:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,736,569
Активни 775
Страници 21,472
За един ден 1,302,066
Нрави

Букурещ отстрани главния си борец срещу корупцията

Само под натиск от ЕК Румъния направи компромис и удължи с три месеца мандата на "неудобния" шеф на Национална дирекция "Антикорупция" Даниел Морар
Снимка РОЙТЕРС
Даниел Морар е "звезда" за Брюксел, но стана жертва на котерийните вътрешнополитически борби в родината си.
Румъния мина тънко в Брюксел през юли, когато Еврокомисията стовари гнева си главно върху България. Как Букурещ се измъкна под строгия поглед на еврократите? Благодарение на шефа на Национална дирекция "Антикорупция" (НДА) Даниел Морар. Но колкото повече Брюксел хвали прокурора, толкова повече му се мръщят в родината. Мандатът на Морар изтече и мнозинството реши да не го продължава. Въпреки мнението на Брюксел, кабинетът в Букурещ започна да търси наследник на Морар.

Освен кабинетът и парламентарното мнозинство и румънската съдебна система като че ли влезе в битка с биткаджията Морар.



От 109-те скандални дела,



образувани от НДА през 2007 г., само 25 са доведени до присъди "лишаване от свобода" и то предимно за минималните три години.

Сред по-ранните случаи в кариерата на Морар е аферата "Алиментара" с бившия кмет на Клуж Георге Фунар, обвинен в злоупотребата с властта и оправдан от съда. Това бе сериозен провал за прокурора, последван от делото срещу шефа на Дирекция за национални пътища и зам.-председател на Демократическата партия в Бистрица Ливиу Чупе, на когото държавата бе принудена да плати обезщетения за четири години в ареста. Сред малкото успешни дела е аферата с банка "Дачия Феликс", завършила с присъди срещу двама бивши ръководители, източили около 160 млн. долара.

Професионалната биография на Морар поне публично е чиста. Може би това го прави толкова уважаван на Запад. Даниел Мариус Морар е роден на 15 август 1966 г. в провинциалния град Лудуш, област Муреш. През 1990 г. завършва с отличен успех правния факултет на университета "Бабеш-Боляй" в Клуж. След дипломирането си работи две години като стажант-прокурор в местната прокуратура на Търгу-Муреш. През 1992 г. става прокурор в Клуж. След това кариерата на младия талантлив магистрат тръгва нагоре с ускореното темпо. От 1999 г. вече е главен прокурор в местния съд, през 2002 г. подава оставка, а през август 2005 г. поема шефския пост в НДА.

Мандатът му изтече през август, а опитът за отстраняването му срещна съпротива в Брюксел, където говорителят на ЕК Марк Грей заяви, че "възстановяването в длъжност на Даниел Морар е тест за реформирането на румънските власти". Шефът на НДА не е свършил кой знае колко в борбата с корупцията в румънския политически елит, но поне е опитал да направи нещо, и то успешно. Това е причината Брюксел да му се доверява.

Противниците му твърдят, че 90% от делата, които е завел, били "поръчкови" и имат за цел да "натопят" определени лица сред силните на деня в Румъния. Обвиняват го, че е само



"пионка" в ръцете на президента,



който "неутрализира" от политическата сцена своите противници. Въпреки това ЕК го подкрепя. Морар получи рамо и от председателя на Групата държави за борба с корупцията (ГРЕКО) на Съвета на Европа Драго Кос.

На кого е изгодно да си отиде Даниел Морар? Смята се, че той е човек на президента Бъсеску и е опасен за неговите врагове, срещу които има досиета от времето на комунизма. Не е странно, че премиерът Калин Попеску Търичану подкрепя министъра на правосъдието Каталин Предою, който настоява съветничката му Моника Шербанеску да е следващ шеф на ДНА.

Ако някои от делата за корупция по високите етажи бъдат доведени докрай, ножът с двете остриета може да се обърне и срещу президента и неговите хора. Кабинетът на Търичану е принуден да разследва самия себе си и ако се почувства притиснат до стената, ще направи всичко, за да злепостави враговете си от опозицията или от обкръжението на президента.

Даниел Морар едва ли ще приеме унизителното предложение да остане заместник главен прокурор, т.е. да работи под ръководството на младата Шербанеску и под контрола на управляващите либерали. Правителството му предложи и пост на пълномощен министър в посолството на Румъния в Брюксел.

Никой не се съмнява, че отстраняването му ще отслаби борбата с корупцията по високите етажи, писа Ройтерс. ЕК разкритикува Румъния в доклада си за напредъка й, като отбеляза, че Букурещ забавя разкриването на злоупотреби, особено на високо ниво. Докладът от 23 юли остро обвини румънския парламент за блокирането на прокурорски разследвания. Въпреки това политиците от управляващата Либерална партия и депутати от опозицията подкрепиха отстраняването на Морар.

Решаваща роля ще имат парламентарните избори наесен. Дотогава Даниел Морар има избор: да извади някой коз от ръкава си (ако е скътал нещо) или, както се надяват противниците му - да отиде в заслужен отдих.
1
2263
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
21 Август 2008 17:24
Виж ние в БГ-то си нямаме такива дет се борят срещу корупцията
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД