiot
Ако под "ужас" разбираш голяма икономическа криза - не споря. Възможно е. Дори повторение на 1996-1997г. не е изключено, въпреки че уж сме в ЕС.
Но без такова сериозно сътресение не виждам как ще паднат цените на имотите.
За да се случи трябва предлагането да изпревари търсенето. Българинът не продава засега. Една криза ще промени нещата. Ако дойде.
20 Август 2008 13:07
Основните причини са следните:
1. Ръст на лошите кредити. Аре, примерно банки като Райфайзен си направиха направо агенции, за да решат проблема с ипотекираните имоти, но на другите им трябват бързоликвидни активи, а не имоти. Ще пуснат няколко на познати и връзкари отначало на по-ниска цена, за да не се шуми, но в един момент ще се разчуе.
2. Страшно много новопостроени празни некачествени жилища.
3. Сульо и Пульо беше станал строителна фирма, примамен от печалбите. Некадърните спекуланти след първата врътка направиха втора, когато вече беше късно, доста от тях също боравят с кредити.
4. Морето изгърмя, планинските курорти и те вече дават фира - в Банско примерно няма сделка от половин година. А баш курортите са най-примамливите места за чуждестранни купувачи. Те ще се преориентират към София, но към складови и логистични площи около магистралите (София - Пловдив) , а не към Люлин-5.
5. Търсенето в София страшно намаля, а да накараш Страхил да ти даде информация за реално сключени сделки като цени означава да прецака Явлена, поне в качеството й на посредник.
Има и още двайсетина.. всеобщата световна криза на пазара, рухването на отличника - прибалтийския пазар, опарените англичани и т.н., но те не са толкова важни поотделно.
20 Август 2008 13:09
Предлагането в момента изпреварва търсенето В ПЪТИ.
Изгоряха дори и тези, които купуваха, за да отдават под наем. Бившите наематели купиха с кредити, щото вноската им излизаше колкото наема, та така че и наемите паднаха.
20 Август 2008 13:14
Незнам защо си мислиш, че предлагането изпреварва търсенето изобщо, камо ли в пъти. Как достигна до този извод? На базата на какво инфо?
Ако нещо не се е променила драстично в последния месец, моите преки наблюдение на пазара говорят съвсем друго - както съм описал по-горе.
20 Август 2008 13:17
Аз не мисля, аз знам. Това, че не си си намерил подходящо качествено жилище, и че брокерите (които в момента сас със статут и реноме на чистачки, а едно време пушеха Ройалс, когато в банките пушеха Фемзина)) са те разкарвали като магаре на водопой по разни съборетини, в края на краищата го приеми като късмет, ако не ти е спешно да купуваш.
20 Август 2008 13:25
За да не ти казвам защо знам и откъде (щото това означава да си нарушавам анонимността на участник във форум) , то просто прегледай няколко английски, немски или руски портала за имоти. Навсякъде ще видиш колко огромен е процента предлагани български имоти спрямо останалите страни. И това не е защото има търсене за български имоти, а защото чужденците са им последната останала крехка надежда.
Има някакво търсене, но то е малко и се търсят качествени жилища - или маломерни (като инвестиция) или поне двустайни - за семейни с деца. А на пазара такова чудо или няма (двустайните боксониери са пълен парадокс като понятие) или е доста скъпо като съотношение дори и по нереалните вестникарски обяви.
20 Август 2008 13:31
Разбира се, има и изключения. До мен тука (живея в близката до НДК част на Лозенец) бутнаха къща и ще строят кооперация. Хем знаех доста по-отрано и пак бях закъснял да се включа - всичко е изкупено и то на височка цена. Но това си е основния закон за трите фактора, определящи цена на имот - 1. местоположение 2.местоположение и 3. местоположение. За такива имоти купувачи винаги ще има, но те са малко като бройка спрямо общия свободен сграден фонд. Така че ги приемам като изключение.
20 Август 2008 13:35
Не ми е спешно да купувам и слава Богу.
Чужди портали не съм разглеждал, но ще хвърля един поглед. Само да не е като нашите - един имот се предлага от 10-15 агенции и е пуснат поне в 60-70 обяви с козметични промени в текста + два пъти повече лъжливи, "зарибяващи" обяви. Да, броят на обявите продава е голям, ама реално се предлагат много малко имоти.
За двустайните съм 100% съгласен.
20 Август 2008 13:38
Българските имоти в чуждите портали се предлагат пак по същия "нашенски" принцип - без договор за изключителни права и на юруш. Хубавото е, че поне не искат комисион от купувача, строителите ги предупреждават, че това което им дават е достатъчно добре и няма смисъл да плашат рибата.
Макар че, то на плиткото и поповата лъжичка е риба.
20 Август 2008 14:17
то просто прегледай няколко портала за имоти.

За да е релевантно сравнението, вземаме за пример София и Берлин по причина че цените на имотите са еднакви. Търсиме за тристаен:
София - Това са първите 2500 резултата от Вашето търсене. Моля посочете по-конкретни критерии
Берлин (където е 3 пъти повече народ) - 1617 Objekten
20 Август 2008 14:24
Неуважавам мнението на "научните работници" в България, но авторът
е дал точна картина на настоящата и близка переспектива на имотния пазар. Правилно е подчертаването на диференцирането на пазара за имоти, пренебрегвано до сега в един кюп по отношение на цени и переспектива се слагаха имоти в София и Горно Нанадолище. Добре е схваната и тенденция за спадане на атрактивноста на имотите в центъра за сметка на переспективни и добра инфраструктура източни и югоизточни квартали. В този аспект е и решението за преместване на правителството на 6 км (макат, че мястото му е на 4 км). За София, Варна и други по големи градове продължава да важи правилото
- имаш ли нужда от жилище - купувай в кеш или с кредит, не живей под наем ;
- имаш ли излишни пари - купувай и като инвестиция;
- нямаш ли излишни пари и разчиташ на кредит, не купувай като инвестиция.
20 Август 2008 14:39
FooFighter
В статията ми се наби нещо на очи:
...Не очаквам да има спад в цените на жилищата, защото строителните материали поскъпват...
Да бе и няма начин да поефтинеят, какво тук значат законите за търсене-предлагане. Какъв дял в цената на завършения продукт са материалите не е нужно да коментирам.
20 Август 2008 14:48
- имаш ли нужда от жилище - купувай в кеш или с кредит, не живей под наем ;
- имаш ли излишни пари - купувай и като инвестиция;
- нямаш ли излишни пари и разчиташ на кредит, не купувай като инвестиция.

Да, ама не.
1. имаш ли нужда от жилище - живей под наем докато парите ти стигнат да си купиш.
2.имаш ли излишни пари - инвестирай, ама не в жилища. Освен ако не са ти наистина излишни.
3.нямаш ли излишни пари - виж т.1
20 Август 2008 15:09
Кракатау
Проблемът е, че огромния процент от тия обяви в българските сайтове са
1. Стари и вече не актуални
2. Зарибяващи /фалшиви/ обяви на агенции
3. Един и същ имот пуснат през 10 агенции и сто обяви. 10 реални имота = 1000 обяви продава.
bgtopidiot
Вярно е, че местоположението е определящо, но ми се вижда нещо малко странно. От една страна говориш за "ужаса", от друга съжаляваш, че не си взел "на зелено" пък било и там в Лозенец до НДК?!?!
Значи, няма как целия пазар да се срине, а няколко островчета да продължат да си качват цените. Не може в Стрелбище, Бели Брези или Гоце Делчев да паднат цените да речем до 600е /ужаса/, а на 10мин от тях в свръхпрезастроения Лозенец да са 3 000е и нагоре. До момента пазара в София се движи доста хомогенно и не мисля, че са възможни такива драстични разлики в цените. Между Лозенец и Чепинци - може би, но иначе не.
Ако има ужас, то той ще е за всички - и за тия дето продават в Лозенец и за тия с панелките в Люлин. Цените ще паднат навсякъде - в Лозенец ще останат по-скъпи от Люлин, но пак ще паднат.
20 Август 2008 16:28
Ама това за ПИБ що така не го чух? Че то това си е ТОП НОВИНА. Нещо като щъркелите, видиш ли ги че отлитат, значи зимата е дошла
20 Август 2008 16:43
Ми явно не си чел внимателно, Дуче. Подчертах, че това е изключение - навсякъде по света имоти, които са с цени над среднопазарните за съответния град или квартал именно заради местоположението си. За тях купувачи ще има винаги. Но те са малко спрямо общия брой и си действа абсолютно пазарния принцип - ограничено предлагане - висока цена. За останалите имоти в този град също скоро ще подейства пазарният принцип - огромно предлагане - ниска цена.
20 Август 2008 16:47
А иначе като цяло в Лозенец също си намаля търсенето, нямаше и как другояче. Не можеш да паркираш, не можеш да се разминеш, а като излезеш на терасата да подишаш чист въздух при положително развитие опираш нос в съседката, която си прави слънчеви бани на една ръка разстояние. При отрицателно развитие на нещата - опираш нос в прането й.
20 Август 2008 16:59
Е bgtopidiot ако е готина нема проблем.
Ето един интересен линк за сигурна инвестиция в имот
Натиснете тук
Естествено цените на имотите падат навсякьде от Щатите, през Япония
и Испания но на Балканите (имам предвид и Бг и Гьрция това не може да се случи трьбят дружно дилари и строители
20 Август 2008 17:10
А‌ ето и какво предтсавлява къщата:
Натиснете тук
20 Август 2008 17:14
За тая къща специално нещо не разбирам. Земята под нея нищо ли не струва? Данъците ли точно там са огромни? Че то българският строителен гений досега да е направил най-малкото платен паркинг на нейно място - поне коли в Детройт има
20 Август 2008 17:19
Ми щото не са я превели изцяло статията, затова не разбираш
Иначе доколкото си спомням, данъците бяха май към 3 000 на година, но според нечии съвети, мацката можела да поиска преразглеждане на тази оценка с апрайзъла. Иначе по състоянието на къщата можеш да видиш колко е "спокоен" само районът.

Редактирано от - morehappyman на 20/8/2008 г/ 17:20:14

20 Август 2008 17:20
You will see people pushing a wheelbarrow down the street, full of siding or copper. They take everything.


маалееей, в детройт тва? америка? лелеееей!
20 Август 2008 17:45
bgtopidiot
Естествено, че "има имоти, които са с цени над среднопазарните за съответния град или квартал именно заради местоположението си".
Мисълта ми беше, че когато "среднопазарните цени" вървят стремглаво надолу, то логично, че цените дори на тези привилигировани имоти ще вървят надолу, оставайки пак над "среднопазарните".
Така че ако от, да кажем утре, "среднопазарните цени" започнат да се сриват, то и цената на тези имоти до НДК ще тръгне надолу - не със същото темпо, но все пак в същата посока.
Дали ще стане така предстои да видим. Може би е възможно добрите локации /малко относително е това понятие в София/ да растат, а около тях да се срива пазара, но не ми се вярва.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД